POST NEGRU

  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    21 Apr 2008, 14:17
    1 2
    m-am hotarat sa tin post negru incepand de astazi....in principal as vrea sa-l pot duce pana vineri seara, dar mai bine sa vad cum ma voi simti pe parcursul lui...
    rugamintea mea este sa-mi spuneti va rog (cele care ati mai tinut, sau care aveti cunostinta de cauza), cum se reia alimentatia dupa cateva astfel de zile de post negru???
    ma gandesc ca dupa o astfel de pauza de 5 zile....trebuie reluata cu cap si echilibru, sa nu fac vreo indigestie de imi stric sarbatorile pascale;
    va astept cu un sfat, o vorba buna...orice... ....multumesc.
  •  
    • 196 mesaje
    21 Apr 2008, 15:00
    0 0
    adica tu vrei sa spui ca n-o sa mai mananci si n-o sa mai bei nimic 5 zile?
  •  
    • 1431 mesaje
    21 Apr 2008, 15:16
    3 0
    oi tine tu post NEGRU 5 zile , dar sigur te va lua salvarea
    post negru se tine in vinerea mare , pana atunci poti tine decat POST
    dupa post incepi sa mananci putin din fiecare ....incet , incet pana se obisnuieste stomacul
    bafta !
  •  
    • 26 mesaje
    21 Apr 2008, 15:36
    2 0
    o singura intrebare am : tu stii ce inseamna post negru? daca da,te rog sa raspunzi ca sa putem discuta
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    21 Apr 2008, 17:47
    0 0
    crys, post negru pentru mine inseamna sa nu mananci nimic, sa bei doar apa distilata si sa incerci sa ti post atat cu mintea cat si cu sufletul, sa te caiesti pentru pacatele tale; caci daca am face asta doar pe premize dietetice, mai bine tin un disociat si am sanse mai putine sa ma i-a cu targa cum spunea o eva mai sus..
    asta inseamna post negru pentru mine....poate gresesc, si daca da, atunci astept cu interes parerea voastra....

    multumesc oricum pentru mesaje, cu cat mai multe sfaturi cu atat mai bine pentru mine
  •  
    • 506 mesaje
    21 Apr 2008, 21:58
    0 0
    E o prostie mai...iti dereglezi organismul..stai cuminte..
  •  
    • 247 mesaje
    21 Apr 2008, 22:18
    2 0
    e bine daca u poti sa ti, felicitari!
    dar ai mare grija sa nu iti dai organismul peste cap...
    intelesesem ca poti sa mananci si paine...bine, cred k era un zvon, n mai stiu...
    dar mai bine tii asa k sa fii sigura sh d sanatatea ta
  •  
    • 247 mesaje
    21 Apr 2008, 22:18
    1 0
    e bine daca u poti sa ti, felicitari!
    dar ai mare grija sa nu iti dai organismul peste cap...
    intelesesem ca poti sa mananci si paine...bine, cred k era un zvon, n mai stiu...
    dar mai bine tii asa k sa fii sigura sh d sanatatea ta
  •  
    • 129 mesaje
    21 Apr 2008, 22:40
    1 0
    Eu nu te sfatuiesc sa tii post negru o saptamana,sau,ma rog, pana duminica.
    Nu poti sta atata timp doar cu apa,tu nu te gandesti ca te va termina? fata energie nu o sa fii in stare de nimic,doar daca nu cumva planuiesti sa petreci toata saptamana asta in pat...pt ca n-o sa te poti ridica....daca nu sunt alimente, de unde energie?!
    nu zice nimeni ca vei muri,organismul rezista cateva zile fara mancare, cu apa e problema mare,dar apa vei bea,asa ca nu se pune problema.
    Totusi,vino-ti in fire,tine post toata saptamana si post negru doar vineri.
  •  
    • 4418 mesaje
    22 Apr 2008, 06:44
    1 0
    eu zic sa tii postul negru doar in vinerea ,mare pina la apusul soarelui. Altfel iti vei deregla organismul. Succes si nu exagera!
  •  
    • 221 mesaje
    22 Apr 2008, 12:50
    0 1
    Postul negru cu apa distilata asa cum doreste sa tina eva care a initiat topicul are efecte curative deosebite asupra organismului.
    Valeriu Popa a ajutat foarte multe persoane cu afectiuni grave sa se vindece sau sa-si tina in frau boala cu ajutorul postului cu apa distilata combinat cu clisme. Nu are rost sa intru in detalii pentru ca se gasesc foarte multe informatii pe net, dar ideea de baza este ca organismul fiind degrevat de povara digestiei poate sa redirectioneze toata energia consumata pentru aceasta catre vindecare.
    Eu am incercat sa tin post cu apa distilata,dar nu este deloc usor. Ideal ar fi sa poti sa stai acasa pentru ca din ziua a 2-a sau a 3-a vei incepe sa te simti din ce in ce mai slabita, iar scopul este sa ii dai posibilitatea corpului tau sa se odihneasca si sa se regenereze.
    In scopuri terapeutice sunt foarte indicate si posturile cu sucuri de fructe si legume. Daca ai putina vointa cat sa-ti infrangi obisnuinta de a manca, poti sa tii lejer minim 3 zile iar efectele sunt absolut minunate.

