mancare pt catei

  •  
    • 1435 mesaje
    10 Ian 2008, 21:10
    1 1
    stiu ca nu e tocmai potrivit topicul, dar poate totusi imi spune si mie cineva ce e voie sa manance cateii. p google gasesc foarte putin. se pare ca multe din chestiile cu care ii hranim nu le fac bine.Voi ce stiti despre asta?V-am pupat
  •  
    • 197 mesaje
    11 Ian 2008, 13:31
    0 1
    cainii au voie sa manance doar hrana ...de caine. asta daca vrem sa-i avem sanatosi, cu blana lucioasa care sa nu le cada, cu dinti sanatosi si fara respiratie urat mirositoare. sigur ca le poti da orice, nu te vor refuza. dar trebuie sa ne gandim la ei ca si la niste copii.
    pe fiecare pachet de hrana uscata e mentionat ce cantitate trebuie sa-i dai raportata la greutatea pe care o are catelul tau. mai e si hrana umeda, la conserva. trebuie sa-i iei cate putin din fiecare sa vezi ce preferinte are.mai sunt si fel de fel de suplimente cu forme diferite, prajiturele special pt catei...sunt o multime de produse.
    eeee....dar exista, nu-i asa, tendinta ca al tau catel sa faca mofturi si sa nu vrea sa manance nimic. decat mancare de ,,oameni''. rezista tentatiei de a-i da, nu-l lasa in bucatarie cand gatesti si, mai ales, cand serviti voi masa. pt ca e pofticios si va sta ca un cersetor langa tine, cu niste ochi asa de tristi si rugatori, incat sigur te va pacali si te va face sa-i dai. pune-i castronul cu mancare specifica la un loc stabilit si lasa-l acolo 15 min. daca nu va manca, ia-l. dupa 3-4 ore aseaza-l iar si imbie-l cu vorbe frumoase. lasa-l tot 15 min. pana la urma ii va fi foame si va trebui sa manance. castronul cu apa trebuie sa fie in permmanenta.
    tot ceea ce am scris ar fi ideal sa se intample dar tine doar de fermitatea ta. eu , de exemplu, am cedat dragaleseniei catelusei mele si acum imi speculeaza dragoste pt ea. eu ii zic ca este o babuta mica( desi are doar 4 1/2 ani) pt ca toata ziua nu mananca aproape nimic( daca i-as da carnuri, nu ar zice nu)- cu exceptie covrig, ardei capia, morcov.dar noaptea are traseu catre castronasele ei . si ca sa manance mai multe ,,boabe'' cum le zic eu , cateodat cand ma urc seara in pat sa mai privesc la tv, iau pe un servetel o mana de boabe si ii dau cate una si astfel este satula peste noapte.
    sper sa nu te fi plictisit dar sunt atat de multe de povestit despre fiintele acestea care ne iubesc neconditionat...
  •  
    • 2370 mesaje
    11 Ian 2008, 21:41
    5 0
    Orez fiert, carne de pui si de vita fierte sau fripte fara ulei, morcovi, rosii, dovlecei, fasole verde, paine uscata la aer sau in cuptor, branza de vaci, lapte, doua galbenusuri de ou crud pe saptamana, o lingurita de ulei de masline din cand in cand in mancare. Pestele proaspat dezosat este iarasi foarte indicat si sanatos.

    Alimente total interzise: oase de pui si porc, carne de porc, fasole boabe, varza, cartofi, paine proaspata, mezeluri, branzeturi sarate, dulciuri.

