rugaciunea sf marta

  •  
    • 236 mesaje
    18 Iul 2009, 06:41
    0 0
    am inceput si eu sa citesc martea rugaciunea. am vazut ca deja ceva-ceva s-a intamplat. cred ca pana la sf celor 9 sapt. dorinta se va implini. nu ezitati sa o cititi daca aveti o problema.
  •  
    • 5 mesaje
    20 Aug 2009, 07:59
    0 0
    Si eu am o problema care m-a facut sa ma indrept spre rugaciune si Sfintul si Bunul Dumnezeu,tin posturile si ma gindesc tot mai mult sa imi pun ordine in viata.Am inceput si eu rugaciunea sf Marta,si dupa 5 saptamini am uitat a sasea saptamaina sa o zic,stie cineva ce trebuie sa fac?sa o incep de la inceput?(motive obiective),sau poate cel viclean,dar acum nu stiu ce sa fac?sa o incep de la inceput?sau sa continui?
  •  
    • 1336 mesaje
    20 Aug 2009, 09:42
    0 0
    Eu zic sa continui...daca asa simti.Ideea e sa faci ce te indeamna sufletul tau..stii ca uneori raspunsurile la anumite intrebari le avem in sufletul nostru si nu le dam atentie.
    Ai simtit ceva deosebit in timpul cat ai citit acea rugaciune?
  •  
    • 5 mesaje
    20 Aug 2009, 13:14
    1 0
    Da am simtit o liniste sufleteasca,si o impacare cu mine insumi,dar am spus si alte rugaciuni in acelasi timp
  •  
    • 66 mesaje
    4 Apr 2010, 20:40
    0 0
    buna va rog imi puteti spune si mie ,in fiecare marti spunem rugaciunea ,dar trebuie sa ai mereu o noua lumanare sau tot aceea cu care te-ai rugat prima marti? dupa cat timp ati vazut voi schimbarea fetelor ?va rog sa imi spuneti si mie .va multumesc
  •  
    • 3383 mesaje
    4 Apr 2010, 21:39
    0 0
    Nu trebuie neaparat sa ai o lumanare noua.
  •  
    • 132 mesaje
    5 Apr 2010, 14:57
    1 0
    Salutare, Mariuca! Ti-am citit topicul si mi-am adus aminte de tine. Cum o mai duci, s-a ameliorat situatia despre care ne relatai ?
  •  
    • 54 mesaje
    5 Apr 2010, 17:22
    7 0
    Feteleor,va spun din experienta,ca atunci cind Dumnezeu vede ca poate sa va aduca pe drumul cel bun va pune la incercare credinta..si asa apelati la credinta...de aceea e bine sa va rugati,chiar daca de multe ori nu vi se implineste dorinta...poate menirea voastra pe lumea e alta..si ceea ce va doriti nu e bine pt voi...numai Dumnezeu stie toate astea.Am trecut si eu printr-un moment foarte greu in viata..si nu am sa inteleg niciodata de ce m-a testat Dumnezeu asa tare,si oricite rugaciuni am facut cu ajutorul preotilor,mi s-au facut pomelnice,acatiste puternice,tot nu mi s-a indeplinit dorintele,insa mi s-a croit alt drum in viata..si acum nu am altceva de facut decit sa-mi urmez destinul,desi nu e ceea ce am vrut eu..si sa astept sa vad ce-mi mai ofera Dumnezeu..ca eu sunt prea mica in faca Lui.TREBUIE SA NE LASAM PE MINA LUI DUMEZEU..SI DE CITE ORI NE INTINDE O MINA SA PROFITAM,CA NU SE STIE NICIODATA CE NE ASTEAPTA LA CAPAT,ORICIT DE DUREROS PARE LA INCEPUT.
  •  
    • 132 mesaje
    5 Apr 2010, 19:08
    2 0
    Frumos spus!
  •  
    • 381 mesaje
    5 Apr 2010, 19:44
    0 0
    Daca nu avem o lumanare la indemana, mai e "valabila" rugaciunea, ca sa zic asa?
  •  
    • 132 mesaje
    5 Apr 2010, 19:48
    0 0
    Cred ca da, Anda !
  •  
    • 66 mesaje
    5 Apr 2010, 21:28
    0 0
    Eu am sa incep de maine fetelor ,sper sa fi bine ,si sa mi se indeplineasca dorinta :*
  •  
    • 132 mesaje
    6 Apr 2010, 12:55
    0 0
    Asa sa fie!

    Mariuca, ti-am raspuns.
  •  
    • 66 mesaje
    16 Apr 2010, 18:39
    0 0
    BUNA fetelor ,voi cum stati cu rugaciunea? a mai inceput cineva? la mine e a 2 saptamana ,dar inca nu am vazut deloc schimbari .sper din suflet sa fi bine si sa ma pot impaca cu el . pup aveti grija de voi fetelor:*
  •  
    • 22 mesaje
    16 Apr 2010, 21:02
    0 0
    dupa ce am citit comentariile voastre m-am hotarat sa incep si eu rugaciunea aceasta.
    Trebuie neaparat sa o spunem numai martia? nu se poate spune in fiecare zi? Eu in fiecare noapte imi spun rugaciunile si nu cred ca ar strica daca as spune-o si pe asta, nu?
    ce credeti?
  •  
    • 40 mesaje
    19 Apr 2010, 19:50
    0 1
    Am fost la biserica si am cerut o lumanare sfintita si mi-a sus femeia de acolo ca lumanarile nu se sfintesc ca icoanele. Ce intelegeti voi printr-o lumanare sfintita, o lumanare cumparata de la biserica? Daca am inceput sa citesc Acatisftul Sf Mina e ok sa incep si rugaciunea Sf Marta, poate cineva sa ma ajute cu un raspuns? Va multumesc!
  •  
    • 23 mesaje
    22 Apr 2010, 20:50
    1 0
    poti sa citesti cate rugaciuni vrei intr-o singura zi nu conteaza cate sau ale cui sunt dar sa le spui din suflet si cumpara orice lumanare din biserica ca probabil e sfintita sau daca ai lumanarea de la pasti de la inviere e foarte buna ,apropo stiti ca in momentele de cumpana,necaz este bine sa aprindem lumanarea de la pasti cu care am luat lumina ,eu in fiecare an le pastrez si e bine sa le aprindem din cand in cand ,cand simtim nevoia ,doamne ajuta.
  •  
    • 40 mesaje
    24 Apr 2010, 15:07
    0 1
    Iti multumesc din suflet !
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mai 2010, 11:53
    0 0
    buna,sunt nou pe forum as dori sa stiu daca nu folosesc lumanare sfintita are ceva,nu mai are aceiasi putere rug?Multumesc
  •  
    • 351 mesaje
    9 Mai 2010, 13:40
    1 1
    da, are! trebuie musai sfantita.....Dumnezeu sta in rai si bifeaza in dreptul fiecaruia...e sfantita nu-i sfantita, e sfantita nu-i sfantita