anticonceptionalele rigevidon

  •  
    • 1 mesaje
    15 Mai 2008, 14:45
    1 1
    salutare am si eu o nedumerire in legatura zu anticonceptionalele rigevidon drajeuri.pe prospect scrie ca se iau din prima zi a ciclului menstrual iar de la prietenele mele stiu k se iau dupa ultima zi de ciclu menstrual.ma poate lamuri si pe mine cinva cum se iau?va multumesc
  •  
    • 89 mesaje
    15 Mai 2008, 14:49
    3 0
    prima folie incepi din prima zi de cand ti-a venit ciclul ,cand o termini faci pauza 7 zile si incepi urmatoarea folie .(in cazul in care folia este de 21 de comprimate),dc este de 28 nu mai faci nici o pauza de la o folie la alta
  •  
    • 1046 mesaje
    15 Mai 2008, 14:49
    2 0
    tu ai fost la doctor cand ai hotarat sa iei anticonceptionale? dupa ce intrebari pui aci, trag concluzia ca le iei cam dupa ureche.
  •  
    • 839 mesaje
    15 Mai 2008, 14:50
    1 0
    Se iau din prima zi a menstruatiei.Daca sunt folii de cate 21 de pastile,se face 7 zile pauza la terminarea foliei(intre timp iti vine si menstruatia).
  •  
    • 1046 mesaje
    15 Mai 2008, 14:53
    1 0
    ely, ce tot zici tu? antibebe se iau incepand de la prima zi de ciclu atunci cand incepi. daca sunt 21 de pastile, le iei pana se termina, 7 zile pauza in care iti vine ciclul dupa care iar o folie noua. Daca sunt 28 pastile se iau flux continuu fara pauze. teo, raspunde-mi daca ai fost la doctor.
  •  
    • 89 mesaje
    15 Mai 2008, 14:56
    0 0
    scuze asa este
  •  
    • 1 mesaje
    28 Apr 2011, 16:18
    0 1

    buna ziua...asta e a 2a luna de cand folosesc anticonceptionale rigevidon...dupa ce am luat primele 3 comprimate albe din flacon am facut o infectie urinara...si am inceput sa iau antibiotic ceroxim...dupa 3 zile de folosit antibioticul m-am culcat cu prietenul meu...si si-a dat drumul in mine...eu stiu ca atunci cand iei antibiotic, anticonceptionalele nu isi mai fac efectul atat de bine...e posibil sa fi ramas insarcinata? am uitat sa mentionez ca doar de 3 zile imi trecuse menstruatia...va rog raspunde-ti-mi si mie...urgent...ca stau ca pe ghimpi! va multumesc mult

  •  
    • 18346 mesaje
    28 Apr 2011, 16:22
    0 0

    si ti s-a dus stiinta cand ti-a aratat-o? ai uitat tot?

     

     

    cum naiba dezgropati topicele astea?

  •  
    • 3311 mesaje
    28 Apr 2011, 17:45
    0 0
    e foarte posibil.
    da' daca tot stiai .. de ce ai continuat? pe principiul " las' ca vedem pe urma ce-i de facut"?
  •  
    • 234 mesaje
    28 Apr 2011, 21:58
    0 2
    Rigevidon sunt anticonceptionale de doi lei.Aveti foarte mare grija ce ,,bomboane ,,consumati fara reteta si fara un control medical .Am luat si eu anticonceptionale de astea o perioada apoi am facut o pauza si cand am incercat sa iau din nou mi-a fost atat de rau ca am ajuns la spital.Vomitam mereu si nu intelegeam care e cauza .Dupa ce le-am intrerupt totul a fost ok.Consultati un medic nu mai consumati pastile de capul vostru.
  •  
    • 1841 mesaje
    28 Apr 2011, 23:12
    0 2

    Daca tot au fost degropati mortii, profit si eu de subiect si intreb: fetelor care ati fost pe la ginecolog sa va dea anticonceptionale, cum s-a desfasurat recomandarea acelor anticonceptionale pe care vi le-au prescris?

     

    De la toate prietenele mele care au fost la medic in Romania (Bucuresti) am auzit ca doctorul le-a intrebat doar de ultima menstruatie, daca au partener stabil, alergii, alte boli etc. Dar niciunul n-a facut vreo analiza de baza, vreun test de sange sau de secretie, nimic. 

     

    Ceea ce ma face sa deduc faptul ca recomandarea unei pilule versus alta tine mai mult de cat cotizeaza compania de farmaceutice decat de vreo analiza specifica.. Voi ce parere aveti? Sunteti careva mai informate? Chiar ma intereseaza subiectul.

  •  
    • 18346 mesaje
    28 Apr 2011, 23:50
    0 0
    La privat faci toate analizele posibile si te cauta de numa.

    cand eram studenta, in ro, m-a intrebat de partener, data si durata menstr., etc... si or fost si ceva analize. nu stiu care le e sistemul.
  •  
    • 2387 mesaje
    28 Apr 2011, 23:54
    1 0
    ici' la noi meri la ginecolog , dupa ce complectezi un formular acolosha cu intrebariile de rigoare, iti da probe.. ji le tot incerci, daca sa nimerit , tie bine ejti ok- ramai cu alea.
    de nu, tii le schimba, adik. altele la probat, pina'ti pica bini.

  •  
    • 2 mesaje
    20 Nov 2018, 20:19
    0 0
    elyanagep said:prima folie incepi din prima zi de cand ti-a venit ciclul ,cand o termini faci pauza 7 zile si incepi urmatoarea folie .(in cazul in care folia este de 21 de comprimate),dc este de 28 nu mai faci nici o pauza de la o folie la alta