Sarcina cu probleme- hipercoaguabilitate

  •  
    • 10 mesaje
    15 Mar 2004, 11:16
    0 0
    Hipercoaguabilitate.
    In 2002 ca urmare a unui episod de tromboflebita provocat de DIANE 35, am fost diagnosticata cu sindrom hipercoagulatie.Am urmat tratament cu anticoagulante SINTROM timp de 6 luni. In 2004 diagnosticul hipercoaguabilitate s-a reconfirmat. In prezent iau THROMBOASS. Doresc sa raman insarcinata. Medicul mi-a spus ca va fii mai dificil in cazul meu insa nu imposibil. Injectie zilnica cu heparina. As vrea sa stiu care sunt riscurile unei in sarcini in cazul meu.As dori un raspuns direct, ca sa stiu la ce ma pot astepta. Va multumesc.
  •  
    • 49 mesaje
    16 Mar 2004, 12:23
    0 1
    Totul s-a petrecut in anul 1999..
    Eu nici macar nu luam anticonceptionale.
    S-a intamplat asa, din senin... am simtit ca incepe sa imi intepeneasca piciorul la birou, si dupa doua zile de glume am catadicsit sa ma prezint la un cabinet medical, de acolo am fost indrumata la o policlinica cu plata (nu mai stiu daca era moda cu doctorii de familie). La policlinica din Batistei, dupa un control am fost trimisa de urgenta la Floreasca (nu inainte de a ma pune sa semnez o hartie ca am luat la cunostinta de gravitatea starii mele. Tin minte si acum cuvintele doctorului: "Dumneata domnisoara razi acum si esti vesela dar poti in orice moment sa mori, acum pe loc si in fata mea". La urgenta, am fost tinuta pe heparina vreo saptamana, dupa care mi-a dat verdictul: in fiecare zi de acum inainte sa iei sintrom(1/2 pastila) zilnic si control 'la sange' cel putin lunar. Au zis ei, dar am facut si eu, tot ca ei vre-un an, dupa care m-am saturat de analize, alergaturi prin spitale si cozi, basca a fost o perioada in care nu se mai gasea sintrom. Am luat legatura cu doctorita si a zis ca pot lua aspirina daca nu gasesc sintrom. Fiindca eu ma tot simteam bine am luat aspirina in continuare, nici gand sa ma intorc la pilulele anticoagulante. Bineinteles ca aspirina a avut si efecte adverse asupra mea, adica mi-a scazut temperatura corpului (35.8 dimineata la trezire). Cand a auzit doctorita ca nu am mai luat sintrom a cazut cerul pe ea, s-a ratoit la mine (dar eu am ramas ferma pe pozitii zicand ca sunt sanatoasa) si mi-a facut rost de aspirina pe baza de salcie alba(foarte buna si care nu avea un efect atermic). Dar odata si odata s-au terminat si aspirinele si nu am mai luat nimic de atunci, decat bineinteles in caz de raceli, ca orice om normal.
    Pentru a scapa de gura mamei a trebuit, mai cu jena, mai cu sarut mana sa ajung iarasi la doctorita sa-mi fac analizele, basca sa-i spun si de doleanta mea. Rezultatele analizelor proaste bineinteles, dar oricum prin dumneaei am ajuns la acel dr B..., dupa vreo luna si ceva de la programarea consultatiei (ca ba e de garda, ba nu are loc....) Dar stiti care e culmea? Eu tot vioaie si sanatoasa ma simt.
    Va pup.
  •  
    • 10 mesaje
    16 Mar 2004, 16:37
    0 0
    Draga mea, si in cazul meu a fost o chestie similara. In sensul ca predispozitia aceasta catre hipercoaguabilitate este genetica, isa s-a declansat din cauza Diane-35 luate la prescriptia medicului pt. ovare polichistice.M-a durut piciorul stang cam o luna, in sensul ca simteam ca o arsura profunda + o senzatie ca de luxatie sau cam asa ceva.Am fost internata la Fundeni si 10 zile am facut injectie seara si dimineata la 12 ore cu calciparina(Ca+heparina)si am luat SINTROM 6 luni. Dupa aceea am facut 3 luni tratament de intretinerea a vaselor si asta in ideea de a ramane insarcinata. Din iunie anul trecut nu am mai luat nici un fel de medicamente pana acum in martie cand recucandu-ma la medic si facand din nou analiz mi s-a spus clar: medicamente cat voi trai. Si zau ca nu e de gluma.Am o amica, care de fapt m-a ajutat sa inteleg ce am pt. ca si ea a facut tromboflebita insa la ea e un caz mai grav cu cheaguri de 9 cm pe vase.Si aceasta boala precum cred ca ti s-a spus poate provoca atac cerebral, embolie pulmonara sau infarct. Asa ca nu e de gluma. Mie la inceput nu mi se putea stabili doza de Sintrom si ajunsesem sa iau 1 pastila si 3/4 pe zi.Foarte greu mi s-a stabilizat doza si luam o zi jumatate, o zi treisferturi.Acum iau THROMBOASS luni, miercuri si vineri. Sper sa raman insarcianata. Eu speram sa pot afla de la o mamica care are aceasta boala cum a decurs sarcina la ea.Daca mai poti si simti nevoia sa vorbim despre asta te rog sa imi mai scri. Te imbratisez cu drag.
  •  
    • 10 mesaje
    22 Mar 2004, 10:04
    0 0
    Draga Kita,
    Iti atasez raspunsul unui medic referitor la problema noastra.Te rog sa imi spui daca ai mers la medic si cum a fost.


