Probleme cu moliile

  •  
    • 1266 mesaje
    20 Oct 2009, 15:08
    0 0
    Trebuie musai sa ajut pe cineva care are niste probleme cu moliile.
    In situatia persoanei respective, cel mai bun ar fi un spray anti-molii ceva, care sa poata fi dat si pe tesaturi si nici sa nu fie prea nociv, intrucat are animale in casa.
    ...Foarte bun ar fi fost spray-ul antimolii de la Raid, insa...nu se mai fabrica, si nu se mai gaseste - am trimis mail la companie si mi-au raspuns.
    Ce alt spray ar mai fi bun, ce imi recomandati?
    ....Am mai auzit pe net de un spray pt molii Moli-mor cam asa ceva, acesta este bun? Si unde se gaseste ( nu am vazut prin marketuri, parca) ?
    multumesc pt raspunsuri
  •  
    • 27207 mesaje
    20 Oct 2009, 15:59
    0 0
    cea mai sfanta-i naftalina se mai gasesc pastile Raid, de agatat prin dulapuri. in dulapul de alimente se pot pune benzi anti molii.
  •  
    • 1266 mesaje
    20 Oct 2009, 16:06
    0 1
    mersi, rybana, dar persoana are probleme serioase, are probleme intr-o singura camera, dar probleme destul de mari ...mollile au atacat tesaturi, pat, dulap cu haine - dulapul are multe compartimente si nu isi permite sa dea atatia bani pe chestiile acelea cu gel de la raid , care sa stii ca sunt destul de scumpe, mai ales daca iei cantitate mare, si parca nu am incredere ca chiar rezolva aceasta problema, poate rezolva acolo unde proprietarul a vazut 1-2-3-5 molii, si pune preventiv ; are nevoie de un spray cumva, asa cred eu.....
  •  
    • 9899 mesaje
    20 Oct 2009, 16:14
    0 0
    Vara-mea a patit-o acum vreo 10 ani.
    Intr-un dormitor tot vedea fluturi zburand.
    A tot pus naftalina, a dat cu spray si nik.
    Pana intr-o zi cand a incepu sa caute mai in amanunt si cand a intors salteaua Relaxa (care se presupune a fi sintetica) era suuuuuper plina de molii.
    In fiexare punct de cusatura avea cate o larva...bleah.
    Oribil.
    Ei, a stropit salteaua aia de au luat-o dracii, a stropit toata camera de fapt.
    N-a scapat.
    Ce era mai pe la suprafata a murit, insa ce se bagase mai in adancuri a iesit la suprafata din nou.
    A aruncat tot, saltea, plapuma, covor si o gramada de boarfe, ca nu mai scapa.
  •  
    • 27207 mesaje
    20 Oct 2009, 18:31
    2 1
    Happy, mi-a spus cineva ca a scapat cu un spray anume. uite un link catre sprayul mentionat

    http://www.uzcasnic.ro/sano-600-475ml-insecticid-spray-zburatoare-p-221.html
  •  
    • 1266 mesaje
    20 Oct 2009, 20:11
    2 0
    Vai, rybana, iti multumesc mult!!
    ....Mi-ai descretit fruntea, zau, cautasem si pe google spray pt molii ori insecte zburatoare ( sa fie incluse moliile!) si nu dadusem peste cel de care ai scris, ori nu a iesit deloc in evidenta....
    Iar acest spray de care ai scris tu, clar se poate da si peste tesaturi fara sa lase pete sau sa miroasa urat. De aceea, in caz ca poate mai au si altii nevoie, scriu aici descrierea:

    1) Sano K 600 475ml : insecticid spray zburatoare
    Insecticid ecologic, formula uscata cu miros floral cu aplicare directa pe covoare, tesaturi, carti sau in debarale. Extermina insectele zburatoare, inclusiv mustele, tantarii, moliile. 300g/475ml.
    Pretul afisat contine TVA.

    Pretul fiind de 16, 39 lei...insa merita pt ca fostul raid spray avea doar 200 ml.

    Clar ca acest Sano K 600 insecticid insecte zburatoare va fi pe primul loc in optiuni. Mersi inca o data

    Mai scriu ce mai gasisem eu, in caz ca ar fi util si altora:

    2) Spray Anti-Molii Superkill

    http://www.roinsect.ro/pesticid/spray-anti-molii/239

    Arotejează materialele textile împotriva insectelor dăunătoare în special a moliilor. Utilizat în mod corespunzător produsul nu pătează..

    Produsul costa 23 lei si are doar 200 ml (destul de scumput pt gramajul sau), plus ca ma nelinisteste enuntul: ""Utilizat în mod corespunzător produsul nu pătează"" - deci e posibil totusi sa pateze.

    3) Spray Moli-Mor :
    http://www.megasales.ro/detaliip.aspx?oxVi01W2tew=

    MOLI-MOR INSECTICID TOTAL PENTRU COMBATEREA MOLIILOR

    Detalii produs:
    moli-mor insecticid total pentru combaterea moliilor 150ml.
    Pret 13 lei.
    ...dar nu se stie daca se poate da si pe tesaturi, fara probleme, si e micut.

    4) Baygon spray impotriva insectelor taratoare si zburatoare B1059
    Descriere produs: Baygon Universal are o formula speciala care omoara insectele zburatoare si taratoare din locuinta.Produsul este eficient impotriva urmatoarelor tipuri de insecte: muste, tantari, molii, muste de fructe, gandaci, furnici, paienjeni, miriapozi, gandaci de apa, licurici, greieri, urechielnite, viespi, tauni.
    Pret: 9,7 lei

    ...acesta mi se pare insa f puternic, trebuie ferite animalutzele din locuinta etc, plus ca nu cred sa poata fi dat pe tesaturi.

    Asadar, sper ca aceste informatii sa fie bune si altor persoane.

    L.E : pt a functiona respectivele linkuri, scoateti eventualele spatii libere din ele.
  •  
    • 1 mesaje
    11 Mar 2017, 19:12
    1 0
    Produse cu efect anti molii/
    https://impotrivadaunatorilor.ro/anti-molii