biserica sf.mina

  •  
    • 2 mesaje
    23 Apr 2009, 17:00
    4 2
    va rog sa-mi trimiteti si mie rugaciunea am mare nevoie de ajutor
  •  
    • 2 mesaje
    23 Apr 2009, 17:24
    2 0
    Va rog sa-mi trimiteti rugaciunea de la jupaneasa pe adresa miha.marin85@yahoo.com
    am mare nevoie de o speranta
  •  
    • 13 mesaje
    7 Ian 2010, 20:47
    6 3
    Salut fetelor!Am si eu o rugaminte:as dori sa-mi spuneti daca Acatistul Sf Mina trebuie citit timp de 40 de zile,daca ptr fiecare seara trebuie o lumanare sfintita..la sfarsit unde trebuie sa i multumim?si in ce fel?exista o rugaciune de multumire?
  •  
    • 28 mesaje
    24 Feb 2010, 11:48
    2 4
    Doamne ajuta!
    Mai oameni buni, voi credeti ca la Dumnezeu se "merge" ca la vrajitoare si ghicitoare? Cititi de 9 ori rugaciunea cutare si vi se indeplinesc dorintele?
    Rugati-va din inima, cu dragoste si cu credinta, cititi acatistul Sf Mare Mucenic Mina 40 de zile, sau al oricarui alt sfant de care va simtiti aproape, sau Acatistul Maicii Domnului, si daca ceea ce cereti este spre folosul vostru, va ajuta sfantul, Maica Domnului... dar daca nu este voia Domnului ca acel lucru sa se intample, rezolvarea problemelor vine de obicei sub alta forma, peste asteptarile noastre. Atata timp cat aveti credinta si va rugati cu credinta ca Dumnezeu va ajuta oricum, nu aveti decat de castigat. Dar evitati ritualurile acestea de "indeplinire a dorintelor", falsele acatiste care mai apar uneori chiar si prin biserici, vorbiti cu un preot pentru sfat bun. Cititi si acatistul Sfantului Nectarie care este si vindecator de boli, dar si grabnic ajutator, asa cum este si Sf Mina - nu numai "cel care ajuta pagubitii" cum este "promovat" in media sau de unii. Dumnezeu sa va lumineze!
  •  
    • 33 mesaje
    24 Feb 2010, 12:17
    4 2
    cum se ajunge la biserica sfanta mina?
  •  
    • 3 mesaje
    2 Mai 2010, 16:36
    0 1
    vreau sa tin si eu acatistul SF MINA dar nu stiu cum . Am fost sechestrata si furata de propria cumnata si vreau sa stiu cum as putea sa-mi recuperez banii. si mai ales sa-i deschida ochii sf MINA cumnatei sa nu mai faca rau la nimeni. MULTUMESC.
  •  
    • 3 mesaje
    2 Mai 2010, 16:39
    0 2
    la biserica SF MINA se ajunge de la unirii pe calea calarasilor cam 200 de m si este pe stanga
  •  
    • 3 mesaje
    2 Mai 2010, 16:45
    1 0
    jupaneasa te rog trimite-mi si mie rugaciunea. Am mare nevoie de ajutorul sf MINA. adresa mea este silvia_popescu80@yahoo.com. multumesc anticipat
  •  
    • 338 mesaje
    3 Mai 2010, 00:59
    4 0
    Fetelor, Hristos a inviat!

    Am avut rabdare sa citesc intreg topicul.

    Acatistul este un imn de lauda dedicat unui Sfant. Aceste Acatiste au fost gandite si concepute de Sfintii Parinti. Este de ajuns sa-l intrebati pe nenea google "Acatist Sfantul Mina", sau oricare alt Sfant si gata, descarcati sau copiati orice aveti nevoie. NU exista, cum spunea si Zenith, ritualuri de citire a Acatistelor. In fata lui Dumnezeu are valoare ce vede in sufletul nostru. Geaba te rogi 9 zile, 15, 25, 40, 100 daca spui rugaciunea ca pe o poezie fara a-ti fi inima franta de durere pentru pacatele savarsite, iar mintea zboara la alte griji ale zilei.
    Sa ne rugam cu dragoste si cu credinta. ATAT! Iar pentru sfaturi de rugaciune, apelati la preotul duhovnic, pentru ca el este doctorul sufletelor noastre, nu colegele de pe forum!
    Care este scopul vietii in trup, in lume? Mantuirea sufletului. Simplu! Iisus se ruga sa fie fericit in asta lume, sa-i dea Domnul cine stie ce onoruri lumesti? Nu. Se ruga Tatalui sa ne mantuim noi, fiii LUI. El este modelul nostru, de aceea ni L-a trimis Tatal, sa vedem cum se traieste in trup pentru suflet.

