Minora de 16 ani a plecat de acasa!!

  •  
    • 3 mesaje
    20 Oct 2009, 03:08
    3 4
    Am si eu nevoie de ajutorul dvs.!
    Sunt tatal unei fete in varsta de 17 ani iar aceasta a plecat de acasa impreuna cu prietenul ei de 19 ani si s-au mutat impreuna ! Am sesizat organele de politie dar,minora a dat o declaratie si nu poate fi luata de acolo cu forta .Este adevarat? nu o pot lua de acolo cu forta ?
    se poate casatorii fara acordul meu ?
  •  
    • 439 mesaje
    20 Oct 2009, 08:26
    2 0
    da se poate...dupa 16 ani se considera ca este constianta de faptele sale, ca sa zic asa. in cazul unei casatorii, se va cere consimtamantul parintilor doar daca fata are pana in 14 ani.
    plus ca, probabil, in curand o sa implineasca 18 ani...si atunci chiar numai ai ce face! dar ce a determinat-o sa faca asta?
  •  
    • 184 mesaje
    20 Oct 2009, 22:42
    2 2
    IN CAZUL IN CARE ESTI TATAL

    Trimite-i un email sau sms-uri si explica-i ca nu face bine cum procedeaza si sa nu fii foarte strict cu ea, e perioada dificila a adolescentilor.
    Cu vorba buna se poate rezolva.
    Daca nu intelege nici politia nu e solutia cea mai inteleapta, va intrerupe legatura cu voi si tot face ceea ce vrea. Rabdare si explicati-i partea negativa a faptelor sale.


    DACA ESTI CHIAR TU FIICA
    iti recomand sa iti asculti parintii si sa nu ii dezamagesti ca au facut sacrificii sa te creasca si acum rasplata asta...nu cred ca este de bun simt

    DACA ESTI TU IUBI
    Nu calca pe cadavre ca sa ai pu.ta la dispozite zi si noapte.Nu te juca de-a adultul si gandeste-te ca vei fi si tu parinte.Aveti timp de responsabilitati, Slava Domnului!
    Acum aveti cea mai frumoasa varsta, traiti-o in armonie!
  •  
    • 3 mesaje
    21 Oct 2009, 00:55
    2 0
    Sunt tatal fetei , iar fata mea nu vrea sa inteleaga .Si pentru cine nu stie am fost si la avocati ,daca fata nu este sechestrata sau tinuta cu forta nu pot face nimic ea poate alege
  •  
    • 3 mesaje
    21 Oct 2009, 00:57
    0 0
    enriqua_14 articolul 2 din codul familiei coroborat cu articolul 4 din codul civil arata ca fata are dreptul de a alege la varsta de 16 ani are discernamant
  •  
    • 31 mesaje
    21 Oct 2009, 12:03
    0 0
    dak tu esti tatal desii nu prea cred, cu forta nu poti face nimic asta trebuie sa intelegi, incearca sa vb cu amandoi sa vezi ei ce au de spus, care este motivul pt care au ajuns sa faca lucru asta, el ce fel de baiat este? are parinti? incearca sa vb cu ei, incearca sa-i intelegi dak ei kiar se inteleg si se iubesc nu ai ce sa le faci, De ce nu iei legatura cu un psiholog ar putea sa te ajute mult mai mult decat avocatii sau politia. NU UITA CU FORTA RISTI SA O PIERZI PT TOTDEAUNA. adica sa nu mai vb cu tine si sotia ta absolut deloc. asa k ajungeti la o cale amiabila si cautati motivele ei si sprijiniti-o. e foarte imp pt ea in momentele astea, nu in prostia pe care a facut-o sa o sprijiniti ci incercati sa fiti alaturi de ea sa va simpa alaturi.
  •  
    • 216 mesaje
    22 Oct 2009, 01:48
    0 0
    foarte important daca esti fiica. nu uita ca maritata ai sa fii dar copilaria.....nu o sa mai o ai niciodata si asa frumoasa este copilaria plus ca la un moment dat in viata ai sa spui
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    22 Oct 2009, 07:59
    0 3
    doamne dumneazeule ce o fi in capul lor sa se marite la 16 ani! am o verisoara care a facut aceeasi t.ampenie si pe deasupra a mai facut si 2 copii. la 20 de ani era deja cu 2 copii mici. acum la 30 de ani arata de cel putin 45 daca nu mai mult.
    habar nu aveti in ce va bagati!
  •  
    • 649 mesaje
    22 Oct 2009, 08:32
    3 0
    Eu am aproape 45 !
    Vrei sa spui ca arat rau ?
    Am vazut femei si de 55 care arata f bine , fara sa faca parte din alea cu fite gen : coafura toata ziua , manichiura , cosmetica si colindat prin magazine !

