Implant dentar

  •  
    • 30 mesaje
    9 Iul 2009, 21:42
    2 0
    Mi-am scos o masea( ultima 36 de pe partea stanga) si vreau sa-mi pun implant.Si-a pus cineva...cum este dpdv al durerii si ca si procedeu?
  •  
    • 7 mesaje
    12 Iul 2009, 19:15
    2 2
    Draga mea, mi-am pus eu unu iar mama si-a pus sase, amandoua am plecat la birou dupa asta. Trebuie sa-ti faca un antiinflamator injectabil local sau imediat dupa operatie sa-ti dea o pastila. Nu doare iar dintii par ca cei naturali, dar cred ca depinde mult si de doctor. Succes
  •  
    • 1266 mesaje
    13 Iul 2009, 00:30
    1 1
    ....aoleu....pai sa-ti puna un implant inseamna un fel de operatie...caci ti-l prinde/insurubeaza direct pe os...pai se pun 6 deodata si pe urma mai mergi si la serviciu?? Este totusi corp strain, nu te umfli? ...plus anestezia.... ...si cum sa nu doara, pai nu iti gaureste putin maxilarul/mandibula ca sa il puna??
  •  
    • 7 mesaje
    13 Iul 2009, 22:52
    0 1
    "Aoleeeu", nu doare. Chiar nu doare... Dar poate tu ai avut alte experiente.,.. povesteste-le
  •  
    • 1 mesaje
    17 Iul 2009, 15:29
    0 0
    mi sa extras un premolar acum u an si as vrea sa imi pun un implant dentar dar nu stiu cam cat costa(raportul calitate pret sa fie destul de bun) si unde sa ma duc.nu vreau un cabinet de fite vreau doar un loc unde serviciile sa nu coste foarte mult.unde m as putea duce.multumesc anticipat
  •  
    • 97 mesaje
    17 Iul 2009, 17:14
    1 0
    Sincer doare .... in timpul operatie nu te doare deoarece te anesteziaza foarte bine , dar la vreo 2 ore dupa incep si durerile .
    Eu vara trecuta mi-am facut un implant de masea , dupa operatie m-am umflat putin si prima noapte am avut dureri destul de mari dar totusi suportabile iar timp de o saptamana am luat antibiotice si am facute vizite la dentist.
    D.p.d.v al pretului nu stiu ce sa spun , depinde si de calitatea pe care o doresti , tipul de portelan si altele . Pe mine ma costat in jur de 1200 E. Pot spune ca a meritat , nu am avut si nu am nici o problema cu implantul , s-a adaptat destul de bine si nu mi-a provocat neplaceri.
    Bianca , asa ca si o paranteza , chiar nu pot sa spui ca nu doare, iar mama ta nu cred ca a rezistat sa ii puna 6 implanturi deodata , pt un implant dureaza in jur de o ora jumate sau doua operatia , plus ca mai mult de doua implanturi deodata nici un dentist nu ar face . Eventual si-a imbracat dintii cu foite de portelan sau si-a pus semi- proteza altfel nu imi explic treaba cu sase implanturi , no offence .
    Succes in gasirea unui medic bun si curaj!
  •  
    • 361 mesaje
    17 Iul 2009, 20:19
    1 1
    Cred ca bianca confunda implantul cu stiftul. Dar, fara suparare, cred ca tipa nici nu a fost pe la dentist. Implanturile nu seamana cu dintii naturali de sa nu ii deosebesti, cel putin nu in momentul in care se opereaza implantul. Este un bont care, dupa ce s-a fixat si s-a vindecat gingia, se imbraca cu o coronita si de-abea atunci seamana cu un dinte natural (depinde cat de artist a fost tehnicianul), sau serveste de stalp pentru o punte dentara.

    Oricum, inainte de a face un implant, gingia trebuie pregatita timp de 6 luni, cu un tratament special, ca sa nu respinga implantul. Nu este necesara pregatirea decat atunci cand implantul se pune imediat dupa extractie, dar daca dintele stricat a fost scos mai demult si locul s-a cicatrizat, este necesara pregatirea gingiei. Altfel exista riscul mare al respingerii.
  •  
    • 97 mesaje
    18 Iul 2009, 02:23
    1 0
    Corect !
    Eu am asteptat in jur de 8 luni pana s-a putut face operatia .
  •  
    • 1 mesaje
    18 Iul 2009, 12:51
    2 1
    Draga mea, eu sunt fericita purtatoare a trei implanturi!!! In fiecare zi, cand zambesc ii trimit un gand bun doctoritei Brandusa Iordache care m-a facut o femeie frumoasa si sigura pe mine.Operatia a fost complat lipsita de dureri,dupa op nu m-am umflat si nu am avut nici un simptom.Pretul a fost f bun si recomand implantul dentar tuturor,atentie insa unde va operati,in Romania sunt multi dr care nu prea stiu ce fac...La Germandent succesul e garantat
  •  
    • 2 mesaje
    22 Iun 2011, 09:30
    1 2
    printzi said:
    Sincer doare .... in timpul operatie nu te doare deoarece te anesteziaza foarte bine , dar la vreo 2 ore dupa incep si durerile .
    Eu vara trecuta mi-am facut un implant de masea , dupa operatie m-am umflat putin si prima noapte am avut dureri destul de mari dar totusi suportabile iar timp de o saptamana am luat antibiotice si am facute vizite la dentist.
    D.p.d.v al pretului nu stiu ce sa spun , depinde si de calitatea pe care o doresti , tipul de portelan si altele . Pe mine ma costat in jur de 1200 E. Pot spune ca a meritat , nu am avut si nu am nici o problema cu implantul , s-a adaptat destul de bine si nu mi-a provocat neplaceri.
    Bianca , asa ca si o paranteza , chiar nu pot sa spui ca nu doare, iar mama ta nu cred ca a rezistat sa ii puna 6 implanturi deodata , pt un implant dureaza in jur de o ora jumate sau doua operatia , plus ca mai mult de doua implanturi deodata nici un dentist nu ar face . Eventual si-a imbracat dintii cu foite de portelan sau si-a pus semi- proteza altfel nu imi explic treaba cu sase implanturi , no offence .
    Succes in gasirea unui medic bun si curaj!
  •  
    • 2 mesaje
    22 Iun 2011, 09:33
    9 1
    V-ati luat de fata degeaba...eu tocmai mi-am inserat 4 implanturi ...si da...odata...intr--o ora si 10 min a terminat...si in plus am facut si aditie de os in aceeasi interventie...nu m-am dus la birou pentru ca sangeram prea mult...dar a doua zi am umblat cu treburi de dimineata pana seara...azi, a treia zi...sunt prea umflata sa mai ies...
  •  
    • 199 mesaje
    5 Oct 2016, 11:59
    0 1

