aniversare copil 10 ani

  •  
    • 287 mesaje
    4 Oct 2008, 22:29
    1 3
    Dragi eve , am mare nevoie de ajutor. As vrea sa stiu cum va aniversati voi copiii de 10 ani. Copilul meu zice ca Mc-ul nu mai merge. Acasa, exclus, ca am un apartament mic.Ma gandeam la o pizzerie, dar ce sa faca ei acolo? Nici unul din copii nu le are cu dansul. Ce as putea organiza? Doar sa manance e naspa ca nu sunt adulti. Va rog frumos, dati-mi sugestii. Imi pun toata nadejdea in voi.Pupici!
  •  
    • 13910 mesaje
    4 Oct 2008, 22:37
    1 2
    hmmm...grea problema!

    poate un spectacol --teatru sau film pt. virsta lor--, apoi ceva de papa sau cofetarie pt. ei.

    patinoarul din tineretului mai functioneaza?

    dar sint asa multi incit nu au loc in apartament? sa se joace ei ce vor la calc. vreo 3-4 ore, ar fi tare fericiti! ceva sandviciuri, prajiturele, tort si sampania aia pt. copii!

    mai, oare ce facea fimiu la 10 ani?

    edit : mai, ce-mi faci la ora asta? ma gindesc cum s-ar putea distra pustii de 10 ani!
    de ce nu o petrecere tematica -sau nu-, masti, rochite de printese, costume de spiderman sau mai stiu eu ce.....la MC.
    dar faptul ca sint costumati poate ii atrage.
    sa ne spui ce ai hotarit, tare sint curioasa.
  •  
    • 287 mesaje
    5 Oct 2008, 11:32
    0 2
    multumesc elado!
    Problema cu copiii astia este ca sunt mult mai maturi decat eram noi la varsta lor.Ei au probleme legate de mp3-uri, mp4-uri.Mi-as dori sa pot face acasa, dar acesti copii sunt de nestapanit.Fetele imi vorbesc la per tu, fara sa imi ceara acordul, etc...Majoritatea au ciclu la varsta asta si discuta despre sex. Sunt oripilata, dar incerc sa ma adaptez. Ma gandeam sa inchiriez o sala undeva, sa le dau o pizza , tort, sampanie pt. copii, dar nu stiu ce pot face ei. La Mc mai au fetele care se ocupa de ei, eu nu stiu cum. Si totusi cand i-am zis copilului de Mc a zis ca ce, vreau sa rada toti de el.Eu as prefera totusi varianta asta. Multumesc, si scuza-ma ca ti-am dat de gandit...Bine ca ai scapat de problemele astea. Inteleg ca al tau copil e mai mare.
  •  
    • 287 mesaje
    5 Oct 2008, 11:36
    0 0
    am uitat sa iti spun ca vorbisem la o firma sa vina un tip costumat intr-un personaj din desenele animate sa ii aduca tortul, pe care l-am gandit tot ca personajul din desne animate. Inchipuie-ti ca mi-a cerut 1.500.000 lei vechi pt. un sfert de ora. Asa ca am renuntat si la asta. Hai ca mai vb. Sigur o sa iti spun ce am hotarat.
  •  
    • 1913 mesaje
    5 Oct 2008, 12:17
    0 0
    La multi ani pt fiul tau, summer!
    Din pacate, eu nu am idei! Fetele mele, cand au mai crescut, si-au invitat prietenii in oras (de obicei la pizza...)!
    Sper sa te descurci cumva, asa ca le doresc pustilor distractie placuta!
  •  
    • 10876 mesaje
    5 Oct 2008, 12:51
    0 0
    pai i-a de vezi, la kidsplanet nu le place?
    sau la bambini?
    io acu pe 19 ii fac lu fimea la bambini.intr-adevar, are 7 ani, dar fac copii si de 12 ani acolo
  •  
    • 287 mesaje
    5 Oct 2008, 14:04
    0 1
    va multumesc tuturor si sa va traiasca si voua dragalasii.Hai sa va spun, am discutat cu fi-miu despre propunerea lui elado.Si, surprise! Fi-miu e incantat de ideea de a se sarbatori acasa, dar, zice el, nu indraznea sa-mi zica, ca sa nu ne deranjeze .E chiar incantat sa faca acasa, a mai renuntat la cativa copii, si a hotarat si menu-ul.Cartofi prajiti, snitele de pui si tort.Nu stiu cum sa rezolv acum cu peroada. Sa le spun parintilor sa vina la o anumita ora sa-i ia? Multumesc mult elado.Vedeti, deci, comunicarea, face minuni.Va pup!
  •  
    • 5531 mesaje
    5 Oct 2008, 15:28
    1 0
    Summer, cel mai bine este sa hotarasti cu fiul tau ora la care se termina petrecerea si sa le comunici parintilor la ce ora sa vina sa ii ia pe copii acasa.
    E fair si se practica

