aniversare copil 10 ani

  •  
    • 287 mesaje
    14 Oct 2008, 19:21
    0 0
    Buna!
    Uite ca am trecut si de acest moment. Sincer, nu va sfatuiesc sa faceti acasa la voi. Mai bine nu mai sarbatoriti. UItati de ce. Au venit ele fetele, au venit si baietii. Fiecare a stat la inceput intr-o camera:fetele in sufragerie, baietii in dormitor. Fetele se uitau la dvd, schimbandu-le , ca nu aveau rabdare sa se uite, apoi s-au restrans. Baietii super s-au comportat, dar fetele (si asta nu pentru ca am eu baiat, dar chiar sunt tupeiste) au intrat in dormitorul meu, chipurile ca joaca pititea, s-au injurat ca la usa cortului, s-au certat, nu am putut sa le impac. Orice le-as fi zis, nu era luat in seama.Au injurat oamenii pe strada de pe balcon, ele fiind copii de oameni foarte bine pozitionati, cu profesii si functii foarte sus puse. In veci nu o sa mai fac asta.Nu o sa mai ii serbez ziua cu fete si baieti.Inca nu sunt la varsta aceea cand sa danseze, sa se simta bine impreuna. Sau nu i-o mai serbez deloc cu colegi pana pe la 16 ani, sau ii chem numai baieti. Va pup si sper sa va foloseasca experienta mea.
  •  
    • 1737 mesaje
    15 Oct 2008, 09:04
    0 0
    summer, iti multumesc pt experienta impartasita. Intr-adevar la varsta asta copiii inca sunt fetele cu fetele si baietii cu baietii.

    Al meu, saracutul, e nascut in vacanta, ca si tat-su, ca si ma-sa (care e intr-o zi international libera)

    la multi ani cu intarziere, sa fie sanatos si voi parintii sa-i faceti si aniversarea de 100 de ani
  •  
    • 5531 mesaje
    15 Oct 2008, 13:31
    0 0
    Summer, ma bucur ca ai depasit momentul, cine nu stie, nu cunoaste, asa ca te felicit

    Si la mine a fost balamuc, dar ma asteptam.
    Asa ca, ii mai lasam eu sa isi faca de cap dar intram in ei cand ii vedeam ca sar calul. Glumind, bineinteles, dar le-o taiam

    Ba, cand am vazut ca nu ii pot potoli (incepusera sa joace pitita prin dulapuri ), am pus muzica, si i-am bagat la dans.
    Zic: hai, io sunt juriul + 1 copil, cine se ofera?
    Si am facut concurs de dans ad-hoc si i-am mai potolit.
  •  
    • 2807 mesaje
    15 Oct 2008, 13:39
    1 0
    summer,la multi ani sanatosi,fericiti si lipsiti de griji atat fiului tau cat si intregii familii

    vreau sa spun ca dupa fiecare aniversare,experienta mea se tot dezvolta de aceea inteleg foooarte bine ce vrei sa spui..

    astfel, am invatat ca trebuiesc stabilite niste reguli inainte de potop (spuse fireste asa..ca un fapt divers, cu zambetul pe buze si privirea aia blanda si duioasa chiar daca iti vine sa-i iei scalpul vreunuia :

    -tot ce se poate sparge sau strica se strange inainte

    -calculatorul inchis (desi asa ceva pare de neimaginat ) insa astfel ii ajuti sa interactioneze intre ei si nu-si petreaca cele 4-5 ore sau cate or fi ,in fata PC-ului

    - tv-ul sau ceva dvd permis insa doar pt muzica (cand se sparge gheata copiii mai danseaza sau macar se fac

    -nu te omori cu zeci de feluri de mancare,copiii adora pizza si de regula nu prea vin ei la crapelnita, comanda pizza sau ceva similar,prajiturele,tort ,sucuri de vreo 3-4 feluri si idiotenia aia de sampanie pt copii pe care eu personal o urasc,are un gust groaznic

    -de cativa ani ,eu cumpar din timp baloane colorate de diferite marimi si cu cateva zile inainte le umplu cu conffetti iar in dimineata cu pricina le agat peste tot ,care la spartul targului se vor sparge TOATE vreo 50 in total(desigur vei gasi ...si peste ani pe sub mobila sau in locuri mai neumblate,cum mai spunea cineva pe-aici ) (avantaj celor care au gresie pe jos,eu am in toata casa)

