aniversare copil 10 ani

  •  
    • 2001 mesaje
    19 Oct 2008, 09:32
    0 0
    summer,multumesc frumos! se pare ca m-ai inteles foarte bine,la urma urmei daca ai bani nu ineamna ca esti mai presus cu ceva......
    cati din cei cu bani fac donatii?putini,marea majoritate a banilor stransi pt diverse cauze,sunt donati de oameni de rand,trist dar adevarat

    o duminica placuta !
  •  
    • 3741 mesaje
    19 Oct 2008, 15:08
    0 0
    Salutare!
    Nu, n-am copii, dar m-am invartit in destule anturaje cu copii de bani gata.

    Cand eram in generala, mereu ne imparteam dulciurile intre noi, colegii. Cred ca doar 2-3 copii nu aveau vreun parinte inginer, doctor sau in cadrul invatamantului, asa ca am avut vreo 20 colegi ca banu pe ei (parintii, nu ei).
    Imi era tare ciuda cand de Craciun altii primeau jucarii extraordinare, iar eu carti si dulciuri. Se vorbea inainte ca toti parintii sa aduca la fel (carte si dulciuri), dar se mai gasea cate un destept sa-si arate snobismul....

    Printr-a 5a m-am lovit de fraza "nu am bani". Nu era spusa de mine, ci de cea care avea tot ce-si dorea (la varsta aia), iar eu m-am uitat mirata si-mi ziceam in gand: "cum, nu e o rusine sa zici ca nu ai bani?".

    Mai tarziu am aflat ca nu e o rusine si ca banul nu are cu nimic de-a face cu omul. Omul e om, banu-i ban, iar omul face banu...(asa crede el )

    Acum catva timp am intrebat o prietena ea cum de are bani sa-si cumpere nush ce haina, telefon, bijuterie si mi-a raspuns: " pai ud florile, spal vasele, dau cu aspiratorul, fac piata si cam toate treburile casei..." si mi-am zis "super tare frate!"

    E cel mai bine sa va invatati copilul sa faca ceva pt. a dobandi altceva, fie si bani. Copiii au nevoie de competite, competitia le starneste interesul...
    EU am avut un trai decent, dar fara excursii cand eram mica, fara casa barbie si alte minunatii, dar e adevarat, tanjeam la maxim dupa ele, poate eram chiar invidioasa pe vecina de la 5 ca avea atatea. E normal ca la o varsta copilul sa tanjeasca dupa ce are celalalt, dar i se va schimba mentalitatea daca nu s-ar invarti in anturaje dubioase, in anturaje unde materialismul inseamna tot.

    Invatati-va copiii sa daruiasca si altora care nu au si cand vor vedea bucuria de pe fata lor cred ca isi vor da seama ca sunt norocosi. Aveti grija in ce anturaje se baga, copiii sunt fooooarte influentabili.