    Daca ai rabdare iti recomand sa intri pe topicul "ana-mia". Acolo au fost cateva fete care au tinut post negru si au descris zi de zi experientele lor, e f util pentru cei ce vor sa tina si tot acolo spune si cum anume sa iesi din post.
    In esenta nu ai voie carne, in primele zile doar sucuri si supe usoare, apoi introduci fructe si legume, branza de vaci. Carnea e permisa undeva cam la o saptamana dupa ce ai incheiat postul.

    Ma opresc ca am scris un cersaf deja, daca vrei putem sa tinem legatura si o sa-ti mai povestesc cate ceva din ce am citit si eu despre beneficiile postului.

    P.S> Nu uita sa faci cel putin odata pe zi o clisma, pentru a elimina toxinele.
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    22 Apr 2008, 13:39
    0 0
    Amicutz multumesc mult pentru cuvinte; sunt in a 2 a zi de post negru, o tin numai pe apa distilata si deocamdata vreau sa spun ca nu resimt o foame extraordinara...sunt valuri de foame care de regula le sting band multa apa....apoi iara nu mai simt...acum de exemplu am o stare de beatitudine ca sa o numesc asa....parca plutesc, dar nu am ameteli...
    daca voi simti ca nu este ok...ma voi opri...dar sper sa rezist...si sa vad cat pot tine....
    stiu ca postul negru are niste efecte curative deosebite, am tot citit pe net;
    eu o fac pentru mine...pentru suflet, ma gandesc ca la cate pacate avem , putem sa ne caim cu un post negru;
    dar once again, daca simt ca incep sa "plutesc" in alta lume, ma opresc...nu de alta dar nu vreau sa-mi stric sarbatorile de paste;
    multumesc mult inca odata!!!
    deci...sunt in post negru de 2 zile....
    rezist deocamdata...
  •  
    • 1410 mesaje
    22 Apr 2008, 14:19
    0 0
    Imi pun si eu o intrebare. Daca rezisti cu postul negru pana vineri, atunci cam o saptamana trebuie sa iti faci adaptarea din nou la mancare, si precum a spus cineva mai sus, la inceput inseamna un fruct, o supa usoara...si carne sau chestii mai grele dupa o saptamana. Crezi ca o sa rezisti de Pasti sa nu mananci decat o supa slaba? Sa nu te scapi la oua si carne de miel...ca o sa fie cu probleme.

    Altfel, succes.
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    22 Apr 2008, 14:54
    0 0
    intradevar poate ca nu am sa rezist...dar poate nici nu voi ajunge pana vineri cu postul...
    eu intial mi-am propus 3 zile de post negru....acuma sunt dispusa sa il duc pana vineri....sa vedem ce va fi....
  •  
    • 196 mesaje
    22 Apr 2008, 16:47
    0 1
    mie postul negru atata timp mi se pare o exagerare, organismul are nevoie de hrana, e inadecvat sa spui ca-ti usurezi organismul de povara digestiei, cum spunea cineva mai sus, pt ca poti manca salate si paine neagra si sa nu fie deloc digestia grea, iti dai seama ca asa te lipsesti de o cantitate importanta de minerale si de proteine si o sa te ia lesinul.
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    22 Apr 2008, 17:29
    1 0
    inca rezist....si am inceput sa nu prea mai simt foamea aproape deloc...hmmm, foarte ciudat!!!

