Preoti vazatori cu duhul

  •  
    • 7 mesaje
    2 Aug 2008, 13:05
    37 9
    Buna evelor!
    Am o problema si as dori foarte mult sa vorbesc cu un preot/calugar vazator cu duhul din Moldova ca sa ma indrume si sa ma sfatuiasca sa pot trece peste durerea pe care o am in suflet!
    Imi puteti indica unul foarte bun care stie sa te asculte si poate sa te ajute?
    Va multumesc din suflet si astept raspunsurile voastre cat se poate de urgent!
    pupici
  •  
    • 7 mesaje
    2 Aug 2008, 13:16
    5 1
    cine stie imi poate raspunde pe forum sau pe adresa de email ioana_sweety2008@yahoo.com (ca sa pot verifica emailul si de pe telefonul mobil cand nu pot avea acces la calculator).
    Doamne ajuta pe toata lumea si da-le sanatate ca asta este cea mai importanta pe lume restul le mai poti face!
  •  
    • 3741 mesaje
    2 Aug 2008, 14:31
    7 1
    Zi-mi te rog ce inseamna "preot/calugar vazator cu duhul".

    Sa stii ca preotii de acum nu mai sunt cum au fost odata. Sa nu te duci la cei care "deschid cartea", aia e o mare escrocherie, nu exista asa ceva. Acea carte este cea din care se citeste in biserica, iar ei ca sa-ti ia banii deschid cartea oriunde si iti interpreteaza asa cum ai vrea tu sa auzi.


    Daca ai o problema, poate putem noi sa te ajutam cu un sfat...
  •  
    • 7 mesaje
    2 Aug 2008, 17:22
    8 4
    Ma refer la cei care sunt inzestrati de la Dumnezeu cu harul acesta nu la cei care deschid cartea. Am nevoie de o mangaiere, de o alinare si de multa rugaciune. Am un ingeras care are mare nevoie de Dumnezeu si ma doare sufletul sa-l vad chinuit! Nu cred ca m-ar putea linisti cineva, poate doar un preot care este apropiat de Dumnezeu!
  •  
    • 7 mesaje
    2 Aug 2008, 17:25
    4 1
    Probabil ca am multe pacate si Dumnezeu nu imi asculta rugaciunile pe cand un preot este mult mai curat... am nevoie de un miracol... de o minune... nu pentru mine, pentru ingerasul meu
  •  
    • 21507 mesaje
    3 Aug 2008, 12:12
    4 3
    f greu de gasit un preot asa cum vrei tu,poate pe la vreo manastire,un calugar...e o manastire la neamt,se keama petru voda,n-am fost,doar am auzit de ea
  •  
    • 4132 mesaje
    3 Aug 2008, 12:37
    5 3
    Ioana,daca esti din Bucuresti,am auzit,ca la Mircea Voda(undeva prin zona Unirii)se merge pentru asa ceva.Acolo se gasesc moastele Sf.Nectarie.Acolo am auzit,ca merge foarte ,multa lume si ia mir de la moaste si sunt si preoti cu care poti vorbi ,impartasii si te invata cum sa te rogi pentru sanatatea copilului.
    Eu una inca nu am ajuns acolo,dar foarte multa lume merge si am inteles ca si-au rezolvat foarte multe probleme de sanatate.Cauta pe Google si ai sa gasesti mai multe amanunte despre transport,orarul slujbelor etc.
    Multa sanatate iti doresc celui mic.
  •  
    • 366 mesaje
    3 Aug 2008, 21:28
    1 2
    Ioana lasa-mi pe mp ID-ul tau.
  •  
    • 1784 mesaje
    4 Aug 2008, 22:03
    3 2
    preotul Arsenie de la Techirghiol, in Moldova nu stiu
  •  
    • 242 mesaje
    5 Aug 2008, 13:12
    0 3
    Ioana, daca esti din Moldova nu se poate sa nu fi auzit de calugarul Iustin Parvu de la Petru Voda - Neamt (a mai spus o eva despre el, dar fara sa-i dea numele).
    Sau intra pe site-ul www.ortodox.ro si ai sa afli acolo detalii despre manastiri din toata tara si despre multi preoti cu har.
  •  
    • 967 mesaje
    6 Aug 2008, 00:45
    0 1
    O colega mi-a zis ca Parintele Iustin de la Manastirea Petru Voda a zis:"Cine vrea sa ma mai vada sa vina pana in august ,ca apoi am sa plec."
    Ceva de genul ca pe urma nu il vor mai gasi.
    Cand am fost la Sihatria am vrut sa ajungem si la el,dar ploaia si oboseala celor 2 zile si-a spus cuvantul.
  •  
    • 8403 mesaje
    6 Aug 2008, 09:29
    21 1
    in Roman, slujeste la biserica cimitirului- langa gara-, un preot.poti asista la slujbele pe care le tine el in fiecare vineri la ora 15, si dupa aceea poti discuta cu el.

