Sotul nu ma ajuta

  •  
    • 108 mesaje
    28 Nov 2009, 22:30
    1 0
    Buna,

    Sotul meu nu ma ajuta la nici una dintre treburile casnice. Voua vi se pare normal ca numai eu sa fac curat sa sterg praful, sa dau cu aspiratorul, sa spal vasele, sa intind rufe, sa calc etc?
  •  
    • 13910 mesaje
    28 Nov 2009, 22:37
    1 5
    bre muiere, te plictisesti? cauti "teme"?
  •  
    • 108 mesaje
    28 Nov 2009, 22:41
    1 2
    Da
    Am gasit?
  •  
    • 108 mesaje
    28 Nov 2009, 22:42
    2 0
    Vad ca si tu te cam plictisesti
  •  
    • 13910 mesaje
    28 Nov 2009, 22:48
    0 0
    la ora asta rasfoiesc eva si alte "eve", dar nu din plictiseala......

    eu am un sot care ma ajuta la treburi prin casa.....
    nu sterge praful, e drept , nu intinde rufele spalate de masina
    sau alte treburi insirate de tine......

    dar ajutorul lui este inestimabil in casa asta.....

    (daaaa, spala wc-ul si cada si duce gunoiul)
  •  
    • 108 mesaje
    28 Nov 2009, 22:52
    1 1
    al meu duce numai gunoiu, dar pe bune ca nu face nimic, dar nimic nu ma ajuta deloc
  •  
    • 108 mesaje
    28 Nov 2009, 22:55
    1 2
    nu zic de el ca ar fi un sot rau, pt ca nu este, dimpotriva este dragastos, atent cu mine insa e... lenes (in privinta treburilor casnice)
  •  
    • 13910 mesaje
    28 Nov 2009, 23:06
    2 1
    mai, daca asa l-ai invatat!

    dar poate nu e tirziu sa-l mai educi in ale gospodariei!

    (eu, pe al meu a trebuit sa-l reeduc, in familia dinainte era un "lenes", in casa nu facea nimic, doar serviciu si atit......
    eu, crescuta in alt fel..........i-am dat peste degete de la inceput!
    si a invatat si apreciat!!!!)
  •  
    • 118 mesaje
    28 Nov 2009, 23:19
    2 0
    da, chiar si eu ma gandeam la acest subiect. acum gatesc, el doar a aspirat, desi stiu ca nu face mereu treaba asta. pe mine nu ma deranjeaza ca nu ma ajuta la treburile casnice, consider ca eu am dreptul sa cumpar ce vreau. daca el vrea ceva mai deosebit sa cumpere, ii spun ca de unde are bani? eu gospodaresc si fac economii. daca vrea acel lucru, atunci sa ma ajute in gospodarie. el prefera sa nu faca treaba si eu sa cumpar orice doresc.
  •  
    • 967 mesaje
    29 Nov 2009, 00:24
    4 0
    Crezi ca al meu ma ajuta? Doar de dus gunoiul cand isi aminteste ,in rest nimic.Crezi ca il voi schimba eu acum,nici o sansa.Nu stie sa faca nimic si nici nu are placerea de a invata ca asa a fost educat de acasa sa i se puna totul pe tava.
    Momentan sunt suparata pe el si i-am zis ca nu ii mai fac mancare.Este greva de 3 zile ,sa vedem cum vor evolua lucrurile.Dar crezi ca pot eu sa il schimb acum ?
  •  
    • 108 mesaje
    29 Nov 2009, 01:55
    4 0
    Ai dreptate Pisica,asa sunt invatati de acasa. Al meu e singur la parinti si acasa nu ducea nici macar gunoiul,acum il ia cand vede punga la usa
  •  
    • 234 mesaje
    29 Nov 2009, 03:07
    1 1
    Pt Pisica
    Decat sa nu mancati sanatos si pe deasupra, din cauza unor mici dispute sa ramana aceste 3 zile in memorie ca nu ai vrut sa gatesti...stiu si eu..sa nu-ti reproseze apoi.
    Eu, pe de o parte ii inteleg pe barbati:unii chiar nu se pricep in ale gospodariei sau sunt buni actori, dar cred ca fiecare compenseaza intr-un fel.
  •  
    • 57 mesaje
    1 Dec 2009, 14:03
    0 10
    mie mi se pare chiar f normal....astea sunt treburi femeiesti mai ai un pic si iti pui sotzul sa faca mancare)
  •  
    • 174 mesaje
    1 Dec 2009, 15:09
    15 0
    Mie NU mi se pare absolut deloc normal ca femeia sa faca absolut totul in gospodarie, bucatarie! Atat femeia cat si barbatul trebuie sa stie sa faca de toate prin casa. Nu e nici atat de greu. Se cere din ce in ce mai mult din partea femeii: sa faca tot in casa, sa aibe cariera, sa creasca copiii, sa fie mereu sexy si calda iar barbatii?! Incercam din rasputeri sa indeplinim toate acestea, si tot nu este bine, tot nu suntem bune!

