Descantece, Dezlegări De Rele-Vrăji,Legări De Bine

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 14:58
    2 0
         Un subiect despre obiceiuri si credințe vechi. 

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:00
    4 0

    Rugăciune împotriva necazurilor


    Doamne Dumnezeul meu,
    În Numele Fiului Tău Hristos, 
    Eu ma rog cerând ajutorul TĂU.
    Depărtează, te rog, tot răul din jurul meu Doamne,
    Eu am multe necazuri, 
    Dacă în spatele necazurilor mele există un duh necurat 
    Îți cer, scoate-l.
    Trimite foc din cer acum și arde, Doamne, toate farmecile,
    Toate bolile, tristețile, insomniile, singurătatea mea.
    Dacă există un blestem în viața mea,îți cer să-L desfaci, DOAMNE.
    Atinge-mă acum cu puterea Ta și sfințește trupul meu 
    Ca începând de acum nici un duh rău, farmece, boli,blesteme 
    Și alte necazuri sau lucruri rele să nu aibă voie în viața mea.
    Doamne, Tu ai zis ca în Numele Fiului Tău tot ceea ce voi cere voi primi,
    Atunci răspunde acestei rugăciuni și ajută-mă să înving toate problemele mele.
    Îți mulțumesc în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh,
    Pentru că știu că mă asculți.
    AMIN!

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:02
    2 0

    RUGACIUNEA PROSPERITATII



    Coboara raza turcuaz a abundentei si a resurselor peste acesti bani ai Tai, sporindu-i , insufletindu-i si inmultindu-i de o suta de mii de ori, pentru binele tuturor celor implicati, rascumparand toate energiile pangarite,inmultind toate resursele actuale,si deschizand noi cai ale prosperitatii.

    Fie ca aceasta lumina sa echilibreze toate fluxurile financiare care vin si pleca,binecuvantandu-l pe cel care da dar si pe cel ce primeste.

    Fie ca banii acestia sa-mi foloseasca asa cum imi doresc – rostiti aceasta propozitie atunci cand primiti bani.

    Fie ca banii acestia sa va foloseasca asa cum va doriti – rostiti aceasta propozitie atunci cand dati bani.

    Stiu ca aceasta energie se afla deja in miscare.- miscand mainile in sensul acelor de ceasornic

    Imediat si fara intarziere inmulteste acesti bani chiar acum – se spune de 3 ori.

    Sa ne fie de folos! Fiti binecuvantati!

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:04
    2 1

    RUGĂCIUNI CREŞTINE PENTRU AJUTORAREA BĂRBAŢILOR AFLAŢI ÎN SINGURĂTATE, SUFERIND BLESTEMUL CELIBATULUI VEŞNIC

    PRIMA RUGĂCIUNE (se va face la miezul nopţii, în faţa icoanei Mântuitorului Isus Hristos, cu mâna în dreptul inimii) :


    "Prea Sfinte Doamne Dumnezeule, Prea Înţelepte Isuse Hristoase, ridicaţi blestemul celibatului de deasupra fiinţei mele însingurate. Aşa să-mi ajute Dumnezeu. Amin."
    Rugăciunea se va face timp de 30 de zile, începând cu o noapte de Lună Plină (). Până la sfârşitul perioadei de rugăciune trebuie să se arate un semn, o îndrumare spre o fiinţă ce i-ar putea deveni soţie celui ce se roagă. Dacă nu va fi aşa, se va face rugăciunea, începută tot pe Lună Plină, încă 30 de zile. În cazul când nici după aceste zile de rugăciune nu se va arăta fiinţa dorită, va urma o pauză de cel puţin 30 de zile, după care se va începe


    RUGĂCIUNEA A DOUA (într-o noapte cu Lună Plină) :
    "Sfinte Doamne Dumnezeule, Sfinte Isuse Hristoase, ajutaţi-mă să mă decid în alegerea fiinţei potrivite pentru a-mi deveni soţie. Alungaţi-mi ghinioanele, în urma rugăciunii mele. Aşa să-mi ajute Dumnezeu. Amin."
    Dacă după 30 de zile de rugăciuni bărbatul nu s-a logodit, va face o pauză până la următoarea noapte cu Lună Plină, când va reîncepe RUGĂCIUNEA A DOUA. Va face tot aşa până când se va căsători.

    INDICAŢII SPECIALE PENTRU CEL CE DOREŞTE SĂ SE ROAGE 

    Începutul rugăciunilor trebuie să fie şi începutul unei vieţi lipsite de păcate majore (violenţă în cuvânt şi faptă, uneltire împotriva semenilor, duşmănie, răutate, invidie).

    Omul nu va spune nimănui că se roagă, evitând astfel răutatea celor invidioşi.

    Trebuie să postească lunea, miercurea şi vinerea, în perioadele de rugăciune scoţându-şi din alimentaţie alcoolul, carnea şi drogurile.

    Să nu aspire la cucerirea unei femei deja măritate.

    Să nu meargă la vrăjitoare sau alte persoane care ar putea să-i aducă prin farmece femeia dorită.

    Să jure în faţa icoanei că se va purta frumos cu viitoarea lui soţie.


    Acest mesaj a fost editat de către link.ro: 22 Dec 2019, 15:28
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:14
    2 0

     

    RITUAL PENTRU PROTEJAREA DE DUSMANI 


    Intro zi de vineri, pe o farfurie de lut (portelan) presarati zahar in forma de cruce, puneti deasupra o lamaie si asezati farfuria lintrun loc ferit si cald (de preferat langa calorifer sau soba). 

