Gradina mea

  •  
    • 628 mesaje
    24 Ian 2008, 09:18
    0 0
    Spune-mi, simandanca... ce flori se pot sadii primavara? in gradina (curte)...vreau sa-mi umplu curtea de flori, am primit cateva sfaturi si de la fete si mai am nevoie si de altele mc
  •  
    • 1737 mesaje
    25 Ian 2008, 12:16
    0 0
    am si eu o intrebare:
    in toamna am plantat un bulb de lalea in ghiveci, luat bin Billa. De revelion am avut o frumoasa lalea mov, a carei floare s-a trecut. Am taiat-o, dar am continuat sa ud bulbul, desi vad ca nu mai iese nimic din el. Ar trebui sa-l scot din pamant si sa-l pun la uscat? Voi ce ma sfatuiti?
  •  
    • 9367 mesaje
    25 Ian 2008, 13:30
    0 0
    de regula se cam inmulteste, ies pui din bulbul initial. noi punem lalelele toamna, dar in pamant, in curte. anul urmator, dupa ce au inflorit primavara, prin iulie scoarem bulbii si despartim puii de bulbul "mama".
    replantam bulbii toamna si tot asa...
    am lasat 3 ani in pamant niste bulbi, primul an au inflorit superb, al doilea an mai putine si al treilea deloc.
    eu zic s-o mai lasi sa vezi ce face, poate dai alte frumze in primavara.apoi la vara o scoti.
  •  
    • 27 mesaje
    25 Ian 2008, 20:35
    0 0
    prt Laura scuze aseara nu am intrat pe forum .Primavara pentru mine cele mai iubite flori sunt panselutele ,eu de obicei le plantez din toamna [dar merge primavara timpuriu ] am si zambile cu flori duble roz si albe si simple cu flori albastre ,lalelele sunt tot de primavara dar si bulbii se planteaza toamna altfel risti sa nu infloreasca in acelas an ,primulele sunt tot foarte frumoase si se gasesc in mai multe culori la sfirsitul lui aprilie eu plantez deja petuniile ,si foarte frumoase si rezistente sunt si begoniile care la fel se gasesc in mai multe culori si infloresc pina toamna tirziu .
  •  
    • 628 mesaje
    26 Ian 2008, 10:56
    0 0
    mc
    o sa plantez aceste flori ..... abea astept sa vina primavara
  •  
    • 628 mesaje
    29 Ian 2008, 17:32
    0 0
    Credeti ca plantele agatatoate dau bine intr-o gradina? Aici ma refer sa nu-mi sufoce sau sa umbreasca celelalte flori.....si ce plante cunoasteti gen agatatoare?
  •  
    • 41 mesaje
    29 Ian 2008, 19:57
    0 0
    o foarte frumoasa planta agatatoare, parfumata si nepretentioasa este caprifoiul sau mana Maicii Domnului. mai sunt zorelele(anuale) clematitele (perene)trandafirii cataratori. pt multe amanunte viziteaza forumul "gradina florilor" si ai sa gasesti acolo tot ce doresti: plante, mod de ingrijire si adrese de unde poti procura. succes!
  •  
    • 628 mesaje
    30 Ian 2008, 07:36
    0 0
    Merci !
  •  
    • 2 mesaje
    2 Apr 2020, 14:44
    0 0
    simandanca said:Am si eu o Hoya superba si face flori roz vara o tin in curte la soare dar atentie sa nu fie toata ziua in plin soare ca se prajesc frunzele si iarna e in colidor la aprox 12 grade iarna se uda foarte putin din primavara poti sa ii dai ceva ingrasamint prt flori si o mai pulverizesz cu apa cind e tare cald .daca mai ai intrebari scrie ca eu am multe flori i-mi place sa ma ocup de ele

     https://www.newbienudes.com/forum/

  •  
    • 7 mesaje
    27 Mai 2020, 15:41
    0 0
    Și ce mobilă de grădină aveți? Poate ceva de genul acesta: https://www.mobilier-mirjan24.ro/1158-gradina
  •  
    • 2 mesaje
    17 Dec 2020, 01:49
    0 0
    Locuiesc la bloc și nu am grădină dar ador grădina mamei, mereu e plină de flori, din primăvară până toamna târziu.
    Acest mesaj a fost editat de către melincu: 17 Dec 2020, 01:50
  •  
    • 84 mesaje
    20 Dec 2020, 17:04
    0 0
    melincu said:Locuiesc la bloc și nu am grădină dar ador grădina mamei, mereu e plină de flori, din primăvară până toamna târziu.

     

     

    Poti sa-ti faci in balcon. Pui niste ghivece cu musetel, cu  plante verzi cu frunzele lungi, cu flori de nu te uita, cu castraveti.