    "Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte vi se vor adauga voua!"

    PS: Maria si Marta apar in aceeasi rugaciune referitor la Evanghelia in care Marta se straduia sa faca ospat mare, iar sora ei, Maria, statea cu capul plecat in bratele lui Iisus ascultandu-I invataturile. Marta L-a intrebat pe Iisus daca este corect ce face Maria, in loc sa o ajute la treaba. Iisus i-a raspuns ca Maria si-a ales partea cea buna, pe cand ea, Marta, degeaba se osteneste pentru cele lumesti ca la nimic nu folosesc.

    Doamne ajuta!
  •  
    • 3144 mesaje
    5 Mai 2010, 21:40
    2 0
    Frumos scris!!!!Poate uni saraci cu duhul invata !!!

    postat de: Zenith la data: 2010-02-24 11:48
    Doamne ajuta!
    Mai oameni buni, voi credeti ca la Dumnezeu se "merge" ca la vrajitoare si ghicitoare? Cititi de 9 ori rugaciunea cutare si vi se indeplinesc dorintele?
    Rugati-va din inima, cu dragoste si cu credinta, cititi acatistul Sf Mare Mucenic Mina 40 de zile, sau al oricarui alt sfant de care va simtiti aproape, sau Acatistul Maicii Domnului, si daca ceea ce cereti este spre folosul vostru, va ajuta sfantul, Maica Domnului... dar daca nu este voia Domnului ca acel lucru sa se intample, rezolvarea problemelor vine de obicei sub alta forma, peste asteptarile noastre. Atata timp cat aveti credinta si va rugati cu credinta ca Dumnezeu va ajuta oricum, nu aveti decat de castigat. Dar evitati ritualurile acestea de "indeplinire a dorintelor", falsele acatiste care mai apar uneori chiar si prin biserici, vorbiti cu un preot pentru sfat bun. Cititi si acatistul Sfantului Nectarie care este si vindecator de boli, dar si grabnic ajutator, asa cum este si Sf Mina - nu numai "cel care ajuta pagubitii" cum este "promovat" in media sau de unii. Dumnezeu sa va lumineze!
  •  
    • 14 mesaje
    11 Mai 2010, 00:13
    0 0
    buna fetelor
    imi puteti spune cum se tine acatistul Sf Mina si ce trebuie facut
    imi puteti trimite un e-mail pe robert_shadyy20@yahoo.com
    va multumesc
  •  
    • 12 mesaje
    11 Mai 2010, 00:27
    0 0
    Va rog postati, si eu as vrea sa aflu. Ms
  •  
    • 415 mesaje
    11 Mai 2010, 04:13
    1 0
    Citesti acatistul sfantului MIna(il cumperi de la biserica sau il cauti pe net) timp de 40 de zile.
    Daca esti din Bucuresti poti merge la biserica Sf.MIna sa-ti citeasca si preotii de acolo.Numai stiu cum e acum,inainte se faceau slujbe lunea,miercurea,vinerea si bineinteles duminica.
  •  
    • 14 mesaje
    11 Mai 2010, 09:51
    2 0
    am inteles ca este si o rugaciune
    care se tine timp de 40 de zile
  •  
    • 415 mesaje
    11 Mai 2010, 15:11
    1 1
    Rugaciunea de care se vb in topic este adresata Maicii Domnului si se tine martea. Am gasit-o si adresata Sfintei Marta.Deci in loc de sfanta Maria spui sfanta Marta. asta e rugaciunea de care s-a vb aici .
    Daca citesti acatistul Sfantului Mina,la sfarsit este riugaciunea adresata lui.
    Acatistul sfantului Mina se citeste timp de 40 de zile.