    Timp de 9 zile la rand, in fiecare seara, se va rosti urmatoarea rugaciune: 

    Da-mi Doamne, inima curata si cainta pentru relele pe care le-am facut altora. Ma ajuta sa iert si sa uit, sa nu fac rau celor ce mi-au facut mie rau. Sa-mi iubesc vrajmasii, sa le dau apa de vor inseta, sa le dau hrana de vor flamanzi si povata buna de se vor rataci. Tu, Doamne, intoarce inima lor cu dragoste asupra mea, alunga neodihna ce am de la ei si impaca-ne sufletul. Sa traim in iubire si in pace. Sa avem inima curata si pe toti iarta-ne! Amin! 

    In cele 9 zile, cat va sta lamaia la caldura, ea se va zbarci si se va strange, in cutele ce se formeaza va aparea o litera clara. Aceasta este initiala persoanei care nu va da pace si care va aduce necaz prin farmece sau invidie. 

    Daca cunoasteti persoana al carei nume incepe cu acea litera, rugati-va pentru linistea sufleteasca si pentru ca Dumnezeu sa-I deschida inima. Nu ganditi de rau acea persoana, ci numai de bine caci Dumnezeu ii va lumina mintea si inima si raul va disparea. 

    Asa cum lamaia isi usuca la caldura tot sucul ei , asa si gandurile rele si vorbele dusmanoase vor trece , si asa cum zaharul indulceste, tot asa si gandul tau bun si rugaciunea va indulci drumul presarat de dusman cu gandurile rele. 

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:16
    2 0

    DESCANTEC PENTRU ADUCEREA INAPOI A BARBATULUI



    Se lucreaza cu acest descantec pentru un barbat care si-a parasit casa, iubita, logodnica ori

    nevasta si se poate rosti si asupra lui insusi si asupra unui obiect sau vesmant pe care apoi il veti da sa-l poarte fara ca el sa stie ca acel lucru a fost descantat, pentru aceasta rostiti asa:

    Cum nu rabda femeia nepisata

    Asa sa nu rabde....(numele de boez al barbatului)

    Fara.....(numele de botez al femeii parasite)

    Pina se intoarce la dragostea ei

    Cum fierbe pisatul in om

    Asa sa fiarba inima

    Si sufletul si sangele in .....(iar se rosteste numele barbatului)

    Pina se intoarce la ea inapoi

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:18
    0 0

    DESCANTEC CONTRA CELOR DIAVOLESTI SAU DESCANTEC CONTRA MAGIEI NEGRE


    Acest descantec are putere numai daca stiti sigur ca vi s-a facut o vraja si daca se cunoaste

    persoana trimitatorului, dar fara a sti neaparat ce anume lucrare ori trimitere vi s-a destinat precis.

    Luati o mana buna de sare descantata si presarati-o in fata pragului. Apoi faceti cu ajutorul

    cutitului magic cate o cruce pe podea in fata fiecarei intrari din casa, la usi, ferestre, gura sobei si asa mai departe, rostind la fiecare cruce facuta, urmatoarele:


    Tu sarpe, belea urata,

    Cu solzii de aur, cu gura balaur,

    Iesi din corpul ei,

    Iesi din sufletul ei, iesi din inima ei.

    Du-te pe rataciri ratacite

    Si pe talpile plesnite.

    In corpul ei sa nu mai stati

    Si sa-i luati pe toti cei frati,

    Incaltati, incolturati,

    De 99 de ori blestemati

    Unde ciobanul nu paste,

    Unde cocosii nu canta,

    Unde vantul nu bate

    Si toaca nu toaca.

    Acolo sa stati,

    Acolo sa beti, acolo sa mancati,

    In sufletul, in casa si-n temeiul lui (aici rostiti numele intreg, cu cel de botez si cu toate numele pe

    care le poarta persoana respectiva)

    Sa nu mai stati.

    AMIN!

    Descantecul are efect o perioada mare, dar numai atat timp cat nu se schimba vraja trimisa

    prin magie neagra. Atunci cand aflati despre aceasta, sau la cel mai mic semn ca se intareste raul din casa, descantecul trebuie repetat si implinit din nou, ca sa-si sporeasca puterea.

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:23
    0 0
    RUGĂCIUNI CREŞTINE PENTRU CĂSĂTORIA FEMEILOR (DE LA MAICA DOMNULUI)


    PRIMA RUGĂCIUNE , spusă în faţa lumânării proaspăt aprinse, în genunchi şi cu sufletul deschis către DUMNEZEU :



    "Prea Sfinte Doamne Dumnezeule, Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu, rogu-vă din tot sufletul meu nefericit şi singur să-mi rostuiţi viaţa aducându-mi în faţă tovarăşul de viaţă pentru cununie. Aşa să-mi ajute rugăciunea mea, acum şi pururea, în vecii vecilor, AMIN."

    Faceţi semnul crucii de 3 ori, înainte şi după rugăciune, care se va spune de 3 ori pe zi sau noapte atunci când pe calendar este Lună nouă ().

