deochi

  •  
    • 599 mesaje
    31 Mai 2004, 10:52
    0 4
    credeti in deochi? Ma streseaza aceasta problema deoarece de sambata ma simt foarte rau (ameteli, greata si dureri de cap) iar colegii imi spun ca am fost deocheta. Mi-au "descantat" de sambata inca 2 colege dar degeaba iar azi dimineata o a treia colega. Se pare ca ceva a functionat in aceasta dimineata deoarece m-au lasat durerile de cap dar sunt in continuare ametita.

    Sambata dimineata ma simteam foarte bine, eram f. bine dispusa si parca toata lumea era a mea ca in 5 minute de la interactia cu un grup mai mare de persoane sa imi fuga pamantul de sub picioare. Niciodata nu m-am simtit brusc atat de rau. Credeti ca poate exista o explicatie logica (adica medicala)?

    Voi ce parere aveti despre toate astea?
  •  
    • 331 mesaje
    31 Mai 2004, 12:12
    1 1
    stiintific o interpretez ca un furt de energie...si crede-ma ca ma deochi f. repede, imi dau seama la timp (dureri de cap, stari de voma si amteleti) si trebuie sa gasesc pe cineva care sa ma ajute prin descintec...si ala il tratez tot un transfer de energie... alta explicatie nu am, dar da, cred in deochi!
    semnat: stan patitul
  •  
    • 457 mesaje
    31 Mai 2004, 14:49
    1 0
    Eu cred în deochi, spune-mi cum te mai simþi?
  •  
    • 599 mesaje
    31 Mai 2004, 15:21
    0 0
    mai bine deoarece am scapat de durearea de cap dar am ramas cu o senzatie tampita, ma simt foarte foarte slabita. Eu sunt de obicei energica si plina de viata iar acum parca as fi altcineva. Nu ma recunosc.