    Am scris ditamai cearsaful, mii de scuze!
    Si inca ceva...modestia arata adevarata valoare a unui om cu bani.
  •  
    • 3311 mesaje
    19 Oct 2008, 18:02
    0 0
    eu nu mi-as trimite copilul la scoala cu masina. doar daca il las eu.
    pentru ca mi se pare ca din start impun o bariera. unul care vine cu ratb-ul cu siguranta se va uita cu invidie (intr-o oarecare masura) la celalalt.
    as vrea ca al meu sa se distinga prin gandire, comportament, educatie, nu prin soferi si carduri si bani si barbie-uri..
  •  
    • 287 mesaje
    19 Oct 2008, 21:51
    0 0
    miruna si megutz, ce gandire profunda! Felicitari! Asa gandesc si eu. Din nefericire, copilul meu a invatat sa daruiasca, dar sensibil (chiar prea) a plans cand a vazut bucuria celui amarat, bineanteles nu in fata lui si mult timp nu a uitat si vroia sa dea totul. Asa cum sunt si eu si sotul meu. Ne-am da si camasa de pe noi, dar cate tepe am luat...Niciodata nu a fost pretentios. Intotdeauna am incercat sa ii dau pachetel normal la scoala, fara dulciuri, fara sucuri, ca nu cumva sa simta altii lipsa acestora. Pana a dat de frustrati, de speta cea mai joasa , needucati care veneau la el si ziceau:uite eu am aia si aia si tu vai de capul tau. Pacat! L-am invatat sa nu sufere si sa excluda din anturajul lui persoane de genul acesta, nepot de capsunar, fiul unei femei frustrate, care tot timpul cauta sa ii dea copilului ce au ceilalti, dezordonat, fara un scop, decat acela de a tine pasul cu cei mai de "soi", care, la randul lor sunt copii de c... . Copilul meu ma intreaba de ce eu nu fac lucrul asta si i-am zis sa faca o comparatie intre mine si acea femeie. L-am intrebat daca el considera ca ea e mai desteapta decat mine,iar el a recunoscut ca nu numai ca e agramata, dar e si p... Si atunci l-am intrebat daca el vrea ca eu sa ma cobor la nivelul ei si sper ca el a luat o lectie de viata din asta. Cert e ca l-a exclus pe acel copil din cercul lui de prieteni. Sper ca ce fac eu e bine. Astept comentarii. Va pup!
  •  
    • 2001 mesaje
    20 Oct 2008, 06:57
    0 0
    megutz,nu ma intelege gresit nu la scoala ii trimit cu masina(daca la mine te-ai referit),cand se duc seara in oras cu prietenii,la scoala merg cu autobuzul iar cand ploua sau e fff frig ii duce sotul meu,soferul e pt distractii cum se zice,la un film,la o pizza etc
    imi place cum gandesti
  •  
    • 2001 mesaje
    20 Oct 2008, 09:10
    0 0
    summer iti dau perfecta dreptate,si te felicit sincer pt felul cum esti,cum gandesti si cum iti educi copilul
    vreau sa va zic,ca in scoala generala,prietenul cel mai bun al baiatului meu,era un copil de la casa de copii,isi impartea cu el chiar si pachetelul,mi-am invatat copiii ,sa fie OAMENI,si pot spune ca sunt mandra de ei
    o viata frumoasa va doresc!
  •  
    • 3741 mesaje
    20 Oct 2008, 10:42
    0 0
    Peste tot sunt oameni frustrati, oameni care vor sa-si etaleze bogatia gandindu-se ca poate pot sa completeze minusurile prin ceea ce au in portofel si asa isi invata si copiii.

    Nu cred ca puteti sa evitati astfel de copii in anturajul copiiilor vostri pt. ca simt nevoia sa socializeze, sa-si trezeasca simtul competitiv. In general, copiii care vor sa fie in centrul atentiei si nu prea pot, se lipesc de cei cu mai multa faima sau cu mai multa minte.

    Stiu ca la mine in clasa, in sc. primara, cei care erau cei mai buni la invatatura erau in centru atentiei, toti ii voiau ca "cei mai buni prieteni".
    Dar si aici se face o greseala. De obicei, cei care se cred buricul pamantului, care se cred superiori, se uita foarte urat la cei care nu au aceleasi preocupari cu ale lor si, de ce nu, aceleasi note ca ale lor.

    Mie nu-mi placea sa-mi fac teme si eram doar atenta in clasa la lectia predata. Nu-mi placea sa lucrez in plus si nimeni nu m-a fortat sa fac ceea ce nu-mi place si pt. asta cei mai buni din clasa evitau sa vorbeasca cu mine. Probabil parintii ii invatau ca de la cei cu note mici nu au ce sa invete...(asa cred).
    Ce e ciudat e ca vreo 3 sunt la inchisoare (trafic de droguri si carne vie), multi sunt dependenti de droguri si se pare ca acea "desteptaciune" a lor a fost ...trecatoare.

    Nu stiu daca si rasfatul intra in categoria asta, dar eu recunosc, sunt foarte rasfatata iar pt. mine reprezinta un defect. Multi ma considera antipatica din cauza rasfatului, iar pe mine ma doare....
  •  
    • 9367 mesaje
    20 Oct 2008, 10:49
    0 0
    "Pana a dat de frustrati, de speta cea mai joasa , needucati care veneau la el si ziceau:uite eu am aia si aia si tu vai de capul tau"

    eu cred ca e important sa ne educam puii astfel incat sa le poat zice, cu inima impacata, unora de genul celui de mai sus:
    am si eu, cat imi pot oferi parintii, dar nu ma dau mare cu ce am, ca poate sunt si copii care nu au.
    ma rog, eu una as adauga si un "marsh de aici" dar asta simt eu nevoia sa-i zic odraslei si parintilor lui, nu o sa-mi invat copilul si cu replica asta.

