Lapte si Branza de Capra

  •  
    • 11 mesaje
    5 Iun 2009, 00:58
    3 2
    Ferma de capre particulara livreaza la domiciliul clientului lapte integral de capra la pretul de 4 RON / Litru. Mod de ambalare PET de 5L. Termen de garantie 5 zile la 8oC – 10oC.Comanda se onoreaza duminica la adresa mentionata de client.
    Branza - 20 ROn / kg Calitate garantata.

    Compozitia laptelui: - Grasime 3,5 – 3,9%, Proteine 3 – 4,6% (lecitina care are un rol important in procesul de invatare si memorare la om – 0,037%), Lactoza 3,8 – 5%, Substante minerale 0,7 – 0,9% (Ca,P,Mg,Na,K si vitaminele A,D,B si C)
    De retinut: laptele de capra este apropiat de laptele uman si poate fi consumat si in forma cruda. Are propietati antianemice, antihemoragice, antirahitice si confera rezistenta la infectii. Este recomandat in special pentru bolnavii de Cancer si TBC.

    Relatii si comenzi la tel: 0722.723.121 ; 0723.777.451

    Pentru poze : http://www.99poze.ro/Ferma_capre/
  •  
    • 11 mesaje
    5 Iun 2009, 09:33
    1 2
    Ferma se afla la 60 km de Buc, spre Alexandria, langa Draganesti - Vlasca. Iar livrarile sa fac in Bucuresti

    L.E. Pentru cei care comercializeaza lactate si branzeturi se poate livra in orice oras in functie de cantitate.
  •  
    • 1 mesaje
    5 Iun 2009, 10:44
    0 1
    Buna ziua, doresc si eu 3 kg de branza si 5 kg de lapte. V-am trimis datele pe mail. Multumesc.
  •  
    • 13910 mesaje
    5 Iun 2009, 18:26
    0 2
    m-ai facut sa-mi amintesc de copilarie......avea bunica capre si, imi povestea, cind veneau seara acasa, eu stateam in poarta cu un borcan sa-mi mulga lapte in el.....cica tare imi placea!

    brrr!!!! oare cum puteam sa-l beau asa, nefiert, direct din borcanul ala?
    (maicamea, medic fiind, nu a aflat asta cind eram copil....apoi nu a mai contat)

    -cealalta bunica avea vaci si bivolite, dar laptele ala nu mi-a placut niciodata----


    de aia oi fi eu asa sanatoasa? pe bune!
  •  
    • 11 mesaje
    5 Iun 2009, 19:59
    0 3
    Va pun la dispozitie un articol din Evenimentul Zilei. Pentru cine are rabdare sa il citeasca si apoi un coment de pe alt forum , merita !

    Post sa garantez ca laptele muls si tinut in conditii igienice nu are miros sau gust rau. Puteti comanda si daca nu sunteti multumita , e simplu NU IL PLATITI !

    "Chiar dacă sînt mai puţin agreate de crescătorii de animale, pentru că sînt neastîmpărate şi stricătoare, caprele sînt totuşi bune la ceva. Laptele de capră, foarte gras şi hrănitor, este considerat un leac cu acţiune lentă dar sigură pentru multe suferinţe.
    Se dovedeşte eficient pentru că fortifică organismul şi întăreşte imunitatea naturală în bolile însoţite de anemie, lipsa poftei de mîncare şi stări depresive: TBC (în special cu localizare pulmonară), anemii, dezechilibre hormonale cu pierdere în greutate, cancere în forme incipiente, convalescenţe, afecţiuni paratiroidiene care generează spasmofilii rebele la tratamente clasice, atrofii musculare, astenie de primăvară.
    ÃŽn astfel de suferinţe, laptele de capră nu acţionează neapărat ca un medicament şi nu poate duce singur la vindecare dar reuşeşte să înlăture slăbiciunea, să redea vigoarea şi optimismul şi să ajute organismul să lupte cu boala. Administrarea preventivă îi face pe cei bolnăvicioşi din fire să devină mai rezistenţi la virozele de sezon sau să suporte mai uşor eventualele îmbolnăviri contagioase, îi fereşte pe adolescenţi de prea mult zbucium fizic şi psihic în "criza" vîrstei lor şi îi ajută pe copiii distrofici să se dezvolte normal.
    Pentru că are un conţinut ridicat de grăsimi, laptele de capră nu se administrează fără avizul medicului persoanelor cărora alimentele grase le dăunează (obezi, hipertensivi, persoane cu probleme hepatice). Persoanele cu afecţiuni pulmonare sau cei care au renunţat la fumat, dacă nu au astfel de restricţii, pot consuma un litru zilnic, nediluat, timp de minim 14 zile.
    ÃŽn scop curativ şi preventiv, cura cu lapte de capră fiert durează între 14-90 zile, cîte 2-3 căni zilnic. Pentru copii, laptele de capră se diluează cu lapte de vacă, iar pentru adulţii predispuşi la diaree sau cu ficat sensibil, în prima săptămînă din cură se administrează amestecat în părţi egale cu lapte de vacă. Gustul specific, care nu este pe placul oricui, poate fi îmbunătăţit cu miere de albine. După primele 14 zile, rezultatele sînt vizibile: reapare culoarea în obraji, dispare oboseala şi depresia, creşte rezistenţa la efort, apare creşterea în greutate şi o stare generală mai bună"