    Asta este, sper ca dupa o baie fierbinte, somn bun si o gura de apa sfintita sa ma simt mai bine.
  •  
    • 562 mesaje
    31 Mai 2004, 15:33
    2 0
    Bunica mea descanta de deochi. Spunea ceva ce intelegea numai ea, dar in zece minute nu mai aveai nimic. A preluat tata descantecul si va spun ca functioneaza....
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mai 2004, 16:19
    0 0
    Si eu am trecut prin asa ceva si am auzit ca se si poate muri din asta,daca nu te descanta cineva inainte.Eu am fost si la doctor si nu stiau ce am si dupa descantec totul a disparut.
    Daca nu ar fi adevarat,cum explicati faptul ca iti dispare totul dupa descantec.
    Verisora mea a patit-o la o nunta,a fost deochiata si se invinetise la fata,a lesinat parca era moarta,a fugit bunica mancand pamantul pana la o baba vestita ptr. descantece acolo in sat.Iar dupa descantec si-a revenit imediat,parea trezita din somn si in plus nu isi amintea nimic.
    Am patit si eu dar nu asa grav.
  •  
    • 10 mesaje
    25 Oct 2006, 04:38
    1 0
    eu cred in deochi dar nu stiu descîntecul.Cind eram in tara aveam o batrina care descinta iar acum sint in Belgia si tare as vrea sa am acest descintec.Daca tatal tau poate sa mi-l dea i-as fi tare recunoscatoare.eMail ivanmaria230@hotmail.com.Merci
  •  
    • 3198 mesaje
    25 Oct 2006, 09:16
    1 0
    E clar ca acele vorbe in sine nu au nici o importanta, insa conteaza credinta celor doua persoane implicate (descantat si descantator) de a aduce energiile pierdute inapoi. De fapt, energia nu se fura, ci se dezechilibreaza - si, atentie, cu "voia" victimei, ceea ce spune ceva si despre posibilele victime!
    Deci este nevoie de o concentrare maxima, a carei profunzime sa atinga subconstientul (vezi trezirea persoanei lesinate) bazata pe incredere pt a reechilibra acele energii ciufulite. Sigur ca ritualul acentueaza increderea, insa la fel de bine poti sa murmuri non-verbal, totul e sa te certi cu raul. De asta nu poate oricine indeparta deochiul, pt ca nu e suficient sa stii vorbele.
    O mama speriata de reactiile copilului ei va fi cu siguranta capabila sa descante si e suficient sa-si tina mainile pe copil si sa-i zica Tatal Nostru de 3 ori sau de cate ori se simte nevoia. Unele descantatoare folosesc focul (aprind chibrituri) fara sa stie, poate, ca a privi focul are menirea de a ajuta la concentrarea energiei.
    Astea sunt lucruri citite.
    Cred totusi ca Donna stie mai multe despre asta.
  •  
    • 1077 mesaje
    25 Oct 2006, 10:19
    0 0
    Sunt convinsa ca deochiul, ca si descantecul, nu este un simplu mit, si asta pe proprie piele. Am invatat sa ma descant singura(Tatal nostru, spus de cel putin trei ori), cand nu am pe cineva care sa faca lucrul asta, in momentele cand ma deoachie cineva. Senzatia initiala este un gol, sau ca o lovitura in capul pieptului. Persoanele cu puteri hipnotice ( inclusiv rromii, care sunt recunoscuti pentru aceste lucruri) iti pot deregla energia proprie (asa numitii "vampiri" energetici). Se stie ca fiecare persoana are propria ei aura (camp) energetic. Uneori, in cazul deochiului, dezechilibrul poate fi atat de mare, incat afecteaza grav integritatea fizica si mentala a victimei. Ea nu isi revine decat daca imediat i se "infuzeaza" energie sau isi regleaza, prin concentrare, propriul camp. Cand simti ca cineva se uita fix la tine(indiferent daca te admira in tacere sau te priveste cu ura), spuneti in gand Tatal nostru. Va poate feri (eu sunt convinsa de acest lucru) de aceste necazuri.
  •  
    • 1070 mesaje
    25 Oct 2006, 15:46
    0 0
    sunt de acord cu voi....
  •  
    • 1135 mesaje
    25 Oct 2006, 17:13
    0 0
    Cred, pentru ca am vazut de prea multe ori efectele deochiului. Ce nu inteleg este faptul ca ma deochi, dar am si leac...
  •  
    • 126 mesaje
    25 Oct 2006, 17:26
    1 0
    beauty pune accentul pe 'i'
    si victima - deochiatul contribuie chiar daca fara voie la deochiat
    "se lasa descoperit " in fata celor care "fura " energie de ex atunci cand esti prea vesel cand te simti prea bine prea increzator devii neatent si victima sigura daca intalnesti vreun "hot" energetic
    o lunga perioada cand ieseam din casa chiar in timp ce ma pregateam sa ies (ma incaltam sau imi puneam fularul etc) spuneam de 3 ori Tatal Nostru sau spuneam cum ma invatase o baba "sa ma deochi cand s-o deochia calcaiul meu" atingeam calcaiul faceam cruce si amin
    daca sesizez ceva procedez in consecinta si acum dar nu a mai fost cazul , probabil ca protectia sa instalat si a crescut odata cu varsta
  •  
    • 9835 mesaje
    25 Oct 2006, 18:16
    0 0
    casandra, eu nu sustin ca deochiul nu exista.

    dar imi amintesc o intamplare asemanatoare. intr-un cerc de prieteni, la o petrecere, am inceput sa povestesc ceva. la un moment dat, mi-am dat seama ca toata lumea tacuse si se adunase in jurul meu ca sa ma asculte. in momentul ala, m-au trecut transpiratiile, m-a apucat un trac incredibil. am terminat rapid de povestit si m-am retras urgent in bucatarie, ca sa ma reculeg.

    iar in zilele urmatoare m-am simtit ca naiba, am facut si o mica depresie, am fost ter-mi-na-ta - de ce? pur si simplu, pentru ca mi-am dat seama ca nu am fost in stare sa fac fata unei situatii care, de fapt, ar fi trebuit sa ma maguleasca.
  •  
    • 4411 mesaje
    25 Oct 2006, 18:19
    0 1
    hmm..eu nu cred in deochi..cred ca atunci cand cineva iti spune descantecul respectv este mai mult o chestie de autosugestie care te ajuta..la noi in familie bunicul meu ne spunea de deochi si ne simteam mai bine copii fiind..acum ca nu mai cred nu mai are nici un efect..

