cel mai bun sampon?

  •  
    • 163 mesaje
    16 Mar 2004, 17:29
    7 7
    Caut un sampon cu adevarat bun dar si la pret accesibil, si pana acum nu am gasit am ncercat pantene, head an shoulders, cele de la Avon, de la Dove, de la Elseve si nici unul n pot spune ca m-a impresionat... asa incat deja mi-e frica sa mai incerc altele
    De care samponuri sunteti voi multumite? :?
  •  
    • 94 mesaje
    16 Mar 2004, 18:26
    4 6
    buna!!! toate firmele enumerate de tine, sunt numai reclama, sorry... nimic mai mult!!! asa am patit si eu, si pana la urma m-am oprit la unul... surpriza, nu rade..- sampon+balsam de urzica, costa max.20,000 lei si il gasesti la toate tarabele!!! pe mine m-a multumit cel mai mult!!!
    bafta!!!
  •  
    • 361 mesaje
    16 Mar 2004, 18:32
    3 3
    Draga Sahara, nu-i nimic de ras. In vacantele mele la tara, vara, imi luam sampon de la cooperativa din sat, si anume de urzica. Ma spalam cu apa de ploaie, iar la sfarsit ma clateam cu infuzie de frunze de nuc. Aveam un par.....superb. Eu sunt bruneta dar parul meu nu e negru, e un castaniu inchis, nu va pot descrie ce nuanta imi dadea acea infuzie, si ce matasos era parul meu de la samponul de urzica.
  •  
    • 167 mesaje
    17 Mar 2004, 06:24
    5 3
    Dupa ce am incercat si eu tot ce aparea nou pe piata si am constatat ca mi-am distrus parul am ajuns la samponul Gerovital H3 care contine 5 plante. Eu il folosesc acum pentru ca ma dau si cu lotiunea cu petrol de la Gerovital. Deeee...Trebuie acum sa repar ce am stricat. In schimb am facut comanda la un sampon cu matase si extract de orhidee(!!!) de la Faberlic. Pentru mine e o firma total necunoscuta dar am mai luat acum 2 saptamani o masca pt. fata de la ei si mi-a placut foarte mult. In plus ei spun ca toate produsele lor contin oxigen sa ca sunt super bune. Asta ramane de vazut.
  •  
    • 15 mesaje
    17 Mar 2004, 08:24
    2 1
    Eu folosesc de vreo 3 ani ELSEVE cu multivitamine, si mai nou si cu magneziu. Pentru parul meu a fost extrem de bun. Folosesc de asemenea si balsamul din aceeasi gama. Produsele loreal de obicei sunt bune. Insa sa nu te apuci sa cumperi de la vreo taraba sau chiosc, ca astia ar fi in stare sa o bage si pe mama lor in sticla, doar ca sa mai fure un pic. Sticlele nu sunt sigilate, asa ca mai bine cumperi de la o farmacie sau un magazin in care tu ai incredere. Pretul variaza intre 95 si 110 mii lei.
  •  
    • 1530 mesaje
    17 Mar 2004, 09:06
    2 0
    Eu am incercat o groaza. Si de la L'oreal si de urzica si de la Sun Silk si de la Dove si ce n-am mai incercat. Degeaba. Am un par de zici ca-i lana, f des si plin de volum. Si nu il mai suport! Gata! am zis ca il rad daca nu sta cum vreau!Evelor, stiti un sampon care m-ar ajuta? Multam
  •  
    • 23 mesaje
    17 Mar 2004, 09:23
    0 1
    Salutare fetelor!
    Eu folosesc de 5 ani aproape acelasi sampon ( spun aproape intotdeauna pentru ca de cateva ori am incercat sa-l alternez cu alte produse). Este vorba de samponul L'OREAL PROFESSIONAL SI BALSAMUL DE LA ACEEASI FIRMA. Pot sa va spun ca balsamul este unic. Iti lasa parul fin ca matasea, pe cuvant si se piaptana extrem de usor. Produsele le gasiti in saloanele de coafura.
    P.S. Eu ma vopsesc de 6 ani ( blonda) si pot sa spun ca am un par sanatos, cu volum si asta numai multumita acestor produse. Am incercat si altele inclusiv noul Garnier , dar nu se compara cu cele mentionate mai sus.
    Va pup!
    Sa fiti frumoase!
  •  
    • 242 mesaje
    17 Mar 2004, 09:45
    1 1
    Dragelor, si eu am incercat vreo 100 de sampoane, si nu pot sa spun cu mina pe inima ca am gasit samponul perfect.
    Eu am tot cautat un sampon pentru par moale si care sa-mi dea volum.
    Pot sa spun insa ca singurul sampon care lasa parul sanatos si matasos este cel de Zepter. Nu pot sa spun cit costa pentru ca l-am primit cadou, dar este un sampon cu adevarat bun.
    Oricum, nu depinde totul de sampon ci si de duritatea apei. Din experienta mea, daca la sfirsit va clatiti cu zeama de urzica sau cu un pic de otet cu apa, parul va arata mult mai bine. Si nu uitati ultima apa sa fie un pic mai rece, parul arata super!
