AVARI ȘI RISIPITORI

  •  
    • 178 mesaje
    11 Apr 2020, 15:45
    0 0
    Un mesaj pe care l-am primit acum ceva timp de la un bărbat de vârstă mijlocie m-a determinat să fac o scurtă reflecţie asupra modului cum se vede astrologic tendinţa oamenilor de a cheltui.
    Iată ce mi-a scris acest bărbat: „Intotdeauna am fost un risipitor. Asa am ajuns sa nu am bani atunci cand aveam mai mare nevoie, adica pentru lucruri importante. Se va schimba vreodata aceasta stare?Voi putea sa-i am si sa am grija de ei?”
    Recunosc că m-a tulburat mesajul lui, căci am simţit toată dezamăgirea şi regretul lui că nu a putut să-şi înfrâneze tendinţa autodistructivă de a cheltui banii câştigaţi sau dobândiţi. Semnele zodiacale au predispoziţii specifice când e vorba de bani. Dacă le clasificăm după elementul pe care-l reprezintă, am putea să le deosebim în cele care aparţin cheltuitorilor şi cele care aparţin strângătorilor sau zgârciţilor.
    Cheltuitorii: zodiile de Foc (Berbec, Leu, Săgetător) şi zodiile de Aer (Gemeni, Balanţă, Vărsător). Zodiile de Foc au dorinţa de a epata, de a-şi dovedi valoarea şi mai au o încredere egocentrică în calităţile lor de a face alţi bani, dacă e nevoie. Zodiile de Aer sunt superficiale şi neatente la probleme aşa mediocre precum sunt banii, fiind atrase mai mult de valoarea ideilor şi conceptelor.
    Strângătorii: zodiile de Pământ (Taur, Fecioară, Capricorn) şi zodiile de Apă (Rac, Scorpion, Peşti). Zodiile de Pământ au spirit practic, muncesc din greu pentru a obţine banii şi îi apreciază prea mult (ca pe orice alt bun material) pentru a-i trata cu dispreţ sau indiferenţă. Zodiile de Apă au nevoie de securitate materială pentru a-şi asigura securitatea afectivă fără de care s-ar dizolva, şi-ar pierde echilibrul emoţional.
    Acum nu spun că neapărat cineva născut într-una din aceste zodii s-ar încadra automat într-una din categorii. Se ţine cont şi de casa banilor, de planeta Venus, ca şi de zodiile Taur şi Balanţă, zodiile de domiciliu ale lui Venus. Evident că şi cuplul Jupiter-Saturn este de luat în considerare, Jupiter arătând, pe scurt, norocul de a face bani/avere, iar Saturn ghinionul de a-i pierde.

    AstroVesta


    Acest mesaj a fost editat de către vesta: 11 Apr 2020, 15:46