Sunt disperata, imi cade f. mult parul

  •  
    • 3 mesaje
    19 Mai 2017, 16:35
    0 1
    www.doctoroltjoncobani.ro

    Terapia cu PRP (“Platelet Rich Plasma” sau Plasmă Îmbogăţită cu Plachete/Plăcuţe Sangvine) mai este cunoscută și sub denumirea de “Liftingul vampirilor”.
    Iniţial, tehnica a fost folosită în chirurgia cardiacă pentru controlul sângerării şi obţinerea unei vindecări mai accelerate, însă în prezent această are aplicaţii practice în tratarea ţesuturilor lezate sau traumatizate, vindecarea rapidă a unor plăgi, tratarea fenomenelor de degenerare a cartilajului, tratarea cicatricilor, accelerarea integrării implanturilor dentare, diminuarea vergeturilor şi multe altele.
    Tratamentul este ideal pentru îmbunătăţirea aspectului pielii, diminuare ridurilor fine, redarea fermităţii în zona feţei, gâtului, decolteului şi mâinilor. De asemenea, este una dintre puţinele terapii ce au efecte cu adevărat vizibile în zona ochilor, cearcănelor şi în jurul gurii.

    Procedura PRP


    Efectul acesteia se definește în 3-7 zile de la injectare, iar caracterul este unul temporar (6-8 luni de la tratament).
    PRP este plasmă îmbogăţită cu un număr mult mai mare de plăcuţe sangvine decât se găsesc în mod normal în sânge. Această concentraţie poate fi de 5 până la 10 ori mai mare decât în mod normal, aducând automat o creştere a concentraţiei factorilor cu rol în regenerare.
    Procedura presupune recoltarea unei cantităţi mici din sângele pacientului într-o eprubetă specială, ce este apoi supusă unui proces de centrifugare, proces ce măreşte concentraţia plachetelor sangvine și se extrage acea fracţie activată de plăcuţe sangvine. Rezultatul final al acestui proces de prelucrare este utilizat ca tratament de regenerare progresivă, non-chirurgicală în multiple domenii.
    Acest tratament prezintă un minim disconfort, acela asociat recoltării sângelui şi al injectării substanţei PRP.
    Tratamentul se face sub anestezie locală, fără a necesita timp de recuperare. Produsul final injectat (PRP) este complet sigur şi natural, neproducând reacţii secundare sau alergii, tocmai datorită faptului că este rezultat din prelucrarea unui ţesut prelevat din corpul pacientului.
    La nevoie, această intervenţie poate fi asociată cu alte proceduri estetice, precum injectarea cu grăsime proprie sau injectarea de aminoacizi şi vitamine pentru refacerea volumelor feţei sau pentru revitalizarea marcată a tenului.
    Pentru un rezultat optim se efectuează 2-3 şedinţe, la interval de 1 lună şi apoi se poate repetă o dată pe an.
    Tratamentul poate fi efectuat de orice persoană între 20 şi 80 de ani, indiferent de tipul de ten pe care îl prezintă.
    Singurele riscuri postoperatorii sunt cele asociate oricărui tip de injectare, respectiv o eventuală prezenţă a unor mici hematoame (ce dispar în câteva zile) şi o eventuală inflamare localizată de scurtă durată.
    Rezultatele sunt vizibile după prima lună de tratament, însă efectul va fi unul progresiv, de la şedinţă la şedinţă.
  •  
    • 292 mesaje
    31 Mai 2017, 17:44
    0 0
    Adaug ca pe langa produsele vivese senso duo, uleiul din nuca de coco, este foarte importanta si masarea scalpului. Perioada poate fi cat mai indelungata, masajul trebuie efectuat cu pernitele degetelor si nu frecare.. uff. Greu dar pentru mine este perfect si o metoda buna.
  •  
    • 50 mesaje
    7 Iul 2017, 10:58
    0 0
    Pentru stoparea caderii parului poate ajuta si produsul folixin.. E un supliment cu nutrienti pentru vitalitatea firului par.

  •  
    • 1 mesaje
    20 Iul 2017, 11:37
    0 0
    Buna,

    La mine cam dintotdeauna au cazut 100 / +100 fire de par la spalat, periat si coafat insa niciodata nu a reprezentat o problema pentru mine deoarece firul de par era sanatos si destul de des. Anul acesta de prin ianuarie am observat ca nu se mai aranjeaza la fel ca si inainte insa in rest era la fel.Problema a aparut aproximativ acum doua luni cand am observat ca firul este mult mai subtire si tern decat inainte, se ingrasa foarte repede fiind necesar sa ma spal zilnic pe cap si la fiecare spalare cad mult peste 100 de fire acest lucru ducand la rarirea vizibila a podoabei capilare. Am inceput sa folosesc Alpecin C1 ( sampon si solutie ) de aproximativ 1 luna ( azi am terminat prima sticla de solutie si din sampon mai am pentru 2-3 spalari) insa nu vad o imbunatatire.
    Saptamana trecuta am mers si la dermatolog care mi-a dat sa fac o serie de analize ( feritina,sideremie, hemoleucograma completa, T3, T4, TSH, AC Anti - Tireoperodiaza si AC Anti-Tiroglobulina ) si toate au iesit in limite normale.Nu s-a uitat la scalpul meu si nici nu a cerut sa vada daca si in ce cantitate i-mi cad firele de par.
    Dupa aceasta mi-a prescris un tratament cu sampon Anaphase 1 zi / saptamana + Alopexy 2% 2x1 ml /zi + Novophane 2 cp/zi - tratament pe o durata de 3-4 luni.
    Acum nu stiu ce sa fac, daca sa urmez tratamentul sau nu. Am citit pe forum-uri ca minoxidil-ul daca incepi sa-l folosesti trebuie sa-l folosesti toata viata altfel cand il intrerupi pica tot ce s-a regenerat - asta in cazul in care functioneaza. Totodata i-mi este teama si de reactiile adverse pe care le poate avea, printre care si tulburari de vedere, nevrite, eruptii etc.
    Poate cineva sa ma indrume ? Chiar nu stiu ce sa fac. Vreau sa merg si la un al doilea dermatolog insa pana in 31.07 este in concediu si altul nu cunosc. Cunoste cineva un dermatolog bun in Timisoara ?

    Multumesc anticipat si o zi frumoasa
  •  
    • 23 mesaje
    1 Sep 2017, 11:57
    0 0
    tomulete10 said:Pentru stoparea caderii parului poate ajuta si produsul folixin.. E un supliment cu nutrienti pentru vitalitatea firului par.

     Tomulete  tu ai utilizat produsu si ai avut rezultate?
    Multumesc!

  •  
    • 32 mesaje
    26 Ian 2018, 10:42
    0 1
    Eu in ultima perioada ma spal cu Fortesse si vad ca apar deja primele rezultate in sensul ca parul nu mai imi cade asa tare.Nutrientii din compozitia fortesse intensifica radacina firului de par si fortifiaza parul.