cum sa nu-mi mai fie foame

  •  
    • 309 mesaje
    14 Feb 2008, 12:13
    9 1
    Sa nu radeti,dar mie-mi este foame mereu,bine nu mananc tot timpul,dar la 2 ore mi se face foame si daca nu mananc ceva,ma ia o durere de stomac de nu mai pot.Stiu ca am un ulcer,iau tratament,dar totusi,stiti ceva pt stoparea senzatiei de foame? Am incercat siluet r plus anticolesterol,chiar functioneaza,dar nu pot sa-l mai iau,nu suport gustul.Iar seara,daca mananc mai devreme de 7_30 -8,ma trezesc noaptea,nu pot dormi de foame.Va rog,ajutati-ma !
  •  
    • 2370 mesaje
    14 Feb 2008, 15:27
    3 1
    Si eu sunt la fel
    De cand m-am apucat de dieta adorm numai cu pastile de somn, ca altfel numai la mancare ma gandesc toata noaptea
    Incearca seara cu FibrobarR, batonul de slabit cu ciocolata vegetala care inlocuieste o masa, e bun dar cade greu si nu-ti mai e foame.
    Si incearca sa mananci cat mai putin si de exemplu daca ti se face foame acum, lupta cu tine si mai abtine-te juma de ora si baga apa sau limonada. O sa vezi ca ti se "micsoreaza" stomacul.
  •  
    • 309 mesaje
    14 Feb 2008, 16:51
    6 2
    Problema e ca nici apa multa nu pot sa beau,imi vine sa vomit daca beau prea multa,iar ca sa beau atunci cand mi-e foame...nici atat nu pot.Sunt eu mai ciudata??Oricum,nemancata nu pot sta,ma doare capul,nu mai zic de stomac,ma ia si ameteala,iar daca mananc putin,peste o ora mi-e foame iar.Of,of...
  •  
    • 302 mesaje
    14 Feb 2008, 17:14
    3 4
    Stai linistita ca si eu sunt in aceeasi situatie. Daca ai avea de lucru iti spun eu ca ai uita de mancare.
  •  
    • 49 mesaje
    14 Feb 2008, 19:28
    7 1
    sunt de acord cu ideea ca daca ai avea o ocupatie ai uita de orice-mai ales de foame!...incearca sa citesti o carte,sau dak ai comp si net stai pe net,ia muzica,danseaza,fa-ti tratamente cosmetice,relaxeaza-te,rasfata-te,scrie o carte sau articole...Orice e productiv atata timp cat te tine ocupata.si da roade mai ales in senzatia de foame...Apuca-te de dans oriental din buric daca nu ai ce face-ia-ti cateva melodii de pe net arabe(din clona sau altele) si baga,k nu te vede nimeni!...
    Fa orice,numai ocupa-ti timpul!Sa-mi spui cum merge.te pup
  •  
    • 309 mesaje
    14 Feb 2008, 19:46
    1 1
    Fetelor,e boala curata,ascultati-ma ce va spun!In toamna,am zugravit,al meu sot mester mare iar eu "salahor" (cum glumea el).DEci treaba ca la balamuc.Ce folos,ca foamea tot venea si daca nici atunci nu eram ocupata...Oricum,merg la servici,acasa liber putin - treaba multa....deci....Va pup si sa fiti iubite!
  •  
    • 3 mesaje
    15 Feb 2008, 22:10
    1 0
    asa am patit si eu dar incearca sa te abtii macar 2-3 zile mincind doar salata ,supe, si fructe fara piine si dupa aceeaai sa vezi ca nu iti mai e greu
  •  
    • 9 mesaje
    16 Feb 2008, 01:53
    3 2
    Mananca din 3 in 3 ore o ceva care sa nu depaseasca 400 calorii si neaparat sa aiba PROTEINE. Exemplu : un iaurt cu un fruct, un fruct cu o mana de nuci sau alune, un ou cu o ceasca de spanac, jumatate de piept de pui cu 2-3 castraveciori murati. Dimineata trebuie sa mananci bine, adica : cereale integrale cu lapte degresat, un ou fiert cu o felie de paine neagra si o rosie, o ceasca cu fructe tocate si o ceasca de iaurt degresat etc.

