Sunt disperata, imi cade f. mult parul

  •  
    • 53 mesaje
    27 Mai 2009, 10:07
    1 14
    De anul trecut din octombrie am fost diagnosticata cu hipertiroidie; am urmat tratament cu Thyrozol pana in aprilie, pentru ca de la un TSH = 0.009, acesta a crescut foarte mult, la o valoare mare peste cea normala; medicul mi-a oprit Thyrozolul, iar din luna mai nu mai iau decat Concor pentru puls(care am inteles ca este foarte ridicat) si Lexotanil pentru starile depresive. De aproximativ o luna a inceput sa imi cada parul; la inceput mai putin, si in ultimul timp foarte, foarte mult. Sunt disperata. Si asa nu aveam un par foarte des, dar acum cade mereu mult de tot. Mi-e tare frica sa nu raman cheala ... Ce ma fac ?!?! Medicul mi-a spus ca este sigur de la problemele cu tiroida si nu mi-a prescris nimic; mi-a indicat sa mai fac in iunie analizele (TSH-ul) si sa ma duc la el la sfartsitul lunii iunie ... Dar pana atunci ce sa fac ??? sa stau si sa astept pana nu voi mai avea par pe cap ??? Acum o saptamana mi-am luat de la farmacie un tratament fiole pentru par + sampon (ceva frantuzesc, destul de scump, pentru 2 luni de tratament, la recomandarea farmacistei), dar nu se vede nici un rezultat. Va rog mult de tot sa-mi dati un sfat. Multumesc mult.
  •  
    • 34 mesaje
    27 Mai 2009, 22:09
    3 2
    Laura,

    E foarte adevarat ca afectiunea glandei tiroide de care tu suferi este o cauza a caderii parului, insa, poate ar fi bine sa consulti si un medic dermatolog pentru ca mai exista si alte cauze si, in urma evaluarii, poate sa-ti prescrie un tratament potrivit problemei tale. Oricum, cei care au hiper sau hipotiroidie, se vor confrunta mereu, din pacate, cu aceasta problema, intr-o masura mai mica sau mai mare.

    Ce fiole ai luat de la farmacie, cumva Aminexil Dercos de la Vichy?

    Sa stii ca este eficient si Revalidul sub forma de pastile, dar tratamentul trebuie urmat timp de 3 luni, dar ... depinde de cauza caderii parului, deci, tot la dermatolog trebuie sa ajungi.

    Vezi cate fire de par iti cad dupa baie. Daca numarul acestora este mai mare de 100, atunci e o problema. Se considera ca este normal sa cada intre 50 si 100 de fire pe zi.

    Multa sanatate si numai bine!
  •  
    • 2 mesaje
    28 Mai 2009, 11:46
    17 13
    Iti recomand un sampon foarte bun ce te va ajuta sa iti creasca parul impreuna cu un tratament pentru par . sunt 100% naturale, concentrate incat iti vor ajunge suficient de mult. Sau iti mai pot recomanda un ser pentru scalp sau vitamine naturiste.
  •  
    • 53 mesaje
    28 Mai 2009, 11:49
    4 2
    Buna, multumesc mult pentru sfaturi. Medicul endocrinolog la care merg are si specializare in dermatologie - el mi-a spus ca de la problema cu tiroida imi cade parul, si ca in timp parul imi va creste la loc. Problema este ca acuma imi cade rau de tot (mult mai mult decat normal) si ca imi este tare frica. De la farmacie am luat tratament si samplon de la Ducray (nu stiu sigur daca asa se scrie) - asta mi-a recomandat farmacista; a trecut o saptamana si jumatate de cand folosesc tratamentul dar nu se vede nici o schimbare in bine. Sper totusi sa vad schimbari in timp ... Ma gandeam sa ma tund (am parul lung), dar nu stiu cum voi arata ... Mi-e tare frica ca o sa cada de tot ... si atunci CUM voi mai iesi pe strada ?!?! pana imi creste la loc ??
  •  
    • 53 mesaje
    28 Mai 2009, 11:50
    2 5
    Draga NEGROIUA, te rog mult sa imi spui despre ce tratament este vorba; as incerca ORICE, numai sa nu mai imi cada parul ... macar sa il mai pastrez pe cel care il mai am ... Sunt speriata rau de tot, crede-ma !
  •  
    • 186 mesaje
    28 Mai 2009, 13:14
    3 1
    cere-i medicului de familie sa faci un set de analize si vei vedea care e cauza. medicul endocrinolog iti spune ca tiroida e cauza, dar nu te trateaza. mai bine vezi si un alt endocrinolog.
  •  
    • 34 mesaje
    28 Mai 2009, 16:19
    2 1
    Lauranicolaie,

    Ce inseamna ca iti cade parul mai mult decat normal, iti cade un numar mai mare de 100 de fire (cum ti-am mai spus, trebuie sa vezi dupa baie cate iti cad exact)?

