Dependenta mama-fiu(probleme cu soacra)

  •  
    • 3 mesaje
    2 Mai 2022, 11:32
    0 0
    Buna ziua! Pe scurt povestea noatra, suntem casatoriti de aprox3 ani, intr-o relatie de 10 ani si momentan locuim la parintii lui, pana ne luam un apartament. Sotul meu e mai dificil si stiu ca e din vina parintilor, a copilariei lui(tatal lui a fost un om rau), insa mama lui a fost cea care toata viata i-a dat sfaturi, i-a spus ce sa faca si cum sa faca. Pentru noi acum a devenit o problema, avem certuri dese din cauza asta, lui i se pare ca exagerez, ma deranjeaza enorm ca mama lui si la momentul actual nu face diferenta dintre copilul lui si barbatul care a devenit. I-am facut observatie de mai multe ori ei insa fara nici un rezultat. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa port o discutie serioasa cu ea si sa ii spun verde in fata ce ma deranjeaza in ideea in care va intelege si ea ca nu e ok dependenta asta pe care o are asupra lui?
  •  
    • 14 mesaje
    3 Iun 2022, 09:40
    1 0
    Sunteti de mult timp impreuna, este normal sa apara tensiuni. Faptul ca nu aveti cu adevarat intimitate iar nu ajuta. V-ati gandit la terapie de cuplu? Noi am facut in 2018 dupa ce am citit articolul asta https://www.ecomunicate.ro/articole/ce-inseamna-si-cand-functioneaza-psihoterapia-de-cuplu/ L-am convins ca nu mai suport atatea certuri si fie lucram impreuna la relatie, fie o terminam si gata. Bine, nu e sanatos sa dai ultimatum, dar eu atat am putut. Chiar ne-a ajutat. O sa inceapa si targurile imobiliare, cred, gata pandemia. Mai cauta si tu online oferte de vanzare/cumparare, nu lasa asta doar in seama lui. Fii calma, succes!