Carti

  •  
    • 68 mesaje
    25 Iun 2004, 01:48
    0 0
    Pentru ca tot vad ca va certati (mama da' ce orgolioase sunteti! m_am gandit sa schimbam sub si sa vb de carti.Nu vreau liste intregi cu carti doar carti care v_au impresionat in mod deosebit.
    Ce carti ati mai citit? Ce carti au mai aparut? Ce anticariate mai cunosteti?
  •  
    • 1118 mesaje
    25 Iun 2004, 02:57
    0 0
    Silka asa-i ... am luat-o razna.
    Am tot auzit de Egipteanul de Mika Waltari si acum asta citesc, sincera sa fiu la cat a fost de laudata eu sunt putin dezamagita.
    Waltari are un stil special de a scrie, imi place, nu stiu... poate povestea in sine nu ma incanta dar in orice caz este o carte care merita citita.
  •  
    • 1530 mesaje
    25 Iun 2004, 11:38
    0 0
    Acum recitesc Rodica Ojog-Brasoveanu.
    Da' ca sa nu deviez, vreau sa cumpar 2 carti care au aparut la polirom, "Tabloul flamand" si "Clubul putregaiurilor" si mi se par interesante.
  •  
    • 9835 mesaje
    25 Iun 2004, 13:54
    0 0
    Va recomand o super-carte pentru super-femeia din voi: "Orlando", de Virginia Woolf.
  •  
    • 1969 mesaje
    25 Iun 2004, 13:59
    0 0
    ultima carte citita de mine a fost "o iubeam" de anna gavalda..placuta
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    25 Iun 2004, 22:22
    0 0
    Ultima carte cumparata si citita e "Obscenitatea publica" de Andrei Plesu. Daca aveti chef sa cititi o culegere de texte publicate de acesta de-a lungul a 7 ani...go ahead. Sunt actuale , logice si sugestive...

    Aaaa...si LLosa "Paradisul de dupa colt" .Credeti-ma ca merita investitia de timp si bani aceasta carte!!!!

    A mai aparut la Humanitas o carte reconstruita dupa textele scrise de Alexandru Dragomir, un fel de filozof modern. E fascinat ca om si ca idee. M-a impresionat povestea acestui om. Se numeste "Crase banalitati metafizice".
  •  
    • 1530 mesaje
    28 Iun 2004, 23:27
    0 0
    "Orlando"... super.... pe la 17 ani voiam sa imi iau verigheta, ca personajul principal
  •  
    • 68 mesaje
    29 Iun 2004, 03:11
    0 0
    Waltari,Brasoveanu,Woolf…e chiar intéressant ca se citesc si doamne.
    Mie personal nu_mi prea place Woolf (probabil ca sunt sg. femeie) pentru ca remarc acelasi stil in toate scrierile .Totusi…ca sa raman pe aceasi tenta feminista cred ca as prefera mai repede Quindlen, tot « second wave feminism » decat Woolf.

    H_2004 inca n_am citit Egipteanul (doar critici) dar trebuie sa recunosc ca am citit cam ¼ din « A suitable boy » (Vikram Seth) acelasi stil ,dupa care am pierdut ritmul…si firul si…

    Gia, intr_adevar Llosa e grozav !No comment !Toate operele lui !
    Cartile de care spui tu au fost lansate in mai la Humanitas,nu? Le_ai citit deja ?Ai fost la lansare ?

    Eu v_as recomanda “Toba de tinichea” (Gunter Grass) o care superba, cu un plot destul de simplu dar care contine teme variate. Grass a luat premmiul Nobel in 1999 pt. respectiva carte,deci merita citita.
  •  
    • 103 mesaje
    29 Iun 2004, 18:21
    0 0
    Am citit "veronika se hotaraste sa moara" ( o carte cu un final usor "altfel"); "Al cincilea munte"(simpaticuta) "Al chimistul" (mi-a placut f mult); "Gradina de ciment" & "Ispasire" (amandoua scrise de Ian McEwan - m-au socat chiar); "De veche-n lanul de secara"...
    cam astea sunt ultimile carti citite, care fiecare in parte a transmis un alt mesaj.... Mi-au placut toate, fiecare in felul ei.
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    29 Iun 2004, 22:52
    0 0
    Am fost la lansarea ce a avut loc saptamana trecuta la noi in Iasi la Humanitas.