    Ar trebui sa faci o Hemoleucograma , o Sideremie si o ecografie genitala (una din cauzele caderii parului este si ovarul polichistic) si sa mergi cu rezultatele la un medic dermatolog (poate nu la endocrinologul de care spui ca are si specializarea dermatologie, ci la un medic care se ocupa strict de domeniul dermatologiei). Daca, de exemplu, cauza e data de o problema din sfera genitala, iar tu nu o tratezi si folosesti nu stiu ce sampon sau fiole... parul nu va inceta sa cada... Vorbeste de aceste investigatii cu medicul tau de familie sau chiar cu endocrinologul si vezi ce recomandari primesti (de obicei, se simt lezati cand le impui sa-ti dea sa faci investigatii, insa gasesti tu o formula eleganta de exprimare, de genul... "Credeti ca ar fi necesare/relevante....". Pentru investigatiile enumerate mai sus poti sa primesti bilet de trimitere si sa le efectuezi gratuit.

    Multa sanatate si sa-mi spui ce ai mai facut.
    Toate cele bune.
  •  
    • 403 mesaje
    29 Mai 2009, 09:25
    1 0
    Eu am fost la dermatolog si am rezolvat problema cu o solutie pe care o prepar la farmacie si cu un sampon KETODAR, nu mai cade decat in limite normale.
  •  
    • 476 mesaje
    2 Iun 2009, 16:02
    1 2
    De ce nu incerci sa schimbi endocrinologul. Sub tratament pentru glanda tiroida este innacceptabil sa iti mai cada parul.
    Mie chiar mi s-a regenerat in zonele unde se rarise.
  •  
    • 53 mesaje
    3 Iun 2009, 14:36
    3 0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri.
    Draga Michelangelo - am spus ca imi cade foarte mult, peste normal, pentru ca asa este ... stiu si eu ca este normal sa cada pe zi cam 100-150 de fire; la mine e muuult mai muult; nu m-am apucat sa numar firele de par, dar se vede "cu ochiul liber" cat de mult mi s-a rarit parul, si cat de mult cade la pieptanat si la spalat ... In alta ordine de idei - analize am facut o multime; concluzia medicului a fost ca imi cade parul de la problemele cu tiroida. Eu am avut initial hipertiroidie si in urma tratamentului am "dat" in hipotiroidie ... Cam asta a fost explicatia medicului pe baza citirii analizelor. Luna asta mi-a dat iar trimitere ptr. analize ... Si ma voi duce si la medicul de familie sa imi dea trimitere pentru a ajunge la alt medic. Intre timp ma tin de tratamentul luat de la farmacie, si ma mai dau o data pe saptamana cu ulei de ricin pe cap ... Nu cred ca imi va face rau tratamentul asta. Multumesc mult, mult pentru sfaturi.
    Draga Viocris - deocamdata ma tin de tratamentul pe care il fac acum. Sper sa mearga. De fapt deja am observat ca nu imi mai cade asa de mult ... Oricum mai e asa de putin !!! Ma gandesc sa ma tund cumva ... dar mi-e frica sa nu se vada si mai rau decat acum.
    Draga sab2009 - ideea este ca momentan nu mai iau nimic special ptr. tiroida; cel putin asa stiu eu ... pentru ca am tot citit despre aceste afectiuni si am inteles ca sunt 2 medicamente care se iau : Thyrozol pentru hipertiroidita si Euthirox pentru hipotiroidita ... Eu am luat cateva luni Thyrozol, si aproape de 2 luni nu mai iau; medicul mi-a indicat sa fac o pauza, in aceasta pauza a inceput sa imi cada parul mult de tot ...Oricum am in gand sa ma mai duc la un alt medic la control luna asta. Pana una-alta sper sa imi revin cu parul ...
  •  
    • 26 mesaje
    5 Iun 2009, 09:21
    5 4
    draga mea si eu vreau sa iti recomand un tratament pt caderea parului sunt fiole si sampon Nutriol de la Pharmanex ajuta la intarirea firului de par, stopeaza caderea , indeseste parul ,sunt indicate a se folosi pt un mai bun efect alaturi de aparatul Galvanic , daca vrei te pot ajuta pot sa iti trimit mai multe detalii daca dorest , studii clinice ca sa fii tu sigura despre ce e vorba sau scriemi pe adresa mea de email dia.nusk@yahoo.com chiar imi doresc sa scapi de aceasta problema
  •  
    • 14 mesaje
    5 Iun 2009, 09:38
    2 1
    Opreste caderea parului cu Provillus.
    Daca te afli in cele 10 milioane de barbati si femei din Romania care sufera de rarirea ereditara a parului, poti sa lupti cu Provillus.
    Provillus este un produs recunoscut international care este special conceput pentru tratamentul alopeciei si pentru regenerarea parului cazut.
    Acest produs se adreseaza barbatilor, dar si femeilor.
    Mai multe detalii pe www.provillus.ro
  •  
    • 33 mesaje
    7 Iun 2009, 21:44
    1 1
    eu te-as sfatui sa iei vitamax.asa am avut si eu problema am luat vitamax iar acum im cade foarte putin par si doar la pieptanat
  •  
    • 3 mesaje
    12 Ian 2012, 02:23
    0 1
    Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub
    Acest mesaj a fost editat de către andreeamarinca: 12 Ian 2012, 02:26
  •  
    • 3 mesaje
    12 Ian 2012, 02:31
    3 0
    Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub
  •  
    • 3 mesaje
    12 Ian 2012, 02:34
    1 1
    andreeamarinca said:
    Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub

     

    Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub
  •  
    • 1 mesaje
    12 Mai 2017, 23:41
    2 1
    Fetelor sunt reprezentant la nu skin si are un sampon foarte bun pt cadere si regenrare e super super bun aveam probleme cu caderea parului acuma nu mai am treaba mi sa regenerat unele portiuni si asa fin imi e
  •  
    • 292 mesaje
    18 Mai 2017, 13:53
    3 0
    Cu parul asta pana se gaseste o solutie ramanem fara .. eu de asemenea am testat multe produse, care mi-au facut bine... sau rau... Acum depinde si de noroc. In prezent folosesc gama vivese senso duo si uleiul de cocos in combinatie si sunt foarte multumita.. Tin tratamentul de ceva vreme si este totul bine momentan
  •  
    • 3 mesaje
    19 Mai 2017, 16:35
    1 0
    www.doctoroltjoncobani.ro

    Terapia cu PRP (“Platelet Rich Plasma” sau Plasmă Îmbogăţită cu Plachete/Plăcuţe Sangvine) mai este cunoscută și sub denumirea de “Liftingul vampirilor”.
    Iniţial, tehnica a fost folosită în chirurgia cardiacă pentru controlul sângerării şi obţinerea unei vindecări mai accelerate, însă în prezent această are aplicaţii practice în tratarea ţesuturilor lezate sau traumatizate, vindecarea rapidă a unor plăgi, tratarea fenomenelor de degenerare a cartilajului, tratarea cicatricilor, accelerarea integrării implanturilor dentare, diminuarea vergeturilor şi multe altele.
    Tratamentul este ideal pentru îmbunătăţirea aspectului pielii, diminuare ridurilor fine, redarea fermităţii în zona feţei, gâtului, decolteului şi mâinilor. De asemenea, este una dintre puţinele terapii ce au efecte cu adevărat vizibile în zona ochilor, cearcănelor şi în jurul gurii.

