moldamin

  •  
    • 1 mesaje
    20 Nov 2007, 18:40
    1 1
    ma intereseaza cit de de dureros este cind faci injectia . pustiul meu de 5 ani este ff emotiv si imi este teama sa nu am surprize .poate ceda psihic
  •  
    • 682 mesaje
    20 Nov 2007, 21:46
    3 0
    .
  •  
    • 1225 mesaje
    20 Nov 2007, 23:25
    0 1
    Este dureros, baiatul meu avea 11 ani cand a facut, dar a rezistat, desi e si el un sensibil. Al tau e mai mic, dar asta e... treceti voi si peste asta.
  •  
    • 13679 mesaje
    21 Nov 2007, 11:30
    4 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    21 Nov 2007, 17:15
    8 1
    de regula, Moldaminul nu doare atat de mult daca este dizolvat in mai multa apa distilata-atentie, nu ser fiziologic,preferabil fara xilina- apar noduli- si daca muschiul nu este incordat- am remarcat pe propria-mi piele ca in momentul in care intorceam capul pe partea opusa locului injectarii, durea mai putin.

    este una dintre cele mai dureroase injectii, cu atat mai mult cu cat trebuie facuta rapid, pentru a nu coagula pe ac.

    ps- am facut Moldamin la zeci de copii si nici unul nu a clacat psihic.plangeau,dar le trecea.isi reaminteau sa planga atunci cand vedeau din nou acul.in schimb ma certa la culme pentru ca ii faceam sa planga...pisica mea.nu suporta sa vada pe cineva plangand

    banuiesc ca si tu esti o mama emotiva, capabila sa nu mai faca copilului acest Moldamin.si mai banuiesc ca tratamentul cu Moldamin i-a fost instituit dupa o amigdalita streptococica sau o scarlatina, nu-i asa?daca da, atunci va trebui sa faci acest Moldamin, daca nu iti doresti ca al tau copil sa dezvolte complicatii din cauza antistreptolizinei Oslo, o toxina a streptococului beta-hemolitic ce ataca inima, rinchii, oasele.

    cu alte cuvinte, al tau copil sa dezvolte un reumatism articular acut, un defect de valva mitrala sau probleme renale la maturitate, iar cauza sa fie necunoscuta aparent, dar vina sa iti apartina, pentru ca ti-a fost prea mila.

    uneori, durerea data de Moldamin- Penicilina....este considerata sfanta.vindeca!
  •  
    • 295 mesaje
    21 Nov 2007, 22:00
    1 1
    Cand fiemea era mica, la indicatia medicului de familie i-am facut Retarpen, mai putin dureros, care este ''aceeasi Marie cu alta palarie''!
    Statea intinsa in pat, pregatita de injectie, cu funduletul gol, plangea si ma ruga sa-i spun o poveste! O prietena statea langa ea si o tinea de manute si o pupa si-i spunea sa nu mai planga insa ea plangea mai rau decat fiemea, iar eu pregateam injectia ,plangand la randul meu.... Esta dureroasa, dar asta este...In perioada aceea i-am cumparat cele mai multe oua Kinder si guma!
    Incearca sa gasasti o asistenta care sa-i vorbeasca frumos!
    Fiemea, care acum are 19 ani, isi aduce aminte cum i-a facut o asistenta( de la policlinica de copii) o injectie: a asezato pe pat, s-a urcat deasupra ei, si-a pus un picior de 8o de kile peste piciorusele ei, cu mana stanga a tinuto de cap iar cu dreapta i-a infipt siringa ca la vite!
    E drept ca moldaminul trebuie facut foarte repede...dar unii confunda medicina umana cu cea veterinara!
    Vorbeste-i baietelului frumos, linistita, cumpara-i ce-i place pt a-l linistii, dar nu renunta a-i face tratamentul! Sanatate multa!
  •  
    • 142 mesaje
    21 Nov 2007, 23:16
    1 1
    retarpenul este mai putin dureros si poate fi administrat pt. ca este acelas lucru cu moldaminul .din experienta mea moldaminul nu este dureros la administrare ,dar doare apoi locul dupa administrare oricum stai linistita doare mai putin decit penicilina .multa sanatate puiutului
  •  
    • 682 mesaje
    22 Nov 2007, 22:32
    3 2
    .
  •  
    • 142 mesaje
    22 Nov 2007, 22:39
    1 0
    din fericire pentru mine administrez moldamin si a-m administrat la copii .la viata mea am si facut din nefericire pt. ca am avut in copilarie infectii repetate cu streptococ.cred ca depinde si de cine este facut .pe mine nu ma durut aproape deloc in comparatie cu penicilina
  •  
    • 64 mesaje
    23 Nov 2007, 12:36
    1 1
    am fct moldamin toata vara si...dooooaaaaareeeee important ca dupa injectie sa fie masat bine locu' cam 5-10 min si gata stiu ca nu este bine sa fie amestecat cu xilina pt ca nu mai e la fel de eficient cel putin asa mi a zis dr
  •  
    • 1 mesaje
    20 Iul 2011, 15:11
    2 0

    doooare rau dar tr sa le facem asta e am 10 ani

  •  
    • 1 mesaje
    30 Sep 2018, 23:28
    1 0
    Buna ziua!
    Ofer spre vanzare flacoane Moldamin/Biciclin (benzatin benzilpenicilina) 1.500.000 UI pulbere pt suspensie injectabila.
    Moldaminul se foloseste pentru prevenirea infectiilor streptococice la copii si adulti, profilaxia secundara dupa atacul de reumatism articular acut si in tratamentul sifilisului primar, secundar, tertiar, latent si congenital.
    Este un medicament care a disparut de pe piata din Romania!
    Flacoane sigilate
    35 ron 1 flacon
    detalii pe privat sau 0734012478