Ten cu MULTE probleme

  •  
    • 503 mesaje
    8 Iul 2008, 01:16
    0 0
    Strumfu, daca incep eu sa povestesc, cred ca o sa iti schimbi parerea despre tine ca ai multe probleme!
    Eu o folosesc acum dupa Retin-a sau alte tratamente agresive, pt ca am nevoie de multa hidratare. Am folosit-o si dupa un peeling cu laser pt niste cicatrici, spre sfarsit si a fost ok. E o crema reparatoare foarte buna si nu e deloc grasa, cum mi s-a parut Ictyane, care paradoxal, nici nu mi se parea ca hidrata bine..
  •  
    • 193 mesaje
    8 Iul 2008, 10:49
    0 0
    lissa, imi pare rau sa 'aud' ca ai asa multe probleme. Stiu cum este ca am trecut si eu prin multe. Te chinuie psihic. Intr-un timp eu nici nu vroiam sa mai ies din casa. Poate iti faci timp o data sa-mi povestesti mai multe. Sper ca esti mai bine acum si-ti doresc un ten minunat. Te pup.
  •  
    • 193 mesaje
    8 Iul 2008, 11:02
    0 0
    Mi-am schimbat si pudra. Aveam o suspiciune ca si pudra imi face rau - mi se parea ca usuca un pic cam tare. Mi-am luat L'oreal mineral. Sa vedem cum se comporta, desi m-am uitat pe Beute-test si are si asta talc si o gramada de chimicale. Normal ar trebui sa poti sa si dormi cu ea, dar nu cred ca risc.
  •  
    • 503 mesaje
    8 Iul 2008, 18:46
    0 0
    Acum din fericire nu mai am asa multe probleme..dupa atatea incercate si atatia bani cheltuiti, ar fi fost cazul chiar de mult mai bine. Acum ma mai lupt cu niste cicatrici, estompate totusi dupa peeling. Cu fdt nu prea se observa, dar fara..e mai problematic.
    Dar am avut cu siguranta parte si de zilele cand chiar nu aveam chef sa ies din casa, cum spuneai si tu..

    Mai, eu nu prea am incredere in produsele L'Oreal, mi se pare mai mult marketing de capul lor, dar sper ca tie sa iti fie buna pudra minerala. Inainte ce foloseai? Nici eu nu ti-as recomanda sa dormi cu ea. In plus, nici nu vreau sa stiu cat la suta din ea este minerala si cat la suta chimicale..
  •  
    • 193 mesaje
    9 Iul 2008, 12:52
    0 0
    Sa stii ca nici eu nu am incredere in produsele L'Oreal, si nu mi-as fi cumparat nimic de la ei, dar parca pudra asta mi s-a parut o idee buna. Plus ca toata lumea o lauda.
    Aseara, dupa ce m-am demachiat, eram cam iritata. Imi venea sa-mi dau pumni ca am dat atatia bani pe ea mai ales acum ca nu prea am si m-ar fi tentat alte produse de ingrijire. Am zis sa mai incerc cateva zile (s-ar putea sa fie iritatia de la soare ca zilelea-astea am cam stat in soare) si, daca nu si nu, renunt la ea.
    Inainte foloseam Revlon New Complexion. Acoperea foarte bine, dar aveam eu niste pitici pe creier. Folosisem si fondul de ten Colorstay tot de la Revlon, dar nu mi-a facut bine, in sensul ca-mi usca fata. Si cand l-am vazut cum mi s-a lipit de lacul de pe unghii si nu puteam sa-l mai dau jos, mi s-a facut rau. Cred ca am pus si pudra in aceeasi oala.
  •  
    9 Iul 2008, 15:21
    0 0
    Draga strumfulina, daca vrei sa scapi de micii tai monstri te sfatuiesc sa folosesti o crema 100% naturala de la Hemel , pentru ten sensibil. Este dementiala. Daca vrei detalii scrie-mi la florentina_piciulica @ yahoo.com
  •  
    • 288 mesaje
    9 Iul 2008, 18:52
    0 0
    Ce ma distreaza oamenii astia care tot fac reclama la Hemel ....
  •  
    • 288 mesaje
    9 Iul 2008, 18:56
    0 0
    Strumfi , nu mai folosi pudra vara si incearca sa strangi bani si sa iti iei ceva mai bun decat L`Oreal sau deloc .
  •  
    • 193 mesaje
    9 Iul 2008, 19:36
    0 0
    Of! Ai dreptate, numai ca nu imi place cum arata tenul meu fara pudra, iar fondul de ten nu este suficient - imi luceste tenul imediat. L'Oreal 'suna' bine, dar ...
    Nu e vorba ca nu vreau sa cheltui prea mult, dar la mine problema e cu nuanta. M-ar fi tentat si niste pudre de la Clinique de exemplu (care sunt in jur de 120 ron), dar nu mi se potrivesc nuantele. Sunt prea inchise pentru stafia de mine.
  •  
    • 503 mesaje
    10 Iul 2008, 03:28
    0 0
    Strumfu, cat de stafie esti? Si eu sunt foarte alba, si la fel am avut intotdeauna probleme cu gasitul unei nuante perfecte, care sa se "contopeasca" cu pielea mea. Acum am Chanel, Poudre Teint Universelle cred ca se numeste si e o nuanta foarte deschisa, cred ca tot 120 ron am dat pe ea. Ma tine de o groaza de timp, apropo oare cand expira, pana cand pot sa folosesc produsele de la deschidere? De la Dior mai vazusem o pudra nunta foarte deschisa, chiar si pentru mine.

