Nu stiu ce sa fac

  •  
    • 8 mesaje
    25 Sep 2020, 07:42
    0 0
    Buna fetelor, am sa va impartasesc poveste mea ciudata, intr un triunghi amoros, nu stiu care din voi a patit, dar eu patesc asa ceva, bun incepem cu actualul, un iubit bun, nu zgarcit si imi face toate poftele, il respect, ma respecta dar relatia a devenit toxica, pe mine ma deranjeaza gelozia bat-o vina, nu te uita in colo nici in colo, sunat ziua , seara, dimineata, bip sa vada daca vb, un cosmar si de aici numai stiu ce vreau, acum a revenit fostul in viata mea cel care am avut o relaite de 5 ani, dar a preferat prietenii in loc de mine, si el se intreaba de ce l -am lasat, noi avem priteni comuni, iar o barfitoare asa zis prietena s-a auzit pe acolo ca eu ma cunun cu iubitul meu care am o relatie de 1 an, fostul meu vrea sa ne vedem, de cand s-a auzit, a cam luat-o intro parte, iar lui ii pare rau pt tot, si el este un om bun la fel ca iubitul meu, dar fetelor nu am trecut prin astea, dar eu nu stiu ce mai simt, nu stiu ce simt pentru fostul, dar nici pentru actualul, am sentimentele amestecate, cum imi pot da seama? 
  •  
    • 84 mesaje
    25 Sep 2020, 21:14
    0 0
    Alisssia said:, de cand s-a auzit, a cam luat-o intro parte,

     

     

    Pana atunci mergea drept?

  •  
    • 8 mesaje
    26 Sep 2020, 06:52
    0 0
    iar_igivansenior said:
    Alisssia said:, de cand s-a auzit, a cam luat-o intro parte,

     

     

    Pana atunci mergea drept?

     daaa ceva de genul )))))

  •  
    • 742 mesaje
    27 Sep 2020, 10:52
    0 0
    Uneori în viață lucrurile simple sunt cele mai complicate și lucrurile complicate sunt cele mai simplu de rezolvat.Dupa părerea mea ..eu te sfătuiesc să stai de vorbă cu amindoi,cel actual să-i spui adevarul, cele enumerate de tine,și la fostul ... că a fost o alegere personală a lui să aleagă prietenii.Poate fostul și-a dat seama ce a pierdut, discută cu amindoi și decizia îți aparține. Baftă
    Acest mesaj a fost editat de către Alin42: 28 Sep 2020, 21:09
  •  
    • 8 mesaje
    28 Sep 2020, 07:21
    0 0
    Alin42 said:Uneori în viață lucrurile simple sunt cele mai complicate și lucrurile complicate sunt cele mai simplu de rezolvat.Dupa părerea mea ..eu te sfătuiesc să stai de vorbă cu amindoi,cel actual să-i spui că e un strat pentru tine cele enumerate de tine,și la fostul ... că a fost o alegere personală a lui să aleagă prietenii.Poate fostul și-a dat seama ce a pierdut, discută cu amindoi și decizia îți aparține. Baftă

     Multumesc pentru sfat, asa voi face Sunt o persoan foarte putenica, mereu am luat decizi bune sau mai putine bune, dar uneori in viata te mai lovesti ceva de genul, eu nu am fost o femeie care sa insele in viata asta si am 33 ani, nu am spart case, si nici sa devin amanta pentru ca nu este rolul meu, dar aici m-am lovit si nu credeam ca o sa ma lovesc, voi sta cu fostul de vorba sa lamurim lucrurile pentru totdeauna sa stau odata linistita