    "Hipercoagulabilitatea poate fi cauzata de mai multe stari patologice si sa tina de diferiti factori ai coagulabilitatii. Riscul este atit pentru mama - tromboze, cit si pentru fat - insuficienta placentara cronica, retard fetal, hipoxia cronica intrauterina a fatului etc. Pentru prevenirea acestor stari este de dorit a determina cauza si de inceput tratamentul inca in afara sarcinii. Se studiaza de obicei urmatorii indici - timpul coagularii, protrombina, fibrinogenul, trombocitele, hematocritul. La necesitate se efectueaza un studiu mai profund al coagulabilitatii.
    Tratamentul este strict indicat si supravegheat de medic, sub controlul regulat al analizelor. Cel mai frecvent se administreaza preparatele antiagregante - Aspirina, Curantil, mai rar se indica anticoagulante directe - Heparina, Fraxiparina si indirecte - Finilina, Trombostop etc.
    Va evidentiez inca odata faptul ca nu se admite tratament de sinestatator"
  •  
    • 49 mesaje
    22 Mar 2004, 15:21
    0 0
    De fost la doctor am fost numei eu, caci, si la clinica privata doctorul isi poate permite sa plece mai devreme, adica sa anuleze programarile (iar asistentele sa nu instiinteze pacientii). Asa ca m-am reprogramat pentru miercurea aceasta. Daca ai timp fa-mi o scurta descriere a doctorului Badiu. Multumesc, si mai vorbim.
  •  
    • 10 mesaje
    22 Mar 2004, 17:35
    0 0
    Kita,medicul despre care povestim noi arata cam asa: e inalt, cu ochelari si tuns f. scurt (spre chelie) are cam 40 si un pic de ani.E destul de chic, in sensul ca are stilou scump MontBlanc, ramele ochelarilor sunt Armani, etc.
    Eu am fost la clinica Diagnosis si stiu ca mai are cabinet si la Centrul Medical Unirea. Cu mine a fost foarte serios si mi-a placut de el. In sensul ca sta de vorba si raspunde la orice intrebare.Sa imi dai de stire. Eu imi doresc ca luna aceasta sa raman insarcinata. Ma straduiesc.
    Te pup cu drag.
  •  
    • 49 mesaje
    25 Mar 2004, 10:13
    0 0
    Ai avut dreptate Zada cu doctorul. sa stii ca este acelasi pe care l-ai descris tu. Ieri a fost insa cam grabit si foarte aglomerat (am asteptat cam 1 si 45 minute ) sa intru in cabinet. Mi-a prescris obligatoriu tromboas(o zi da si una nu), si o sumedenie de analize, pe care inca nu stiu unde o sa le fac. problema ciudata pe care mi-o ridic este ca printre analizele indicate sunt si unele pentru gravide (gen toxoplasmoza, rubeola HIV 1+2). Daca te intereseaza tot ce mi-a recomandat scriu pe e-mail privat. Oricum sunt convinsa ca in urmatoarele luni o sa ne intalnim pe la usa cabinetului de la Diagnosis.
  •  
    • 10 mesaje
    25 Mar 2004, 18:08
    0 0
    Draga Kita,
    Analizele pe care ti le-a dat sunt O.K.
    Eu le-am facut de anul trecut pe toate. Eu de anul trecut incerc sa raman insarcinata, iar in luna mai am facut toate testele toxomplasma, citomegalovirus, listeria, si multe altele. M-au costat cam 6 mil. in conditiile in care o parte dintre ele le-am facut cu pret la jumatate (sora'mea e cadru medical si la vremea aia lucra la o clinica privata). Iti pot da un sfat, chiar daca discreditez pe cineva, nu le face la Babes- pt. ca sunt cele mai scumpe. O parte le poti face la Institutul Cantacuzino, pe cheiul Dambovitei, mai jos de gura de metrou Eroilor, iar o parte sa le faci la Medsana.Oricum inainte suna si verifica pretul analizelor in mai multe locuri.
    Daca vrei poti sa imi scri pe zadi04@yahoo.com.
    Sa ne vedem insarcinate.
  •  
    • 10 mesaje
    15 Apr 2004, 10:52
    0 0
    Draga Kita, ce mai faci? Astept un semn de la tine. Eu nu am inca vesti bune dar "ma straduiesc". Chiar azi am fost la Fundeni pt. analize si am intalnit mamici acolo cu problema noastra. Au nascut copii sanatosi, insa sarcina a fost cam grea. Daca te intereseaza iti povestesc o astfel de "poveste" a unei mamici cu care am discutat.