    Sunt multe, mai intreaba-ma tu ce-ti mai vine si-ti zic, sunt convinsa ca mi-au scapat o gramada
  •  
    • 197 mesaje
    12 Ian 2008, 13:45
    2 3
    pt anisia80: imi permit sa te contrazic. dr veterinar la care merg eu cu catelusa mea, a spus ca un caine ar trebui sa manance doar mancare de caine. ceea ce ai scris tu suna ca o dieta pt oameni.
    e adevarat ca nici eu nu-i dau doar hrana speciala , dar stiu ca tot ceea ce mananca oamenii, animalelor le cam face rau mai tarziu. ei nu te vor refuza niciodata, orice le-ai dat, pt ca sunt pofticiosi dar e mai bine sa fie obisnuiti cu boabe decat sa stai sa le pasezi, sa le incalzesti, etc.eu as da unda verde doar pt legume si fructe in stare naturala +boabe.
  •  
    • 2370 mesaje
    12 Ian 2008, 13:52
    10 1
    Nu ma supar, doar ca nu sunt nici eu de acord cu tine
    Boabele, teoretic, contin tot ceea ce este necesar pentru organismul unui caine. TEORETIC!
    Am crescut si stat in preajma multor caini la viata mea (cu asta ma ocup) si pot sa-ti spun ca multi din cei hraniti cu boabe au avut la un moment dat probleme grave de sanatate (insuficienta renala, hepatica, eczeme, cazutul blanii, lipoame de grasime, vomat spuma galbena etc.) iar cei hraniti cu ceea ce am scris eu nu au avut niciodata astfel de probleme.

    Dar fiecare are un cap pe umeri si e liber sa aleaga ceea ce considera ca este mai corect
  •  
    • 2370 mesaje
    12 Ian 2008, 13:59
    3 0
    postat de: suzyka la data: 2008-01-12 13:45

    ceea ce ai scris tu suna ca o dieta pt oameni.



    Bineinteles, nu stiai ca (,) cainii au ficatul mult mai sensibil decat oamenii? Noi putem sa mancam porc ani intregi si in afara de sunci pe noi nu patim aproape nimic. Da-i unui caine carne de porc zilnic o luna-doua si ii distrugi ficatul pentru toata viata.

    A, si apropo, ce intelegi tu prin "mancare de dieta" de o spui pe un ton negativ? Inseamna mancare sanatoasa, nu? Fructe, legume, carne / mancare usoare. Ca sa scapam de grasimile in plus si sa ne protejam sanatatea.
    Daca noi suntem oameni, supusi greselii si navalim in McDonalds sau in cofetarii si patiserii, avem macar datoria fata de patrupedul care nu se poate duce sa isi cumpere singur toate mizeriile sa ii oferim o hrana sanatoasa.
    Deci da, o "dieta" in sensul bun
  •  
    • 533 mesaje
    12 Ian 2008, 17:19
    1 0
    Carne pui,vita,peste fierte sau fripte , morcov, patrunjel, pastarnac fierte impreuna cu orez sau malai. Ca si fructe atentie la fructele acide gen portocale, greapfruit, kiwi.
    Daca apelam la mancare speciala pentru ei atunci trebuie luat in calcul mediul in care traieste( apartament sau afar ), varsta, activitatea fizica depusa!
    Interzis dulciuri datorita insuficientei pancreasului de a secreta insulina! Trebuie sa intelegem ca sistemul lor digestiv este diferit de al oamenilor!

    Ca si exemplu de meniu pentru domnisoara mea: fierb cate 2 din fiecare morcov,patrunjel,pastarnac, orez si ceva carnita de pui sau vita, sa iasa ca o supa mai groasa iar in castronelul ei amestec o parte boabe cu o parte din aceasta supa. binenteles toate radacinoasele sunt taiate cubulete si carnita faramitata pentru ca altfel le alege doar carnea!!!
    Ca si surplus de vitamine-calciu a mea se intelege foarte bine cu Sanal- alge de mare. Depinde si la ei de la organism la organism!
  •  
    • 1435 mesaje
    13 Ian 2008, 11:00
    1 0
    Va multumesc foarte mult pentru raspuncuri. In sfarsit, am gasit niste granule pe care la mananca si catelul meu, eram disperata ca nu vroia sa manance decat ciorba si facea diaree. Acum ii dau doar bobite si biscuiti si se pare ca se simte foarte bine. Va pup
  •  
    • 3036 mesaje
    14 Ian 2008, 08:45
    0 1
    conform trendului BARF (Biologically Appropriate Raw Food) oasele de pasare sunt foarte OK pentru caini, cu o mentiune: sa fie crude (oasele se sparg in aschii DOAR DACA SUNT PREPARATE TERMIC).