    Va pup.
  •  
    • 637 mesaje
    22 Mar 2004, 10:45
    0 3
    ce parere aveti despre herbal essences?
  •  
    • 2234 mesaje
    22 Mar 2004, 11:11
    1 2
    eu nu folosesc sampoanele obisnuite de pe piata. sincer imi e mila de parul meu. am folosit si eu 2-3, gen panthene, sunsilk, elseve si rezultatul=drama. folosesc sampoane dermato-cosmetice, scumpe ce e drept dar merita.
  •  
    • 1530 mesaje
    22 Mar 2004, 12:15
    3 3
    Salut, Roxanica! Ce inseamna sampon dermato-cosmetic? Este de genul Klorane, sa zicem?
    Evelor, nu are nimeni parul gen "lana"? Eu sunt de-a dreptul disperata, parul meu sta ca o matura, e f f f des si plin de volum, iar eu nu-l vreau asa. Nu am timp sa ma duc la coafor din 3 in 3 zile! Pana la urma, nu ma deranjeaza ca e un pic ondulat, ci ca orice sampon sau balsam as folosi rezultatul e acelasi.Cred ca singurele solutii pe care le vad acum sunt: ori il indrept (am auzit de indreptarea cu solutie de permanent), ori il tund periuta...
  •  
    • 263 mesaje
    22 Mar 2004, 12:43
    0 2
    Buna borgia! si eu am parul ca al tau: cretz, des cu volum si oricit l-am ingrijit cu produse gen supermarket rezultatele au fost nule. as avea citeva sugestii care merg in cazul meu f bine:

    1. imi indrept parul cu un indrepatator GHD( se poate cumpara doar de pe net, sau din reteaua magazinelot tony and guy cel putin cind mi l-am luat eu acum 1 an). fa un search cu ghd proffesional straightener si vezi cite opinii pozitive are..in principiu sunt impotriva straightenerelor traditionale care numa distrug parul dar asta nu se comapara...am parul ca matasea(bun il scurtez mai des dar nu m-as desparti doamne feri de el) A si ia-ti si uleiul GHD.
    2. sampoanele cu efect anti-frizz, care te ajuta mult in cazul in care nu urmezi prima varianta
    3. e gama kerastase se gaseste doar la hairdresser, oleo-relax (si anti frizz)e ff buna. si are efect!
    oricum eu te sfatuiesc sa mergi pe prima varianta: ia-ti un ghd(era cam 120 eur)scapi e coafeze etc. parul il intinzi dupa spalare, uscare si te tine 1 sapt(putin sensibil la umiditatea aerului). eventual ajuti cu un sampon anti frizz, neparat o masca /balsam de calitate si evitat cit se poate vopseaua, usact cu foehnul si altele etc.
    oricum parul meu e super!
  •  
    • 1530 mesaje
    22 Mar 2004, 13:22
    0 1
    Multam, Tzapelina! voiam sa te intreb daca esti in Ro, ca sincer n-am auzit de gama de care vorbesti (sau de magazin). Cand am fost in dk am gasit un sampon anti-frizz super, apoi in Ro... pauza!
    De fapt, cred ca parul meu a fost ok numa cand l-am decolorat de 2 ori intr-o luna (pariu soldat cu obligatia vopsirii parului in portocaliu). Nu stiu ce o fi patit sarmanul, firele de par erau tot groase si sarmoase, insa stateau cumintele si aproximativ drept, cum ar trebui sa stea orice fir de par dragut
    De sampoanele anti-frizz ... in Ro n-am gasit, era ceva de la Elseve, parca, sau L'oreal, o gama speciala, ziceau ei...am folosit toata gama cam 2 luni, nici un rezultat notabil
    De Kerastase parca am auzit ... acu tre sa ma uit in farmacii sa vad daca gasesc. Insa ma enervez cand ma duc la farmacie si in loc sa imi recomande un sampon adecvat, farmacistele imi recomanda samponul x sau z, pe a carui eticheta scrie ca "lasa parul matasos, plin de vitalitate si de volum" Iooooiii, apoi sa vezi ce rezultat au asupra parului meu! Zici ca m-am electrocutat sau ca mi s-a facut parul maciuca din varii motive...
    In plus, produsele de la noi sunt facute pt Europa de Est = oribile, probabil contrafacute. Pantene din afara nu a fost asa nasol, ba chiar avea alta aroma.Si era sigilat.
    So... daca produsele la care te referi se gasesc si in Ro, pliz do say! Multam mult!