    Nu se va spune această rugăciune în nopţile cu cerul înnorat sau cu furtună în aer.
    Se va posti numai cu pâine şi legume în zilele şi nopţile când se face rugăciunea
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:24
    1 0
    link.ro said:RUGĂCIUNI CREŞTINE PENTRU CĂSĂTORIA FEMEILOR (DE LA MAICA DOMNULUI)


    PRIMA RUGĂCIUNE , spusă în faţa lumânării proaspăt aprinse, în genunchi şi cu sufletul deschis către DUMNEZEU :



    "Prea Sfinte Doamne Dumnezeule, Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu, rogu-vă din tot sufletul meu nefericit şi singur să-mi rostuiţi viaţa aducându-mi în faţă tovarăşul de viaţă pentru cununie. Aşa să-mi ajute rugăciunea mea, acum şi pururea, în vecii vecilor, AMIN."

    Faceţi semnul crucii de 3 ori, înainte şi după rugăciune, care se va spune de 3 ori pe zi sau noapte atunci când pe calendar este Lună nouă ().

    Nu se va spune această rugăciune în nopţile cu cerul înnorat sau cu furtună în aer.
    Se va posti numai cu pâine şi legume în zilele şi nopţile când se face rugăciunea

     








    A DOUA RUGĂCIUNE, spusă la lumânarea aprinsă, seara târziu sau noaptea, în secret şi în deplină singurătate :

    "Prea Sfinte Doamne Dumnezeule, Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu, ajutaţi-mă să mă însoţesc pentru toată această viaţă cu cel pe care îl iubesc şi îl vreau de soţ (rosteşte-i numele în şoaptă)"

    Se face semnul crucii înainte şi după rugăciune, se fac 3 metanii cu fruntea la pământ, se jură cu mâna pe inimă şi în faţa icoanei Maicii Domnului că bărbatul nu este căsătorit, iar apoi femeia se va culca cu chipul lui în gând.

    În timpul somnului va primi sfaturi pentru cucerirea bărbatului iubit.
    Rugăciunea se va face numai în zilele şi nopţile de post de pe calendar, respectând postul religios.


    SFATURI DEOSEBITE PENTRU CELE CARE SE VOR RUGA
    1. Să nu destăinuie nimănui dorinţele şi rugăciunile lor .

    2. Să respecte postul cerut de rugăciuni .

    3. Să aibă în faţă icoana Maicii Domnului , eventual cu pruncul Isus în braţe.

    4. Să nu bârfească, să nu mintă, să nu ponegrească, să nu se certe şi să nu lovească pe nimeni în perioada rugăciunilor.

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:27
    1 0
    Lucrări de leac vrăjitoresc de mare folos



    Aceste lucrări de leac sunt de mare trebuință și folos contra a tot felul de trimiteri de boală și de fapt rău, iar efectul lor este rapid și sigur.


    Leacurile de mai jos le veți însoți cu descântecul simplu:
    Pe….(numele persoanei căreia îi ursiți leacul) să-l sorocești
    Să-l cureți
    Să-l primenesti
    Cu leac și cu drag
    Cu cinste și cu sănătate
    Să rămâie curat, luminat.
    Amin!

    După aceea suflați de trei ori asupra lucrării și faceți semnul crucii. Iată pe scurt aceste leacuri.


    -Pentru impotență luați șase morcovi de câmp, nu de grădină, de li se mai zice și sculători, fierbeți-i într-un litru de vin roșu și dați-i bărbatului să bea.


    -Negii, petele și alunițele ce-au apărut dintr-o dată le ungeți bine cu sângele scurs din coada tăiată ori ruptă a unei șopârle. Cel mai bine este să fie gușter.


    -Pentru ca o femeie lăuză să aibe lapte, dacă acesteia i-a secat fără motiv, dar numai dacă sunt semne de lucrături ori farmec diavolesc, puneți pe fiecare sân al femeii, o turtiță din făină neagră, cu iarbă de-i zice “lingura zânei” și cu vin alb.


    -Lipitură de bubă rea ori trimiterile de bube dulci și de coșuri urâte pe față și pe trup se freacă ori cu seva ce iese dintr-un altoi de alun ținut deasupra jarului, ori cu o bucată de ficat crud de la un porc negru care se dă apoi unei pisici negre.


    -Tot cu rădăcină de morcov de câmp se trece și gălbinarea dacă faceți așa: scobiti un morcov mare, bine copt, ca pe un păhăruț și puneți înăuntru o verighetă ori un inel de aur curat, iar apoi umpleți scobitură cu agheasmă măsurată cu gură. Lăsați leacul așa făcut trei nopți la lumina Lunii și apoi dați persoanei atinse de lucrarea rea să-l bea dintr-o sorbitură.


    -Ulciorul se lecuiește într-o zi și-o noapte astfel. Puneți 19 boabe de pucioase într-un peticuț de pânză roșie, legați bine la gură și dați-l persoanei bolnave să-l poarte legat la gât toată ziua și toată noaptea următoare.


    -Că să scăpați pe cineva de sughițatul ce nu se mai oprește, puneți fusul magnetizat între sprâncene, chiar acolo unde începe nasul persoanei și spuneți persoanei să se uite fix la el fără să clipească, în timp ce-i descântați spunând “Tatăl Nostru” . Sughițul va trece pe loc.


    -Dacă sunt copii cărora le curge sânge din nas brusc fără să se fi lovit ori să aibă altă cauză, puteți fie să le așezați o cruce, dar neapărat de metal, chiar pe spate, între umeri, fie să le legați între ele trei fire de păr din cap făcând trei noduri.


    -Pe acel ce are pântecărie, boală câinească de la stomac sau greață pe nemâncate, fără nici o explicație, trebuie să îl trageți de aplecare. Adică să-i frecați de nouă ori tare și prelung palmă, de la degetul gros până la venele de la încheietură.