    Am avut si eu pudra New Complexion de la Revlon si mi se parea chiar buna la momentul respectiv, dar avand o piele destul de dificila, prefer sa investesc ceva mai mult in produse. Desi ma intreb oare daca chiar sunt mai bune, si cat din pretul lor valoreaza efectiv brandul..

    Am vazut pudre si de la Avene, noncomedogenice teoretic, hipoalergenice. Personal insa, nu am incercat..

    Fdt ce folositi? Si/ sau corector?
  •  
    • 6 mesaje
    10 Iul 2008, 15:30
    0 0
    buna!Cel mai bine e sa tratezi problema din interior spre exterior, avand in vedere ca si eu am avut aceeasi problema ca si tine,iti dau un sfat prietenesc: Nu mai incercati cremele pt la suprafata,incercati sa rezv problema din interior! Ma dadeam cu tot felul de creme si lotiuni pina cand am gasit pe net pilulele acnezine care m-au ajutat f mult.Am luat tratamentul pe 6 luni cu pilule si am primit 2 cutii cadou.Incearca-l e ff bun, il gasesti la Tratament-antiacnee.ro, ai sa vezi ca o sa fii multumita de rezultate.
  •  
    • 629 mesaje
    10 Iul 2008, 16:56
    0 0
    Strumfiiii nu mai folosi fonduri de ten/pudre etc de la L'Oreal. Doar fardurile, rujurile (si nici macar toate gamele) dar fondurile de ten... brrr mai ales pentru tenul tau cu multe probleme, cum zici tu. Arunca pudra aia imediat, te rog. Pudra tu trebuie sa iti iei de la Avene, La Roche Posay, Clinique.
  •  
    • 193 mesaje
    11 Iul 2008, 18:09
    0 0
    Crisiina, avand in vedere ca de cateva zile am pe fata niste umflaturi rosii care nu trec deloc (probabil de la soare sau poate din cauze hormonale), m-am hotarat sa incep un tratament cu argila de la Mircea Bocan. Deci incerc, asa cum m-ai sfatuit, sa tratez problema si din interior.

    Cat despre exterior, nikituska, am facut exact asa cum mi-ai 'spus', adica am aruncat pudra L'Oreal cat colo. Nu stiu ce-a fost in mintea mea, nici acum nu inteleg. Am fost la Sephora sa-mi iau Clinique si m-am trezit ca mi-am luat cu totul altceva (am scris mai multe pe topicul RoC). Nu m-au incantat nici review-urile de pe site-urile strainesti. Si cu ocazia asta am descoperit alte produse intens laudate si pe eva din cate am citit, desi nu foarte cunoscute.

    Multumesc tuturor pentru sfaturi. Si poate e cineva care s-a mai confruntat cu probleme din cauza soarelui sa-mi povesteasca si mie cum a scapat.

