traduceri-edituri

  •  
    • 174 mesaje
    25 Oct 2008, 12:28
    1 1
    Buna fetelor,
    am vazut ca unele dintrte voi se ocupa de traduceri. intrebarea mea ar fi : ce preturi practica editurile? stiu ca de obicei platesc p.rost....eu vreau sa traduc, cel putin prima carte, si de placere si ca sa nu uit limba si ca sa ma perfectionez...asa ca nu m-ar deranja atat de tare tariful mic...dar, as vrea sa stiu totusi, macar cu aproximatie la cat m-as putea astepta.
    multumesc
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 14:28
    0 0
    Spunet-mi si mie va rog , cum procedezi pentru a colabora cu o editura pentru traduceri? Le trimiti un Cv , o scrisoare de intentie ?
    Si trebuie neaparat sa ai autorizatie de traducator?
    Multumesc.
  •  
    • 18 mesaje
    25 Oct 2008, 15:17
    0 0
    Stiu sigur ca o editura mica plateste cam 3 euro pagina. Si mai mult de 6-7 pagini nu faci pe zi daca esti la prima carte.
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 15:32
    1 0
    Jane , nu stii sa imi raspunzi si mie , te rog?
  •  
    • 1 mesaje
    25 Oct 2008, 16:27
    0 0
    m-ar interesa si pe mine...
    am mare nevoie de bani.
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 16:44
    0 0
    rao plateste doi euro pe pag(2000semne) 10 la suta fiind impozitul pe care il platesc ei direct.
    dupa o luna de la predare iti dau 35 la suta, dupa o luna-doua de la publicare(dureaza cam 6 luni) iti dau restul de bani, dar se intarzie.
    sistemul e pe baza de recomandari- un traducator aduce pe altul, prima data iti da o proba in limba si domeniul pe care le vrei, apoi te primesc daca e ok. nu tre nicio autorizatie.
    all in all, se plateste f haios si in engleza-romana de ex o carte de copii se plateste la fel ca una mai grea.
    dar e o munca prin care inveti limba si mai bine si se poate face acasa.
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 16:47
    0 0
    stiu ca am intrat la humanitas pe site si proba era de vreo 25 de pag, ceea ce inseamna munca pro bono.
    incercati sa trimiteti prin mail cv-ul vostru si sa solicitati o proba la editur la care doriti, mentionati si domeniul de editare (le gasiti pe siturile editurilor) si limba dorita. sau puteti sa va duceti la sediile editoriale.
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 16:59
    0 0
    Multumim , Alice . Este vreo problema daca nu locuiesti in orasul in care editura are sediul?
    Se poate tine legatura cu ei de ,,la distanta"? Mail , telefon ?
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 18:25
    0 0
    trebuie sa faci un drum sa semnezi contractul, si inca un drum ca sa predai cartea dupa care vei traduce si sa iei banii, desi banii se pot transfera si printr-un cont.
    am uitat sa va spun ca se ofera vreo 6 exemplare din carte dupa publicare.
    bafta. eu am tradus o carte pt rao. acum ma intreb daca merita sa iau o autorizatie(cu toate ca pe juridic nu pot, si asta se cam cere) si sa lucrez la un birou de trad. dar nu stiu cat se merita efortul...
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 20:00
    0 0
    Alice , daca nu te deranjeaza atatea intrebari , eu as mai avea , ca ma intereseaza subiectul .
    In cat timp ai tradus cartea? Daca mai ai un alt job , sau te-ai putut ocupa exclusiv de asta ? Ce termene limita dau editurile pentru traducerea unei carti?
    De ce spui ca nu poti lua autorizatie pe juridic? Nu ai studii superioare de limba respectiva? Nici cu examenul acela de la ministerul justitiei nu se poate?
    Spuneai ca te-ar tenta sa lucrezi la un birou de traduceri? Acolo , care este programul? Dar banii?
    Nu te supara pentru atatea intrebari , te rog . Sunt curioasa .
    Presupun ca tu esti in Bucuresti.
    Pe aici prin zona ( Ardeal) , nici nu stiu ce sanse ar fi. Poate Cluj?
