m-am ingrasat

  •  
    • 4411 mesaje
    6 Ian 2010, 21:54
    0 0
    ...Cam mult.Am tinut "regim" mult timp,vreo 2 ani.Nu mancam grasimi,dulciuri rar,mezeluri f putine.Incet incet am capatat niste obiceiuri alimentare groaznice si mai mult,de la o vreme mananc tot ce vad in fata ochilor,poftesc la alimente pe care pana nu demult le respingeam categoric.In concluzie trebuie sa slabesc neaparat si nu am rabdare sa o iau de la capat usor usor.M-am hotarat sa incep dieta disociata,de maine.

    Stiu ca s-a discutat mult pe tema asta insa nu am timp sa trec prin toate topicurile.Fetele care au tinut-o imi pot da niste sfaturi?Cat ati slabit?Ati reusit sa va mentineti dupa?

    Multumiri
  •  
    • 4411 mesaje
    6 Ian 2010, 22:11
    0 0
    Sau Montignac?..nu ma pot hotari
  •  
    • 247 mesaje
    7 Ian 2010, 00:38
    0 0
    Andreea si eu sunt in aceeasi postura. Daca acum ceva timp nici nu concepeam sa mananc o bucatica de pizza,acum mananc una intreaga. La fel si cu celelalte.
    Am avut noroc ca in urma alimentatiei sanatoase si a sportului mi-am reglat metabolismul si oricat as manca,chiar daca nu mai fac sport,nu pun mai mult de 2 kg pe mine.
    In prezent am in jur de 53 kg.
  •  
    • 2538 mesaje
    7 Ian 2010, 07:49
    0 0
    si eu cam la fel ca voi
    am slabit cu montignac vreo 10 kg prin 2001 si am ramas pe urma in faza II ani de zile pana acum vreun an cand am inceput incet incet sa mai mananc putin din mancaruri pe care inainte nici nu le mai vedeam,nu porcarii,nu fast food dar nu mai sunt asa stricta.
    Nu mult,dar s a vazut.Rezultatul a fost ca am pus 3 4 kg,si de la 93 circumferinta solduri am sarit la 96,ca eu umblu ca centimentrul dupa mine
    Pana la urma nici nu s chiar asa disperata ca vad ca ma mentin, nu iau m mult.
    Probabil ca la un moment dat o sa trec iar la o dieta mai stricta dar acum ma simt bine asa.E bine sa ti asculti corpul,insa repet am luat cateva kg dar e ok inca ,daca as fi vazut ca o iau chiar razna sigur treceam iar macar o luna pe monti faza I.
    Va pup si aveti grija de voi
    |
  •  
    • 43 mesaje
    7 Ian 2010, 10:42
    0 0
    Buna, eu sunt de parere ca si miscarea ne ajuta sa slabim si chiar sa ne mentinem, cat despre diete sincer si eu eram in dilema asa ca aici am gasit tot felul de diete si explicabile http://www.sfatulmedicului.ro/articole-despre/Diete-de-slabit
    (elimina eventualele spatii libere)
    Sper ca ti-am fost de folos
    Bafta! Astept sa mai vorbim pe tema asta
  •  
    • 1044 mesaje
    7 Ian 2010, 11:17
    0 0
    Am patit-o si eu.
    Mai degraba iti recomand monti decat disociata.E o dieta sanatoasa, te obisnuiesti cu alimente sanatoase(spre exemplu naut, soia, tarate), scoti zaharul...ceeea ce e un lucru foarte sanatos.
    Nu stiu daca vei slabi foarte tare cu monti insa macar te vei mentine.
    Disociata insa...nu e o dieta sanatoasa absolut deloc.
  •  
    • 567 mesaje
    7 Ian 2010, 13:02
    1 1
    Acum 2 ani am slabit aproximativ 30 kg cu ajutorul unui medic nu dupa ureche! Mi-a fost f greu in primele 2 saptamani dar am reusit sa merg pana la capat dupa care, mi-a fost teama ca n-am sa reusesc sa ma mentin. Am reusit. Acum mananc normal adica orice dar portii normale( eu nu mancam mult nici inainte si nici nu am fost grasa dintotdeuna, m-am ingrasat din cauza stresului- o perioada mai dificila).
    Sicer mi-am apus ambitia cu doctorul nu credeam ca am sa mai slabesc si mancam tot ce imi spunea doar sa-i arat ca nu am cum sa mai dau jos ceea ce acumulasem.
    Acum este super ok dar in fiecare zi fac o ora de bicicleta- cu exceptia perioadei din luna.
    Bafta! Nu te descuraja, lupta iti trebuie vointa.
    Vreau sa mai spun ca dupa ce am slabit inclusiv colegii, vecinii se uitau alftel la mine, nu le venea sa creada si bineanteles eu ma simt alftel.
  •  
    • 10 mesaje
    8 Ian 2010, 10:14
    0 0
    Pt Raissuca84:
    Medicul era un nutritionist? la ce clinica il gasesc?
    Merci .
  •  
    • 567 mesaje
    19 Ian 2010, 15:06
    0 0
    Medicul este endocrinolog. Dr. Mihaela Pena de la clinica MEDLIFE cea de la Unirii.
  •  
    • 38 mesaje
    19 Ian 2010, 15:16
    0 0
    @AndreeaX: Eu una am vazut multe femei chinuindu-se cu dieta disociata si chiar are efecte. Singura problema pe care o vad eu cu regimul disociat este efectul de yo-yo. Slabesti mult si cand nu mai tii regimul te ingrasi la loc - aceeasi greutate sau mai mult sau putin mai putin. Evident, nu este foarte sanatos pentru organism.