    Procedura PRP


    Efectul acesteia se definește în 3-7 zile de la injectare, iar caracterul este unul temporar (6-8 luni de la tratament).
    PRP este plasmă îmbogăţită cu un număr mult mai mare de plăcuţe sangvine decât se găsesc în mod normal în sânge. Această concentraţie poate fi de 5 până la 10 ori mai mare decât în mod normal, aducând automat o creştere a concentraţiei factorilor cu rol în regenerare.
    Procedura presupune recoltarea unei cantităţi mici din sângele pacientului într-o eprubetă specială, ce este apoi supusă unui proces de centrifugare, proces ce măreşte concentraţia plachetelor sangvine și se extrage acea fracţie activată de plăcuţe sangvine. Rezultatul final al acestui proces de prelucrare este utilizat ca tratament de regenerare progresivă, non-chirurgicală în multiple domenii.
    Acest tratament prezintă un minim disconfort, acela asociat recoltării sângelui şi al injectării substanţei PRP.
    Tratamentul se face sub anestezie locală, fără a necesita timp de recuperare. Produsul final injectat (PRP) este complet sigur şi natural, neproducând reacţii secundare sau alergii, tocmai datorită faptului că este rezultat din prelucrarea unui ţesut prelevat din corpul pacientului.
    La nevoie, această intervenţie poate fi asociată cu alte proceduri estetice, precum injectarea cu grăsime proprie sau injectarea de aminoacizi şi vitamine pentru refacerea volumelor feţei sau pentru revitalizarea marcată a tenului.
    Pentru un rezultat optim se efectuează 2-3 şedinţe, la interval de 1 lună şi apoi se poate repetă o dată pe an.
    Tratamentul poate fi efectuat de orice persoană între 20 şi 80 de ani, indiferent de tipul de ten pe care îl prezintă.
    Singurele riscuri postoperatorii sunt cele asociate oricărui tip de injectare, respectiv o eventuală prezenţă a unor mici hematoame (ce dispar în câteva zile) şi o eventuală inflamare localizată de scurtă durată.
    Rezultatele sunt vizibile după prima lună de tratament, însă efectul va fi unul progresiv, de la şedinţă la şedinţă.
  •  
    • 3 mesaje
    19 Mai 2017, 16:35
    1 0
    www.doctoroltjoncobani.ro

    Terapia cu PRP (“Platelet Rich Plasma” sau Plasmă Îmbogăţită cu Plachete/Plăcuţe Sangvine) mai este cunoscută și sub denumirea de “Liftingul vampirilor”.
    Iniţial, tehnica a fost folosită în chirurgia cardiacă pentru controlul sângerării şi obţinerea unei vindecări mai accelerate, însă în prezent această are aplicaţii practice în tratarea ţesuturilor lezate sau traumatizate, vindecarea rapidă a unor plăgi, tratarea fenomenelor de degenerare a cartilajului, tratarea cicatricilor, accelerarea integrării implanturilor dentare, diminuarea vergeturilor şi multe altele.
    Tratamentul este ideal pentru îmbunătăţirea aspectului pielii, diminuare ridurilor fine, redarea fermităţii în zona feţei, gâtului, decolteului şi mâinilor. De asemenea, este una dintre puţinele terapii ce au efecte cu adevărat vizibile în zona ochilor, cearcănelor şi în jurul gurii.

    Procedura PRP


    Efectul acesteia se definește în 3-7 zile de la injectare, iar caracterul este unul temporar (6-8 luni de la tratament).
    PRP este plasmă îmbogăţită cu un număr mult mai mare de plăcuţe sangvine decât se găsesc în mod normal în sânge. Această concentraţie poate fi de 5 până la 10 ori mai mare decât în mod normal, aducând automat o creştere a concentraţiei factorilor cu rol în regenerare.
    Procedura presupune recoltarea unei cantităţi mici din sângele pacientului într-o eprubetă specială, ce este apoi supusă unui proces de centrifugare, proces ce măreşte concentraţia plachetelor sangvine și se extrage acea fracţie activată de plăcuţe sangvine. Rezultatul final al acestui proces de prelucrare este utilizat ca tratament de regenerare progresivă, non-chirurgicală în multiple domenii.
    Acest tratament prezintă un minim disconfort, acela asociat recoltării sângelui şi al injectării substanţei PRP.
    Tratamentul se face sub anestezie locală, fără a necesita timp de recuperare. Produsul final injectat (PRP) este complet sigur şi natural, neproducând reacţii secundare sau alergii, tocmai datorită faptului că este rezultat din prelucrarea unui ţesut prelevat din corpul pacientului.
    La nevoie, această intervenţie poate fi asociată cu alte proceduri estetice, precum injectarea cu grăsime proprie sau injectarea de aminoacizi şi vitamine pentru refacerea volumelor feţei sau pentru revitalizarea marcată a tenului.
    Pentru un rezultat optim se efectuează 2-3 şedinţe, la interval de 1 lună şi apoi se poate repetă o dată pe an.
    Tratamentul poate fi efectuat de orice persoană între 20 şi 80 de ani, indiferent de tipul de ten pe care îl prezintă.
    Singurele riscuri postoperatorii sunt cele asociate oricărui tip de injectare, respectiv o eventuală prezenţă a unor mici hematoame (ce dispar în câteva zile) şi o eventuală inflamare localizată de scurtă durată.
    Rezultatele sunt vizibile după prima lună de tratament, însă efectul va fi unul progresiv, de la şedinţă la şedinţă.