    Posibilitatile sunt multiple. Proteine, proteine, proteine la fiecare masa.
  •  
    • 49 mesaje
    16 Feb 2008, 08:48
    3 7
    scuza-ma dar ce fel de tampenie este asta...?!!unde ai auzit tu asa ceva???!corpul ca sa arda grasimi nu are nevoie DOAR DE PROTEINE,SA FIE SUPRASATURAT DE PROTEINE!!!...SI IN CAZUL IN CARE NU ESTI LA CURENT,CA SA POTI SLABI TREBUIE SA ELIMINI SI ZAHARUL!...ORI IAURTURILE CU FRUCTE ASA RECOMANDATE CU CALDURA DE TINE CONTIN O CANTITATE IMENSA DE ZAHAR!....SI IN PLUS,FRUCTELE DAU SENZATIA DE FOAME LA SCURT TIMP DUPA INGERARE...TE SFATUIESC SA MAI STUDIEZI SI TU PUTIN NUTRITIONISM ...DOAR ASA,SA NU TE FACI DE RAS INCERCAND SA TE LAUZI...
    IMI PARE RAU DACA AM FOST PREA DURA,DAR CINE HABAR N-ARE NU AR TREBUI SA POSTEZE...NU???!....
  •  
    • 21 mesaje
    16 Feb 2008, 12:39
    3 2
    da ea nu a zis nimic de zaharuri, si nici de iaurturi cu fructe cumparate, ci de un iuart cu un fruct separat, si daca asta nu e mancare sanatosa nu stiu care e. Si fructele nu sunt la fel pentru toata lumea, pentru ca eu de exemplu mananc fructe cand mi-e foame si chiar ma satura. Si ce parca toti care posteaza sunt nutritionisti?
  •  
    • 9 mesaje
    16 Feb 2008, 17:56
    5 1
    Lexo, daca tie ti se pare o tampenie ce am scris e ok, nu ma supar. Fiecare are dreptul la parerea proprie. Nu imi convine,insa, tonul pe care il folosesti si nu ai dreptate in ceea ce spui.

    Daca citeai mai atent ai fi vazut ca am spus iaurt cu un fruct, nu iaurt cu fructe, care are tot felul de chimicale in el si pe care nu il recomand nimanui.

    Si da, sustin ce am spus, trebuie sa ai proteine la fiecare masa, pentru ca proteinele tin de foame si organismul ca sa le digere consuma mai multa energie decat pentru carbohidrati sau grasimi. Atentie! Nu am zis doar proteine si am si exemplificat tipuri de mancaruri.

    Scoate-ti capul ala din fund si gandeste inainte de a da cu bata si de a critica. Fata asta a intrebat ce sa faca sa nu-i mai fie foame si i-am raspuns ce functioneaza in cazul meu. Nu imi arog nici statutul de nutritionist si nici pe cel de atoatestiutoare ca tine.

    Si, da, sunt informata in probleme de nutritie si de alimentare corecta, mai mult decat crezi tu si n-am sa elborez pe tema asta. Te las cu frustrarile tale!
  •  
    • 183 mesaje
    16 Feb 2008, 20:01
    1 0
    Fetelor nu va certati.Orice parere din experienta proprie e buna.Asa mai aflam si noi de la una la alta diverse "trucuri" de pacalit foamea.Mie de exemplu un iaurt cu fructe(facut in casa) imi potoleste foamea.Din ce am mai citit,combinatia de proteina (din lapte,iaurt) cu fructoza(din fructe) se digera mai greu,organismul munceste mai mult sa o digere si nu-ti este asa de foame ca si cand ai manca un iaurt simplu sau un fruct singur.Voi stiti ceva de asta?
  •  
    • 49 mesaje
    16 Feb 2008, 20:46
    1 0
    Auzi Lexa,chiar daca nu e treaba mea permite-mi sa te corectez...
    Te-ai vrut ironica,ai crezut ca tot ce spui tu e lege.Daca nici n-ai fost in stare sa citesti (corect) ce a scris RyanSM si te-ai apucat sa critici,nu vad alta explicatie.