    -parintii isi aduc odraslele si mai vin dupa ei la ora stabilita,e imposibil sa te ocupi si de teroristi si sa faci frumos si in fata parintilor

    - ii lasi sa se simta oarecum liberi, sa nu aiba impresia ca sunt controlati,dar tu esti cu ochii in 7

    -fiica-mea are vreo 3-4 joculete distractive(cum era pe vremea noastra sticlula ) si pana acum ideea a avut succes,unul din jocurile care are succes este TWISTER pt cunascatori

    - e nevoie de spatiu pt nebunia asta, eu dintr-un apartament de 3 camere, din 2 am facut o sufragerie mare

    -nu in ultimul rand,cu o zi doua inainte de razboi ceri scuze vecinilor,pt stresul provocat (desigur ,valabil pt cei care locuiesc la bloc)

    sper sa foloseasca cuiva experienta mea, la sf lunii ma asteapta si pe mine potopul si inca nu m-am decis cum sa fac

    la multi ani si petrecere reusita tuturor
  •  
    • 9367 mesaje
    15 Oct 2008, 17:23
    0 0
    cu intarziere, Summer, La multi ani proaspatului sarbatorit si felicitari ca ai reusit sa "supravietuiesti"

    vai de mine... m-ati speriat de-a binelea.
    cati invitati au fost in total?
    ca io ma gandesc sa cheme doar cativa copii, nu o liota intreaga. fi-miu oricum e selectiv...
  •  
    • 2807 mesaje
    15 Oct 2008, 20:59
    0 0
    carmen, la cine te referi?
    daca la mine,fiica-mea de regula are in jur de 10 invitati, fete si baieti,si e de preferat ca toata lumea sa se simta bagata in seama

    si mi-am mai amintit o chestie practica: in general ,noi parintii ne cunoastem intre noi asa ca de regula ne sfatuim cam ce-si doresc sarbatoritii iar cadoul sa-i nimereasca la fix...

    deci cand merge fiica-mea mea la o colega/prietena de-a ei,eu vb cu ma-sa si-i iau ceva ce aflu ca-si isi doreste si invers...asa toata lumea-i multumita si cu lacrimi pe obraz

    carmen,nu te speria n-ai de facut curat/reparatii dupa ei decat cateva zile maxim o saptamana dupa
  •  
    • 287 mesaje
    15 Oct 2008, 22:08
    0 1
    buna fetelor!
    La mine petrecerea a fost cu 7 invitati plus fi-miu. Floare de colt esti super. Nu am vrut sa sperii pe nimeni, dar e naspa rau. Fetele se certau ca niste veritabile mahalagioaice si eu nu puteam face nimic, fiindca toate erau invitatele mele. Sincer, nu ii chemati adunati. Daca aveti baieti, lasati-i sa-si cheme doar prietenii baieti. Multumesc de urari si la multi ani si viata frumoasa cu sanatate multa piticilor care urmeaza a se sarbatori si parintilor lor.!
  •  
    • 9367 mesaje
    16 Oct 2008, 09:19
    0 0
    8 sau 10? ma gandeam ca au fost pe putin vreo 20... judecand dupa consecintele trecerii lor pe acolo.

    noroc cu voi, fetelor. pana la ziua lu' fi-miu o sa tot caut jocuri "de societate" ca sa le dau de lucru... poate, poate mai scapa ceva intreg.
    si aia cu "tot ce se poate sparge si strica" e buna de pus in fruntea prioritatilor.

    spor la curatenie atat celor care au scapat de 'eveniment" cat si celor la care urmeaza sa vina taifunul
  •  
    • 5531 mesaje
    16 Oct 2008, 12:11
    0 0
    Bre, io am avut 12.
    Deja ma gandesc de pe acum unde ii fac ziua la anul ... chiar daca nu sunt impotriva unei petreceri acasa, nu vreau s-o experimentez in fiecare an

    Cat despre mahalagioaice...hhmm...
    Prietena cea mai buna a fetitei mele (colega de clasa) are prostul obicei de a se rasti la maica-sa ... nu ma bag, daca mama ei ii permite, treaba lor ..
    Dar intr-o zi nu m-am rabdat si i-am zis pe un ton nashpa: Auzi, iubita! Tu poti sa vb cu mama ta cum vrei dar nu in prezenta copilului meu, ca nu am chef sa ii dai idei, capsici?