    Multumesc, fetelor. Sunteti niste dulci.
  •  
    • 4 mesaje
    11 Iul 2008, 18:56
    0 0
    vizitati http://www.stilfeminin.ro/moda-si-frumusete/Uleiul-de-masline-demachiant-5.html si lasati un comentariu! vreau sa ajut pe cineva ! mersi, evelor!
  •  
    • 193 mesaje
    11 Iul 2008, 20:02
    0 0
    Am folosit uleiul de masline pentru demachiat si a avut un rezultat dezastruos. Ideea este ca, in cazul unui ten mixt sau gras, uleiul de masline infunda porii si sufoca tenul care se umple de 'vulcani'. In cazul unui ten uscat nu ar fi nicio problema, ba ar fi chiar indicat. Eu fac parte din prima categorie si vorbesc din propria experienta.
  •  
    • 503 mesaje
    12 Iul 2008, 13:01
    0 0
    Strumfi, nici nu o lua in seama, probabil ea a scris articolul ala si spera sa castige nu stiu ce premiu! Cum sa pui ulei de masline pe ten gras? In nici un caz. Daca vrei ceva natural, laptele e mult mai indicat! Sau iaurtul pt masti. Mie imi place la nebunie iaurtul gen Danone Cremoso pt masti, repara, hraneste pielea foarte bine.
  •  
    • 193 mesaje
    12 Iul 2008, 17:13
    0 0
    Danone Cremoso, s-a notat.

    Si eu am folosit intr-un timp si lapte si iaurt pentru demachiat, dar nu stiu de ce imi uscau tenul, desi il faceau tare frumos. Am inteles ca femeile de la tara se dau cu smantana pe fata, smantana veritabila, nu alte e-uri si au un ten superb. Am mai gasit in Formula AS o reteta care suna interesant:
    'Daca inainte de machiaj tenul e iritat, aplicati urmatorul amestec: mar fiert in lapte - se piseaza si se amesteca cu 2-3 picaturi de ulei de masline si miere'. Merge ca masca, dar eu as exclude uleiul de masline. Mierea intr-adevar face un ten luminos si tare frumos. Si hidrateaza bine. As mai adauga si un galbenus de ou care am observat ca are un efect super asupra tenului meu. Fara albus ca usuca tare. Si fara argila, desi multa lume o lauda. Zilele-astea doar o inghit. Parca ar merge si niste drojdie. Mai ramane sa-mi bag capul in cuptor pentru 20 de minute si sunt delicioasa.
  •  
    • 503 mesaje
    12 Iul 2008, 18:30
    0 0
    Strumfi, ai fost mortala cu ultima fraza!
    Si eu am incercat masca cu lapte, mar, miere, e buna, iti face pielea foarte luminoasa si frumoasa, cel putin temporar, dar curge de innebunesti! Asta cu iaurt e mai cuminte, mai ales ca iaurtul foarte cremos este si foarte consistent. Eu amestecam cu aspirina, contine acid acetilsalicilic (pe baza pe salicilina, ca si acidul salicilic) si e chiar foarte buna si ca masca si gomaj. Desi pentru tine ar putea fi putin agresiva..Mai poti folosi cu incredere fructele.
    Hai ca acum am dat-o si pe naturiste!
  •  
    • 193 mesaje
    12 Iul 2008, 18:47
    0 0
    Iissa, tocmai am tras un bocet bun de depresie instalata peste noapte. Prietenul meu ma cheama la el si eu ma uit in oglinda si nu-mi vine sa cred ca sunt eu. Fata mea e ingrozitor de iritata, astazi mai rau ca niciodata. Nu pot sa-mi dau seama ce este ca de soare m-am ferit in ultimele zile ca de stim-noi-cine. Aseara am simtit ca ma dor sanii, ceea ce este un semn clar ca urmeaza perioada 'nefasta' a lunii. Pot sa pun 'iritatia' si pe seama ciclonului. Desi, daca este el de vina, s-a cam dereglat si vine mai devreme decat era programat. De asemenea azi dimineata am inceput tratamentul detoxifiant cu argila si ma gandesc ca ar putea fi o reactie la el. Nu vreau sa cred ca poate fi de la RoC sau de la fondul de ten si pudra care m-au costat o avere, c-o iau razna.
  •  
    • 503 mesaje
    13 Iul 2008, 02:09
    0 0
    Strumfi, imi pare rau sa aud asta..
    Este foarte posibil sa fie din cauza argilei, consumata intern. Tratamentele de detoxifiere au si partea asta negativa: mai intai o inrautatire a situatiei, probabil scoate toxinele, urmata de ameliorarea propriu-zisa, cu efectele benefice pe care le dorim. Curaj, o sa fie mai bine!!
    La ce te referi exact cand spui iritat?

    Nu cred sa fie din cauza produselor cumparate, chiar sunt produse bune. Apropo, am citit descrierea fdt de la Collistar, foarte interesant, in plus spune ca este rezistent la transfer si apa. E adevarat?

    Curiozitate: tu stai cumva la mare??