    -Căderea părului în special dacă este data de o exemă ori însoțită de multă mătreață, poate fi oprită așa: fierbeți o oră pielea lepădată de o viperă în doi litri de apa neîncepută și spălați capul persoanei respective, dar cu mare grijă, să nu-i atingă ochii ori să-i între în urechi.


    -Durerile rele de stomac ce nu se mai potolesc cu nimic și sunt însoțite de scaune cu sânge, le lecuiți așa: puneți într-o ceșcuță de cafea apa sfințită și apoi adăugați atâta sare până ce nu se mai topește. Dați-i bolnavului o lingură mare din sărătură această, dar țineți minte că leacul nu trebuie făcut niciodată în timpul când luna este palidă, iar după ce o bea, persoană nu mai are voie nici să mănânce nici să bea nimic timp de o zi întreagă.


    -Un leac pentru gâlci, adică pentru umflarea gâtului și anchilozarea lui, de nu mai poate omul nici înghiți mâncare nici vorbi cu glas tare. Topiți cositor, turnați-l în apa neîncepută și legați-l apoi persoanei bolnave la încheietură mâinii stângi începând de marți până joi. Joi noaptea trebuie să îngropați cositorul la o răspântie de drumuri.


    -Febră mare peste măsură, când bolnavul tremură trece astfel: într-o luni înainte de răsărit culegeți două-trei tulpini de mutătoare, două-trei de lopețică și o bucată de coajă de la un nuc aflat la margine de apă, dar aveți grijă ca să nu scoateți o vorba din gură și în fiecare loc să lăsați câte un colț de pâine drept plată. Toate ierburile le veți toca mărunt și le veți amestecă cu sare sfințită, iar persoana atinsă de farmec trebuie să le poarte timp de două nopți în ciorapi, fără să-i dea jos oricât de tare i s-ar înfierbânta picioarele.


    -La durerea de dinți și mai ales la umflătură, stingeți cuțitul magic încins la foc, într-un pahar cu miere, apoi luați pasta care a rămas pe lama cuțitului după ce s-a răcit, și dați-o persoanei suferinde să o țină pe locul dureros timp de o noapte întreagă.
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:31
    1 1

    RUGĂCIUNE PENTRU IUBIREA NECONDIȚIONATĂ (foarte puternică)



    “Tată Ceresc revarsă peste mine acum şi aici iubirea pură şi infinită.

    Revarsă peste mine iubirea necondiţionată şi îndrumă-mă în calea ei.

    Aminteşte-mi mereu să nu uit cine sunt şi ce fac aici.

    Aminteşte-mi mereu să iubesc necondiţionat pe oricine îmi apare în cale.

    Aminteşte-mi mereu să fiu pur/pură în tot ceea ce fac, spun şi gândesc şi să fiu echilibrat/echilibrată în fiecare secundă.

    Dă-mi puterea de a fi conştient/conştientă în fiecare secundă şi de a trăi în prezent.

    Ajută-mă să fiu bunătate, dăruire, lumină, pace şi iubire.

    Eu, acum şi aici aleg să fiu IUBIRE.

    Aleg să gândesc cu inima.

    Aleg iubirea din toată fiinţa mea şi ştiu unde să o găsesc. În interiorul meu.

    Aleg să văd toţi oamenii la fel, fiindcă nu există superioritate iar dacă se întâmplă ca cineva să mă ajute şi să mă trezească mai tare, să pot să îl iubesc la fel ca pe toţi ceilalţi.

    Fiindcă, Doamne, tu eşti în tot ce există şi prin tine îmi vorbesc lucrurile, întâmplările, oamenii.

    Fiecare dintre cei din jur sunt oglinda mea iar eu îţi mulţumesc astăzi şi întotdeauna pentru toată dragostea, experienţele şi iubirea pe care le-ai revărsat asupra mea pentru binele meu cel mai înalt.

    Aleg astăzi să merg pe drumul meu şi sunt foarte recunoscător / recunoscătoare pentru tot ce există.

    Mulţumesc şi te iubesc!

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:35
    1 0
    RITUAL PENTRU REUSITA LA EXAMENE  


    Ai nevoie de o icoana a Domnului Nostru Iisus Hristos si de trei lumanari,una rosie,una verde si una alba,pentru ca aceste trei culori sunt cheia ce deschide MEMORIA,parte importanta a oricarei incercari la invatatura.

    Pune apoi in piulita un pumn de orez si piseaza-l,apoi picura pe el putina apa,cat sa-l poti omogeniza,pana ajunge de consistenta smantanii.

    Pe o coala pe care ai scris materia la care dai examen,fa cu un betisor inmuiat in pasta de orez simbolul suprem al intelepciunii,spirala.

    Foaia trebuie asejata in cele trei lumanari.Sufla spre fiecare dintre ele,ca orice influenta malefica sa dispara,apoi aprinde-le pe rand,spunand de fiecare data:

    Prin voia lui Iisus Hristos
    Fie ca maine sa reusesc la examen.

    Ritualul se face in ziua de dinaintea examenului,iara daca examenul dureaza mai multe zile,trebuie repetat la sfarsitul fiecareia dintre ele.
    Acest mesaj a fost editat de către link.ro: 23 Dec 2019, 00:26
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:36
    1 1
    DESCANTAREA CARTILOR PENTRU GHICIT Inainte exista obiceiul de a "da in bobi" pentru a consulta sortii ori de cate ori cineva avea un necaz sau astepta rezolvarea unor probleme imoprtante.Astazi prea putine persoane mai stiu sa dea in bobi.S-a raspandit insa "pasienta" care este un oracol ce raspunde la o singura intrebare.