    Este adevarat ca ma inteleg f bine cu mama ei, altfel chiar nu cred ca mi-as fi permis. Dupa intamplare, maica-sa mi-a spus ca i-am facut f bine fiindca ea nu reuseste sa o struneasca mai deloc ...
  •  
    • 2807 mesaje
    16 Oct 2008, 16:00
    0 0
    apropos de ''mahalagioaice''.....mi-ar placea sa vorbesc cu cineva despre asa zisii ''copii de bani gata'' si educatia lor(sau a lipsei de educatie mai bine spus)

    bietii de ei chiar n-au nici o vina pt ca parintii lor,ocupati pana peste cap sa fabrice bani,uita ca au copii si ca sunt lucruri cum ar fi: afectivitate, o imbratisare, o discutie intima copil- mama(tata) cateva ore petrecute impreuna in natura etc, sunt multe...NU se pot cumpara cu toti banii din lume

    e clar ca un sentiment de vina exista,pt ca in camera acestor copii exista absolut tot ce apare pe piata in materie de jucarii,jocuri pt PC,in fine orice se poate cumpara cu bani dar care FALS ar putea inlocui prezenta sau /si afectivitatea parintelui...

    ma refer desigur la genul acela de familie,respectiv copil..

    m-am lungit ma gandesc, oare sa deschid un topic despre acest subiect?
    eu am oarecare intrebari ,nelamuriri si mi-ar face placere sa vb cu cineva despre asta
  •  
    • 122 mesaje
    16 Oct 2008, 17:20
    0 0
    floare_de_colt, m-ai atins intr-un punct sensibil. nu ca as fi din categoria celor descrisi de tine, dar... din pacate, intalnesti asemenea cazuri peste tot. pe mine ma ingrijoreaza influenta negativa pe acre ar putea-o avea un astfel de copil asupra baiatului meu.
    si ma framanta si intrebarea: cat sa-i dau sa nu fie nici prea mult, dar nici prea putin?

    mi-ar face mare placere sa vorbim despre asta...
    poti deschide topic, e chiar foarte interesant subiectul propus.

    sau, daca nu, am avut eu un topic la un moment dat pe tema "cat sa-i dam sa fie bine?"
    daca vrei, ma duc sa sap dupa el.
  •  
    • 2807 mesaje
    16 Oct 2008, 18:34
    0 0
    ma gandesc la un titlu,copiez postul despre subiectul asta (ca sa nu stric topicul lui summer) si deschid topic imediat cum imi fac putin timp
  •  
    • 287 mesaje
    16 Oct 2008, 21:40
    0 0
    floare_de _colt, esti invitata mea. Si eu am aceeasi grija. Al meu copil, prin profesiile noastre poate fi considerat de bani gata, dar noi suntem omniprezenti in viata lui. Noi, in clasa a IV-a il ducem si il aducem de la scoala, ii supraveghem anturajul, weekend-urile sunt ale familiei si includ urcat pe munte, calatorii, vizionari dvd-uri.Problemaa mea e ca e inconjurat de fete de bani gata, cu educatia despre care vorbeati si el e considerat ceeace se numea pe vremea noastra "papagal" ca e luat de la scoala, dus la pregatire , adus de acolo, face un sport , unde il ducem tot noi, studiaza un instrument acasa, etc. Nu prea se joaca in parc, iar daca o face il insoteste unul dintre noi sau bunicii. Ideea e , ce ma fac, atunci cand o pune mana pe el o fata de genul ala? Buna idee sa schimbam impresii despre ce ar trebui facut cu ei. Eu l-am educat sa aiba mult bun simt si el a devenit timid, iar fetele...sunt uimita cum vorbesc. Cum se poarta...etc. Va astept sa ne conversam, aici daca vreti, ca topicul meu oricum e expirat din moment ce am trecut momentul cu bine, zic eu si cu o experienta in plus.Sau unde vreti voi. Abia astept. Eu as vrea sa va mai intreb si sa deschid un topic referitor la cartile pe care ar trebui sa le citeasca la varsta asta.Al meu baiat nu citeste. Incepe o carte si niciodata nu o termina, cu toate insistentele mele, ca om care nu suporta sa nu termine ce a inceput. DAr nu stiu ce sa ii dau ca sa il atraga atat de tare incat sa nu mai lase cartea din mana, cum faceam noi la varsta lor. Mentionez ca noi citim foarte mult, amandoi si bunicii la fel, iar sotul meu chiar a editat cateva carti. Va pup , si va stept in continuare. Ma simt atat de bine aici cu voi ! N.B!
  •  
    • 2807 mesaje
    16 Oct 2008, 22:22
    0 0
    ok,sa ramanem atunci aici,pe mine nu ma intereseaza sa deschid neaparat topic nou doar ca nu vroiam sa-l stric pe-al tau

