aniversare copil 10 ani

  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 10:48
    0 0
    cu ajunsul in burtica, destul de simplu: eu i-am spus ca taticul a pus o samanta in burtica la mama si din acea samanta a iesit el. asta am citit intr-o revista mami parca, in timpul sarcinii.
    si i-am facut analogie cu bulbii de flori pe care i-am plantat si cum au rasarit si crescut florile din ei.

    mai departe insa...
    ca evident a vrut sa afle si cum anume a iesit din burtica... si in acel moment am fost taare fericita ca am nascut prin cezariana...
    si i-am zis ca am fost la spital si nenea doctorul mi-a taiat burtica, l-a scos pe el si apoi m-a cusut la loc.
    banditul ar fi vrut sa vada si cusatura.. nu mai stiu, daca i-am aratat-o a fost cicatricea de la operatia de apendicita

    oricum, evit sa-l mint, indiferent despre ce e vorba, in ideea ca poate tine minte si sa-i subminez increderea in mine pt mai tarziu...
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 11:15
    0 0
    la noi,explicatia cu nasterea a fost floare la ureche,pur si simplu i-am spus exact si anume pe unde ies copiii dar si faptul ca unele mame care au anumite probleme trebuie sa li se taie burtica si sa-i scoata pe-acolo...eii,pe ea fix asta a ingrozit-o si a fost usurata ca nu a fost nevoie sa-mi taie nimeni burtica

    faza cu samanta i-am spus-o si eu insa intrebarea cu '' amanuntul'' a venit tarziu,pe la 9-10 ani cand auzise ea una alta din stanga din dreapta si mai stia cate ceva,de aia fost mai delicat

    si acum cand mai vine vorba de asta imi face semn cu ochiul,adica clar noi doua detinem adevarul absolut

    oricum,are colege care de curand au aflat ca nu barza le-a adus pe lume si-au ramas cam socate de veste
  •  
    • 1737 mesaje
    17 Oct 2008, 11:57
    0 0
    eu nu despre cum a ajuns el pe lume ma intrebam, aici am fost sincera (i-am aratat si cezariana ), ci despre viata sexuala ce urmeaza

    Nu vedeti ca tot mai multe fete incepand cu 12 ani nasc? Alea cu cine au facut-o?

    carmen, n-as vrea sa ma bazez nici macar pe sot la discutii de-astea. El inca il vede mic
  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 12:01
    0 0
    eu nu am vrut barza in peisaj...
    al meu are abia 6 ani. oricum, am cazut de comun acord cu sotul ca va prelua el problema asta mai delicata, sa discute ei doi, "ca intre barbati" cand va fi cazul.
    asa ca stau linistita.

    ps (iar) Ophe, poate se dezmeticeste ca nu mai e mic daca trebuie sa discute cu el de sex... mie mi se pare mai nimerit sa discute el cu baiatul despre protectie, poate de tine se jeneaza, nu?
    sau se jeneaza de tata?
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Oct 2008, 15:31
    0 0
    ma, spunetei-mi si mie, ce inseamna la voi bani gata?
    pentru mine, o familie de bani gata inseamna la undeva la un venit familiar in jurul a 40-50 mii euro pe luna.
    a avea in familie cam 4-5mii, mie nu m-i se pare o familie de bani gata.
    lamuriti-ma si pe mine.
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 19:33
    0 0
    o alta problema de care sunt ingrijorata (in ciuda masurilor luate) este timpul, pierdut (zic eu) in fata calculatorului,sa nu uitam ca au acces si la net adica si la informatii si imagini care ii depasesc ... sau la porcariile alea de desene (unele) si astfe,l ei intre ei interactioneaza extrem de putin

    datorita acestui fapt, ei au falsa impresie ca se distreaza dar se trezesc fara prieteni cand au chef de joaca pe-afara si nu inteleg de ce

    mikizda, noi facem parte din acea categorie cu venituri peste medie...traim decent, colegii fiica-mii fac parte din categoria pomenita de tine ,de altfel de asta am deschis si subiectul
  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 20:03
    0 0
    pai miki, la 4-5000 euroi cum le zici bre?
    cata vreme leafa medie pe economie e de.. chiar, de cat? 300? pe aici probabil.

    pe de alta parte, oare mi se pare mie sau intelectualii "de cariera" sa zicem, au lefuri decente, dar nu aberante?
    ca parvenitii de dupa '90 invart banii cu lopata si... au impresia ca portofelul plin poate astupa golurile de educatie?