    Cu totul sa mearga bine,sufli de trei ori asupra cartilor,pentru a indeparta influentele anterioare.

    Le amesteci apoi,sufland printre ele si te gandesti intens si concentrat(fara alte ganduri) la problema pe care doresti sa o lamuresti.


    Descanti:


    Carti cu colturi ascultite
    Carti cu colturi rotunjite
    Dupa cum v-ati tiparit
    Dupa cum v-ati zugravit
    Dupa cum stit sa ghiciti
    Chiar acum sa-mi lamuriti
    Bucuria sau supararea,
    Intristarea sau luminarea,
    Daca leacu-i la-ndemana
    De azi intr-o saptamana,
    Daca-i leac din cele sfinte
    Sa deschideti drum-nainte,
    Iar de nu-i,sa va inchideti
    Cu o dama cu ochi verzi.

    Cartile amestecate si descantate,le tai in cruce( o data intr-o directie,a doua oara in cealalta directie) si le menesti-adica le spui la ce anume intreabare au de raspuns.
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 15:42
    0 0
    link.ro said:DESCANTAREA CARTILOR PENTRU GHICIT Inainte exista obiceiul de a "da in bobi" pentru a consulta sortii ori de cate ori cineva avea un necaz sau astepta rezolvarea unor probleme imoprtante.Astazi prea putine persoane mai stiu sa dea in bobi.S-a raspandit insa "pasienta" care este un oracol ce raspunde la o singura intrebare.

    Cu totul sa mearga bine,sufli de trei ori asupra cartilor,pentru a indeparta influentele anterioare.

    Le amesteci apoi,sufland printre ele si te gandesti intens si concentrat(fara alte ganduri) la problema pe care doresti sa o lamuresti.


    Descanti:


    Carti cu colturi ascultite
    Carti cu colturi rotunjite
    Dupa cum v-ati tiparit
    Dupa cum v-ati zugravit
    Dupa cum stit sa ghiciti
    Chiar acum sa-mi lamuriti
    Bucuria sau supararea,
    Intristarea sau luminarea,
    Daca leacu-i la-ndemana
    De azi intr-o saptamana,
    Daca-i leac din cele sfinte
    Sa deschideti drum-nainte,
    Iar de nu-i,sa va inchideti
    Cu o dama cu ochi verzi.

    Cartile amestecate si descantate,le tai in cruce( o data intr-o directie,a doua oara in cealalta directie) si le menesti-adica le spui la ce anume intreabare au de raspuns.

     




    Cum ghicim cand se folosesc 24 de carti?

    Pentru cei care isi doresc sa deprinda tainele cartomantiei, putem dezvalui ca exista si varianta de a ghici cu ajutorul unui pachet de 24 de carti.

    O metoda de etalare a cartilor este cea prin continuitate, adica trebuie asezate in ordinea in care se ghiceste. Cartile se aseaza una dupa alta in trei randuri a cate opt.

    Exemplu:
    01+02+03+04+05+06+07+08+
    +16+15+14+13+12+11+10+09
    17+18+19+20+21+22+23+24

     

    Inainte de etalare trebuie sa se tina cont de anumite reguli:

    Se foloseste un pachet redus, de doar 24 de carti, compus din: As, 7 sau 9, 10, Valet, Dama, Popa se marcheaza cei patru Asi cu un punct in coltul din stanga jos (cu creion, pix, marker etc.), astfel ca Asul drept este cel cu punctul in coltul din stanga jos, iar cel intors / rasturnat este cu punctul in coltul din dreapta sus trebuie stabilit semnificatorul, acesta fiind ales din randul damelor sau popilor in functie de aspectul fizic al persoanei careia i se ghiceste

    Semnificatorul trebuie ales in concordanta cu aspectul fizic al persoanei respective.
    Astfel ca Popa reprezinta barbatul, iar Dama este femeia.

    Pentru persoanele foarte albe sau blonde se foloseste Rombul, urmand Inima Rosie, apoi Trefla pentru persoanele cu ten mai inchis sau brunete, iar Inima Neagra este folosita pentru persoanele cu ten / par foarte inchis.

    Semnificatorul nu este extras, ci este amestecat cu celelalte carti, pozitia sa fiind interpretata in functie de randul pe care este asezat:    daca se afla in randul de sus inseamna ca actiunile persoanei careia i se ghiceste vor avea parte de consideratii bune indiferent daca ii vor reusi sau nu actiunile sau daca vor fi insotite sau nu de merite, pozitia oferind privilegiul unei imagini bune in randul semenilor randul de mijloc denota o imagine care nu este afectata in nici un fel, indiferent de actiunile sau efectele actiunilor celui consultat pozitia semnificatorului in randul de jos denota o imagine afectata negativ a persoanei careia i se ghiceste, totul din pricina efectelor propriilor actiuni sau ale altora, indiferent daca o vor avantaja sau nu in alte aspecte ale vietii cand semnificatorul este prima carte sugereaza ca toata activitatea din interiorul prezicerii va fi determinata de catre acesta daca semnificatorul este ultima carte atunci semnifica o activitate plina de greutati si responsabilitati


    Acompaniamentul unei carti se afla prin numararea din 7 in 7, iar cartile niciodata nu se interpreteaza in linie, intotdeauna fiind citite in diagonala si pe verticala.

