despre implantul dentar

  •  
    • 31 mesaje
    16 Mar 2004, 13:24
    0 0
    Buna dragelor.
    Din pacate, ma confrunt cu o problema deranjanta (dpvd al sanatatii, estetic, financiar...)--o dantura cu PROBLEME!! De cand ma stiu umblu prin cabinete de stomatologie..am mai reparat cate ceva pe ici pe colo si pe termen scurt..Este o pacatoasa mostenire genetica(combinata cu o asimilare greoiae a calciului).Ma rog, informatiile de care am eu nevoie sunt in leg. cu implantul dentar. As avea nevoie de parerea cuiva care a apelat la aceasta procedura. Va pup pe toate.
  •  
    • 49 mesaje
    16 Mar 2004, 15:57
    0 0
    Implantul dentar este o procedura relativ noua in ROmania, dar care se practica inca de pe vremea faraonilor.Consta in introducerea in os a unui substitut al radacinii dentare, cel mai frecvent in forma de surub.Materialul utilizat astazi este un aliaj pe baza de titan, cel mai bine integrat in os, dar se mai pot utiliza si alte tipuri de materiale.Peste acest surub se aplica lucrarea protetica din ceramica. Exista posibilitatea ca organismul sa respinga implantul, ca pe un corp strain, nimeni (vorbesc acum de nimeni in lume, nu numai din Romania)nu poate garanta reusita.O pacienta din Canada mi-a spus ca la ei daca implatul iese, il repun gratis, dar daca a iesit o data, stau eu sa ma gindesc, de ce a doua oara organismul l-ar accepta?!Pt. ca problemele cele mai multe apar in momentul in care incepi sa maninci pe implant, nu cind sta in os fara nimic pe el. La noi problemele sunt legate de bani, pt. ca neputindu-se garanta ceva (cine spune ca acorda garantii la implante minte!)pacinetilor le este frica sa riste.Un implant costa minim 150 euro + 100 euro coroana de ceramica. Dureri postoperatorii nu sunt sau daca sunt intensitatea lor nu e mare. Insa, inainte de toate trebuie sa existe conditii de aplicare a implantelor, atit locale cit si generale.Asta numai medicul o hotaraste.Sper ca ti-am putut lamuri cite ceva.Sanatate maxima!
  •  
    • 2234 mesaje
    16 Mar 2004, 20:43
    0 0
    mey cristina, stiam si noi ce presupune implantul. m-am bagat in vorba ca sunt si eu interesata. am o dantura frumoasa, dar asa sensibilaaaaaaaa de imi vine sa ma jelesc nu alta. daca renunt la mersul la stomatolog s-ar putea ca din frumosii mei dintisori sa nu mai ramana nimic. eva de mai inainte, si acum si eu am vrea sa stim daca doare, care e starea in timpul si dupa operatie, niste adrese concrete, si niste pareri de la cele ce au facut implant. asa ca daca tot a fost abordat subiectul ma alatur si eu, si va rog din suflet un stomatolog bun, dar tot experimentat de voi, nu din auzite, plssssssssss
  •  
    • 31 mesaje
    17 Mar 2004, 10:11
    0 0
    Cristina, iti multumesc pentru raspuns dar vezi tu..asa cum zice si roxi, eu cu "documentatia" stau bine. Stiu despre ce e vorba, cunosc procedura si etapele care trebuie parcurse pana la interventia propriu-zisa...Costul per total este de min 500$/implant(surub, coroana si manopera)..Ma intereseaza o opinie(sau INCA UNA..) din partea cuiva care a facut un astfel de implant pt ca sincer nu ma pot multumi cu ideea ca "nimic nu e sigur".Sau macar o idee despre durata minima de "viata", excluzand ipoteza respingerii implantului de catre organism. Va multumesc din nou si va pup.
  •  
    • 148 mesaje
    27 Mar 2004, 00:26
    0 0
    Cristina_nita
    Un incisiv(de langa canin) care este stramb, adica e plasat mai in interior cam cu 2mm, daca in locul lui vreau un implant, acest implant poate fi pus in linie cu ceilalti dinti sau exact pe locul dintelui stramb????