  •  
    • 1 mesaje
    28 Sep 2020, 14:20
    1 0
    Sunt de părere că ar trebui sa te gândești bine ce sentimente ai pentru actualul tău iubit , deoarce dacă ai mers mai departe și pe fostul l-ai lăsat in urmă , cred ca ai avut un motiv bun sa faci asta. Dacă iubești pe cineva cu adevărat nu poți sa pleci usor și de tot , mai ales ca fostul putea să lupte pentru tine când te-a pierdut in așa fel încât sa nu pleci . Mare grija la fostul , in general foștilor le place sa se infiltreze in relațiile noastre următoare. Cât despre actualul ... crezi ca are motive sa se îngrijoreze , adică îi dai motive pentru care este obsedat se a te verifica ? Iar dacă o face fără motiv , sunt sigura ca se poate rezolva cu vorbe bune , iar dacă iubirea exista atunci încercați sa salvați relația care deja există. Trecutul a trecut . Viața merge înainte și nu înapoi . Totodată trebuie să îți asculti și inima , dar la momentul potrivit trebuie sa intervină mintea . ❤️
    Acest mesaj a fost editat de către rosabea: 28 Sep 2020, 14:21
  •  
    • 742 mesaje
    28 Sep 2020, 21:10
    0 0
    Baftă la alegere !
  •  
    • 8 mesaje
    28 Sep 2020, 22:06
    0 0
    rosabea said: Sunt de părere că ar trebui sa te gândești bine ce sentimente ai pentru actualul tău iubit , deoarce dacă ai mers mai departe și pe fostul l-ai lăsat in urmă , cred ca ai avut un motiv bun sa faci asta. Dacă iubești pe cineva cu adevărat nu poți sa pleci usor și de tot , mai ales ca fostul putea să lupte pentru tine când te-a pierdut in așa fel încât sa nu pleci . Mare grija la fostul , in general foștilor le place sa se infiltreze in relațiile noastre următoare. Cât despre actualul ... crezi ca are motive sa se îngrijoreze , adică îi dai motive pentru care este obsedat se a te verifica ? Iar dacă o face fără motiv , sunt sigura ca se poate rezolva cu vorbe bune , iar dacă iubirea exista atunci încercați sa salvați relația care deja există. Trecutul a trecut . Viața merge înainte și nu înapoi . Totodată trebuie să îți asculti și inima , dar la momentul potrivit trebuie sa intervină mintea . ❤️

     Acutualul meu iubit actioneaza in asa fel din cauza fostului care ma cauta de 1 an, de asta el a facut o obsesie si de asta, dar el trebuie sa aiba incredere in mine ca eu stiu ce fac si nu se va intampla nimic, si cu fostul trebuia sa lupte aici multa lume mi-a spus, 2 luni nu mi-am facut relatie in care el nici nu credea ca voi face relatie si i-am spus clar lasa-ti prieteni si hai sa facem o familie, el batman iar acum nu -i convine, disperat sa vin inapoi, iar eu sunt coinfuza ca nu stiu ce simt, chiar nu stiu ce este in sufletul meu.  


    Acest mesaj a fost editat de către Alisssia: 28 Sep 2020, 22:07
  •  
    • 742 mesaje
    29 Sep 2020, 21:45
    0 0
    Hmm.. dacă tu susții că ești verticală cum comentezi că nu ști ce simți?Este posibil să simți o diferență între cei doi?Care este ? Îmi aduc aminte de cintecul ..Ce are ea și nu am eu..?A fost prima iubire?Eu te asigur că fiecare e UNIC,Fiecare are principii,unii le păstrează toată viața , alții și le schimbă.Numai cînd pierzi ceva ...atunci realizezi.In viața pierzi..cistigi..mergi mai departe arătând ceea ce ești.Eu sunt de părere că faci bine . plătești...de faci rău tot plătești.
  •  
    • 8 mesaje
    5 Oct 2020, 07:48
    1 0
    Alin42 said:Hmm.. dacă tu susții că ești verticală cum comentezi că nu ști ce simți?Este posibil să simți o diferență între cei doi?Care este ? Îmi aduc aminte de cintecul ..Ce are ea și nu am eu..?A fost prima iubire?Eu te asigur că fiecare e UNIC,Fiecare are principii,unii le păstrează toată viața , alții și le schimbă.Numai cînd pierzi ceva ...atunci realizezi.In viața pierzi..cistigi..mergi mai departe arătând ceea ce ești.Eu sunt de părere că faci bine . plătești...de faci rău tot plătești.