    Buna ziua! Nu este o operatie, nu va faceti griji pentru ca nu o sa va doara deloc. Daca vreti sa va faceti un implant de calitate, va sfatuiesc sa alegeti zirconiul ca material, asa ma facut eu si sunt foarte multumita de rezultat, mai ales ca am ales un cabinet foarte bun, Andra Smile, unde medicii sunt profesionisti. Daca vreti calitate, mergeti la ei!

  •  
    • 5 mesaje
    23 Oct 2016, 19:00
    0 1
    trebuie sa imi fac si eu dar imi e teama de procedura
  •  
    • 19 mesaje
    31 Oct 2016, 14:29
    0 0
    Ehei, de cand a inceput subiectul asta pe forum sipana astazi sa-u schimbat si procedurile si materialele si totul este mai simplu si mai sigur. Fiti fara teama.
  •  
    • 199 mesaje
    7 Dec 2016, 13:09
    0 0

    Buna ziua! Nu aveti de ce sa va temeti de procedura implantului dentar. Daca mergeti la un cabinet bun va spun eu ca nu veti simti nimic si va veti bucura apoi de rezultate foarte bune. Eu mi-am pus mai multe implanturi la cabinetul Andra Smile si va spun ca sunt foarte multumita de ce au facut acesti medici din dantura mea. Pe langa faptul ca arata foarte bine, nu am simtit nimic si toate materialele sunt de super calitate, la fel si procedura. Va recomand sa indrazniti, nu aveti decat de castigat.

  •  
    • 20 mesaje
    8 Mai 2017, 09:02
    0 1
    Asa este, nu este nicio durere de care sa va fie frica. Eu ma temeam groaznic de stomatolog inainte sa ajung la Andra Smile. Nu voiam sa aud de scaunul acela care imi dadea fiori. De cand am intrat in cabinetul acesta am simtit ca este altceva, ca sunt in sguranta, iar zambetul medicilor si tratamentele foarte bune m-au facut sa scap de aceasta fobie si sa revin fara nicio teama.
  •  
    • 43 mesaje
    26 Iun 2018, 13:42
    0 1
    Nu amanati tratamentul pentru ca va fi mai rau. Eu m-am dus la medic in ultimul moment si a fost rau. De aceea va sfatuiesc sa mergeti atunci cand observati vreo problema sau cand aveti dinti lipsa. Tratamentul cu implant dentar este relativ simplu, daca mergeti la timp, iar rezultatele sunt foarte bune, daca gasiti medici priceputi. Eu i-am ales pe cei de la AndraSmile si sunt foarte multumita de rezultate, am implant si sus si jos si nici nu se observa. Uitati cateva oferte de-ale lor la implant: https://andrasmile.ro/servicii-stomatologice/implanturi-dentare-si-chirurgie/
  •  
    • 37 mesaje
    30 Nov 2020, 15:23
    0 0
    Chiar nu e dureros un implat, iti face sigur anestezie, dar pe urma sa traiesti cu implantul ala nu e dureros si nici prea complicat, trebuie intretinut, ca dintii, logic Poti afla mai multe detalii aici https://dentasym.ro/servicii/implantologie/

  •  
    • 3 mesaje
    18 Apr 2021, 23:20
    0 0
    Teoretic nu ar avea ce sa doara, mie de exemplu mi-a pus pivotul si a trebuit sa stau cateva saptamani cu el ca sa vedem cum se obisnuieste osul si dupa aceea mi-a pus si implantul (maseaua propriu zisa), am primit anestezic si dupa ce a trecut efectul nu m-a durut. Chiar super ok e cu implantul de la https://dentasym.ro/servicii/implantologie/



  •  
    • 7 mesaje
    26 Apr 2021, 17:47
    0 0
    La https://www.ortodontbaiamare.ro/, am fost ultima data cand a trebuit sa imi pun un aparat dentar si implant, chiar a lucrat foarte bine