    nu ma simt deloc rau, am o usoara stare euforica cum am mai spus....
  •  
    • 2520 mesaje
    23 Apr 2008, 00:52
    0 0
    De rezistat vei rezista ptr ca dupa trei zile, patru , nici nu mai simti foamea (unul din motivele ptr care postul negru e foarte periculos). Pb e ca nu stiu daca ti-ai ales cea mai buna erioada sa tii post negru avind in vedere ca Simbata noapte e Invierea si dupa cum bine stim, avem mult mai multa mincare decit necesar
    In alta ordine de idei, daca vrei detox cu adevarat trebuie sa faci clisma ptr ca altfel toxinele acumulate si existente acum in colon vor fi absorbite in singe si iti vor polua mai departe organismul (daca nu vrei clisma, mai este solutia cu sare- nu ma pronunt ptr ca nu stiu exact in ce consta, stiu doar ca exista).
    Ptr a rupe postul ai nevoie de "recuperare" - e mult mai grea decit postul in sine. Prima zi ar trebui sa maninc doar dimineata doua fructe mici , de preferinta kiwi, ziua a doua sucuri de fructe (facute acasa si din produse organice daca se poate), ziua trei salata verde si un cartof fiert, ziua patru carne slaba fiarte si supe de legune, ziua cinci- cam tot ce ai mincat primile patru zile, ziua sase adaugi si ceva orez.
    Multa bafta!
    ps foarte important pe tot parcursul postului sa iei vitamine si minerale.
  •  
    • 1711 mesaje
    23 Apr 2008, 11:13
    0 1
    ggs, in afara de post altceva ce mai faci???? cati ani ani? daca esti la scoala, cum in palaria mea mai dai randament??? basca, ai fi si in perioada de crestere, nevoile metabolice cresc... sau ai nevoie si de cateva kile in minus?
    iar daca muncesti, sper ca nu lucru fizic, si cu nu prea multa responsabilitate! nu as vrea sa te vad cand te-o trazni foamea, caci degeaba te minti tu ca nu, ca ea te-apuca si te-apuca cu efect de rebound.. iar eu la foame, fac urat! nici eu nu-s o mancacioasa, practic si eu postul negru, dar in Vinerea Mare, si tot m-am simtit ametita. special pentru ziua respectiva mi-am programat cele mai mici taskuri posibile. Oricum, vitaminele sunt esentiale!
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    23 Apr 2008, 16:58
    0 1
    Conti multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont de ele;
    Delia, am 34 de ani, tin post nu ca sa pierd din greutate ci ca asa mi-am propus(desi Conti are dreptate, mi-am ales super bine momentul); nu se mai pune problema la mine de crestere
    azi se implinesc 3 zile de cand nu am mancat nimic....am slabit 3 kilograme, cam un kilogram pe zi...acuma nu mai simt foamea aproape deloc, dar ma voi opri si de maine dimineata incep sa mamanc; initial asa mi-am si propus, sa tin acest post 3 zile...desi simt ca il mai pot duce, totusi este mai bine sa ma opresc.
    Incredibil, ma asteptam sa fie mai greu, dar uite ca nu.
    Am o munca de birou in schimb care necesita atentie, lucrez cu cifre si nu as vrea sa ma scuz in fata sefilor: stiti, am gresit, eram in post!!!.. asta nu ar fi o scuza, ar fi direct semnatura mea pe demisie....
    nu am avut ameteli pana acuma, si culmea nici energia nu mi-am pierdut-o total....a fost foarte ciudata aceasta experienta pentru mine ca sa zic asa....cred ca o sa o mai repet...undeva in viitor ca si metoda de detox...
    aaaa, Conti...in tot acest timp am iesit afara, practic a fost ok si din acest punct de vedere, desi eu am reale probleme de tranzit, parca m-am reglat precum ceasul elvetian...dimineata....bum bang...
  •  
    • 2520 mesaje
    23 Apr 2008, 22:12
    0 1
    Este ciudat cit de multe chestii pozitive iti poate aduce postul negru in viata daca stii si ai grija cum te folosesti de el. Eu am tinut postul anul trecut in aprilie si de atunci nu concep sa pun in mine mincare nesanatosa (fast food, sucuri precum cola, etc), mi-am rezolvat pb cu costipatia care ma omora de citiva ani, mi s-a ameliorat simtitor pb cu articulatiile.
    Important de stiut este ca postul trebuie pregatit psihic, nu se recomanda persoanelor sub 21 de ani sau cu diferite pb de sanatate. Indicatia cea mai importanta ar fi sa fie facut sub supraveghere medicala.
    ggs, multa bafta pe viitor ! postul sa nu-l mai tii mai curind de sase luni (chiar daca acum ai tinut mai putin decit ti-ai propus initial, organismul nu e pregatit sa te mai ajute inca o data mai devreme de sase luni si asta in conditiile in care ai neaparat surplus de greutate).

    Cele care nu sinteti deacord cu postul, e bine totusi sa va informati inainte de a arunca cu pietre si mai mult, sa stiti ca atunci cind cineva intreaba o va face indiferent de ceea ce am zice noi si daca tot e sa o faca, macar sa fie bine informat. Nici o pb nu dispare doar ptr ca eu inchid ochii si nu o mai vad.