    oricum, copiii au tendinta sa se apropie de cei cu care se aseamana. cu cat vor fi mai multi bine crescuti, cu atat vor fi mai putini fitzosi, asa ca acestia vor fi cumva marginalizati de majoritatea celorlalti. sau cel putin asa sper
  •  
    • 287 mesaje
    20 Oct 2008, 23:27
    0 0
    carmen, mi-ai dat o idee minunata.Idiotul de care vorbeam continua cu:recunoaste ca te oftici, esti un invidios. Eu una nu eram acolo sa vad reactia fiului meu. El doar imi povesteste, dar banuiesc ca nu si trairile lui. Are momente cand se inchide atat de tare in el de nu pot patrunde, chiar daca eu i-am fost prietena f. apropiata si am discutat cu el de la egal la egal intotdeauna.E buna ideea ta carmen am sa incerc! Va multumesc tuturor ca sunteti asa si sa speram impreuna ca vom schimba scara de valori....Va pup!
  •  
    • 9367 mesaje
    21 Oct 2008, 10:36
    0 0
    te pup si eu, Summer
    da, ma tot gandesc si tot la concluzia asta ajung: copiii nostri sunt buni. copiii educati "cu fitze" nu sunt la fel de buni. asta ca sa ma exprim cu blandete.

    in concluzie, trebuie sa-i facem sa inteleaga ca nu e cazul sa invidieze un alt copil, care scoate in fata ce are si el, in lipsa unor calitati mai de apreciat

    la gradinita fiului meu, sunt vreo doua elemente perturbatoare, dar nu in sensul pe care-l discutam, adica nu-s cu fitze ci sunt copii rai. in timp, ceilalti s-au departat de ei, de cum incep cu rautatile (mergand pana la a sari la bataie) copiii buni le zic: esti rau, foarte bine. eu nu ma joc cu tine. urmeaza intoarcerea spatelui si plecat de langa rautacios.
    in timp, vazandu-se marginalizati, s-au mai dat pe brazda...
    asta o aflu de la fi-miu, cand imi zice de exemplu: mami, stii ca Ghiorghita nu mai e rau? a inceput sa invete si nu mai sare la bataie. ce fac, ma joc cu el sau nu?

    deci, o astfel de atitudine poate da roade...

    si ma mai gandesc ca, poate, multi copii sunt la fel ca puii nostri, dar daca nu vorbesc intre ei, daca nici unul nu zice "fitzele nu-s bune, un fitzos nu e bun de nimic" fiecare crede ca el e singurul care gandeste altfel, si tace.
  •  
    • 10876 mesaje
    21 Oct 2008, 22:18
    0 0
    am facut petrecerea fetii, a iesit super.
    si parinti si copii s-au distrat super misto.
    cam scump , parerea mea pentru o pustoaica de 7 ani.
    deja ne gindim la anu unde facem.
    referitor la discutiile de mai sus, eu am alta intrebare.
    v-ati lasa copilul sa socializeze cu colegii tigani?
    sau cu cei foarte saraci?care acesti copii saraci se agata de al vostru in speranta unui senvis in plus sau a unei prietenii dupa urma careia sa profite material?
    nu vreau raspunsuri ca vai, ce buni crestini suntem noi.vreau pe bune ce credeti voi despre asta.
  •  
    • 2001 mesaje
    22 Oct 2008, 09:35
    0 0
    din punctul meu de vedere,tiganii sunt si ei oameni,deci daca au un comportament decent,DAR nu profita de copiii mei,n-am nimic impotriva,cat despre cei saraci ,chiar ii sfatuiesc sa nu-i ocoleasca,doar daca ma repet ,nu sunt interesati de banii lor.....in rest n-am nimic impotriva lor
  •  
    • 1737 mesaje
    22 Oct 2008, 10:55
    0 0
    Va pup. Am lipsit din motive intemeiate de pe topic

    Din punctul meu de vedere tiganii nu E oameni, e tigani Din umila mea experienta, cred ca e o chestie genetica, nu am intalnit rrom(a) sa nu dea cu "mucii-n fasole". Stiti, e o vorba din batrani - tare mult adevar in vorbele din popor! - "tiganul, cand se ajunge, intai il omoara pe tat-su, ca sa nu i se afle originea".
    daca e vorba de saraci, dar cinstiti, chiar i-as pune eu un sendvis in plus kinderului, sa i-l dea colegului. Copilul meu a stat in banca, la un moment dat, cu copilul femeii de servici din scoala, copil facut "din flori". Chiar imi placea baietul, ca era mai descurcaret ca al meu.
    A stat in banca si a fost prieten si cu copilul (ciudatel) unei avocate. Un copil cu o rautate nativa, cu o invidie greu de crezut pentru 8-9 ani. De la el mi-a venit si cu intrebarea paralizanta pentru mine: "ce ai face daca eu m-as arunca pe geam?"