     Am ales actualul, nu am putut sa l intalnesc pe fostul, ceva m-a oprit, si asta pentru ca nu e bine. Am inteles cine este langa mine, de ce as face asta si ce as asculta de la fostul, ce ar mai fii de zis in afara ca ma iubeste si ca ii este greu, dar sa fiu a naibi ca nu cred, pentru ca odata daca nu a luptat de ce as crede... imi este mila de el, dar nu imi las actualul pentru un fost in care el a ales prietenii in locul meu,  nu mi-am dorit decat o famile, iar el avea chef de  distracti 5 ani de zile, in care si o vipera m-a injectat de fiecare data, nu pot sta la masa cu serpii aia care iubitul ei s-a dat la mine si am facut soc ca nu m-am gandit la asa ceva, am incercat sa l indepartez ca daca ar fii stiut motivul nu ar mai fii cu ei, si ca atare am fost lasata in urma. Eu sunt o persoana mai corecta ca om, nu imi plac minciunile si tradarile, m- a tradat si am avut in jurul meu numai serpii,  am fost lasata balta si acum regreta. Iubitul meu este nevinovat si nu doresc sa-l tradez, nu merita pentru ca mi-a facut numai bine, asa ca l-am ales pe el si am lasat trecutul in spate


    Acest mesaj a fost editat de către Alisssia: 5 Oct 2020, 07:54
  •  
    • 742 mesaje
    10 Oct 2020, 19:01
    0 0
    Am citit cu atenție ultimul comentariu,am gustat să zic așa trădarea..minciuna..prefecatoria..Nu m-asi întoarce în timp pentru nimic în lume,Se zice că fiecare om își găsește jumătatea în viața mai repede sau mai târziu,cel mai mare dușman al omului e timpul.(e ireversibil). Întotdeauna un posibil soț sau soție este un prieten,sau mai mult ca un prieten,dacă sunt multe compatibilități. în relație ..mergi mai departe.Cind unul tinde spre dreapta și unul spre stinga atunci drumurile se despart,Nu suntem ușa de biserică niciunul ...fiecare are defectele lui.M-am gindit că vei alege ultimul prieten,Cel mai important in orice relație este comunicarea ! Baftă
    Acest mesaj a fost editat de către Alin42: 10 Oct 2020, 19:03
  •  
    • 297 mesaje
    25 Oct 2020, 04:05
    0 0
    Relația care a devenit toxica după 1 an, nu e ok. Poate ai nevoie sa te alegi pe tine și atât. Poți fi și singura, nu ai nevoie de o relație sa fii bine.
    Alisssia said:
    Alin42 said:Hmm.. dacă tu susții că ești verticală cum comentezi că nu ști ce simți?Este posibil să simți o diferență între cei doi?Care este ? Îmi aduc aminte de cintecul ..Ce are ea și nu am eu..?A fost prima iubire?Eu te asigur că fiecare e UNIC,Fiecare are principii,unii le păstrează toată viața , alții și le schimbă.Numai cînd pierzi ceva ...atunci realizezi.In viața pierzi..cistigi..mergi mai departe arătând ceea ce ești.Eu sunt de părere că faci bine . plătești...de faci rău tot plătești.

