Cearcane- cum scapam de ele?

  •  
    • 7 mesaje
    18 Mar 2004, 11:00
    4 8
    Sincera sa fiu am incercat tot felul de creme pentru a scapa de cearcane, si mai ieftine , si mai scumpe, dar nici una nu pare sa fi dat rezultate. Stie cineva o metoda buna pentru a scapa de ele? Sau macar un anticearcan bun care sa le mai estompeze?
    Merci
  •  
    • 263 mesaje
    18 Mar 2004, 11:30
    3 2
    pai o metoda naturista: comprese de flori de albastrele, dar trebuie sa o aplici cel putin cel putin 2 sapt...
    depinde si de cauza, iti aerisesti bine camera in care dormi? in fine "nimicuri" d-astea.
    o crema buna anticearcane: diopticerne lierac, dar eu nu am incercat-o!
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Mar 2004, 13:42
    2 0
    Din pacate,ar putea sa fie de vina anumite afectiuni, din cate mi s-a zis mie. In plus, pot fi din cauza calculatorului, a alimentatiei, a somnului prea putin, etc. Depinde de culoarea pe care o au cearcanele tale. Ale mele (le am inca de la inceputul liceului, parca in facultate s-au facut si mai si) sunt maronii. O prietena mi-a recomandat un corector, anti-cearcan de culoare roz...numai ca ar trebui sa dau si cu fond de ten, sa se uniformizeze cloarea, etc, etc, etc si eu sunt prea lenesa si u ma pricep. Am incercat si eu creme de la Oriflame si Avon si am zis ca nu mai cumpar niciodata de la firmele astea. Nici un rezultat! Si le-am aplicat, nu gluma! De comprese n-am timp, am citit ca mai ajuta la inviorarea ochilor si a zonei din jurul lor o lungurita pusa la congelator cateva minute si tinuta pe ochi vreo 5 - 10 min (echivalentul "domestic" al mastilor speciale cu gel din comert care se tin la congelator si apoi se aplica). Da' pe mine ma luau durerile de cap si am renuntat. Daca auziti de altceva... pliz share it with me... Multam si bafta!
  •  
    • 7 mesaje
    18 Mar 2004, 13:46
    0 2
    Merci mult, sa incerc si cu albastrelele. Cat despre crema, de exemplu eu ma dau acum cu una de la lancome, care ar fi trebuit sa fie buna, dar nu vad schimbari.
    Dar anticearcan-fond de ten care o fi mai bun, sa nu faca riduri si totusi sa nu fie nici foarte gras?
  •  
    • 7 mesaje
    18 Mar 2004, 13:52
    2 0
    Da, tot de culoare maronie sunt si la mine, borgia...si chiar ma enerveaza ca de exemplu si pleoapa are culoarea asta......si intotdeauna cand ma fardez aplic mai intai un fard de culoare alba, sa mai estompez ceva. Cred totusi ca nici o crema nu e prea buna, din moment ce am incercat cam din toate categoriile. Una care imi face totusi bine, in sensul ca nu mai sunt cercanele asa adancite, este crema de ochi de la avon, in rest......
    Ce ma streseaza si mai mult este ca am inceput sa fac riduri serioase de la fondul de ten anticearcane...
    Complicat
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Mar 2004, 14:55
    0 0
    Mara, eu cand incercam sa imi dau cu anti-cearcan parca se vedea si mai si (adevarul e ca era al altcuiva, era bej, nu roz, cum mi s-a recomandat). Da' am renuntat. Si pleoapele mele aceeasi culoarea maronie o au (desi tenul nu e masliniu). Zici ca sunt panda uneori... Cremele astea (cea de la Oriflame cica "albeste cearcanele".. vezi sa nu...) poate ca in cel mai bun caz reusesc sa hidrateze zona din jurul ochilor; dar pana acum nu am auzit de ceva care sa aiba efect in cazul cearcanelor...
    Cat despre riduri... si eu am, cred ca sunt si de expresie (eu ma incrunt si cand lucrez la calculator, adica cam 9 ore pe zi in cazurile bune), insa ma enerveaza ca la 24 de ani am asa ceva! Cremele alea pe care le folosesti nu sunt antirid?
    Eu mi-am luat acum demachiant pt ochi de la Gerovital (ma machiez rar, dar daca nu ma demachiez cu ceva special pt ochi "plang" cateva ore) cu albastrele, fara ulei sau alcool. Scrie pe el ca in timp poate sa diminueze cearcanele... dar eu nu prea cred.... Insa e ok ca demachiant.
    Si... inca o intrebare, daca nu vrei, nu raspunde - cat e crema de la Lancome? Multam
  •  
    • 7 mesaje
    19 Mar 2004, 10:33
    3 0
    Crema de la lancome nu stiu exact cat e, am primit-o din strainatate, oricum e f scumpa din cate am inteles (peste 30 de euro....), si dupa cum spuneam nu da rezultate prea bune
  •  
    • 831 mesaje
    19 Mar 2004, 11:30
    1 0
    Buna Evelor! M-am confruntat si eu cu aceasta problema a cearcanelor....am incercat si creme de la Avon si de la Oriflame...insa nici un rezultat. Eu am incercat timp de vreo luna de zile cu tampoane de vata imbibate intr-o infuzie de flori de tei, pe care le aplicam seara pt. 20 de min. Nu pot spune ca nu mai am deloc cearcane, insa o imbunatatire tot s-a observat: cearcanele s-au mai estompat, iar daca aplic un anticearcan aproape ca sunt invizibile! Trebuie doar sa aveti rabdare si sa perseverati. Toate cele bune
  •  
    • 1530 mesaje
    19 Mar 2004, 11:50
    0 0
    Ilinka, problema mea e ca nu am timp! Ajung acasa pe la orele 10 jumatate-11 (uneori si mai tarziu), iar in 20 de min eu deja dorm dusa!Daca ar fi vorba de o crema, o aplic repejor si ma duc sa dorm, insa de tratamente "complicate" n-am timp... din pacate.
  •  
    • 30 mesaje
    21 Mar 2004, 15:16
    0 1
    eu personal folosesc o crema pentru ochi de la Elmiplant. Mi se pare foarte buna. Am mai folosit comprese cu ceai de albastrele ( faci infuzie, o racesti la frigider, comprese 1/2 h).