    Mersi mult, sper sa citesti ennntrebarea mea.
  •  
    • 962 mesaje
    27 Mar 2004, 00:46
    0 1
    Tatal meu isi face implante dentare...Procedeul e destul de lung, cel putin la el. Spune, ce vrei sa stii, ce te intereseaza ca sa il intreb pe el!
  •  
    • 49 mesaje
    27 Mar 2004, 15:18
    0 0
    Draga Sabrina,
    implantul dentar se pune acolo unde nu mai ai dinte.Pentru problema ta sunt o multime de alte solutii mai sigure, mai putin invazive si mai ieftine.Trebuie sa mergi la un consult, unde ti se vor propune variantele optime si vei putea alege in cunostinta de cauza.
  •  
    • 148 mesaje
    27 Mar 2004, 19:32
    0 0
    Dintele in cauza a fost f cariat in interior in asa fel ca dupa ce au lucrat 2 dentisti la el a ajuns jumatate plomba iar acum am vazut ca se ingalbeneste si mai mult pe laterale, devine maroniu. Cred ca se cariaza iar. Am aparat ortodontic mobil dar dupa 4 luni am avut rani fff mari de la el si nu-l mai port.
    Acum stau sa ma intreb are rost sa port 2 ani un aparat sa indrept un dinte care poate e cariat coplect intr-un an jumate?
  •  
    • 148 mesaje
    27 Mar 2004, 19:40
    0 0
    Vreau sa mai spun ca asa sunt dintii mei de cand eram mica.
    Ce stomatolog bun stiti in Timisoara ?
  •  
    • 31 mesaje
    27 Mar 2004, 21:15
    0 0
    draga sabrina, stii cumva daca ti s-a scos nervul la dintele plombat? Pt ca daca nu mai ai nerv, dintele se va colora intr-un galben maroniu--deci nu inseamna ca e din nou carie..in cazul tau merge pusa o coroana pe acel dinte (asta in cazul in care radacina dintelui nu a fost afectata si poate suporta..) varianta coroanei este recomandata in cazul tau (si e mult mai ieftin..100$)..Mai departe, daca nu se poate pune coroana, vei avea de ales intre o punte(in cazul asta dintii invecinati cu cel stricat vor fi piliti..) si implant..care este fff scump..
    yoshi, nu am cunoscut nici o persoana cu implant dentar si ma intereseaza o descriere a experientei pe caz concret..daca ma poti ajuta, te rog. (ma intereseaza toate detaliile)
    va multumesc
  •  
    • 148 mesaje
    27 Mar 2004, 23:29
    0 0
    Mai am nervul.
    Ce e aia o coroana, nu pricepesc ???
    Revin cu ?...cu toate procedeele astea se poate pune dintele in linie cu ceilalti sau nu???????
  •  
    • 49 mesaje
    28 Mar 2004, 11:02
    1 0
    1.Coloratia galben-maronie a dintilor fara nerv apare mai devreme sau mai tirziu la toti dintii (fara nerv), fara sa insemne obligatoriu reaparitita cariei!!!!
    2.Sabrina, fara o consultatie pentru a vedea situatia concreta nu se poate spune ce si cum.Trebuie vazut exact spatiul dintre incisivul central si canin, acolo unde ar trebui sa fie incisivul tau lateral.Daca spatiul este foarte mic, imbracarea dintelui cu o coroana ar insemna sa ai un dinte foarte mic dar perfect aliniat sau un dinte normal ca dimwensiuni dar mai iesit putin inafara.Mai bine porti aparatul, daca tot il ai , si te duci la stomatolog sa -ti faca retusuri ca sa nu mai ai rani, pt. ca daca nu ai spatiu suficient in locul corect al dintelui, asta e singura solutie, chiar daca dintele se cariaza.Sigur, dupa un timp, cind se termina tratamentul ortodontic, dintelui ii va trebui facuta o reconstituire corono-radiculara (pivot), care imita forma unui dinte slefuit si peste asta aplicata o coroana metalo-ceramica (cea mai buna dpdv fizionomic si nu numai).Dar, repet, daca nu ai spatiu tot nu va arata ca lumea!Incepi sa vezi de ce nu se poate da o solutie clara fara o consultatie clasica? In principiu , azi in stomatologie se poate orice, trebuie doar sa ai rabdare, un stomatolog care sa stie ce face si... bani!