    De ce generalizezi !
    Abia astept sa faci 45 de ani si mai discutam dupa !
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    22 Oct 2009, 09:15
    0 0
    draga mea, cred ca m-ai inteles gresit. oricat de bine ai arata la 45 de ani nu cred ca intre 30 si 45 nu exista nici o diferenta de trasaturi.
    eu ma refeream ca respectiva persoana arata mult mai in varsta decat este in realitate.
    am zis eu cumva ca arata rau? nu cred. şi nu e cazul sa o iei personal.
    eu sincera sa fiu nici nu-mi fac probleme de genul cum voi arata la 45 de ani si nici nu sunt vreo fitoasa. dimpotriva. cred ca am facut la viata mea vreo 2 tratamente cosmetice. frumusetea vine din alte surse. din modul de viata.
  •  
    • 649 mesaje
    22 Oct 2009, 09:33
    0 0
    Off topic !
    Poate c-am luat-o prea personal !
    Nu ca ma laud , dar eu n-am facut niciun tratament la cosmetica si am un ten pe care multe din cele de 30 de ani si-l doresc !
    Probabil ca e ceva genetic , pentru ca si mama mea ,la cei 78 de ani pe care-i are , si dupa o viata plina de unca si necazuri , are o fata de ...60 de ani , sa zicem !

    Tatal meu , cand avea vreo 35 de ani si intalnea vreo inmormantare pe strada ( a fost sofer ) se uita din mers la varsta decedatului si daca scria 50-55 de ani spunea : si-a trait viata , era bosorog !

    Cand a ajuns el la 50-55 de ani si auzea c-a murit nu stiu ce cunostinta de-a lui , cu varsta apropiata , spunea : tanar , dom'le ! avea toata viata inainte !

    Cam asa e si cu aprecierea asta , referitor la varsta !

    Pace , da !
  •  
    • 649 mesaje
    22 Oct 2009, 09:46
    0 0
    Roland , acel 19 in coada nik-ului induce in eroare !

    Presupunand ca esti tatal ( sau fratele ) , cred ca n-are rost sa va impotriviti prea tare( sau prea brutal - ca vezi ce nenorociri se-ntampla ) deciziei fetei !
    Si-asa i-ati aratat din plin ca nu va intereseaza ce simte si ce gandeste ea ! Cred ca relatia dintre voi nu a fost buna niciodata !
    Cred ca mai degraba o discutie la rece , constructiva , ar fi salutara !
    Am o verisoara a carei fata , la 17 ani , si-a anuntat familia ca dupa ce ia bacalaureatul se va marita !
    Asa a si fost ! La doua luni de la terminarea liceului a avut nunta !
    Oricat de suparati au fost pe ea , s-au "adunat" si s-au consultat , si au ajuns la o intelegere : sa-si continue studiile , chiar si asa maritata !
    Acum totul e bine ! A avut si noroc , probabil !

    In cazul tau e putin mai dificil ( dar nu imposibil !) pentru ca s-a ajuns la conflict si-a plecat de-acasa !

    Lasa avocatii , lasa politia !
    A fost o mare greseala s-o apuci pe drumul asta !
    Incearca mai degraba sa te intalnesti cu ea ( la scoala , in parc , pe strada ) si asigur-o ca ii doresti doar binele !

    Sau poate ai vrut s-o iei cu forta de acolo pentru ca baiatul ala e un vagabond , ratat sau mai stiu eu ce !
    Explica-ne si din ce familie provine baiatul si ce cred parintii lui !
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    22 Oct 2009, 09:47
    0 0
    pace,ca bine zici!
    si eu sunt la fel in ceea ce priveşte tenul. ma avantajeaza moştenirea genetică
    am deviat de la topic, cu scuzele de rigoare.
  •  
    • 1 mesaje
    22 Dec 2018, 03:01
    6 0
    Dragele mele, în caz ca aveți probleme în familie și credeți ca nu mai puteți rezista, plecați, eu am 16 ani, în casa în care am stat am indurat multe și am plecat, la 16 ani ești considerata majora, doar ca nu te poți căsători, atâta tot, pleacă fata mea și fă-ți un viitor cu persoana pe care o iubești, fa asta fără frica și vei vedea ca totul va fi bine!!!!!