    detalii multiple despre BARF pe:
    http://www.njboxers.com/faqs.htm

    apropo de tipul asta de alimentatie:
    am vazut cainii de la tara mancand fructe cazute din copaci. de asemenea, am fost martora unui mega-scandal intre vecini: cainele unuia dintre ei se obisnuise sa se serveasca, din cand in cand, cu cate un pui de gaina viu de prin vecini.

    in rest... ce sa mai zic... catelusa mea, care n-a fost niciodata la vanatoare, se transforma complet cand vede pasari vii. a fugarit mai demult niste gaini de nu s-au mai ouat alea vreo 2-3 zile pana si-au revenit din sperietura.
  •  
    • 197 mesaje
    14 Ian 2008, 17:46
    0 1
    stiam doar de catelusa mea ca are ficatul f sensibil... si de aceea ii dau sa manance doar ce stiu ca ii face bine.
    si parafrazand ceea ce ai spus tu ref la faptul ca fiecare are un cap pe umeri, am sa spun ca fiecare are un catel pe care incearca diverse tipuri de hrana.
    nu am vrut sa ma dau desteapta cand am zis doar de mancarea speciala pt caini. era o idee preluata de la un medic veterinar (pe care nu am aplicat-o in totalitate) si mai era vb de comoditate, cum am mai spus. e mai simplu sa-i dai boabe decat sa stai si sa fierbi, pasezi, etc.
    dar, pt ca animalutele ne ofera dragostea lor neconditionata, nu ne va fi greu sa facem orice pt ele.
  •  
    • 1924 mesaje
    18 Ian 2008, 20:44
    0 0
    1de la medicul veterinar citire : in principiu boabe, DAR macar o data pe saptamana un orez + carne/oase de vita in care fierbem niste legume radacinoase (nu cartofi) de preferatmorcov, patrunjel.

    cand va amintiti, dar e bine saptamanal : ou crud, branza proaspata de vaci (nu sarata), gris in lapte, mamaliga
  •  
    • 83 mesaje
    20 Ian 2008, 16:35
    0 0
    Nu stiu cat de buna este mancarea speciala pentru catei. Au fost o gramada de scandaluri si pe afara cu firme destul de cunoscute.
    Din experienta proprie pot spune ca mie cainele mi s-a imbolnavit de la mancare pentru catei (a avut probleme cu pielea - este mai sensibila si cu ficatul). Am avut o perioada cand veneam de la munca numai seara tarziu si nu mai aveam timp sa gatesc pentru catel si i-am dat atat hrana umeda cat si uscata pentru caini si pot pune ca am cumparat numai mancare de la firme bune (am facut precizarea asta ca sa se inteleaga ca nu pot da vina pe tipul de mancare ca a fost ieftina si cine stie ce continea) si in cateva saptamani m-am trezit cu catelul plin de bube si cu stari de voma permanente - repet: catelusa mea e mai sensibila.
    De atunci eu ii dau numai hrana uscata pentru catei cu probleme hepatice (mananca cand vrea ea) si ii fac ori supa ori orez cu pui si legume.
    In final tine si de fiecare caine in parte si de ce isi permite stapanul sa ii dea si de cum isi educa cainele.
  •  
    • 2817 mesaje
    20 Ian 2008, 20:45
    2 0
    depinde si ce catei ai.... parintii mei au 2 dog german, "el" de 56 de kg si "ea" de vreo 40 si ceva...
    mananca "mancare de catei" doar ca breakfast... pt masa principala le gateste cate o oala enorma de carne cu orez si cu legume; daca vrei reteta intreb si ti-o scriu
  •  
    • 10816 mesaje
    22 Ian 2008, 16:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 804 mesaje
    23 Ian 2008, 13:30
    0 0
    Am un caine in varsta de 10 ani. Am avut caine si inainte.