  •  
    • 148 mesaje
    28 Mar 2004, 18:57
    0 0
    Va multumesc pt raspunsuri fetelor.
    Eu sunt din Timisoara, daca stiti un stamatolog bun aici va rog sa-mi spuneti. Chiar nu mai stiu unde sa merg am fost la multi dar nici unul nu a lucrat asa cum trebuia, spun asta din cauza ca si acum am mici dureri la cateva masele la care au lucrat ei, ceea ce nu-i normal, in conditiile in care nu am mancat/baut nimic timp de 3-4 ore dupa tratament, dar pt fiecare interventie am platit sume fff mari.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mai 2009, 16:45
    0 0
    Am realizat 4 implanturi dentare de curand. Implantul a costat 450/1 dinte, se taie gingiile si se cos la loc. M-am umflat serios. In prima zi nu am putut sa mananc sau sau sa beau apa. Am avut dureri cca 3 ore.
  •  
    • 43 mesaje
    9 Sep 2010, 19:25
    1 0
    Si-a mai pus cineva implant dentar de curand? Daca da, unde? Ma intereseaza niste recomandari de clinici, doctori, cabinete, iar printre cunoscuti nu am pe nimeni care sa fi trecut prin procedura aceasta... asa ca va rog frumos, impartasiti-mi din experienta voastra!
  •  
    • 15 mesaje
    15 Oct 2010, 13:13
    0 0
    de unde esti? poate te pot ajuta daca esti din bucuresti
  •  
    • 1552 mesaje
    15 Oct 2010, 21:12
    0 0
    buna , sunt din bucuresti .as avea nevoie de un dr stomatolog bun.imi puteti recomanda?
  •  
    • 2807 mesaje
    17 Oct 2010, 13:55
    0 0
    eu m-am apucat de ''renovare'' generala de vreo luna...am multe de facut, f costisitor (peste o suta de mil la mine) si de durata (in jur de un an) iar cu implanturile (pana acum 4) incep de saptamana viitoare...o sa-ti povestesc ce si cum, daca vrei

    E.L. acu' am vazut ca e topic din o mie noua sute toamna
  •  
    • 15 mesaje
    21 Oct 2010, 14:09
    1 0
    nu stiu daca am voie sa iti dau aceste info pe site mai bine imi dai un id sau email cv.
  •  
    • 53 mesaje
    27 Oct 2010, 22:34
    0 0
    Uite ce am raspuns chair acum la un alt post cu aceeasi tema. Pentru nume de clinica, doctor, nu cred ca am voie sa scriu aici, iti dau pe mail....
    "Tot ce s-a spus pana aici este corect (din experienta proprie): nu e dureros, nu amana, nu iti gartanteaza nimeni durata, nu stai fara dinti, etc...
    Dar, cea mai importanta informatie este aceea ca toate sunt in functie de organismul fiecaruia. Asa ca daca nu vrei marturii si mai ales sfaturi doar din googalit intreaba-i chiar pe cei care fac asta. Eu am avut noroc chior tot cautand pe net am gasit o clinica (nu am sa-i dau numele aici ca sa nu fiu acuzata ca fac reclama) pe al carei site scria ca sa punem intrebari pe mail caci ne vor rapsunde: si asa a fost. Am corespondat cu ei vreo doua luni, fara sa ma conditioneze sa merg la ei. Intre timp m-am dus la ei (sunt din Bucuresti) si mi-am facut si 2 implanturi iar fiica-mi i-au pus un aparat invizibil de care e faorte incantata.
    Daca ai nelamuriri (chiar daca nu esti din Bucuresti) da si tu un mail la office@imperialdent si vezi ce iti spun apoi cauta o clinica in orasul tau si du-te caci orice problema stomatologica netratata nu se rezolva de la sine, din contra...."