    Petrecere frumoasa si la multi ani!
  •  
    • 287 mesaje
    5 Oct 2008, 22:00
    0 0
    multumesc frumos pentru sfaturi si pentru urari si fie ca tot binele sa fie alaturi de voi si de familiile voastre.O sa va povestesc cum a iesit saptamana viitoare.
  •  
    • 1639 mesaje
    5 Oct 2008, 22:33
    0 1
    La multi ani baiatului tau si distractie placuta!
  •  
    • 2807 mesaje
    5 Oct 2008, 23:00
    0 0
    summer_time,

    in ultimii ani, eu i-am facut fiica-mii aniversarea acasa,insa inainte ma agitam cu j'demii de feluri de mancare,de la ciorbe la felul doi pana la o gramada de deserturi..

    de vreo 2-3 ani ,invatand din experiente similare, m-am convins ca o simpla comanda de N.. pizza + prajituri+tort + sucuri = copii multumiti si fericiti (lasati putin in legea lor dar dirijandu-le fara sa realizeze, programul )

    ideea fiica-mii din anul asta nici nu-mi vine sa ti-o spun, darmite s-o aplic

    ...si e luna asta... emoticon_disperat

    la multi ani sanatosi si fericiti pt fiul tau
  •  
    • 10876 mesaje
    5 Oct 2008, 23:28
    1 3
    ma, fara suparare, intreb si eu
    nu va plak locurile astea de organizeaza petreceri pentru copii?
    am 15 invitati anu asta, peste fix doo saptamini, dar numa gindu ca-mi vor demola casa ma infioara.
    anu trecut o facui la un loc dasta si au scos si balustradele, ce-au facut acolo, dezastru.
    ma gindesc ca e mai bine sa faci in loc special amenajat decit deranj acasa.
    zic si io
  •  
    • 287 mesaje
    6 Oct 2008, 09:03
    0 0
    Mai, e chiar belea cu copiii astia. Sunt atat de agitati. Oare de ce? Cunosc o fetita tot de 10 ani care merge de 3 ori pe saptamana la tenis, 3 ore pe zi este pe role, lectii pana noaptea tarziu, ca asa e sist. nostru de invatamant si tot are energie debordanta. Mikizda m-ai disperat deja. Stiu ca e greu, dar ma gandesc de ceva timp la asta. Asa ca o sa incerc pt. prima data acasa.O sa va spun ce a iesit. Multumesc pt. urari floare_de _colt (superb pseudonim- imi face dor de munte).
  •  
    • 2807 mesaje
    6 Oct 2008, 13:00
    2 0
    vreo 2 ani am sarbatorit in locuri organizate pt aniversari....unul la Mc Donald's (acu zice ca e doar pt pustani ) si in alt an tot asa ,intr-un loc unde se organizau aniversari,cu personal care se ocupau de distractia lor..etc...nu stiu, copiii s-au distrat, nu zic nu, insa dupa parerea mea nu au meritat banii, pe cand distractia era mai in toi si copiii incepusera sa-si dea drumul ,se facuse ora de plecare

    tortul l-am adus noi,sucurile,prajiturile etc,la fel,dupa clovni nu se prea se omorau copiii iar ei,organizatorii, au dat nu-'s ce surpriza si-un balon...cum am mai spus cand incepuse sa se incinga atmosfera ,ne-au trimis, finutz ce-i drept, acasa