    Dupa etalare, semnificatia cartilor va fi urmatoarea:

     

    As de trefla: daca este in pozitie normala, dragoste pasionala; daca este in pozitie inversa (cu codita de la trefla in sus), dragoste prieteneasca.

    As de inima neagra : casnicie, temei, familie.

    As de inima rosie: casa, locuinta, locul pe care il numesti "acasa".

    As de romb:  o veste buna.

     


    Septar de trefla: 
    lacrimi, suparare, necaz. 

    Septar de inima neagra: daca este in pozitie normala, hotarare, iar daca este inversat, paguba.

    Septar de inima rosie: sex.

    Septar de romb: vorbe bune cu cineva, palavrageala.

     


    Decar de trefla: 
    drum scurt.

    Decar de inima neagra: drum lung, calatorie.

    Decar de inima rosie: bucurie, petrecere, fericire.

    Decar de romb: veste buna.

     


    Juvete de trefla: 
    tanar cu ten masliniu si ochi inchisi la culoare.

    Juvete de inima neagra: tanar cu ochii verzi si tenul deschis la culoare.

    Juvete de inima rosie: tanar cu tenul deschis, ochi caprui si par saten sau deschis la culoare.

    Juvete de romb: tanar cu ochi albastri, robust, ten deschis la culoare.

     


    Dama de trefla:
     femeie cu ten masliniu si ochi inchisi la culoare.

    Dama de inima neagra: femeie cu ochii verzi si tenul deschis la culoare.

    Dama de inima rosie: femeie cu tenul deschis si par saten sau deschis la culoare.

    Dama de romb: femeie cu ochi albastri, robusta, ten deschis la culoare.

     


    Popa de trefla:
     barbat cu ten masliniu si ochi inchisi la culoare.

    Popa de inima neagra: barbat cu ochii verzi si tenul deschis la culoare.

    Popa de inima rosie: barbat cu tenul deschis, ochi caprui si par saten sau deschis la culoare.

    Popa de romb: barbat tanar cu ochi albastri, robust, ten deschis la culoare.

     

    Atunci cand iti ghicesti, cartile de obicei isi mentin semnificatia si se interpreteaza ca atare, insa exista situatii in care anumite combinatii de carti dau semnificatii diferite:

    - 3 sau 4 asi: reusita, schimbare radicala in viata cuiva;

    - 3 sau 4 popi: situatie in care vei avea de-a face cu autoritati;

    - 3 sau 4 dame: barfa, intriga, posibila cearta din cauza unor zvonuri; 

    - 3 sau 4 decari: o situatie se va schimba radical in bine; 

    - 3 sau 4 septari: eveniment important; 

    - septar de inima neagra + septar de trefla + decar de inima neagra: moarte; 

    - septar de inima neagra + septar de trefla: suparare foarte mare;

    - septar de inima neagra + septar de inima rosie: ceva se va intampla foarte curand (depinzand si de restul cartilor care ies);

    - septar de trefla + decar de inima rosie: petrecere, betie;

    -  decar de trefla+ decar de inima neagra: esti mereu pe drumuri;

    - as de inima rosie + as de inima neagra: casatorie in curand sau cerere in casatorie.





    2 pasente pentru ghicitul in carti normale

    1. Pasenta simpla

    Persoana careia ii ghicesti (se aplica si in cazul in care iti ghicesti singura) trebuie sa primeasca cartea care ii corespunde.
    De exemplu, daca este vorba despre o femeie cu tenul inchis si parul negru, ii va corespunde dama de trefla.
    Daca este un barbat cu ochii albastri si ten deschis, va primi popa de romb etc.
    Persoana respectiva tine cartea in mana si se gandeste la ce o framanta in legatura cu viitorul, iar tu amesteci cartile, apoi i le dai sa le taie cu mana stanga.
    Dupa aceea, persoana careia ii ghicesti trebuie sa puna cartea in pozitie verticala in pachetul pe care il tii in mana (cartile din pachet sunt tinute orizontal). Ii vei interpreta viitorul prin deschiderea cartilor si dezvaluirea celor care stau in fata cartii persoanei respective.
    Le dezvalui pe rand, una cate una, pentru a vedea ce se va intampla in viitorul apropiat. 

    2. Pasenta intrebarilor

    Cartile trebuie amestecate bine si taiate.
    Apoi, se asaza ca in imaginea de mai jos: primul rand (1-2-3), al doilea rand dedesupt (4-5-6) si ultima carte in dreapta celor doua randuri (7).


    Cartile ramase se asaza peste cele puse mai devreme, in aceeasi ordine, pana se termina, insa peste ultima carte nu se pune nimic. Astfel, ar trebui ca primul rand sa contina 3 grupuri a cate 4 carti si al doilea doua grupuri de 4 carti si unul de 3.

     

    Grupul 1 de carti: cine te iubeste?

    Grupul 2: cine te doreste?

    Grupul 3: cine se gandeste la tine?

    Grupul 4: ce vei primi?

    Grupul 5: cine iti va veni in casa?

    Grupul 6: ce se va intampla in viitorul apropiat?

    Cartea 7: ce surpriza vei avea?


    Ghicitul in carti normale nu este atat de dificil pe cat s-ar crede si nu ai nevoie de o vocatie speciala, ci doar de putin timp liber si putere de concentrare. Si chiar daca nu crezi in totalitate in divinatie, tot te poti amuza cu prietenele daca stati la o cafea si le ghicesti!