  •  
    • 263 mesaje
    22 Mar 2004, 14:15
    3 2
    hmm borgia,
    acum kerastase e o marca mai de lux de la l\oreal si se vinde de obicei doar la saloane. imi aduc aminte ca am citit acum 1-2ani pe net ca un salon din timisoara tocmai incepuse sa le comercializeze. asa ca in bucureesti tre sa fie un salon unde sa fie si sa se vinda;un astfel de sampon masca costa in jur de 15 -20 eur dar sunt bune. daca alegi antifrizz , oleo-relax de la kerastase iti garantez ca parul nu o sa mai fie matura(pot sa zic o imbunatatire de 70-80%)
    ca alternativa ai putea sa incerci gama lactocerat de la ducray (la farmacie)e buna, am folosit-o desi parul se simte ca e hidratat si straluceste, cind il piaptan tot e ca o matura.
    alta pista ar fi uscarea: personal las parul sa se usuce singur(mai ales de cind folosesc ghdul), dar am observat (acum citiva ani cind eram in necaz hihi)ca daca il pipeteni des cind e umed(desi nu e recomandat pt ca se rupe usor, si virfurile se disttrug cica)si iti pui o caciulitza pe cap arata apoi mai cuminte.
    eu zic sa iei in continuare in seama ghdul care pt mine a fost o revelatie desi m-am gindit tare mult pina l-am cumparat(mai ales ca nu cumparasem nimic online pina atunci)
    acum tu zici ca te-ai vopsit, la mine situatia e putin altfel ca eu nu m-am vopsit nicodata si nu folosesc fixativ(decit pesntru puful de pe frunte hihih) sau gel etc tocami ca sa nu-l stresez suplimentar. atunci sol ar fi un sampon de calitate, si eventual o scurtare daca e posibil.
    nu stiu incearca ceva produs farmaceutic gen ducray, klorane, la roche posay etc. Nu le-am testat(doar lactocerat de la ducray) dar sunt firme de incredere. oricum ca sa scapi de indicatiile precioase ale farmacistilor fa un search in legatura cu opiniile ref la produse ca sa stii ce cumperi dinainte.
  •  
    • 1530 mesaje
    22 Mar 2004, 14:54
    0 0
    Multam mult, Tzapelina! mi-am adus aminte de un magazin la Unirii care comercializeaza produse si aparatura pt saloane cosmetice. O sa fac o vizita... sper sa ajung in week-end. Cred ca iau Kerastase-ul, dupa cate zici imi da sperante
    De scurtat... nu prea e posibil, si asa e scurt... poate sa gasesc un salon unde sa dau peste un "geniu" care sa stie sa ma tunda....
    Multam din nou si keep in touch!
  •  
    • 100 mesaje
    22 Mar 2004, 16:54
    3 2
    Buna fetelor. Si eu am parul des, cu firul gros si aspru si mai e si putin ondulat pe deasupra. Mie imi place foarte mult balsamul si masca de par Decore. A, si mai este masca la plic de la Gliss. Imi fac parul mai molicel si usor de pieptanat. In plus eu mi-am luat (nu stiu cum se numeste exact dar sper ca intelegeti voi despre ce este vorba) un fel de 2 in 1, adica perie de par si uscator in acelasi timp. Si dupa spalat imi usuc parul cu chestia asta care personal imi place. Nu prea reusesc eu sa stapanesc onduleurile foarte bine in sensul ca dupa vreo zi doua incepe sa se onduleze dar este ok. A, si inca o chestie care imi place tare mult: niste cristale lichide care sunt produse profesionale si pe care mi le-am luat dintr-un salon de coafura. Ajuta parul sa stea cuminte si intins mai mult timp. Plus ca ii da si un luciu superb - asta in plus fata de luciul natural al parului. Sunt super mai ales ca nu incarca parul absolut deloc deloc deloc.
  •  
    • 213 mesaje
    22 Mar 2004, 17:16
    0 0
    Black_Magic_Woman, mai multe detalii despre cristalele lichide te rog..macar denumirea.
  •  
    • 962 mesaje
    22 Mar 2004, 19:10
    0 0
    cristale lichide??? do tell!!!!
  •  
    • 100 mesaje
    23 Mar 2004, 09:01
    2 0
    Fetelor, cam asta ar fi traducerea - cristale lichide. Produsul se numeste Cristalli Finishing. Ce se intampla: in flacon este lichid, dar cand pulverizezi picaturile care ies de acolo nu sunt...picaturi....sunt o chestie asa uscata. Ceva de genul unui deodorant spray cu pudra. Acum sa nu intelegeti ca pe par se vede ca o pudra. Pe par nu se vede nimic. Este un produs de finishing. Se aplica numai pe parul uscat si dupa aplicare parul ramane moale, lucios, foarte frumos mirositor etc. Eu l-am cumparat dintr-un salon de coafura, unde de altfel ma tot duc de mai mult de un an de zile si la aceeasi persoana. Costa cam 390 000 dar pe cuvantul meu daca nu face. Daca intrati la adresa http://www.alfaparf.com/menu-tra.html o sa il si vedeti. Salonul respectiv am vazut ca are o gramada de produse de la alfaparf, si nu numai, dar eu mi-am luat cristalele la recomandarea coafezei mele. Va pup si o zi frumoasa
  •  
    • 1222 mesaje
    23 Mar 2004, 09:41
    4 4
    `