     Am ales actualul, nu am putut sa l intalnesc pe fostul, ceva m-a oprit, si asta pentru ca nu e bine. Am inteles cine este langa mine, de ce as face asta si ce as asculta de la fostul, ce ar mai fii de zis in afara ca ma iubeste si ca ii este greu, dar sa fiu a naibi ca nu cred, pentru ca odata daca nu a luptat de ce as crede... imi este mila de el, dar nu imi las actualul pentru un fost in care el a ales prietenii in locul meu,  nu mi-am dorit decat o famile, iar el avea chef de  distracti 5 ani de zile, in care si o vipera m-a injectat de fiecare data, nu pot sta la masa cu serpii aia care iubitul ei s-a dat la mine si am facut soc ca nu m-am gandit la asa ceva, am incercat sa l indepartez ca daca ar fii stiut motivul nu ar mai fii cu ei, si ca atare am fost lasata in urma. Eu sunt o persoana mai corecta ca om, nu imi plac minciunile si tradarile, m- a tradat si am avut in jurul meu numai serpii,  am fost lasata balta si acum regreta. Iubitul meu este nevinovat si nu doresc sa-l tradez, nu merita pentru ca mi-a facut numai bine, asa ca l-am ales pe el si am lasat trecutul in spate

     

  •  
    • 5 mesaje
    26 Oct 2020, 10:35
    0 0
    Te-ai gandit ca poate nu e ok sa-ti îndepărtezi iubitul de prieteni? Tu ai renunta la prietenele tale? Este o atitudine deloc matură și sanatoasa. Dacă tu crezi ca e sănătoas sa ai familie si sa nu ai prieteni, ai o mare problemă. Si gândește-te, daca ti se pare ca prietenii lui sunt naspa automat e si el, ca alegi oameni asemănători tie. Prietenul tău e gelos deoarece simte ca nu mai esti implicată în relație. Te gândesti prea mult doar la tine si la ego-ul tau. Te maguleste ca fostul iti da târcoale, ca ti-a devenit cățeluș (crezi tu). Oamenii nu se schimba. Voi vă vreti inapoi din orgoliu si niciunul din voi nu se va schimba. Nu sunteti maturi deloc. Înainte să faci familie trebuie sa te maturizezi.Fii Femeie! Nu o tata cicalitoare. Altfel ajungi la divorț in cativa ani. Nu stai cum un bărbat sa fie obiectul tau, stai ca sa fii iubita lui care e mândră de el si il admira, iubește si sustine pana in pânzele albe.
  •  
    • 175 mesaje
    31 Oct 2020, 02:58
    0 0
    Stii cum se spune: ``Nu te gandi la oamenii din trecutul tau. Exista un motiv bine intemeiat pentru care nu au reusit in prezentul tau``.Ceva de genul... Ideea e ca, daca e ``fostul``, inseamna ca nu a fost suficient de bun incat sa fie si ``actualul``. Si ar fi bine sa nu mai reincalzesti ciorba. Daca nu a fost bun din prima, de ce esti convinsa ca e bun din a doua incercare...sau in fine, a mia incercare??? 
  •  
    • 615 mesaje
    9 Nov 2020, 19:47
    0 0
    bun incepem cu actualul, un iubit bun, nu zgarcit si imi face toate poftele

    Ca si idee generala, nu as alege pe niciunul. Actualul iti face poftele (buna caracterizare ) dar e gelos (de gelozie greu se scapa). Atitudinea ta conteaza in aceasta ecuatie, puteau sa te caute 100 de fosti si tu sa le dai flit, sa-i stergi complet din memoria colectiva a planetei, si nu ar mai fi fost o problema pentru actualul. Sau daca ar fi fost asa fara motive, problema ar fi fost la el. Deci nu fostul e problema aici.

    Fostul alegea sa-si petreaca timpul cu prietenii. Ma gandesc ca te cam saturi sa fii lasata balta in favoarea prietenilor si te simti in plus in relatia dintre el si prieteni, asa ca ii lasi sa traiasca fericiti impreuna. Scria cineva ca nu tre sa renuntam la prieteni cand avem o relatie. Nu cred ca asa s-a pus problema. Doar ca mai sunt oameni care stau numai cu prietenii si apoi asteapta sa le fii tu disponibila cand le da alora o pauza scurta. Cand tu tre sa te invarti in jurul lor, ca dupa soare si sa astepti cumintica acasa cand s-o satura ala de iesit cu prietenii. Eu as fi rupt-o de la primele semne, nu as fi asteptat 5 ani.