     


    Acest mesaj a fost editat de către link.ro: 22 Dec 2019, 16:01
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 16:23
    0 0
    link.ro said:DESCANTAREA CARTILOR PENTRU GHICIT Inainte exista obiceiul de a "da in bobi" pentru a consulta sortii ori de cate ori cineva avea un necaz sau astepta rezolvarea unor probleme imoprtante.Astazi prea putine persoane mai stiu sa dea in bobi.S-a raspandit insa "pasienta" care este un oracol ce raspunde la o singura intrebare.

    Cu totul sa mearga bine,sufli de trei ori asupra cartilor,pentru a indeparta influentele anterioare.

    Le amesteci apoi,sufland printre ele si te gandesti intens si concentrat(fara alte ganduri) la problema pe care doresti sa o lamuresti.


    Descanti:


    Carti cu colturi ascultite
    Carti cu colturi rotunjite
    Dupa cum v-ati tiparit
    Dupa cum v-ati zugravit
    Dupa cum stit sa ghiciti
    Chiar acum sa-mi lamuriti
    Bucuria sau supararea,
    Intristarea sau luminarea,
    Daca leacu-i la-ndemana
    De azi intr-o saptamana,
    Daca-i leac din cele sfinte
    Sa deschideti drum-nainte,
    Iar de nu-i,sa va inchideti
    Cu o dama cu ochi verzi.

    Cartile amestecate si descantate,le tai in cruce( o data intr-o directie,a doua oara in cealalta directie) si le menesti-adica le spui la ce anume intreabare au de raspuns.

     




    ALT DESCANTEC 

    Înainte de a pune cărțile pe masă, se aleg 24 dintre acestea (7,10, A, J, Q, K), se amestecă și în același timp, se descântă. Descântecul pe care îl știu, o să vi-l împărtășesc și vouă.
    Țin să menționez că eu l-am ”furat” de la cineva, în timp ce șoptea, nu recita.


    24 de cărți în 24 de părți

    Să vă împărțiți și să-mi ghiciți

    Despre dama/popa de (ex. ghindă), (numele celui căruia i se ghicește)

    Așa cum zidarul zidește,

    Cum tiparul tipărește,

    Cum pictorul pictează.

    Bine să știți, bine să-mi ghiciți,

    Despre dragostea ei/lui, așternutul ei/lui, drumurile ei/lui, bucuriile și necazurile ei/lui.

    Și de-o fii să ( despre ce îi dați),

    Voi să-mi arătați…

  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 16:57
    0 0
    Descântec de sănătate

    Cea mai mare avere a omului este sănătatea, toate celelalte decurgând de aici. Când nu suntem sănătoși nu știm ce bogăție aveam, abia când ne îmbolnăvim devenim conștienți de ce am pierdut. E bine ca din când în când să îi amintim subconștientului că dorim să ne ajute în păstrarea sănătății.

    Descântecul se face într-o sâmbăta, dimineața.

    1. Te trezești devreme, înaintea zorilor, aduci apă neîncepută într-o oala de lut și muind în ea un buchețel de busuioc sfințit stropești în jurul tău. Stropești și faci semnul crucii spre răsărit și apus, spre miaza noapte și miaza zi, rostind:

    Boli necurate, boli spurcate
    Mergeți în pustietate
    La mine să nu veniți
    Să nu va lipiți
    De capul meu
    De trupul meu
    De de sufletul meu
    Mergeți în loc depărtat
    În pustiul fără viață
    În pustiul cel de foc
    În pustiul cel de gheață!

    2. Îți faci cruce spre răsărit și spui:

    Maicei Domnului m-am rugat
    Maica Domnului m-a ascultat
    Bolile le-a adunat
    Departe le-a aruncat
    Bolile s-au vindecat
    Și am rămas
    Frumos și sănătos
    Curat și luminat
    La trup
    La cap
    Și la suflet
    Ca de Maica Domnului lăsat!

    3. Ieși în prag și te stropești pe tot trupul, pe față pe cap meniind:

    Cum strălucește soarele în zori
    Așa să strălucească Trupul meu
    Capul meu
    Sufletul meu
    De curățenie și de sănătate!
    Cum nu poți trece cu piciorul marile
    Așa să nu poată pătrunde bolile
    În casa mea
    În trupul meu
    În capul meu
    În sufletul meu!

    Apa rămasă o arunci dincolo de prag, în bătătură sau peste balcon dacă stai la bloc. Descântecul îl repeți la începutul fiecărui anotimp. El asigură mobilizarea forțelor subconștientului pentru păstrarea sănătății corpului, minții și sufletului omului respectiv. Asta nu înseamnă ca poți duce în continuare o viața plina de vicii. Legile universale au grijă să stabilească echilibrul asemeni unei roți.
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 16:58
    0 0
    Descântec de reumatism:

    Luăm într-un vas rachiu sau unsoare de porc, și cu un cuțit, ori foarfece, ori busuioc, ori magheran facem cruci în rachiu ori în unsoare și zicem:

    Reumatism cu rosuri,
    Reumatism cu muieturi.
    Reumatism prin strigare,
    Reumatism în beleaua cea mare
    Nu vă puiți ca iepuroaicele
    Nu vă lungiți ca șoriceoaicele,
    Nu vă căcărezați ca caprele,
    Nu vă răgiți ca vacile.
    Din carnea moale,
    Din trupul bolnav al (cutăruia)
    Ieșiți afară,
    Că de nu ieșiți de voie bună,
    Eu am nouă căței,
    Din Vinerea de Paști,
    Cu curele roșii de grumaz legați.
    Și vă alegeți,
    Și vă culegeți:
    Din creierii capului,
    Din fața obrazului,
    Din măduva cioantelor.
    Și vă duceți la Râpa Oii (graniță între Gânțulești și Cârstănești),
    C-acolo mesele-s întinse,
    Paharele umplute
    Paturile așternute.
    Și-acolo veți locui,
    Și-acolo veți hodini.
    (Cutăruia) să-i fie,
    De folos și ajutor,
    Și de sănătate,
    Și de rău să n-aibă parte