    Cel mai bine este sa incerci sa ajungi intr-un echilibru tu cu tine. Sa tii o dieta bogata in vitamine, minerale, nutritienti, dar care sa si respecte proportiile normale de proteine, grasimi, carbohidrati. Grasimile sa nu fie dintre cele saturate.

    La dieta sanatoasa as adaug mese la aceleasi ore, exercitii sportive practicate zilnic si pe cat posibil odihna si relaxare in dozele necesare.

    Uite, daca te ajuta, am un pont in plus, daca simti nevoia sa si dai cateva kilograme jos mai repede si fara mari eforturi. Am mai povestit deja si pe un alt topic de pe acest forum despre niste pastile naturale pe care le-am incercat aici in Belgia. Se numesc XL-S si cred ca exista si in Romania - am gasit cautand pe Google acest site: www.xl-s.ro si par a fi aceleasi capsule de slabit naturale. Sunt practic niste pastile pe care le inghiti inainte de cele 2 mese consistente ale unei zile (iei cate 2 pastile inainte de fiecare masa) si aceste pastile elimina/absord grasimile din masa pe care urmeaza sa o mananci. Practic nu te ingrasi din masa pe care urmeaza sa o mananci.Pentru mine au avut efect practic fara niciun efort.

    A se intelege de aici ca am luat doua luni XL-S - sunt in euro in jur de 50 euro pe luna sau putintel mai mult - si am slabit 6 kg in mod natural si treptat. Mie una mi se pare super ok.
  •  
    • 10 mesaje
    3 Mar 2010, 14:33
    0 0
    Eu am slabit cu Bio Active MC , supliment denumit si Ciuperca Zeilor, dupa ce am vazut ca prezentatoarea PROTV - Irina Reisler a slabit 30 kg dupa nastere si l-am gasit pe www.terapianaturii.ro
    Acest supliment intareste imunitatea si este recomandat intr-o multime de boli
  •  
    • 24 mesaje
    3 Mar 2010, 21:14
    0 0
    Draga raissuca84 daca te rog sa imi spui si mie in ce consta acel regim de slabire al tau mi-ai putea raspunde? Si eu trebuie sa slabesc 20 de kg dar din pacate in orasul meu nu exista nutritionist. te rog daca vrei sa imi spui ce mancai cate mese luai pe zi si daca faceai sport. Multumesc mult poti sami scrii pe adresa mea Buliga. laura@yahoo.com
  •  
    • 10 mesaje
    13 Mar 2010, 21:52
    0 0
    Buna evelor!
    Acum vreo 2 luni ma agitam sa caut un bun nutritionist ,pt a-mi veni in ajutor .Nu l-am gasit ,asa ca m-am hotarat sa ma ajut singura,adica ,am tras linie si am eliminat tot ceea ce am crezut de cuviinta ca-mi faceau rau: fast-food,cola,prajeli,sosuri,paine,cafea,tocaturi si mai ales cartofii prajiti.
    Nu fac prea mult efort ,am dat jos 14 kg,nu ma simt rau ,ba mai mult am o nebuna pofta de viata,hainele mi le gasesc acum cu usurinta, de la marimea 48 am ajuns la 42. Mananc orice ,insa fiert sau la cuptor,beau 2-3 l de ceai de plante ,combinatii diferite(sulfina ,anason,tei,musetel,fructe de padure) neindulcit si cam atat. La mine a fost ok ,bafta tuturor in lupta cu kg!!
  •  
    • 18 mesaje
    15 Mar 2010, 11:15
    0 0
    Buna,