    Dar mai e un aspect: cearcanele nu apar asa din senin.. incearca sa te odihesti mai mult/ mai bine, renunta la tutun, bea suficiente lichide... mai redu din timpul stat in fata calculatorului/ televizorului.. Un monitor haios chiar te afecteaza. (buna-s de dat sfaturi, io care stau min. 10 h /zi la calculator... )
    Nu in ultimul rand, cearcanele pot fi generate si de afectiuni ale rinichilor sau ficatului... un medic poate sa spuna mai mult si mai bine.
  •  
    • 518 mesaje
    29 Ian 2008, 12:03
    0 0
    si pe mine ma interesa un anticearcan bun. dar nu o crema care sa previna cearcanele. din aceea am. vreau ceva care sa acopere cat de cat dar sa contina eventual si ingrediente care sa diminueze cearcanele. imi spunea cineva de corectorul de la Avon. dar banuiesc ca acela nu trateaza. voi ce anticearcan ati folosit si va place? dar nu vreau sa dau o avere pe el. la bugetul meu...
  •  
    • 736 mesaje
    29 Ian 2008, 13:34
    0 1
    M-am gandit ca ar fi de folos celor care au problema asta: http://darkcircles.in/
    pnik, in finalul articolului sunt mentionate cateva anticearcane bune.
  •  
    • 518 mesaje
    29 Ian 2008, 14:36
    1 2
    multumesc. m-am uitat pe acolo, dar nu am gasit decat niste sfaturi. la mine e vorba si de timp.
  •  
    • 1144 mesaje
    30 Ian 2008, 07:54
    0 0
    Si eu am mari probleme cu cearcanele. De o luna am inceput sa folosesc Cernor, insa nu vad niciun rezultat. Pe prospect scrie ca tratamentul trebuie sa dureze intre 2-4 luni, asa ca o sa folosesc crema timp de 4 luni. Am incercat nenumarate creme din comert, toate se lauda ca fac minuni impotriva cearcanelor inchise la culoare, insa niciuna nu e buna.
    Si cu anticearcanul am mari probleme. Dimineata arata foarte bine, ascunde cearcanele, insa dupa 4-5 ore intra in piele sau ce naiba face si nu mai acopera nimic.
    Daca nici cu Cernor nu reusesc nimic, va trebui sa ma obisnuiesc cu ele, inseamna ca nu se vor ameliora niciodata. Cel mai tare ma enerveaza ca nici nu pot sa ma machiez la ochi asa cum vreau, pt ca unele culori mai intense scot nesuferitele astea de cearcane in evidenta
  •  
    • 79 mesaje
    30 Ian 2008, 22:50
    2 0
    Eu am folosit o vreme crema de ochi de la Hofigal, parca ii zicea "Hof.Viodana" – Gel Contur Ochi cu ceva extract de portocale, era si antirid, si a fost singura crema din cate am folosit care mai reducea din cearcane. Cred ca am dat vreo 5 lei pe ea si am luat-o dintr-un magazin cu produse naturiste. Cat despre anticearcan, mi-am luat acum Absolute concealer for eyes de la Oriflame (10 ml). Sunt extraordinar de incantata si tot asa nu am dat mai mult de 5 lei. Ce are anticearcanul asta asa minunat, contine niste particule mici ce reflecta lumina. Face ochii atat de luminosi si sanatosi! Se poate folosi si fara fond de ten pt ca tot are efect si nici nu am observat sa se stranga in pliul pleoapei, chiar daca eu am probleme cu stransul machiajului in pliu.
  •  
    • 518 mesaje
    31 Ian 2008, 08:37
    1 2
    mi-l luasem si eu, dar i l-am dat mamei, caci isi dorea si ea unul. iar apoi nu l-am mai vazut in urmatorul catalog. o sa-l mai urmaresc, mai ales daca spui ca e super.
  •  
    • 3 mesaje
    25 Feb 2016, 15:19
    0 0
    Instantly Ageless - JEUNESSE 
    Acest mesaj a fost editat de către marceladavid: 25 Feb 2016, 15:28
  •  
    • 3 mesaje
    25 Feb 2016, 15:24
    0 1
    Mara_ said:Sincera sa fiu am incercat tot felul de creme pentru a scapa de cearcane, si mai ieftine , si mai scumpe, dar nici una nu pare sa fi dat rezultate. Stie cineva o metoda buna pentru a scapa de ele? Sau macar un anticearcan bun care sa le mai estompeze?
    Merci