    cat despre ce gasesc pe.. mass-media, sa va povestesc: fi-miu, in urma cu vreo luna, se uita plin de interes pe ziarul Libertatea, la pozele fetelor mai dezbracate. soacra-mea, care voia sa citeasca si ea ziarul, zice: ce faci acolo?
    la care fi-miu: "citesc ziarul bunica" si el inca nu stie literele.
    asa ca... eu cred ca se descurca, copiii
  •  
    • 55 mesaje
    17 Oct 2008, 20:30
    0 0
    Citindu-va, imi dau seama ca "problemele" cu care ma confrunt cu baietelul meu de 9 ani, sunt de fapt, problemele unei generatii.
    Fiind baiat al meu nu are INCA probleme cu hainele, dar ma exapereaza cu PCP-urile, MP4-urile si alte noi timpenii care-i tin cu ochii in ecrane.
    De citit, ce sa zic...greeu, foarte greu, si nu termina ce a inceput. L-am dus sa vada filmul "Calatorie in centru pamantului", varianta 3D si fiind foarte impresionat de el a inceput sa citeasca si cartea. Sper sa o termine.
    Nu e interesat de fete si nici ziua lui nu-si doreste sa o petreaca cu fetele. Am organizat acasa o intilnire cu 3 prieteni de-ai lui si credeti-ma eram cu ochii pe ceas. Trebuie ca la anul viitor sa gasesc alta solutie.
    Incepe sa apara la orizont problema sexului. In primul rind, toti cred ca trec printr-o pubertate precoce si e f. atent la transformarile corpului lui si se pare ca au inceput discutii si intre ei pe aceasta tema.
    Incerc sa-i explic stiintific, dar pe interesul lui. Se pare ca deocamdata a aflat suficient, a lasat subiectul departe .
    Incerc si eu sa vorbesc mult cu el si sa-i explic tot ceea ce nu intelege. Baiatul meu e f. extrovertit si vorbaret si aici nu avem probleme, dar sunt ingrijorata ...
    Am scrsi cam telegrafic, incercind sa abordez cam toate problemele pe care le-ati ridicat aici. Sper ca nu v-am obosit..
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Oct 2008, 20:57
    0 0
    pai daia ziceam
    o colega d-a lu fimea de clasa are pe tacsu milionar.si nu in lei noi.
    pai si noi traim peste medie, da sa mor de ma consider cu bani multi sau dastea.
    sa fii copil de bani gata e ca la 18 ani sa-ti permiti sa-ti iei o masina de peste 30 mii euro cash.
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 21:32
    0 0
    mikizda, eu nu stiu de cine vorbesti tu dar eu m-am referit la acei copii,nu o consider pe fie-mea de bani gata.
    chiar lucrez din greu sa invete sa aiba propria judecata ,coloana vertebrala si sa nu reduca/compare/raporteze totul la bani
  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 21:51
    0 0
    Miki are si ea o dilema ca deh, mama e si ea.
    bre, deci aia cu "masina de peste 30.000 euroi" nu pupa el... nici daca as considera ca e necesara. ceea ce nu prea vad cum o sa se intample.

    una peste alta, eu ma bucur mai mult de ce-i cumpar lui decat de ce-mi cumpar mie. si ce-i cumpar lui nu e musai necesar pt traiul de zi cu zi... in ce ma priveste pe mine, ma uit uneori la o pereche de pantofi si decid: trebuie alta noua. apoi.. vad ceva pt el. un dvd de exemplu. si uite ca iar mai uit la pantofii aia si decid: mai merg o luna

    eu una, nu stiu cum, dar nu o sa-l las sa ajunga sclavul fitzelor. nu am nascut si nu cresc un copil sa iasa din el un fitzos.
    am zis!
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Oct 2008, 22:00
    0 0
    nu ma, hai sa va zic de fapt ce dilema am io.
    am multi amici, preteni, cum freti sa le spunem, care per familie au un venit de 4-5 mii euroi.
    si au impresia ca fara ei lumea nu
    se invirte, ca mama ce masini au ei, ce casa si-au luat etc.
    caz concret, una de la bloc n-o lasa pe fisa sa se joace cu fimea ca a mea n-avea barbie.
    frate, are citeva barbie, n-am stat sa i le numar, si oricum nu iese cu ele afara.
    alta colega de clasa a lu fimea are 180 de barbie.
    adicatalea m-i se pare total aiurea sa nu-ti lasi puradelu sa socializeze cu altu ca tu ai niste lovele in plus fata de altul.
    apropo, duminica am bairamu fetii si am 18 copii si minim tot atitia parinti invitati.
    asta cu ce i-asi oferi copilului nu stiu inca.
    am si ii ofer, stiu ca trebuie pina la o anumita limita.
    dar care e limita, inca nu stie mama.
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 22:37
    0 0
    :o
    ai vostri plozi de bani gata sunt mult mai p.rost crescuti decat ai nostri
    deci mai avem o sansa

    acu serios, am inteles ca copchiii astia isi fac cadouri gen ''aparat foto digital'' off course, de 4-5 sute de ron bucata,
    asta e un alt aspect care imi scapa....mai frate,ce-a ajuns cadoul asta?
    un gest simbolic,frumos sau se face inventarul cu ce lipseste prin casa......mobila,masina, laptop?
    pana unde ajungem?
  •  
    • 9367 mesaje
    18 Oct 2008, 08:07
    0 0
    'neatza
    Miki maica, aia de isi lasa sau nu copiii sa socializeze cu alti copii in functie de veniturile presupuse ale parintilor si de jucariile din dotare... aia-s parveniti, in opinia mea.