    sa stii ca sunt oarecum asemanatoare problemele,grijile noastre

    mi-am dat copilul la o scoala de ...fitze ca sa spun asa,unde se face carte,nu spun nu, insa realizez ca ma lovesc de o problema ...delicata,hai s-o numesc asa

    in scoala asta invata vreo 18 natzii ,culturi si obiceiuri diferite....inevitabil copii al caror parinti poseda ditamai companiile,ditamai viloacele de la 2 etaje in sus si mai poseda copii care cred ca cu bani se poate cumpara orice,fara efort, inclusiv prietenii

    la fel cum ai spus si tu ,summer,si eu mi-am crescut copilul sa aiba bun simt,sa nu raspunda la violenta cu violenta(fie ea si verbala) si (nu stiu daca din pacate sau din fericire) face parte din categoria copiilor sensibili care pot fi raniti foarte usor

    cu cititul ,cred ca e o problema generala din pacate,nici a mea nu citeste,o lasasem la un moment dat sa citeasca orice numai sa vad ca o acapareaza ceva
    (cu un an doi in urma vazuse filmul ''MATILDA'' si i-a placut atat de mult incat si-a luat cartea de la biblioateca,e in engleza,toti sunt avansati rau la engleza),
    acu' astept sa vad cat o tine

    cred ca am deviat putin de la ce-am vrut sa spun...are niste specimene pe-acolo de m-am speriat eu,fitzoase si cu tupeu frate,la ei (nu la toti) totul se cantareste in bani si obiecte

    acum ea e un pic derutata pt ca educatia ei aia plina de bun simt nu se prea potriveste cu cea in care banul si tupeul vorbesc

    hai ca am scris o saptamana....va las sa mai respirati
  •  
    • 2807 mesaje
    16 Oct 2008, 22:27
    0 0
    druccila,esti invitata sa-ti dai cu parerea,la fel ca oricine simte nevoia sa povesteasca ceva sau sa dea un sfat bun
  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 09:06
    0 0
    asa, hop si eu.
    exact in aceeasi situatie ca voi, sau mai bine zis apropiindu-ma cu pasi repezi de ea.

    al meu fiu e inca la gradi, ultimul an. de la anul, va urma scoala, si ma gandesc cu groaza ce va fi cand va mai creste...
    la gradi, culmea, parinti cu pretentii dar... cu serioase lacuna la anumite capitole, lacune care, firesc, se regasesc in comportamentul copilului.
    si eu l-am invatat pe baiat sa raspunda la violente de orice natura prin indiferenta si intorsul spatelui. pana acum functioneaza. sa vedem ce va fi mai departe...