    Daca nu sunteti in stare sa dati un sfat CORECT,adica nu doar ca sa va aflati in treaba,atunci nu postati.Chiar nu vad ce sens are sa postezi la un subiect la care esti total paralel.Lexa,nu te supara,imi exprimam si eu opinia
  •  
    • 309 mesaje
    17 Feb 2008, 12:55
    0 1
    VA multumesc pt raspunsuri!Va rog sa nu va certati...am cerut si eu niste sfaturi....am vazut ca sunt mai multe in situatia asta si cred ca ne-ar prinde bine experienta altora.Va pup si o zi buna va doresc!
  •  
    • 1 mesaje
    13 Aug 2011, 19:25
    0 0
    Buna! sunt nou pe aici si am citit ce ati scris fiecare,stiu cum este sa iti fie mereu foame si eu ma confrunt cu aceasta problema si imi este foarte greu mai ales ca am si ulcer deudonal.....si chiar as vrea si eu sa mi se spuna cam ce as putea face ca sa nu imi mai fie mereu foame si sa pot tine un regim alimentar care sa ma si slabeasca si sa nu imi afecteze ulcerul...va multumesc pt.orice sfat care mi la ti putea da.....
  •  
    • 260 mesaje
    23 Aug 2011, 14:37
    0 0
    Simona_1969 said:
    Buna! sunt nou pe aici si am citit ce ati scris fiecare,stiu cum este sa iti fie mereu foame si eu ma confrunt cu aceasta problema si imi este foarte greu mai ales ca am si ulcer deudonal.....si chiar as vrea si eu sa mi se spuna cam ce as putea face ca sa nu imi mai fie mereu foame si sa pot tine un regim alimentar care sa ma si slabeasca si sa nu imi afecteze ulcerul...va multumesc pt.orice sfat care mi la ti putea da.....

     

    Simona, problema ta este intr-adevar mai delicata. Si eu m-am confruntat cu faptul ca-mi era tot timpul foame si nu stiam ce sa mai fac. Am mers la nutritionist si mi-a recomandat o dieta personalizata si pastilele slim&fit care sunt un adjuvant in slabire avand principal efect tocmai scaderea poftei de mancare. Acum ma simt bine si am slabit. Insa, nu cred ca ar fi indicat pentru tine sa iei pastile de slabit, ai intrebat cumva un nutritionist despre asta? Ceea ce stiu sigur este ca trebuie sa eviti abuzul de antiinflamatoare nestroidiene, cum ar fi Aspirina.

     

    Pentru detalii despre posibile diete de urmat care sa nu afecteze faptul ca ai ulcer duodenal, uite un articol de folos: http://www.nutritie-sanatoasa.ro/articol/Retete-naturiste/Terapii,-cure/992/Alimentatia-dietetica-in---ulcerul-gastric-si-duodenal

     

    Sper sa te ajute!

  •  
    • 232 mesaje
    25 Aug 2011, 13:25
    0 0
    Fiecare dintre noi are propria poveste cu pastilele de slabit. Eu am incercat mai multe tipuri de pastile, unele eficiente, altele mai putin. Simona, asa cum scria si DariaMih, la tine e mai complicat sa iei pastile de slabit, dar incearca sa faci mult sport si sa consumi multe lichide (mie cand imi este foame seara mananc compoturi facute in casa).

    Ca tot pomeneam de povestea fiecaruia cu pastilele de slabit, iata povestea unei femei cu pastilele slim&fit:
    http://www.youtube.com/watch?v=kax-EFsyveA
  •  
    • 500 mesaje
    25 Aug 2011, 21:35
    1 0
    incearca sa te abti ,primele zile este foarte naspa apoi ti se obisnuieste stomacul cu stilul al nou de mancat aaaaaa si mai este ceva eu mai folosesc acele batoane din grau expandat se gasesc la plafar .Sunt foarte bune .
  •  
    • 151 mesaje
    29 Aug 2011, 19:47
    0 0
    kidokido desi initiatoare nu se mai stie, topicul a ramas inca de actualitate pentru noi toate.
    Si la mine au functionat batoanele din grau expandat despre care spune Onutta21, doar ca dupa un timp ajungi sa nu le mai suporti si vrei altceva, dar pentru silueta facem sacrificii.
    Cutesuzy, si eu ma numar printre consumatoarele multumite de slim&fit, dar nu stiam despre filmarea cu povestea aceasta.
  •  
    • 168 mesaje
    2 Sep 2011, 00:08
    0 0
    Da GeorgianaBB, pentru siluetă facem sacrificii, dar după ce mergem la medicul potrivit și urmăm o dietă personalizată departe de a fi stricta si drastica, realizam ca slabitul nu e numai chin fara rezultate. Si eu sunt prietena cu pastilele slim&fit si ne intelegem foarte bine.
    Kidokido, articolul pus de tine m-a determinat ca maine sa-mi cumpar ananas.