Despre economii pentru viitor si protectie financiara pentru cei

  •  
    • 1 mesaje
    26 Mai 2020, 12:21
    0 0
    Dragilor, v-ati gandit vreodata la economii pentru viitorul vostru si al copiilor? Daca da, ce varianta ati ales? Sau v-ati gandit sa va protejati familia pentru ca in caz de evenimente neprevazute sa va asigurati stabilitatea financiara? De exemplu in cazul aparitiei unui diagnostic cu o boala grava, care este tratabila, insa cheltuielile medicale se ridica la sume atat de mari incat nici prin fundraising nu devin accesibile de cele mai multe ori, considerati ca ar fi important sa aveti la indemana suma de bani care sa acopere toate cheltuielile?
    Eu sunt mama a doi copii, de 8 si 10 ani, profesez de 15 ani ca grafician, tot ce am castigat am "investit" in AZI, in amintiri cat mai multe si cat mai frumoase pentru copiii mei. Am trait cu mentalitatea ca sunt prea saraca pentru a avea ce economisi. Si bineinteles ca cea mai mare grija a mea, la fel ca a tuturor parintilor, este sa fim sanatosi si sa fiu cat mai multi ani in preajma puilor mei. Visez sa fiu bunica, una cat se poate de generoasa :).
    Anul acesta, mai mult sau mai putin intamplator, am avut revelatia faptului ca nu trebuie sa fii bogat ca sa economisesti, din contra. Ca nu trebuie sa fii bogat ca sa iti poti asigura accesul la servicii medicale de calitate, atunci cand ai cea mai mare nevoie de ele. Am avut revelatia faptului ca, desi noi ca popor nu avem deloc aceasta traditie, totusi oamenii de rand, mame singure asa ca mine, familiile cu venituri obisnuite, noi toti, putem asigura stabilitate financiara noua si celor dragi pentru situatii neprevazute sau pentru planuri de viitor: studii, pensie, start in viata s.a.m.d..
    Scriu aici pentru a va incuraja pe voi toate sa va ganditi la asta si sa va rog sa va impartasiti gandurile, temerile, planurile. Doar asa, discutand, ne putem veni in intampinare unii altora cu o idee, cu o sugestie, cu o solutie. Sunt deschisa si dornica sa povestim! Aaaa, era sa uit: bine v-am gasit!