fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    • 283 mesaje
    11 Nov 2008, 18:02
    7 26
    eu una nu mai stiu ce sa fac de mancare pentru maine,daca aveti voi ideei astept retetele voastre.va urez o seara frumoasa!
  •  
    • 13910 mesaje
    11 Nov 2008, 18:22
    7 6
    bianca, mai la vale e un topic cu aceeasi tema.
    daca nu te aranjeaza, uite aici :
    http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=8272&forum=10


    simona nu stiu cum, ia un ardei iute!
    doamne, v-a capiat concursul ala....
  •  
    • 287 mesaje
    14 Nov 2008, 17:05
    1 5
    eu ma gandeam la o ciorbita de legume, praz cu masline si niste varza (ca e post). Pentru sotul meu si copil nu mai stiu ce sa fac. O sa fac probabil niste peste alb la cuptor, cu mamaliguta si niste piept de pui tot la cuptor. Ah! Si am niste ciuperci pe care o sa le fac umplute.Spor!
  •  
    • 427 mesaje
    18 Nov 2008, 10:40
    1 2
    eu fac ciorba de oase ca am primit reclamatii ca nu am facut de luni si bag o fasole ca mai am niste ardei copti in congelator....am facut mazare si cartofi si salata orientala,sa vedem ce mai urmeaza,acum m-am hotarat pentru vreo 2 zile.....
  •  
    • 1924 mesaje
    20 Nov 2008, 09:11
    7 1
    pulpe de pui cu legume (ce am prin casa) la cuptor. la sfarsit adaug putin bulion si usturoi pisat.
  •  
    • 2831 mesaje
    20 Nov 2008, 15:33
    2 2
    Ficatei de pui cu ceapa, piure de cartofi si salata de varza rosie. Diseara.
  •  
    • 118 mesaje
    20 Nov 2008, 23:26
    4 3
    salata de sfecla rosie cu hrean. mmm. o bunatate. am mancat cu piure si carnati. nu am stiut cu ce sa combin ca mancare.
  •  
    • 2831 mesaje
    21 Nov 2008, 13:20
    8 1
    In seara asta penne arrabiata cu pui.

    Se rumeneste pieptul de pui taiat cuburi in ulei de masline, se adauga o cutie de rosii in suc, un ardei iute maruntit, 2-3 catei de usturoi pisati, busuioc, oregano, sare, piper, se fierbe cam 5 minute si se adauga peste pastele fierte al dente in apa cu sare si stropite putin cu ulei de masline. Deasupra se rade parmezan. E simplu si rapid.

    Pofta buna!
  •  
    • 287 mesaje
    22 Nov 2008, 09:36
    1 1
    buna!
    Azi gatesc asa:
    - supa de rosii
    - ostropel de pui cu piure si salata de varza alba cu morcov;
    -o varza la cuptor - garnitura pt. sotul meu care nu are voie cartofi;
    - piept de pui la cuptor;
    - s-ar putea sa fac si o mazare cu pui, ca ai mei schimba meniul zilnic.
    Asa ca zi vor manca ostropel, maine mazare, poimanine iar ostropel si eu nu mai trenuie sa intru in bucatrie decat ca sa incalzesc mancarea, sa spal vase, nu sa gatesc vreo cateva zile. Pupici si spor la treaba.
  •  
    • 118 mesaje
    24 Nov 2008, 00:39
    1 3
    facut azi ciulama cu ciuperci, mancarica de conopida si ciorba de fasole
  •  
    • 1924 mesaje
    4 Dec 2008, 08:56
    2 1
    ciorbitza de pui si piept (tot de pui) asiatic facut asa : se taie pieptul fie fashii sau cuburi, se caleste cu niste ceapa taiata pestishori mari, cu ardei roshii si galbeni, se adauga putin curry si condimente asiatice (eu folosesc un mix indian). le calesc pe toate in wok, iar cand sunt facute adaug niste cartofi fierti separat cu dafin, taiati cuburi si 1/2 cana de bulion, sau roshii.
    se serveste cu orez fiert
  •  
    • 118 mesaje
    5 Dec 2008, 23:20
    4 3
    mancarica de bame. le-am avut conservate in sos de tomate
  •  
    • 283 mesaje
    6 Dec 2008, 10:55
    7 2
    Dar de sarbatori ce gatiti?Anul trecut am facut sarmale si s-au lipit de oala,ce pot sa fac sa nu se mai intample asa ceva?
  •  
    • 2807 mesaje
    7 Dec 2008, 13:05
    5 0
    bianca, uite 3 idei pt a nu se mai lipi sarmalele:

    1.. eu mereu pun pe fundul oalei crengute de cimbru si marar(condimente aromate care si dau un gust deosebit sarmalelor) iar peste aceste crengute,pun un strat de varza taiata fideluta,abia dupa aceea incep randurile de sarmale

    2.. folosesc o oala speciala din lut ,doar pt sarmale si le gatesc la cuptor

    3..se fierb la foc mic, dureaza mai mult dar ies mai gustoase daca fierb la un foc bland

    ....cica ies mai bune daca le mananci a doua zi, reincalzite
  •  
    • 23 mesaje
    10 Dec 2008, 18:27
    2 0
    http://www.ardei-iute.ro/tort-de-iaurt.htm ce ziceţi evelor?
  •  
    • 118 mesaje
    12 Feb 2009, 22:45
    1 2
    ciorba de pui, ostropel de pui si fidea prajita; am descoperit o salata f f gustoasa, sa va spun cum se face- 2 cartofi fierti si taiate in bucatele mici, 2-3 catei de usturoi pisati, o bucatica de ridiche neagra rasa, un morcov ras, o lingura de nuca macinata, o lingura de zahar, ulei (de masline, de preferat), zeama de lamaie si sare. dimineata ce mai serviti? era un topic mai devreme cu acest subiect dar nu stau sa mai caut...sunt atatea posibiliti- oua fierte, branza, lapte cu cereale, placintele, salata de fructe. sa mai aud vesti de la voi
  •  
    • 3 mesaje
    13 Feb 2009, 13:45
    0 1
    Salata bulgareasca (Shopska)
    Ingrediente:
    150 gr telemea
    2 castraveti
    1 ardei gras
    4 rosii
    4 oua fierte
    150 gr sunca
    50 gr masline negre
    2 linguri ulei de masline
    zeama de la o jumatate de lamaie
    sare
    patrunjel si cateva frunze de salata verde pentru ornat

    Mod de preparare:
    Rosiile taiate in patru si castravetii taiati rondele se pun intr-un castron;
    Sunca si ardeiul se taie fasii subtiri si se adauga si ele;
    Adauga maslinele, ouale taiate rondele si telemeaua;
    Din zeama de lamaie si ulei faci un sos pe care il sarezi dupa gust si il adaugi peste salata;
    Decorezi cu cateva frunze de patrunjel si salata verde.

    http://bucataria-lumii.blogspot.com/
  •  
    • 216 mesaje
    16 Feb 2009, 23:45
    2 0
    eu mai fac de cel putin doua ori pe saptamina tochitura de purcel iau de la careffour gulas de porc i-l pun la fiert pina scade si apoi pun peste carne o lingura de mustar si vin rosu apoi putin bulion si putin suc de rosii putin oregano si cind am oprit focul pun usturoi pisat fac si o mamaliguta si sa te tii eu niciodata nu iau retete de pe anumite site-uri mai bine ma concentrez si fac ce stiu ca facea mama mea
  •  
    • 251 mesaje
    17 Feb 2009, 08:52
    3 14
    Cojan, suna delicios ce scrii tu acolo, da' cu limba romana stai rau, rau de tot. (IL, nu I-L, iar de punctuatie... ce sa spunem? Nici nu exista!)
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Feb 2009, 18:09
    6 3
    azi am gatit o salata orientala, o ciorba de fasole boabe cu ciolan afumat si o varza a la cluj

    au iesit yammi toate