    Pentru laptele proaspat, netratat termic, termenul de valabilitate este de 48 de ore la temperatura de 4-6 grade celsius. Oricum pentru vanzarea in stare proaspata eu as recomanda analiza saptamanale la DSV pentru NTG si NCS (numar total de germeni si numar de celule somatice). NTG recomandat sub 100'000 iar NCS sub 400'000 per ml. Altfel laptele se poate altera mai repede daca nu este tratat termic.
    Daca este posibil eu, personal, recomand consumul laptelui in stare proaspata, doar refrigerat, isi pastreaza toate calitatile, in special vitaminele care prin tratare termica sunt mult diminuate sau chiar distruse. De retinut pentru consumatori ca prin fierberea clasica pe aragaz se distrug toate vitaminele.
    Si acum, ca sa motivez de unde stiu cele afirmate mai sus, profesia mea este inginer in industrie alimentara specializat in lactate.
  •  
    • 11 mesaje
    9 Iun 2009, 01:28
    0 2
    Va astept cu intrebari sau comenzi pentru 14 iunie.
  •  
    • 11 mesaje
    9 Iun 2009, 22:39
    0 2
    O alternativa : Nu va place laptele pentru baut ? De ce nu incercati pentru intretinere ? Toata lumea a auzit de faimoasa frumusete a Cleopatrei? Cum o mentinea ? cu ajutorul laptelui de capra bogat in substante pentru epiderma, elasticitate, si ajuta arsurile de soare si cancerul de piele !
  •  
    • 11 mesaje
    13 Iun 2009, 15:32
    0 1
    Adriana - zi-mi mai exact de unde esti pentru ca in 2 saptamani vom achizitiona o masina frigorifica, iar daca vei avea destui "prieteni" poate ne incumetam.

    Am de adaugat lansarea site-ului nostru:
    www.laptesibranzadecapra.ro
  •  
    • 11 mesaje
    15 Iun 2009, 09:38
    0 1
    Placerea este de partea noastra ! Va asteptam cu intrebari sau comenzi si pe site cat si la telefon !
  •  
    • 1052 mesaje
    18 Iun 2009, 19:00
    0 2
    daca veti face vreodata livrari in Timisoara, da de veste ca sa ma abonez si eu...
  •  
    • 11 mesaje
    24 Iun 2009, 23:09
    0 1
    Duminica 28.06.2009 se vor face ca de obicei livrari ! Va asteptam cu nerabdare si nu uitati sa ne vizitati site-ul : laptesibranzadecapra.ro
  •  
    • 11 mesaje
    30 Iun 2009, 21:28
    0 2
    Urmatoarea data pentru livrari este 5.07.2009. Va asteptam !
  •  
    • 11 mesaje
    9 Iul 2009, 20:59
    0 3
    Poate sunt persoane care au impresia ca laptele de capra sau branza de capra au un "miros" specific, eu nu pot decat sa garantez pentru calitatea produselor mele si drept dovada daca comandati si gustati produsele la livrare si nu sunteti multumit de ele le voi lua inapoi fara nici o taxa. Cu alte cuvinte nu iti place nu le iei.
  •  
    • 107 mesaje
    13 Iul 2009, 12:55
    0 1
    bravo, ma bucur ca v-ati facut site; eu sunt din bucuresti, un kg de branza si cinci de lapte parca as incerca si eu; bunicii mei au capre si stiu cat de buna e branza de capra, imi ploua in gura;
    daca ajungeti in zona sectorului 3 din bucuresti, bucuroasa cumpar produse din lapte de capra; sanatate capritelor si sa va mearga afacerea
  •  
    • 11 mesaje
    15 Iul 2009, 00:40
    0 2
    Livram in toate sectoarele din Bucuresti. Va asteptam cu placere comanda telefonic sau online.
  •  
    • 238 mesaje
    16 Iul 2009, 15:36
    0 0
    si mie imi place tare mult laptele de capra pacat ca sunt in alta tara si trebuie sa cumpar de la magazine unde nici nu e natural
  •  
    • 186 mesaje
    19 Aug 2009, 13:22
    0 0
    Am o intrebare pentru cine a initiat subiectul: se poate consuma laptele crud?

    A incercat cineva acete produse?
  •  
    • 15749 mesaje
    19 Aug 2009, 17:28
    0 0
    Langa Bucuresti se fac livrari?In Ilfov spre exemplu?
    Transportul cat costa?
  •  
    • 1 mesaje
    20 Ian 2011, 16:30
    5 1

    Primim inscrierea la abonamente cu inceperea livrarii de la inceputul lunii februarie 2011.Lapte viu(crud) 6lei/l ambalat la pet de 5 l,branza vie(din lapte crud):cas si telemea 22 lei/kg.Va mai putem oferii urmatoarele produse pe parcursul anului;oua de gaina,miere de albine,bors din tarata de grau,legume si zarzavaturi ecologice(si nemodificate genetic).Va invitam sa vizionati urmatorul site: www.laptesibranzadecaprabucuresti.com Livrarea se face de doua ori pe saptamana in Bucuresti.TEL: 0769591024


    Acest mesaj a fost editat de către costelg: 19 Iul 2012, 22:08
  •  
    • 13910 mesaje
    22 Ian 2011, 11:38
    5 0

    costel, care e site-ul?