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 21:26
    0 0
    buna, sunt din bucuresti, anu 3 la facultate, fara job. cred ca in cluj sunt posibilitati de traducere.
    pt o carte politista de 300 de pag mi s-au dat 4 luni - am tradus mai mult vara. poti face 3-4 pag pe zi, o pag mai grea iti ia o ora. in mare faci 100 pag pe luna. dar daca e usoara merge repede.
    la min justitiei nu exista examen- depui dosar daca ai facut liceu cu profil de limba sau sau ai facut limbi straine, ti se da autorizatia pt juridic. sau ti se da autorizatia daca ai luat exam juridic la Min Culturii, trad plus retroversiune. eu as vrea sa il dau pe filosofie si economie, dar e 400 ron un exam si dureaza cateva luni pana iti dau atestatul si apoi tre sa faci multe formalitati si apoi sa incerci la birou. acolo sunt tot felu de documente, nush cat as sti sa le traduc, si sunt platite un pic mai bine ca la o editura. sunt diferite tarife, dupa tipul de doc.
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 21:30
    0 0
    la un birou presup. ca poti lucra si 8 ore dar si cu contract de colaborare. chiar nu stiu.
    http://www.examentraducator.ro/ -pt atestat
    http://www.just.ro/Sections/Informatiiutile/Actelenecesarepentruautorizareatraduc%C4%83torilor/tabid/428/Default.aspx daca va puteti lua direct autorizatia
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 21:31
    0 0
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=217319 aici mai sunt niste dezbateri.
    daca aflati si voi ceva nou, postati aici, va pup.
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 21:58
    0 0
    Alice , iti multumesc de raspunsuri . Eram curioasa daca ai un job , in ideea ca daca am un job ( cazul meu) , nu as avea la fel de mult timp pentru tradus.
    Deci , dupa socoteala mea , ai castigat 600 euro in 4 luni? Cum ti se pare? Esti multumita de banii astia?
    Eu am studii superioare - franceza. As vrea sa imi intocmesc dosarul pentru ministerul justitiei . Am o nelamurire : nu prea stiu cum ar trebui sa sune acea recomandare , din partea cui sa fie... Am inteles ca se cere sa fie din partea unei institutii cu care ai colaborat. Ce fel de institutie? Ce fel de colaborare?
    Am accesat linkul pe care l-ai dat de pe site-ul ministerului justitiei dar m-a dus la pagina principala. Si de acolo n-am gasit nimic unde sa fie enumerate actele necesare pentru dosar . Sa mai caut.....
    In legatura cu birourile de traduceri , in seara asta am intrat pe cateva site-uri .
    Unii(din Cluj) aveau anunt despre cautare colaboratori .
    Nu stiu , oare e nevoie sa fii prezent fizic acolo sau se poate face si asta pe langa alt job?
    Pe un alt site de birou traduceri autorizate aveau un formular de completat online , pentru cei interesati sa devina colaboratori.
    Despre cum platesc birourile de traduceri nu stiu nimic. Am vazut doar tarifele pentru clienti : intre 15 si 25 ron /pagina.
  •  
    • 2439 mesaje
    25 Oct 2008, 22:07
    0 0
    Unde ai terminat facultatea, Clara?
    Te pup!
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 22:08
    0 0
    Am gasit pe site ( min. justitiei ) lista actelor necesare autorizarii .
  •  
    • 4051 mesaje
    25 Oct 2008, 22:09
    0 0
    Tu?
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 22:17
    0 0
    la rao calculul este dupa coala editoriala- 40.000 de semne- aprox 20 de pag. sunt convinsa ca alte edituri platesc mult mai bine.
    nu stiu daca poti lucra exlusiv de acasa pt o firma de trad, adica numai prin mail. asta ma intereseaza si pe mine.
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 22:18
    0 0
    daca ai facut facult de lb straine, sau intr-o limba straina, atunci ai putea cere recomandare de la un prof de-al tau.
  •  
    • 182 mesaje
    25 Oct 2008, 22:20
    0 0
    o coala egal 150 de ron