    Si pentru ca am citit din urma, hai sa spun cum explic eu conceptul de copil de bani gata. Deci, copiii de bani gata sunt acei copii provenind din familii in care nu s-a auzit "n-avem bani pentru..." Iar fitze de "bani gata" o au multe progenituri, amarastence altfel, care bat cu pumnul in masa parintilor, iar acestia fac pe dracu-n patru sa le faca mofturile. In acest caz, vina apartine exclusiv parintilor, care in copilarie si-au spus: "tot ce n-am avut eu, ofer copilului" indiferent de efort.

    Inca una si ma duc
    Acum vreo doua zile, zice copilul "mamaie, te spun mamei ce mi-a facut". Aflu, ca mama l-a prins nu stiu cum si l-a pupat pe spate. El se vaita, de parca il batuse. Intind gluma si-i zic: "vezi maine sa nu te dezbraci la sport, sa nu ti se vada vanataile, ca vine protectia copilului si te ia, ca esti maltratat". Si el spune "or sa creada ca sunt batut, VIOLAT". Iar am ramas masca. Cum ii explic ce inseamna viol??? :o

    Cred ca m-am lungit destul. O zi buna!
  •  
    • 3311 mesaje
    22 Oct 2008, 11:09
    0 0
    fetelor, ce discutie frumoasa purtati.. eu n-am copil si nici nu imi doresc. nici acum, nici peste 5 ani. dar nu se stie niciodata ce ne aduce viitorul.
    in legatura cu intrebarea mikizdai.. hm, eu una am o retinere fata de tigani. dar ma refer la cei care fac scandal, la tigancile cu fuste largi si colorate..
    acum ceva timp am avut ocazia sa merg in casa unor tigani - stiti voi, turnulete, te pierzi prin casa. vreau sa va spun ca mi-a fost frica de cand am intrat. insa cand am vazut ca sunt toti foarte amabili si ca fetita tot ma intreba daca nu mi-e frig, daca nu vreau sa stau jos (va dati seama ce socata eram de stateam si in picioare? trebuia sa semneze pentru o firma un contract). aveau camera imensa cu gresie pe jos si era cam rece.
    am iesit apoi cu baietii care au avut treaba in curte si ei m-au chemat in casa, pentru ca era cam frig..
    mi s-au parut de treaba.
    insa, vorba .. tot de tigan. adica sa te linguseasca, sa te sefuiasca, sa te imbrobodeasca..
    in alta ordine de idei, evit sa am de-a face cu ei, chiar daca experienta de mai sus nu a fost chiar atat de infioratoare.
    probabil acest lucru s-ar transmite cu sau fara voia mea copilului..
    mai mult voit, cred, in cazul in care nu cunosc copilul tigan.
    va dati seama ca oricine s-ar autosesiza si ar merge la gradi sau la scoala ca sa vada despre cine e vorba daca ii spune copilul acasa..
  •  
    • 9367 mesaje
    22 Oct 2008, 11:14
    0 0
    "v-ati lasa copilul sa socializeze cu colegii tigani?
    sau cu cei foarte saraci?care acesti copii saraci se agata de al vostru in speranta unui senvis in plus sau a unei prietenii dupa urma careia sa profite material?"

    uite, eu personal nu impart nici copiii, nici adultii, pe categorii bine delimitate.
    asa ca zic: de la caz la caz.
    si sper sa nu fie nevoie vreodata sa-mi las sau nu copilul sa socializeze cu unul sau cu altul...
    incerc sa-l educ in asa fel incat sa aleaga el, si corect, cu cine socializeaza si cu cine nu.
    oricum, si de ar considera el ca nu vrea sa socializeze cu unul sarac, dar profitor, il educ astfel incat sa nu-i faca bietului copil in ciuda ca al meu are ce amaratul acela nu are.
    sunt buruieni ce fac flori frumoase... sunt buruieni ce fac ciulini, care se agata de tine si greu scapi de ei...
    asa si cu oamenii.