    Te pup si astept vesti de la tine. BUNE sper.
  •  
    • 49 mesaje
    15 Apr 2004, 13:02
    0 0
    Eu am scris un mesaj pe emailul de la Yahoo. Bineinteles ca vreau sa aflu cat mai multe despre alte mamici.
    Sunt gata cu analizele si am programare miercurea viitoare la ora 16:00 la Diagnosis.
    Sa-mi spui neaparat cu ce doctor a nascut mamicuta in cauza.
    Te pup
  •  
    • 117 mesaje
    15 Apr 2004, 13:36
    0 0
    Draga Zadi,
    Cunosc si eu o persoana care are tromboflebita si a nascut doi copii.
    In legatura cu problema ta, te sfatuiesc sa mergi si la un medic ginecolog. Daca vrei, iti recomand eu unul foarte bun.
    Poti sa ma contactezi pe e-mail si iti dau toate relatiile.
  •  
    • 10 mesaje
    15 Apr 2004, 16:57
    0 0
    Nu am primit mesajul pe yahoo.
    Adresa este zadi04@yahoo.com.
    Mamica aceea a nascut cu un medic din Spitalul Municipal, acum Universitar de Urgenta. Numele medicului nu il retin exact Dima sau ceva cu D. Cand am intrebat-o mi-a spus f. repede si dupa aceea m-a intrebat la ce medic sunt eu si cand i-am spus de Dr. Badiu mi-a spus ca e f. bun si de treaba.
    Mamica aceea nu a stiut ca are aceasta boala si cand era in luna a VI-a in 3 zile nu a mai putut sa mearga. Pana atunci nici macar nu avea picioarele umflate sau sa simta ceva anormal. Si deci dupa 3 zile a ajuns in spital si acolo a ramas pana cand a nascut + 1 luna dupa aceea. A facut Faxiparina de 2 ori pe zi in mana. Copilul e sanatos, iar ea a fost salvata. Acum a inceput cu nebunia analizelor lunare la Fundeni.
    Cam trist, nu?
    Cum ti-au iesit analizele? Te pup cu dor.
  •  
    • 10 mesaje
    15 Apr 2004, 17:01
    0 0
    Multumesc Claudia.
    Multumesc pt. intentia ta, eu am un medic bun. As vrea foarte mult sa aflu cum a fost sarcina mamicii cu pricina.
    A stiut de la inceput ca are probleme? Ce tratament a facut si de cand a inceput tratamentul?
    Te rog sa imi raspunzi.
  •  
    • 49 mesaje
    16 Apr 2004, 11:40
    0 0
    Claudia te rog sa-mi spui mie numele doctorului, (iar daca ar fi de la Spitalul giulesti ar fi super). Multumesc
  •  
    • 117 mesaje
    18 Apr 2004, 21:24
    0 0
    Kita,
    Medicul se numeste Stoian si lucreaza la Spitalul Militar, dar are si un cabinet particular pe str. Gramont 7.
    Este foarte bun profesioonal, amabil si abordabil. Parerea mea este ca nu conteaza atat de mult spitalul, ci medicul. Chiar daca tu ai un medic, este bine sa ai cel putin doua pareri. Daca mai vrei informatii, ma poti cauta si pe claudiarodica@eva.ro sau claudiarodica@yahoo.fr.
    Cu bine!
  •  
    • 117 mesaje
    19 Apr 2004, 22:58
    0 0
    Kita,
    Ai un mail!
  •  
    • 199 mesaje
    14 Sep 2018, 18:44
    0 0
    Buna! Eu am fost in aceasta situatie...am pierdut sarcina din cauza unor complicatii pe care medicul de atunci nu le-a prevenit. Din fericire am descoperit un medic minunat care mi-a tratat problemele, iar acum am un copil sanatos, sarcina a fost dusa la bun sfarsit, nu am avut probleme, totul a decurs minunat gratie dr. Silviu Istoc. Dumnealui ii sunt recunoscatoare pe viata, este un medic nemapoimenit, asa ca puteti merge sa dicutati cu dumnealui, este foarte bun. Sarcina usoara!
  •  
    • 84 mesaje
    23 Oct 2019, 11:26
    0 0
    Buna, am trecut si eu prin ce ai trecut tu. Au fost 2 ani in care efectiv nu puteam ramane insarcinata din cauza acelorasi probleme. Insa, la recomandarea unor prietene am decis sa merg la dr. Silviu Istoc. A fost cea mai buna decizie pe care am luat-o. Mi-a spus exact ce tratament ar trebui sa urmez si in mai putin de 5 luni am ramas gravida. Acum am un baiatel tare tare sanatos. Totul datorita dr. Silviu Istoc. 
  •  
    • 2 mesaje
    30 Apr 2021, 09:58
    0 0