    Cu rachiul sau cu unsoarea se spală pe acolo pe unde-l doare. Acest descântec se face de două ori: marțea și sâmbăta.
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 16:59
    0 0
    Descântec de judecată (se rosteste inainte de a merge la tribunal)

    - Bună ziua, apă mare,
    Doamnă mare!
    - Mai şezi!
    - N-am venit să şez,
    Ci am venit să te dăruiesc cu mei,
    Tu să dăruieşti pe N. cu o sută de zmei,
    Martorii lui să se sfrijească,
    La judecători în divan să se risipească,
    Să nu mai aibă gură căscată,
    Limbă ridicată,
    Să nu mai vorbească,
    Să nu mai grăiască
    Vorbă de rău
    Asupra capului meu.
    Tu, pământ,
    Cum eşti mut şi surd
    Şi hrăneşti lumea,
    Aşa să amuţeşti pe N.
    Să nu mai aibă gura căscată,
    Limba ridicată,
    Vorbă de rău
    Asupra capului meu,
    Să mă vorbească,
    Să mă grăiască!
    - Buna ziua, alun mare,
    Domn mare!
    - Ce rudă eşti cu N.?
    - Nimic.
    - Nimic să n-aleagă N. la judecătorie în divan.
    - Bună ziua, soc mare,
    Domn mare!
    - Ce rudă e mă-ta cu tată-tău?
    - Nimic nu e.
    - Nimic să nu s-aleagă de N. la judecată în divan.
    Cum ţine gardu cu proptu,
    Aşa să ţină N. cu N.;
    Nu legai aceste proptele ale gardului,
    Ci legai gura lui N.,
    Să nu mai aibă gură căscată,
    Limbă ridicată,
    Vorbă de rău
    Asupra capului meu,
    Să vorbească.
    Să grăiască!


    (N. = numele persoanei)
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 17:01
    1 0
    Farmec (vrajă) de dragoste cu miere

    Pentru vraja de iubire cu miere, ai nevoie de:
    - un borcan,
    - câteva linguri de miere,
    - câteva petale de trandafir roșu,
    - ulei de santal,
    - o lumânare roșie,
    - o bucată de hârtie,
    - un pix cu gel roșu.



    Punere în practică a vrăjii de iubire cu miere:

    - Pune mierea în borcan

    - Ia eticheta și scrie pe ea, de trei ori, numele alesului tău

    - Răsucește eticheta la 90 de grade și scrie numele tău, obținând la final forma unei cruci

    - În jurul acesteia, scrie sub forma unui cerc dorința pe care o ai (Observații: nu lăsa nicio pauza intre cuvinte, nu ridica pixul de pe hârtie în tot acest timp, lasă litera "t" fără liniuță și litera "i" fără punct, pentru a evita orice abatere de la regula. Dacă nu reușești din prima sa faci acest lucru, aruncă hârtia și încercă pe o alta.)

    - Împăturește foaia de trei, de fiecare dată aducând segmentele spre tine, astfel încât să atragi energia persoanei respective, apoi pune hârtia în borcan și presară pe deasupra și petalele de trandafir roșu.

    - Pune capacul peste borcan și apoi îndreptat-ți atenția către lumânare.

    - Unge-i suprafața cu niște ulei de santal și topește-o la extremitatea inferioara, astfel încât să o poți fixa pe capacul borcanului.

    - Aprinde-o și rostește următoarea frază:
    "Fie ca (numele persoanei) să mă iubească, să se gândească cu dragoste la mine, să fie dulce precum mierea! Vino la mine, dragul meu, vino la mine!"
  •  
    • 33 mesaje
    22 Dec 2019, 17:02
    0 0
    Descântec de dragoste:

    Se pune miere şi sare pe un vătrai, apoi se bagă vătraiul pe o vatră încinsă rostind:

    Tu, sare mare,
    Tu, miere mare,
    Eu te încinz,
    Te aprinz,
    Tu să te încinzi,
    Să te aprinzi,
    Cum te incinzi,
    Cum te aprinzi,
    Aşa să se-ncingă
    Aşa să se-aprindă
    N. de chipul meu,
    De trupul meu.
    Să nu-i dai stare a sta,
    Să-l încinzi,
    Să-l aprinzi,
    De chipul meu,
    De trupul meu,
    Cum se încinge
    Vatra de foc,
    Focul de vatră,
    Aşa să se-ncingă
    Inima-n N.
    De chipul meu,
    De trupul meu,
    Cum plesneşte sarea,
    Cum se-ncinge mierea,
    Aşa să se-ncingă
    Aşa să se aprinză
    Aşa să plesnească,
    Să nu se stăvească
    Inima-n N.
    De chipul meu,
    De trupul meu,
    Nici în lung,
    Nici în lat,
    Nici la noi în sat,
    Să nu-i stare a sta,
    Nici mâncare a mânca,
    Nici hodin-a hodini,
    Nici somn a durmi,
    Până la mine a veni.