    deci, da, vesnica mea dilema: unde se termina acel "prea putin" si unde incepe acel "prea mult"?
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 10:05
    0 0
    problema care mi se pare mie destul de delicata si dificil de rezolvat este fenomenul acela de ''turma'' in care unul mai tupeist ( de cele mai multe ori si cu deficiente mari in educatie si scapat din maini de parinti) e imitat si urmat orbeste de ceilalti ,(cu toate educatia si sfaturile de acasa) in caz contrar esti exclus din ''grup''

    din fericire nu e cazul fiica-mii desi ne lovim tot mai des de: ..cutarica are pantaloni,bluza,elecronice din alea care ''se poarta'' nu mai vorbesc de tzoalele de firma ,desi ma straduiesc sa comunic mult cu ea si sa o conving ca o imbracaminte de buna calitate ,care nu e neaparat ''de firma'' dar care ii sta bine,face mai mult decat orice ''eticheta''


    si problema cu chestiile materiale e minora fata de cea in care copilul are tendinta de a imprumuta tot felul de expresii de mahala,dar care '' se poarta'' circula si se invata cu viteza luminii

    de alte lucrurri mai rele mi-e si frica sa vorbesc...

    pentru a tine pasul cu ea, eu incerc sa fiu ''cool'' ,sa comunic cat se poate de mult cu copilul meu si incerc sa raman ancorata in realitate,i in viata asta care difera atat de mult cu cea traita de mine cu ceva ani in urma

    hai ca v-am terminat nervos,va mai las si pe voi
  •  
    • 1737 mesaje
    17 Oct 2008, 10:10
    0 0
    Va salut si eu!

    Huh, credeam ca sunt singura al carei copil (baiat) are probleme cu timiditatea din cauza educatiei. Baiatul meu are 10 ani, cl a V-a si e cam neintegrat in colectivul clasei, desi e acelasi de la inceput. E foarte timid si nu stie sa se bata.

    Cred ca cititul e problema generatiei. Ia ganditi-va noi de ce citeam? Pentru ca nu aveam alte surse de informare si de umplere a timpului. Eu, de ex. am avut casetofon abia cand eram mare, de video nici nu auzisem, programul la televizor era de 2 ore, internet.... nici americanii n-aveau
    Nici spatii de joaca nu mai au cum aveam noi. Blocul meu, de ex. are in fata un bulevard iar in spate parcare. Cand era mic mergeam in parc, acum e prea mare pentru leagane.

    Revenind la intrebarea lui carmen, i-am luat cam tot ce am considerat necesar sa aiba si si-a dorit. De ex. cand l-am intrebat ce-si doreste de ziua lui, n-a stiut ce sa spuna. Acum, sa nu credeti ca are camera plina de gadgeturi, ci atat cat sa nu se simta rau ca e singurul care n-are mobil, calculator sau mp3 player.

    Fiind baiat, al meu n-are nicio treaba cu hainele. Daca se simte comod nu-i pasa

    Am o intrebare care ma chinuie de ceva timp: cand trebuie inceputa discutia despre sex?

    Poate cu sfaturi ne ajutam intre noi sa depasim problemele.
  •  
    • 9367 mesaje
    17 Oct 2008, 10:29
    0 0
    si eu tot baiat. dar tot mi-e teama pt. mai tarziu...

    eu cu cititul procedez asa: ii citesc in fiecare seara o poveste, dupa ce se baga in pat. deocamdata abia invata literele, dar am de gand sa contoinui si, cand va incepe sa se descurce, sa citim intai impreuna si apoi incetisor sa-l las sa se descurce singur.
    sper sa-i intre in reflex. ca si eu sunt ingrozita, nu vreau sa iasa un agramat si cu vocabular de 10 cuvinte


    ps: Ophe, poate ar fi mai bine sa discute tatal cu fiul asemenea probleme. zic si eu.
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2008, 10:33
    0 0
    ophfelia, intrebarea ta legata de sex eu am inceput sa mi-o pun inca de cand avea vreo 3-4 ani tocmai pt ca eu cu mama (desi copilaria mea a fost una minunata) n-am vorbit despre lucrurile astea

    astfel ca eu niciodata nu i-am spus de barza sau alte pasari calatoare ci purul adevar,desigur adaptat la varsta si capacitatea ei de intelegere

    problema de care m-am temut mereu cu adevarat a fost alta:
    la un moment dat ea zice: mama, am inteles ca tu si tata v-ati iubit,m-ati dorit pe mine ,am crescut la tine in burtica si am aparut pe lume dar mai exact cum am ajuns in burtica? ,zi-mi in amanunt....
    noooo, acu zi-i draga in amanunt !!

    hai ca m-am luat cu vorba si am intarziat undeva,revin