DEX moldovenesc

  •  
    • 12 mesaje
    18 Aug 2009, 11:00
    0 0
    suuuuuper tare nu inteleg de ce unii se simt ofensati, doar si ei stiu cum se vorbeste la ei . Sa se simta doar daca chiar fac parte din acea categorie care vb asa
  •  
    • 465 mesaje
    22 Aug 2009, 23:26
    0 1
    eu nu va inteleg ce va ofticati asa cand se spun bancuri din zona voastra. n-aveti umor!
    eu sunt ardeleanca si imi plac la nebunie bancurile cu ardeleni, alea in care se face referire la faptul ca ardelenii sunt lenti. Sunt mai tari decat alea in care oltenii sunt facuti prosti, sau moldovenii - betivi.
    Ardealul rules!!!
  •  
    • 162 mesaje
    26 Aug 2009, 11:20
    1 0
    G.BRINDUSA
    "daca te intereseaza sa stii ca in moldova sunt cele mai frumoase fete asa ca nu mai radeti degeaba de noi caci avem multe lucruri cu care ne putem lauda"

    Nu a spus nimeni ca sunt urate moldovencele, dar sa nu exageram..
  •  
    • 601 mesaje
    29 Sep 2009, 11:22
    0 0
    Sunt moldoveanca, dar nu din Republica Moldova....si ma amuza la culme atat bancurile cu moldoveni cat si cele cu ardeleni, olteni....
    Si sincer va spun ca in unele zone din Moldova...chiar asa se vorbeste...mai taraneste.Chiar si la oras mai gasesti persoane "cizelate" dupa dictionarul modovenesc...dar sunt si oameni care vorbescclar si literar...nu avem de ce s ne simtim ofensate....
    Iar varianta ca moldovencele sunt cele mai frumoase...nu e adevarat...sunt fete frumoase peste tot.
  •  
    100
    • 623 mesaje
    29 Sep 2009, 15:27
    0 0
    Voronin, asa e, ai dreptate!!!
  •  
    • 4 mesaje
    22 Oct 2009, 01:44
    0 0
    wow ce tare e bancul , am ras cu lacrimi , suuuper
  •  
    • 90 mesaje
    26 Oct 2009, 00:03
    0 0
    am ras cu lacrimi!
  •  
    • 102 mesaje
    6 Nov 2010, 14:57
    1 0
    n-as vrea sa ma bag dar....e una cand spui bancuri despre moldoveni,olteni si ardeleni si una e sa faci femeile c....ce in alta zona nu sunt???uite eu aici unde stau (spania)am multe fete din adrdeal sau banat si cam toate sunt c....de fetele din club nici nu mai zic nimic....asa ca nu mai faceti discriminare intre zone si apropo in toata tara sunt femei frumoase....asa ca mai bine va rezumati numia la bancuri nu la altceva ca nu de alta devine bataie de joc
  •  
    • 6 mesaje
    14 Nov 2010, 02:38
    0 2
    G.BRINDUSA said:
    daca te intereseaza sa stii ca in moldova sunt cele mai frumoase fete asa ca nu mai radeti degeaba de noi caci avem multe lucruri cu care ne putem lauda

                    eu sunt casatorita cu un moldovean si sincer nu mi se pare k moldovencile sunt frumoase sunt varza sincer...si pe deasupra foarte c....asa k mai usor cu laudatu asta.moldovencile sunt c...si puturoase si pe desupra cum au zis si multe alte pers sa nu sarim de la subiect pt k era un simplu banc nu un concurs de frumusete sau altceva...


    Acest mesaj a fost editat de către roxynik: 14 Nov 2010, 02:44
  •  
    • 10 mesaje
    3 Dec 2010, 20:50
    0 0
    ha ha ha ce chestie tigani SUNT MAI DESTEPTI de cit moldoveni caci nu se sparg in figuri ca voi
  •  
    • 20 mesaje
    4 Dec 2010, 14:27
    0 0
    a-ti auzit vorba moldovenilor ,,ucide becul,,
  •  
    • 302 mesaje
    9 Ian 2011, 22:54
    0 1
    NON STOP = VESNIC DESCHIS , 11 metri (la fotbal) = palitura de osanda , si multe altele.. fac parte din vorbirea curenta a moldovenilor si de peste prut si de la noi.. ar fi foarte amuzant sa urmariti o galceava intre moldovenii de la noi de pe la dorohoi sau botseni, si sa auzi cum spune la pantof= dansul.. si sa ascultati un meci de fotbal comentat in stil sportiv moldovinesc.. sa ma cocosez de ras cand am auzit palitura de osanda
  •  
    • 267 mesaje
    27 Ian 2011, 00:29
    0 0
    doamnee una e Republica Moldova si alta e Moldova...nici geografie numai stiti...intr-o zi o sa aud ca japonia pluteste pe dunare sau are deschidere la delta
  •  
    • 74 mesaje
    5 Feb 2011, 23:17
    2 0
    sunt mandra ca m-a facut mama moldoveanca
  •  
    • 1832 mesaje
    6 Feb 2011, 18:32
    1 1
    eu nu mai rad nici cei de peste Prut, nici de altii. Una e sa spui un banc si una e sa faci misto! In fine, rapanosi sunt peste tot nu doar in Moldova roxynik ! Le-ai cautat tu in chiloti pe fetele respective sa vezi daca put sau nu? bai nene ce oameni!