    Am fost placut impresionata de ceea ce am vazut in familiile din Franta, spre exemplu: acolo barbatii puneau masa, spalau vasele, pregateau micul dejun pt toata familia, participau activ la viata de familie! Si e mult mai frumos asa!
  •  
    • 2191 mesaje
    1 Dec 2009, 15:11
    9 0
    ei ce vorbesti princess? si care ar fi treburile barbatesti, din punctul tau de vedere? sa mai schimbe un bec, sa repare o usa sau ceva prin casa? pai astea se intampla la cateva luni...in rest ce ar trebui sa faca? sa zaca in fata televizorului?
  •  
    • 411 mesaje
    1 Dec 2009, 17:31
    5 0
    princess coboara fetita din copac, ca acu' am evoluat. Oamenii merg in doua picioare si umbla pe pamant, Nu se mai ascund prin varfurile pomilor si prin pesteri.
    Ai nevoie de un update. Urgent!
  •  
    • 57 mesaje
    1 Dec 2009, 20:19
    1 12
    din punctul meu de vedere femeia care nu e in stare sa faca curatzenie in casa si sa gateasca....este o mare puturoasa
  •  
    • 57 mesaje
    1 Dec 2009, 20:20
    0 6
    dupa cum vad voi suntetzi cam puturoase
  •  
    • 1890 mesaje
    1 Dec 2009, 20:33
    1 0
    Sotul meu ma ajuta la citeva treburi gospodaresti: facut piata, sters un praf, batut un covor, dat cu aspiratorul. Cel putin la ingrijit copilul cind nu sint acasa, nici nu ma doare capul. In schimb sa nu-l pun la bucatarie. Extrem de rar mai curata un cartof sau ma ajuta sa tai la salata boeuf. Norocul lui ca eu lucrez in ture si pot sa-mi rezolv treburile la bucatarie fara sa-l solicit prea mult
  •  
    • 649 mesaje
    1 Dec 2009, 20:43
    2 0
    In ce priveste gatitul , aici recunosc ca sotul meu nu se implica la modul serios !
    Eventual ochiuri, sau curatat pestele,ceaiul de dimineata ( intotdeauna) !
    Ca treburi in casa : dat cu aspiratorul , dus gunoiul ,sters praful,facut curat in debara .
    Si uite , de doua zile stau lata in pat cu febra 39, dar am avut puterea totusi sa pun azi masina cu rufe la treaba !
    Ghici cine le-a intins pe sarma ?
    Si uneori o face si-asa , fara sa am probleme !
    Cam aiurea le-ntinde el , dar macar are bunavointa !
    Are el si defecte , dar ...
    Ce zici , sunt puturoasa ?!

    Altfel sta problema daca ea sta cu cracii-n sus si el face prajituri la bucatarie !
    Dar fata care-a deschis topicul nu s-a referit la aspectul asta !
    Eu cel putin asa am inteles !

    PS : am uitat sa specific faptul ca spala vasele de multe ori si taie INTOTDEAUNA legumele pentru salata boeuf !