    In concluzie, mai cunoaste si pe altii, nu te grabi cu maritatul.

  •  
    • 84 mesaje
    10 Nov 2020, 17:33
    0 0
    amizade said:
    bun incepem cu actualul, un iubit bun, nu zgarcit si imi face toate poftele

    In concluzie, mai cunoaste si pe altii, nu te grabi cu maritatul.

     

    Da, da! Si altii!
    Ce faci deseara intre 18 si 23?

  •  
    • 8 mesaje
    16 Nov 2020, 08:21
    0 0
    Buna fetelor, in primul rand va multumesc pentru sfaturi, find ele bune sau rele pentru mine conteaza mult si apreciez. Nu am mai intrat de mult  si acum am putu citi fiecare parte din mesaje. M-am linisiti si sunt cu actualul, pentru mine chestile astea sunt prima oara cand s-a intamplat si de asta mi-a fost putin greu, ce sa facem orice om greste uneori in viata te lovesti de chestile astea. Prieteni nu sunt ceea ce par nici dupa multi ani, intr-un final am spus ca dintre toti prieteni nostri 3 s-au dat la mine, nu mi-am dorit sa i stric prieteniile niciodata, dar trebuie sa stie ce are langa el, De ce s-a intamplat asta? Din cauza lui ca i-am cerut sa o lase mai moale si uite unde s-a ajuns,  nu m-am imbracat niciodata indecent find de fata cu cercul nostru, dar s-a intamplat din cauza bauturilor, ca deh stim toate cum sunt barbatii la bautura, este o poveste lunga si nu doresc sa o mai lungesc. Intr-un final am vorbit cu iubitul meu despre geloziile lui, si  mi-a jurat ca nu mai face crize, vom vedea cum decurg lucrurile mai tarziu, fetelor este foarte greu o relatie noua daca nu cunosti omul ,si trebuie sa ai timp sa-i cunosti chitimile si defectele ca altefel se ajunge  unde nu e cazul de a te desparti, poate fii cea mai mare iubire, dragoste, tot e greu
    Acest mesaj a fost editat de către Alisssia: 16 Nov 2020, 08:25
  •  
    • 742 mesaje
    17 Nov 2020, 09:38
    0 0
    Uneori în viața lucrurile simple sunt cele mai complexe,și lucrurile complexe sunt cel mai ușor de rezolvat.Ce mă enervează ideea că ai trecut printr-o relație cu bune și rele și la un moment apare despărțirea,fosta/fostul deschide subiecte negative unor cunoscuți comuni.Fiecare in cazul meu a mers pe drumul lui,eu consider istoria unei relații că fiind de domeniul trecutului.Conteaza foarte mult prezentul și viitorul pentru fiecare,Seriozitatea fiecărei persoane se observă în timp ,Robertzica eu nu sunt de acord cu singurătate a !!! Citește Biblia !!! Anishaaaa .Îmi vine in minte proverbul.. Spune-mi cu cine te împrietenești că să-ți spun cine ești !!Daaaa .fiecare din relație vrea să simtă iubirea !!! Simona...ciorba reîncălzită nu este benefică ,este o actualizare în permanent a unor probleme nerezolvate. Nimeni nu vă va da o cană cu apă cînd plouă afară,fiecare e stapin pe destinul lui.In viața cînd suntem tineri avem nevoie de foarte multe sfaturi și ajutor,Vine clipa cînd realizezi că de fapt ai făcut ce ai vrut și nu ai ținut cont de sfaturi și ești pus la zid.Daca faci bine plătești.. dacă faci rău tot plătești.