La 23 de ani parinti imi controleaza viata

  •  
    • 1 mesaje
    4 Ian 2020, 12:46
    0 0
    Buna...am 23 de ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 3 ani, el este un om simplu, dar foarte bun si cu itentii bune, parinti mei au facut si fac orice ca sa ma desparta de el, nu pot face nimic nu pot alege nimic pentru ca ei mereu intervin si ma fac sa ma simt vinovata fata de ei, sau ca ii fac sa sufere si din cauza mea o sa pateasca ceva.
    Tin la baiatul asta si nu vreau sa ma despart de el, vrem ceva serios dar nu stiu ce sa mai fac cu parinti mei care ma controleaza tot timpul...
    Acest mesaj a fost editat de către denisa8897: 4 Ian 2020, 16:57
  •  
    • 144 mesaje
    4 Ian 2020, 17:10
    0 0
    Pai dacă aveti gânduri serioase mutați-va împreuna și nu mai hotărăște familia pentru voi
    Acest mesaj a fost editat de către Adam7: 4 Ian 2020, 17:11
  •  
    • 970 mesaje
    7 Ian 2020, 00:27
    0 0
    Eu as adauga un semnul întrebării la titlul tău: La 23 de ani părinții iti controlează viața?
  •  
    • 5609 mesaje
    30 Ian 2020, 12:12
    0 0
    denisa8897 said:Buna...am 23 de ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 3 ani, el este un om simplu, dar foarte bun si cu itentii bune, parinti mei au facut si fac orice ca sa ma desparta de el, nu pot face nimic nu pot alege nimic pentru ca ei mereu intervin si ma fac sa ma simt vinovata fata de ei, sau ca ii fac sa sufere si din cauza mea o sa pateasca ceva.
    Tin la baiatul asta si nu vreau sa ma despart de el, vrem ceva serios dar nu stiu ce sa mai fac cu parinti mei care ma controleaza tot timpul...

     
    la 23 de ani, nu te mai poate controla nimeni!
    Poti oricand sa-ti iei valiza cu lucruile tale sis a te muti oriunde in lume, fara sa le ceri voie parintilor.Daca vrei sa eviti o cearta sau confruntare, scrie-le un bilet si informeaza-i ca ai plecat de la ei, ca esti maora de 5 ani si ai dreptul legal sa alegi SINGURA ce vrei sa faci, unde vrei sa mergi si mai ales cu cine sa te insotesti.
    Asadar, nu mai da vina pe parinti, ca nu te-au legat cu lantul de piciorul patului!
    Este decizia ta sa stai acolo, ca ei nu te pot forta nici fizic si nici legal sa faci ce vor ei.

  •  
    • 5609 mesaje
    30 Ian 2020, 12:15
    2 0
    Inca ceva: daca vrei, casatoreste-te cu baiatul asta si se termina toata cearta si problemele intre voi.
    La starea civila trebuie sa mergeti cu 1-2 saptamani inainte de casatorie, sa depuneti actele.In ziua casatoriei, mergeti impreuna si mai luati 1 pereche de prieteni cu voi, ac sa va fie martori.
    doar de atat aveti nevoie!
    Poti decide singura ce vrei si daca tu crezi ca baiatul asta este cel ales, atunci fa-o acum, inainte sa-l pierzi, fiindca vei regreta toata viata, mai ales daca  te vei marita cu vreun alcoolic sau gelos si vei avea o viata nefericita.

  •  
    • 742 mesaje
    5 Feb 2020, 11:45
    0 0
    Marion..răspuns corect !
  •  
    • 5 mesaje
    6 Feb 2020, 17:48
    0 0
    Îți poți gestiona singur viața, ești deja adult! Faceți ceea ce credeți că este corect!
  •  
    • 175 mesaje
    8 Mar 2020, 01:44
    0 0
    Ma, parintii nu stiu ei chiar tot, oricat de intelepti s-ar da. Dar mie nu mi-au controlat-o cand a trebuit si dupa 2 an de casnicie imi venea sa imi iau campii....si nu puteam, pentru ca  nu avea cine sa ma ajute. Asa ca...daca tu crezi ca parintii tai gresesc, fa testul timpului. Timpul va spune cine a avut dreptate si cine nu, mai ales la varsta ta. Dar ai mare grija, sunt cupluri care s-au despartit  la 1 an dupa ce s-au casatorit in urma unei relatii de concubinaj de 10 ani. Oamenii sunt dificili, relatiile sunt dificile, dar trebuie sa intelegi ca intotdeauna ai la cine te intoarce, cand printul, dupa ce il pupi, se transforma in broasca raioasa. La mami si la tati.