    si cadourile de fitze, cam tot ei au lansat moda, si nu le fac fiindca le face placere sa ofere cadoul, o fac pentru a "se da mari" ca-si permit sa le faca.
    oricum, nici o pierdere. pentru copiii nostri nu poate fi decat de bine sa nu aiba realtii de prietenie cu copii educati in acest mod.
    si lasa, ca s-or gasi destui ca noi, asa ca s-or gasi si copii cu care sa lege prietenii
  •  
    • 287 mesaje
    18 Oct 2008, 10:00
    0 0
    neata!
    Hai ca am reusit si eu sa ajung la taifas. Mi se pare corect tot ce ziceti voi si se pare ca toate suntem crescute la fel. Miki, vad cu ochiul liber ca si tu vb. numai de bani, bani, si iar bani, masori veniturile...Da-le incolo, incercam adineaori sa transform veniturile noastre in euro, ca sa vad cam unde ma incadrez dupa limitele pe care le propui tu. Si stii ce: am renuntat. De fapt nu ma intereseaza. Vorbeam aici tocmai de genul de copii, asemanatori cu acela a carei mama nu-si lasa copilul sa se joace cu al tau. O consider un mare rateu social. Stiti, de fapt acesti oameni au o mare problema. Sunt exclusi din cercurile de intelectuali, de oameni adevarati si incearca sa ii eclipseze pe acestia prin valori materiale, ca intelectuale nu au de unde cumpara. Dar, hai sa nu ii mai judecam pe ei, sa ne gandim la copiii nostri, cum sa ii invatam sa evite copiii lor, daca au mostenit fitele parintilor. Eu am observat la fi-miu ca ii exclude din start. In clasa I a fost batut crunt de un handicapat de genul asta, dar nici macar bataia nu i-a administrat-o singur, ci a platit niste tigani sa o faca. Cand am intrebat invatatoarea ce s-a intamplat mi-a zis: e, nu mare lucru. S-a intalnit cu pumnii unui coleg, dar a facut el ceva sa il starneasca. Am vrut sa vorbesc cu mama copilului si am pandit-o pana s-a dat jos dintr-un jeep, dupa un an. Cand i-am zis despre ce e vorba mi-a zis ca sa nu o plictisesc, ca ea abia a venit de la scufundari din Egipt si ca daca am probleme sa ii spun baby sitter-ului.Nu va zic ca era atat de agramata ca mi-a venit sa ii spun sa se inscrie cu fi-su la scoala ajutatoare.Acum fi-miu stie sa ii evite pe cretinii astia, sa nu aiba baza nici in invatatoare, care face pregatire cu copiii de fite din clasa I. A incercat si cu mine, dar i-am povestit ca nu e cazul ca nu sunt o haioasa sa dau copilul la pregatire. Hai ca va mai povestesc. Faza cu cititul tot ma mai obsedeaza! Floare de colt tu ai copiii mai mari, nu? Daca ai reusit pana acum, mai povesteste-ne si noua. Va pup! Spor la treaba si weekend placut.SPer sa mai am timp sa intru pe forum.
  •  
    • 2001 mesaje
    18 Oct 2008, 13:06
    0 0
    eu am o situatie materiala foarte buna,imi permit orice....nu e o lauda,dar vreau sa va zic ,ca nu toti care au bani ,sunt la fel,depinde cum iti educi copiii,si nu trebuie sa vorbesti de sus daca ai contul mai gras....copiii mei de exemplu,la scoala nu fac fite in fata celor mai saraci (ca sa zic asa),ba chiar majoritatea prietenilor lor sunt din familii modeste,ai mei au avut de mici tot ce-i mai bun,dar le-am explicat ,ca nu banii il fac pe om,si sunt mandra ca au inteles acest lucru...
    si noi petrecem concediile si in strainatate,la scufundari,safari....etc,dar asta nu inseamna ca trebuie sa vorbesc din copac cu cei mai putin avuti,asta e lipsa de bun simt......
    o zi placuta va doresc!
  •  
    • 10876 mesaje
    18 Oct 2008, 14:25
    0 0
    la fel, sunt curioasa ce inseamna pentru voi copii de bani gata.
    ma repet, a avea un venit de 5000 pe luna per familie si a sustine ca mama ce venit mare ai tu, m-i se pare total aiurea.
    daca la 5000 ai copii de bani gata, tiriac sau monica ce sa mai zica?
    numai ideea ca ai peste medie denota ca totusi te consideri mai smecher ca ailalti.
    din pacate, toti ajungem in acelasi loc, si bogati si saraci.
    spusese careva mai sus ca si copilul ei e d ebani gata si totusi parintii se ocupa de el.
    foarte frumos.
    dasta intreb si io, cit inseamna a fi copil de bani gata?
    ca si io ma duc la scufiundari prin nu stiu ce tari, si io am masina sucara, si io am casa super.
    dar asta never ever nu ma va face sa-mi consider copilul de bani gata.
  •  
    • 9367 mesaje
    18 Oct 2008, 18:06
    0 0
    eu cred ca se pot numi "copii de bani gata", asa cum si denumirea de altfel o spune, copiii carora li se da mai mult decat le trebuie, si acest "mai mult" inseamna cu mult mai mult decat putin peste acel necesar. nu cred ca se poate cataloga dupa numarul de zerouri din coada venitului.
    eh, daca am avea si noi vreo 500 euro, de care zice Miki... dar nu avem. asa ca ne limitam la cat avem