    mereu ne-a iesit mult mai bine acasa, in ciuda faptului ca DUPA ,casa arata de parca trecusera turcii si tatarii in acelasi timp, dar i-am lasat sa se simta bine si sa stea cat au avut ei chef....aproape

    anul asta, fiica-mea mi-a sugerat ca ar fi super daca si-ar petrece ziua de nastere la .....piscina, la mall, bineinteles dupa o gustare la unul din fast-food-urile din vecinatatea piscinei :o

    nooo,io acu ce sa ma fac?
    de costuri ...nu mai zic nimic
  •  
    • 5531 mesaje
    6 Oct 2008, 14:50
    1 0
    Ba da, mikizdo, fac astia un balamuc acasa, ceva de speriat!
    Io si acum mai gasesc cate o farama de confetti pe la naiba in praznic (in sifonier, de ex, printre hainele de iarna....am descoperit weekend-ul ce-a trecut, ca tot facui curat in dulapuri )

    DAR copiii se simt mai bine asa, mai ales cand cresc putin. Ideea de a-si invita prietenii 'la ei' suna bine, suna a adult asha
    Plus ca le da un sentiment de control si superioritate asupra micii gasti teroriste
  •  
    • 9367 mesaje
    6 Oct 2008, 16:58
    0 0
    ooo, ce topic interesant
    poate dati ceva sugestii, fetele care au organizat acasa ziua copilului, cam ce si cum trebuie facut sa iasa totul bine...
    ca si fi-miu m-a anuntat ca la anul vrea sa-si serbeze ziua acasa.
    pana acum am scapat, la fel ca Miki, cu locuri de joaca pentru copii si ei organizau totul.
    acum trebuie sa ma ocup eu si vreau sa fie ceva de neuitat, sa se saimta bine micul sarbatorit.
    pentru un copil de 7 ani, cam ce activitati stiti, din experienta voastra, ca desfasoara micii invitati?
  •  
    • 10876 mesaje
    6 Oct 2008, 22:38
    0 0
    ma, nu zic nu pentru a o comite acasa.
    da am doo camere.unde naibii bag 15 copii cu parinti cu tot?ca eu nu pot avea clar grija de 15 huni.
    la bambini asta de va zic, au trei etaje de alergat.
    la subsol, au fotbal dala pe masa, pinpong si karaoke.
    la parter cafeneau parintilor, la etaj sala de tort si la etajul 2 piscina cu bile.
    aici in carter, o mamica, pt copilul de 12 ani, a luat gasca si i-a dus la mall la jocuri mecanice si la bowling.
    cica s-au distrat aia la greu acolo.
  •  
    • 13910 mesaje
    6 Oct 2008, 22:49
    1 0
    mai, ma apuca nostalgia acelor ani cind si copiii mei aveau virsta asta....

    la multi ani, sa va bucurati de copiii vostrii!
  •  
    • 9367 mesaje
    7 Oct 2008, 09:28
    0 0
    Miki, mama, la mine e vorba de cateva fetite... o sa invite numai prietenele apropiate, vreo 3, 4. asa ca se gaseste loc...
    e mai comod cum zici tu, dar deh, asa am facut anul asta, cu loc de joaca si restul, acum a mai crescut baiatu' si vrea acasa, sa-i vada amicele camera si casa...

    multzam Ellado, asemenea... copii raman pentru noi copii si cand sunt la casa lor si au si ei copii

    sa va traiasca tuturor mamicilor puii si sa va bucurati de ei
  •  
    • 506 mesaje
    8 Oct 2008, 10:23
    0 0
    pentru mamicile din orase cu mall: multiplex-ul organizeaza party care include gustari, tort, bauturi, joaca vreo ora, plus un film in sala rezervata special. intre timp parintii se plimba prin mall sau pur si simplu vin peste 3 ore si isi iau lighioana inapoi. mi se pare super ok. altfel, 14-15 copii intre 10 si 12 ani ti-ar devasta efectiv casa, parerea mea.