    RUGACIUNE CATRE SFANTA MARIA

    Se spune timp de 9 marti la rand avand o luminare sfintita.
    Rugaciunea este atat de puternica incat inainte de terminarea ei se va primi lucrul cerut, oricat de greu va fi.

    Sfanta Maria ma indrept plin de incredere catre tine cerandu-ti ajutorul. Cred cu tarie ca ma vei asculta in necazul mea si ma vei sprijini cand mi-e greu aratandu-ti recunostinta mea.
    Iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.
    Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in tristetile si durerile mele. In numele regasitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania, te implor roaga-te pentru mine si familia mea ca sa pastram pe Dumnezeu in inimi astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre mai des in durerea care ma copleseste acum (se spune pentru ce te rogi).
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta infrange orice greutati precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

    Se spune TATAL NOSTRU ���.., NASCATOARE DE DUMNEZEU���.

    sub indrumarile tale scapa-ne si pe noi. Rugaciuniule noastre nu le trece cu vederea si de primejdii ne scapa Preacurata si Binecuvantata Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu apara, mantuieste si pazeste pe robul tau (numele) de tot raul si necazul, de toate bolile si durerile, de toate farmecele si blestemele ca intreg si sanatos sa fie robul tau amin. Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh Amin.
    Sfanta Maria roaga-te pentru noi (se spune de 3 ori).
  •  
    • 14 mesaje
    11 Mai 2010, 15:16
    1 1
    multumesc satena
    dar acatistul se merge si se tine in biserica eu am gasit un acatist destul de mare cateva pagini
    pe perioada rugaciuni trebuie sa se tine post ceva
    imi poti lasa un id de mes ceva ca este cam incomod cu forumul
    sau spune pe forum cam tot ce trebuie facut
    multumesc mult
  •  
    • 415 mesaje
    11 Mai 2010, 15:43
    1 0
    Acatistul este mare intradevar.
    Nu stiu sa se tina post.Dar daca poti incearca sa tii miercurea si vinerea(sau macar Vinerea).Acatistul se poate citi acasa.
    Aprinde candela sau o lumanare cand il citesti.Se citeste 40 de zile fara intrerupere.
    Daca esti din Bucuresti poti merge si la biserica sfantul Mina si sa platesti un acatist de 40 zile ,pentru ca sa se roage si preotii odata cu tine.
    Daca vrei sa citesti acatistul pt casatorie,la biserica sfantul Mina se fac in fiecare luni rugaciuni pentru asta.

    Adresa bisericii sf. Mina este:

    Biserica Sf. Mina - Str. C. F. Robescu nr. 18 A, sect. 3
  •  
    • 14 mesaje
    11 Mai 2010, 17:20
    0 0
    deci eu ar trebuii sa citesc acatistul Sfantului Mina in fiecare seeara ttimp de 40 de zile iar martea la sfarsitul acatistului sa citesc si rugaciua Sfintei Marta?
    iar la biserica stii vrun preot cu care as putea vorbi
  •  
    • 415 mesaje
    11 Mai 2010, 17:44
    1 0
    Rugaciunea aia n-are legatura cu acatistul sfantului Mina. Rugaciunea se zice numai martea,vezi cum e scris mai sus.
    Nu cunosc un preot anume.Te duci lunea de ex., cu un acatist si-i spui preotului care e problema ta.Iti mai zic si femeile de acolo ce sa faci ca e o mare de oameni la slujbe.
    Eu stiu asa,scrii acatistul si apoi stai sa-ti citeasca (alaturi de ceilalti oameni) preotul.
    La randul tau poti citi si tu acasa acatistul.sa stii ca e de mare ajutor sfantul MIna.
  •  
    • 14 mesaje
    11 Mai 2010, 17:52
    3 0
    eu am gasit acatistul asta pe net
    are si o rugaciune la sfarsit
    de rugaciunea asta vorbeai

    http://www.sfminavergu.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=2