Cat de des beti cola normala?

  •  
    • 1044 mesaje
    8 Ian 2010, 17:48
    1 0
    Medion..si eu beam destul de des cola zero, da' sa vezi acum crize de gastrita ce am de la ea.
    Ca omul e om, nu se abtine neaparat pt ca nu-i sanatos.Da' sa vezi ce se abtine cand..il doare.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    8 Ian 2010, 18:47
    1 0
    chiar nu inteleg cum poate fi coaja daunatoare daca nu o consumi.
    oricum fructele nu au cum sa fie mai toxice decat cola sau orice fel de suc din comert.
  •  
    • 1352 mesaje
    10 Ian 2010, 00:30
    0 0
    Daca fructele sunt "naturale",nu inseamna ca nu pot contine toxine.Ca pana la urma si cucuta e "naturala"...
  •  
    • 2342 mesaje
    10 Ian 2010, 08:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1044 mesaje
    10 Ian 2010, 10:18
    0 0
    Toate alimentele contin sb toxice int-o mai mica sau mai mare masura.
    Dar macar putem sa facem un minim de efort.Spre exemplu sa cumparam fructe si legume de sezon(vb de Ro,in alte tari nu stiu cum s-ar aplica acest minim efort ), putem sa eiminam(pe cat posibil) toate alimentele semipreparate, sucurile.
    SI carnea contine hormoni..si ne mai intrebam de ce na ingrasam.
    Am avut o discutie cu cineva si-mi zicea in in Ro, puilor nu li se dau hormoni si doar antibiotice si vitamine..
    Inca e bine la noi.Ce am face daca am locui in State?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    10 Ian 2010, 13:39
    1 0
    totul tine de cantitatea pe care o consumi. hormanii din carne ingrasa in state! asta e mai mult o scuza pt cei care se indoapa cu nemiluita. am cunostinta care a stat in america si nu s-a ingrasat pt ca a mancat echilibrat si a facut sport. dar americanii nu prea fac chestia asta.
  •  
    • 6557 mesaje
    10 Ian 2010, 17:38
    0 0
    evy..cojile se pot confia si se folosesc tot la prajituri
    acum e clar?
  •  
    • 16 mesaje
    12 Ian 2010, 17:02
    1 0
    suc de portocale cu morcovi
  •  
    • 2342 mesaje
    12 Ian 2010, 18:09
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2487 mesaje
    13 Ian 2010, 16:33
    0 0
    Evysor, eu una mincam lamile cu coaja ; si da se folosec la parfumarea prajiturilor :aluat sau crema , sau la dulceata, care se face numai din coaja si suc.
    Dar ai dreptate cind vorbesti de cantitate, dar... noi retinem din mult mai mule alimente pesticide si conservanti, asa ca intr-o forma sau alta tot ingeram substantele respective, problema este de nivel critic.
    Din pacate la noi se folosec multe porcarii chiar si la legumele de sezon, nu mai exista agricultura ecologica nici la tara, mirajul cistigurilor rapide ia facut sa ia calea aceasta.
  •  
    • 260 mesaje
    22 Oct 2013, 22:26
    1 0
    Am inlocuit de mult cola ...apa plata cu lamaie fetelor ! cea mai buna si curata metoda de a ne pastra sanatosi
  •  
    • 260 mesaje
    22 Oct 2013, 22:28
    0 0
    miraje_aev said:Daca fructele sunt "naturale",nu inseamna ca nu pot contine toxine.Ca pana la urma si cucuta e "naturala"...

     Eu nu mai cred in nimic ce vrea sa fie "natural"..toate sunt injectate si date cu uleiuri / vopsele ca sa fie cat mai "naturale"..

  •  
    • 69 mesaje
    23 Oct 2013, 15:00
    0 0
    Niciodata, am renuntat acum fix 5 ani,. Adios Cola !
  •  
    • 62 mesaje
    14 Nov 2013, 20:43
    0 0
    kti said:chiar nu inteleg cum poate fi coaja daunatoare daca nu o consumi.
    oricum fructele nu au cum sa fie mai toxice decat cola sau orice fel de suc din comert.

    Logic ca Cola meste otrava curata, dar unele p;ersoane nu inteleg. Unde creier nu este..nici Dumnezeu nu cere...

     

  •  
    • 62 mesaje
    14 Nov 2013, 20:45
    2 0
    BIXXX said:
    kti said:chiar nu inteleg cum poate fi coaja daunatoare daca nu o consumi.
    oricum fructele nu au cum sa fie mai toxice decat cola sau orice fel de suc din comert.

    Logic ca Cola este otrava curata, dar unele p;ersoane nu inteleg. Unde creier nu este..nici Dumnezeu nu cere...