    E muult mai simplu sa-i dai sa manance boabe, decat sa-i faci mancare (orez+legume+carne). Dar nu e sanatos sa manance NUMAI boabe (ca tot zicea mai devreme o eva, ca animalutele merita dragostea si GRIJA noastra). S-ai dai numai boabe din punctul meu de vedere se numeste LENE. (dati cu pietre, oua, ce vreti voi ca nu ma supar)

    Cand avea 2 ani, mi-am hranit cainele cu boabe timp de 3 luni(la sfatul veterinarului de atunci) si apoi pt ca a inceput sa aiba problme cu ficatul, am trecut pe orez. Timp de 1 an de zile, cainele meu nu a avut voie sa manace boabe si nici carne (de nici un tip) pt ca avea ficatul prastie si ii aparuse o eczema (ne-am chinuit saptamani in sir cu ea).

    Deja au spus destule eve ce e bine sa-i dai sa manance unui caine.

    Vrei blana lucioasa si frumoasa? Daca stai la bloc, cand veniti de afara obligatoriu spalat pe labute + cu o carpa inmuiata in apa + un pic de otet (1 data pe sapt) ii stergi blanita. Voila blana frumoasa + nu miroase a caine.
  •  
    • 2807 mesaje
    23 Ian 2008, 18:43
    1 0
    eu am un catel de talie mica(5 kg aprox)si incep sa intampin probleme in alimentatia lui in sensul ca de cand am inceput sa-i mai dau si altceva in afara de boabe(royal canin)refuza boabele. ii dau inimi,pipote de pui(fierte si tocate) amestecate cu boabe,bineainteles ca alege carnita si lasa boabele.

    desigur ca am intrebat si veterinarul care a spus ca e corect daca ii dau si altceva in afara de boabe.

    intrebarea pt cine se pricepe este:cum sa procedez sa alimentez corect catelul insa in acelasi timp sa nu renunte la boabe?

    ii dau:
    inimi si pipote de pui,inainte ii dadeam si gaturi de pui dar am fost sfatuita sa nu-i mai dau,orez in care-i torn 2-3 linguri din ceva supa si eventual ceva bucatele de carne,pt dinti si distractie mai fierb cate un os mare de vita cu ceva zgarci pe margini si ii dau sa roada,ii place

    daca va spun ca mananca salata verde,morcovi,cartofi fructe,mere struguri etc nu ma credeti, dar nu-i dau decat asa de pofta

    anisia,am inteles ca te ocupi oarecum de catei si stii mai multe,poti sa-mi mai spui si mie cate ceva?

    de ex veterinarul imi zice ca daca vreau sa aiba blanita frumoasa sa nu-l spal cu sampon decat odata la 3-4 luni.
    Ei,pai daca se murdareste ,mai ales pe mizeria din perioada asta,cum sa-l spal atat de rar?
    eu il spal cam odata pe luna..e rau,bine?

    hai c-am intins ditamai plapuma

    pup si multumesc
  •  
    • 533 mesaje
    24 Ian 2008, 08:59
    0 0
    Intr-adevar cu sampon la 3-4 luni in rest doar cu apa! Chit ca se tavaleste in noroi il speli numai cu apa! Eu una imi spal catelusa cu sampon la 6 luni si in rest numai apa indiferent cat de mult se murdareste iar blanita luceste foarte frumos! Bine acum intervine si hrana, vitamine, starea de sanatate, calciu...
  •  
    • 1 mesaje
    27 Apr 2016, 12:46
    0 1
    Incercati hrana uscata de la Equilibrio, este preferata cainelui meu.