    acum, scuzati dar eu tot ma gandesc si ma razgandesc la spusele corinei si-mi da "cu radical":
    deci copiii merg la scoala cu mijloacele de transport in comun dar exista un sofer angajat sa-i duca la distractii gen pizza?
  •  
    • 287 mesaje
    22 Oct 2008, 20:16
    0 0
    parerea mea!
    Niciodata, dar niciodata cu un copil de tigani. Copilul meu cand ii vede pe strada ma strange de mana si ii ocolim 10 metri.Exclus! Din punctul asta de vedere sunt chiar exagerata. Din nastere sunt rai. Nu stimulez prietenia ca astia iti infig cutitul pe la spate cu zambetul pe buze si cea mai adanca prietenie. Am zis!Am oroare. Evitati-i cat puteti ca sunt soi f.f.f rau si pot veni cand nu sunteti voi acasa si plangeti toata viata.
    Despre copiii saraci, depinde. In principiu, daca sunt de bun simt este exclus sa nu sufere ei din prietenia asta si le faci mai mult rau decat bine. Cum spunea cineva, daca prietenia s-ar limita la parc, scoala si atat i-as da eu un sandwich in plus. Dar vizitele la domiciliu... sunt traumatizante pt. cel sarac si in final si pt. al tau copil cand isi va da seama ce a starnit in sufletul celuilalt. Copilul meu respinge de la sine tot ce e agramat si nu prea are contact la scoala cu asa ceva, fiind la o scoala de fite, de abia le mai suport chiar eu. Dar avem un vecin care nu ca e mai sarac, dar are o mama mai saraca cu duhul a se intelege mai p r o a s t a , dar , altfel, tare sufletista. Atat de sufletista incat si-a trimis copilul la usa mea (ca mama o onteleg) fara sa-l cheme cineva. L-am poftit inauntru, l-am tratat cu de toate ca fiul meu nu avea prieteni pana atunci si am zis ca vecinii, deh...trebuie sa-ti fie aproape. Dar , bietul copil, care pana atunci se juca frumos cu vecinul, nu mai vroia sa stea pe afara cu fi-miu si il santaja: nu ma mai joc cu tine decat acasa la tine, ca tu ai casa frumoasa si ai internet si eu nu am. Daca nu mergem la tine nu ma mai joc cu tine. I-a subtilizat si niste CD-uri cu jocuri si cu desene, chipurile imprumut si i-a adus mult mai putine inapoi.Acum copilul meu il respinge, iar de cate ori se intalnesc pe afara celalalt il loveste intentionat cu mingea in locuri nasoale, etc. Acum fi-miu ii spune clar cand vine la usa ca nu vrea sa aiba de a face cu el. Mie mi-e cam rusine, dar sunt mandra de alegerea lui. Iata raspunsul meu. Dar, nu neaparat o sa fie mereu asa, probabil. Am sa il incurajez sa isi faca prieteni, dar am sa-l supraveghez din umbra. Pana acum sunt mandra de modul lui de a-si selecta anturajul. Va pup!
  •  
    • 2001 mesaje
    22 Oct 2008, 21:30
    0 0
    si raspund lui Carmen

    copiii mei merg la scoala cu autobuzul,tocmai pt ca nu vor sa fie catalogati ,ca fiind cu fite iar despre faptul ca merg la pizza cu soferul ,era o vorba pizza,de regula se duc in moll,la un club unde se joaca biliard,bauling....etc,la film sau chiar la discoteca in weekend,si-i trimit cu soferul(care are 25 de ani) pt linistea mea,sa-i stiu in siguranta...mai ales la cate se-ntampla acum .......la noi in oras un baiat de varsta fiului meu,a fost injunghiat pt un lant si-un telefon,oare de ce trebuia sa bage cutitul in el?era de ajuns ca-l talharise.....
    de aceea incerc sa-i protejez de astfel de persoane,chiar daca noi suntem cunoscuti in oras ,datorita firmei pe care o avem
    sper sa ma intelegi
  •  
    • 5 mesaje
    21 Nov 2015, 19:54
    0 0
    In Cluj, de exemplu se organizeaza niste petreceri dragute pentru copii la Casa Orena

    Aici ai mai multe informatii: http://www.casaorena.ro/service/petreceri-copii/



    Acest mesaj a fost editat de către Ladybug3: 23 Nov 2015, 11:41
  •  
    • 77 mesaje
    22 Nov 2015, 13:57
    0 0
    Acum cred ca o intereseaza pe Corina cum sa organizeze majoratul.