    si faptul ca dureaza de 3 zle cred ca deja este un semnal sa mergi la un mmedic sau macar sa iei ceva pentru senzatiile de greata,voma sau dureri de cap..poate ai mancat ceva care nu ti a facut bine,poate ai racit putin..sunt mai multe explicatii de luat in calcul..cred ca dupa 3 zile cam iese din calcul deochiul..
  •  
    • 10 mesaje
    26 Oct 2006, 03:38
    0 0
    aveti dreptate cu energia eu fac tratamente prin magnetism si lithotérapie- tratament cu pietre semipretioas.Cu ani in urma verisoara mea a fost deochiata dar nu si-au dat seama.A fost internata la spital si dupa o saptamina iau dat drumul ca nu stiau ce are si mai bine sa moara acasa spuneau doctorii.A fost cu ea la o batrina sa ii descinte de deochi si nu a reusit cu o simpla frecare pe frunte cum se face de obicei.A spart un ou intr-un vas si a invirtit oul cu un pai.Oul sa taiat ca si cind ar fi fost stricat dar nu mai tin minte ce a facut mai departe cu oul si abia dupa acceia a inceput sa isi revina.A durat cam doua zile pina sa isi revina.Deci nu mereu merge cu energia in descintec.Eu in belgia sint intr-un forum de solidaritate pt ajutorul unor persoane care au nevoie de energie,probleme cu entitati rele sau demoni.Tratam pe fotografii sau mergem la persoane cind e vorba de demoni.Acum avem un copil de 4 ani care este deochiat si nu reusim prin energie sau tatal nostru si caut o persoana care sa stie sa faca chestia cu oul.Aura nu este deteriorata.Va multumesc in numele copilului.Ati puteti sa ma ajutati va rog
  •  
    • 10 mesaje
    26 Oct 2006, 03:45
    0 0
    Ca sa iti cureti aura o data pe saptamina pui in cada o mina de sare.Pt a nu lua energia negativa de la alte persoane sa te speli pe miini pina la cot de mai multe ori pe zi.Poti purta o bratara de labradorita.Un obiect de piatra semipretioasa o speli sub apa de la robinet,o stergi cu un prosop de bumbac si il pui 24 de ore la fereastra.Nu lasi alte persoane sa puna mina pe obiect.O bijuterie o cureti la doua saptamini nu intri cu el in apa iar un obiect la o luna.Daca mai aveti si alte intrebari va raspund cu placere
  •  
    • 10 mesaje
    26 Oct 2006, 04:00
    0 1
    AndreeaX imi pare rau nu ai dreptate cu autosugestia catelul meu nu stie de asa ceva.E o frumusete de catelusa si toata lumea intoarce capul dupa ea.Pina sa ajung acasa cade bolnava ii spun tatal nostru si in 10 min nu mai are nimic si asta fac de 15 ani de cind o am.Ea nu stie ce i se intimpla deci aici autosugestia cade.Cu autosugestia poti realiza multe lucruri dar mai are si limiteSi la oameni si animale lucreaza subconstientul dar cite o data nu functioneaza.
    Cred ca ar trebui deschisa o rubrica despre magnetism - energie si una pentru chakra - punctele energetice ale corpului
  •  
    • 619 mesaje
    26 Oct 2006, 07:16
    0 0
    Niciodata nu poti sti ce se intampla cu adevarat, cand ai asemenea simptome! E bine totusi, ca imediat ce simti raul, sa-ti spui rugaciunea "Tatal nostru", de 3 ori si sa-ti schimbi locul! Incearca sa te ajuti singura in asemenea momente, deoarece e mai bine s-o faci imediat. Nu amina totusi mersul la medic, daca te simti rau si a doua zi!
  •  
    • 18346 mesaje
    26 Oct 2006, 17:06
    0 0
    dar tu crezi in doctor?

    eu da!si astea pot fi simptome care te-ar putea trimite la doctor!

    doamneeeeeee!
  •  
    • 122 mesaje
    27 Oct 2006, 13:17
    0 2
    Fetelor, nu e ceva cu care sa ma mandresc: eu fac parte din categoria celorlalte persoane, a celor care pot deochia. Cand mi se intampla, nu o fac pentru ca vreau, pur si simplu mi se intampla... Uneori imi sunt victime chiar si parintii....Inseamna ca in acele momente eu le fur lor din energie?