    Bună mamici! Mă lupt de câțiva ani cu infertilitatea. Am aflat că nu pot avea copii din cauza unei infecții. Cum mi s-a spus, endometrita este o afectiune care se caracterizeaza printr-o inflamatie a endometrului provocata de o infectie. Am avut 5 FIV-uri eșuate. Dar, să trecem direct la rezultatul pozitiv pe care l-am obținut la clinica Biotexcom. Poate a-ți mai auzit despre clinica respectivă, care se află în Ucraina, Kiev. Au o rată de succes foarte mare, programe de tratamente la alegere, printre care și maternitatea surogat, care e legală în Ucraina. Sunt foarte foarte fericită, fiindcă după mulți ani de încercări în sfârșit a dat rezultat! Mulțumesc medicilor pentru visul îndeplinit și ajutorul de a cunoaște ce înseamnă sentimentul de mamă!

  •  
    • 1 mesaje
    5 Mai 2021, 16:21
    0 0
    Gabi652 said:

    Bună mamici! Mă lupt de câțiva ani cu infertilitatea. Am aflat că nu pot avea copii din cauza unei infecții. Cum mi s-a spus, endometrita este o afectiune care se caracterizeaza printr-o inflamatie a endometrului provocata de o infectie. Am avut 5 FIV-uri eșuate. Dar, să trecem direct la rezultatul pozitiv pe care l-am obținut la clinica Biotexcom. Poate a-ți mai auzit despre clinica respectivă, care se află în Ucraina, Kiev. Au o rată de succes foarte mare, programe de tratamente la alegere, printre care și maternitatea surogat, care e legală în Ucraina. Sunt foarte foarte fericită, fiindcă după mulți ani de încercări în sfârșit a dat rezultat! Mulțumesc medicilor pentru visul îndeplinit și ajutorul de a cunoaște ce înseamnă sentimentul de mamă!

     

    Foarte tare! Am trecut și eu la această clinică un program de tratamente. Acuma mă bucur de micuța mea fiică, care în curând v-a avea un anișor <3  Aceasă clinică face minuni! 


    Acest mesaj a fost editat de către Alexandra788: 5 Mai 2021, 16:22