    Iti plac cartile respective? Le-am citit. Sunt fascinata de Plesu si Liiceanu si ...altii.

    Ce imi mai recomanzi?
  •  
    • 1969 mesaje
    30 Iun 2004, 16:29
    0 0
    pe mine 'gradina de ciment' m-a cam enervat..nu e genul meu de lectura,probabil
  •  
    • 1530 mesaje
    30 Iun 2004, 16:34
    0 0
    Eu eram moarta dupa "Diavolul si Dra Prym", imi placuse si "Veronika ...", "Alchimistul" a fost prea poetica pt moi.... "Al5lea munte" nu m-a entuziasmat... acum nu imi mai vine sa mai cumpar de Coelho pt ca prea e vazut ca un scriitor "la moda".

    Saptamana viitoare achizitionez "Ciresarii"
  •  
    • 178 mesaje
    30 Iun 2004, 17:21
    0 0
    Caut o carte "199000" scrisa de un Federic B... nu stiu exact(i-am vazut prezentarea pe pro tv acum ceva timp). Nu am prins numele editurii. E o carte scrisa de un francez despre viata in publicitate. Ati vazut-o pe undeva?
  •  
    • 41 mesaje
    30 Iun 2004, 17:33
    0 0
    E scrisa de Frederic Beigbeder si aparuta la editura Pandora-M.
  •  
    • 1222 mesaje
    30 Iun 2004, 18:01
    0 0
    eu m-am plictisit de coelho , e prea banal
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    30 Iun 2004, 20:13
    0 0
    Eu una citesc pt relaxare , pt imbogatirea vocabularului si nu numai.
    Coehlo e si nu e un mare romancier. E bine vandut insa nu e chiar cel mai bun romancier la momentului.
  •  
    • 68 mesaje
    1 Iul 2004, 00:32
    0 0
    Gia merci pt raspuns. Nu prea am acces la lit. romana insa sunt familiara cu publicatiile lui Plesu (Dilema veche).Am sa ajung si eu prin Buc. sapt. viitoare si am sa trag o fuga pana la Humanitas.
    Ai citit ultima carte a lui LLosa? (The way to paradise)-critica la adresa lui Gauguin.

    Coelho...hm...chiar nu stiu de ce are asa mare atractie feminina cartile lui.Mi se pare doar o literatura de tramvai,si devin cinica...dar ma rog...gusturile nu se discuta.

    Lactura placuta!
  •  
    • 31 mesaje
    1 Iul 2004, 18:03
    0 0
    Cartile, subiectul meu preferat! Eu am fost marcata de "Luni de fiere" de Pascal Brukner asa ca am mai citit si "Hotii de frumusete", "Capcaunii anonimi". Va recomand! In rest citesc absolut orice imi pica in mana si incerc sa pastrez din fiecare carte (chiar daca e mai slaba) partea ei frumoasa. Am citit chiar si "HArry Potter" si am fost fascinata de universul creat acolo. Va pup, mai vorbim...
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    1 Iul 2004, 20:11
    0 0
    Nu am citit. Cand a aparut si mai ales unde? Dar nu e de fapt Paradisul de dupa colt? Tot despre Gaugain e si acolo...

    Coehlo nu ma fascineaza. Nu e genul meu.
  •  
    • 68 mesaje
    2 Iul 2004, 02:09
    0 0
    Da Gia e acelasi titlu...tradus diferit.(2003)
    bdw...acum citesc "Memoires d'une jeune fille rangée" (Simone de Beauvoir)extrem de calma pentru perioada verii.