    nu ma pot lauda ca ma dau banii afara din casa, si nici ca am, in acest moment, tot ce mi-as dori. ma bucur sincer ca sunt persoane care pot pretinde ca au...
    oricum, in ceea ce ma priveste, nu stiu sa zic ce venit mi-ar trebui, ca sa pot spune asa ceva, fiindca daca ar creste venitul mi-arar creste si pretentiile.
    dar nu-i bai, nu am acum. am in schimb o lista de asteptare maaare care tot creste, se tot lungeste.. dar asta e alta poveste.

    ne permitem sa-i luam ce consideram necesar pentru buna lui dezvoltare, evident partea cu mancare buna, haine si ce-i mai trebuie cred ca nici nu e cazul s-o aduc in discutie.
    ca si-ar dori un tv lcd de vreo 2 m diagonala, probabil si-ar dori. daca ar sti ca suma necesara acestuia ne prisoseste. dar, cum nu e cazul, se multumeste cu "vom lua unul pe care ni-l permitem, atunci cand vom avea bani pt el".
    copilul meu de mic a fost invat ca parintii au o suma fixa de bani lunar, din care trebuiesc platite toate cele, asa ca nu comenteaza niciodata daca i se spune "acum nu avem bani pt asta, vom cumpara cand vom avea".
    ca uneori aveam bani de jucaria respectiva, ca la jucarii se intampla de regula, e altceva.
  •  
    • 2001 mesaje
    18 Oct 2008, 20:10
    0 0
    copil de bani gata,in viziunea mea e copilul care primeste bani de buzunar mult mai mult decat ii sunt necesari,care cred ca daca au masina bengoasa nu se poate atinge nimeni de ei.....si care in final fac cate o prostie care -i costa enorm,adica iau droguri,fac violuri ,conduc fara permis,ucid pe trecerea de pietoni.....si mai sunt multe,nu vreau sa fiu rea dar asta e adevarul......
    copii mei n-au permis ,inca ,au sofer ce conduce masina lor,din simplu motiv ca-i stiu mai in siguranta cu soferul nostru,decat in taxiuri.........isi cunosc lungul nasului,si stiu sa pretuiasca banii munciti de noi
  •  
    • 287 mesaje
    18 Oct 2008, 23:56
    0 0
    corina, felicitari!
    E bine ca i-ai crescut asa. Nu stiu daca intelegi, aici nimeni nu are nimic cu banii , mai ales cand sunt dobanditi prin munca si inteligenta de persoane de bun simt. Dar stim toti ca cele mai multe persoane care ii au sunt de cea mai haioasa calitate, needucati , tiganii mai ales si capsunarii. Corina ai dat un exemplu, sau poate miki: monica columbeanu. Iata ce numesc eu parveniti, toate c...de pe centura.Era frumos sa fie o poveste ca in Pretty woman, dar acolo am vazut bunavointa spre schimbare si altele. Pe cand in cazul nostru romanesc nici perechea nu e mai de soi. Ce sa va spun, nu trebuie sa stabilim limite. Sincer, eu numesc gresit copii de bani gata pe aceia despre care vorbeam. De fapt astia sunt copii care invata in viata ca totul se rezuma la bani, care vorbesc numai despre bani, care considera ca li se cuvin numai lor, care sfideaza toate valorile morale, care coboara din super masini din care se aud manele, etc. Dar noi ne propusesem sa vorbim aici despre cum sa ne educam copiii sa le faca fata acestor degenerati, scursuri sociale.Va pup si sa va cresteti copiii tot asa ca asta e singura maniera in care copiii bine crescuti isi mai pot gasi alti copii ca ei. N.B!