    Eu stiu ca dietele se dau in general de nutritionisti care stabilesc exact ce fel de dieta se potriveste fiecarei persoane in functie de organism si de anumite particularitati. E bine in general sa renuntam la fast food si la ceea ce are efecte negative asupra corpului, insa o dieta stricta e cel mai bine sa fie data de un nutritionist. puteti gasi pe internet informatii despre medici nutritionista, ratinguri, comentarii ale acestora date de alti pacienti.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Mar 2010, 18:32
    0 0
    ..buna :*...
    sunt noua pe forum...
    si am o problema..
    am 15 ani si...sunt slaba....nu imi place asa mult....adica...pe de o parte e misto..dar la corpul meu imi plac doar picioarele si fata.....ce sfat puteti sa imi dati?...pt a ma mai ingrasa...
    va pup":*
  •  
    • 18 mesaje
    17 Mar 2010, 10:06
    0 0
    Sfaturi pentru ingrasat poti gasi aici: http://www.doctorating.ro/forum_doctorating/viewtopic.php?f=5&t=33&sid=69298c6eee869ee37305cb9e59fbd3c1.
    In ceea ce priveste cura de slabire, am citit si este foarte clar exprimat de nutritionisti ca trebuie sa fie personalizata in urma unui consult medical. Daca ar exista o metoda unica, general valabila, atunci ar slabi toata lumea la fel, nu-i asa?
  •  
    • 152 mesaje
    17 Mar 2010, 12:47
    0 0
    pt ingrasat-banane + dulceata sau miere + nuca, nuca+ dulceata, seminte crude, fructe confiate, alune neprajite, fistic, inghetata cremoasa si sport, fitness cel mai ok
  •  
    fmo
    • 1 mesaje
    1 Sep 2010, 23:59
    0 0
    For raissuca84:
    ----------------------
    Buna, am inteles ca ai urmat indeaproape sfaturile d-nei dr Mihaela Pena. Peste o saptamana vreau sa ma duc si eu la dansa; cum ai procedat? Te chema lunar la control? Cat e consultatia ulterioara? Banuiesc ca cea initiala a fost mai scumpa. In cat timp s-au vazut rezultatele? Multumesc
  •  
    • 260 mesaje
    11 Nov 2013, 21:09
    0 0
    Eu una am mers la nutritionist pentru a cunoaste exact ce este bun pentru mine. Si asa mi-au fost recomandate Slim&FIT , mi-au taiat pofta de mancare si asta a fost un bun inceput. Apoi am mancat cat mai sanatos ( adica m-am lasat de fast food , dulciuri si sucuri ) si uite ca se poate sa da jos 25 kg in 5 luni 
  •  
    • 260 mesaje
    11 Nov 2013, 21:14
    0 0
    marianat84 said:Buna,
    Eu stiu ca dietele se dau in general de nutritionisti care stabilesc exact ce fel de dieta se potriveste fiecarei persoane in functie de organism si de anumite particularitati. E bine in general sa renuntam la fast food si la ceea ce are efecte negative asupra corpului, insa o dieta stricta e cel mai bine sa fie data de un nutritionist. puteti gasi pe internet informatii despre medici nutritionista, ratinguri, comentarii ale acestora date de alti pacienti.

     Asa este , daca stai sa cauti ce mananca sau sa copiezi dietele lui X si Y nu cred ca se intampla mare lucru.