     

    Buna. Este o crema cu efect instant in 3 minute pentru pungi sub ochi, cearcane si riduri - Instantly Ageless- JEUNESSE. efectul acestei creme dureaza 8-9 ore. Mama mea foloseste mai mult pentru ridurile de sub ochi. Ce trebuie sa sti e ca nu poti aplica peste aceasta crema un produs care este pe baza de ulei sau apa (ex: fond de ten) deoarece daca folosesti alt produs peste nu isi face efectul.  Daca doresti mai multe informatii putem discuta. marcela_david93@yahoo.com O zi frumoasa!   

  •  
    • 8 mesaje
    29 Feb 2016, 16:01
    4 2
    Fetelor, va recomand sa nu mai aruncati banii pe creme si produse minune care promit rezultate "spectaculoase", dar care dureaza 8-9 ore. Mai bine economisiti banii cateva luni si ii investiti in tratamente estetice, gen umplere cu acid hialuronic sau cu grasime proprie, care dau rezultate sigure si naturale, daca sunt facute de un medic experimentat.
  •  
    • 7 mesaje
    29 Feb 2016, 16:12
    1 1
    Likeangel80 said:Fetelor, va recomand sa nu mai aruncati banii pe creme si produse minune care promit rezultate "spectaculoase", dar care dureaza 8-9 ore. Mai bine economisiti banii cateva luni si ii investiti in tratamente estetice, gen umplere cu acid hialuronic sau cu grasime proprie, care dau rezultate sigure si naturale, daca sunt facute de un medic experimentat.




    Buna,lipofiling se numeste procedura iar eu sunt una dintre fericitele care au beneficiat de ea.Transfer de grasime in zona cearcanelor.Sunt deja 2 ani de cand am facut tratamentul si inca nu a inceput sa se diminueze efectul.Va recomand si clinica in care am fost,Luxury Aesthetics,clinica dl. doctor Iancu Morad.Succes,indiferent de clinica pe care o alegeti!