    este un preot ce are un har iesit din comun
  •  
    • 7 mesaje
    11 Aug 2008, 15:15
    4 3
    va multumesc pentru raspunsuri!
  •  
    • 7 mesaje
    11 Aug 2008, 15:19
    1 3
    am reusit sa vorbesc cu un preot care m-a mai linistit un pic! Dumnezeu face minuni si sper sa faca si in cazul meu. Am auzit de preotul Iustin Parvu si as incerca sa ajung la el dar sa vad cum reusesc pentru ca am de mers cam 130km (dus) si nu stiu cum procedez cu ingerasul meu...
  •  
    • 19 mesaje
    11 Aug 2008, 17:35
    14 3
    se spune ca e un mare pacat ca un preot sa deschida cartea ...asa ca nust ce te-as sfatui...este un preot la VALEA PUTNEI care deschide cartea la cativa km de Campulung
  •  
    • 967 mesaje
    12 Aug 2008, 00:03
    2 1
    Deschide cartea si daca iti spune un lucru rau ce faci?
    Tatal meu a fost la niste calugari ,a facut pomelnic si se chiar era foarte bine,dar cand a trebuit sa reanoiasca pomelnicul ,ba nu erau bani,ba ma duc luna viitoare...si iar a revenit boala.Si in ziua de azi imi pare rau ca nu a mers in continuare la manastie,poate minunea era pana la capat.
    Eu ma chinui de 4 luni sa ajung la acea manastire.Cel cu cornite iti pune piedici si nu ajungi.In postul Sf.Petru si Pavel niste colege mergeau la SiHASTRIA si am zis ca merg si eu ca nu mai reusesc sa ajung la manastire.Mi-a spus,cand te duci sa te spovedesti cere binecuvantare de la parinte ca sa mergi la Sihastria.Am cerut ,iar dupa 2 zile eram la manastire.
    Acum iar vreau sa ma duc la acea manastire,sa vad poate reusesc saptamana aceasta sau urmatoarea.
  •  
    • 199 mesaje
    12 Aug 2008, 17:10
    26 11
    Nu stiu daca te-ar ajuta sa vb la rel cu un preot...eu sunt din bv si cun un preot absolut formidabil..painea lui Dumnezeu...numai cand il vezi te umpli de caldura si bunatate...putini sunt cei cu adevarat facuti pt asa ceva...daca vrei iti dau nr lui...pe mp...
  •  
    • 175 mesaje
    13 Aug 2008, 22:15
    6 0
    Ioana mergi la parintele Iustin.Pentru mine e un sfant, poate pacatuiesc, dar nici un om nu mi-a dat atata liniste in suflet.Dupa ce am iesit din camera lui, plangeam la propriu, e atata blandete in chipul lui.Merge foarte multa lume, noi am dormit acolo o noapte si totusi am prins destul de lejer.Spune-i ce te nelinisteste, iti va spune ce acatiste sa citesti pentru necazul tau si sa dai acolo un pomelnic.Iti va spune despre problema ta.Sta cu tine de vorba in functie de cat de bine se simte, de lumea de afara, dar tu spune-i tot ce ai pe suflet, nu se supara daca mai stai un pic in plus.
    Dupa moartea bunicului meu preot, bunica a apelat la deschisul cartii era in mare deznadejde, vaduva cu doua fetite in ciclul primar,asta dupa ce inainte cu cativa ani isi ingropase copilul omorat la cateva luni de o injectie.Tot ce i-au spus preotii a fost adevarat, chiar si lucrurile care s-au intamplat in viitor.
    Trebuie sa iti gasesti echilibrul, mergi la slujba, roaga-te, tine post, ajuta nevoiasii.O sa vezi ca vei primi ajutor de Sus.Multa liniste iti doresc!
  •  
    • 7 mesaje
    14 Aug 2008, 13:49
    6 0
    Exista preoti care deschid cartea si iti spun pe bune ce se va intampla sau doar iti spun ceea ce vrei sa auzi?Cei care au har de la Dumnezeu iti spun doar cat se uita la tine pentru ce te-ai dus la ei .... acestia sunt cu adevarat vazatori cu duhul...
    Nu stiu cum as putea merge la parintele Iustin Parvu daca este asa de aglomerat pentru ca nu pot sa las ingerasul singur mult timp
  •  
    • 2 mesaje
    16 Aug 2008, 21:37
    9 3
    vecina mea merge la o bisericuta in calugareni langa giurgiu acolo agasit ea ajutor,eu cred ca trebuie sa cauti un loc unde sa te simti tu mai aproape de DUMNEZEU SI sa-ti pui tot sufletul in ruga ptr el .Eu merg la biserica SF IOAN acolo imi gasesc linistea si-mi improspatez fortele