n-am primit nici un cadou de ziua mea

  •  
    • 7 mesaje
    9 Sep 2007, 19:49
    0 0
    salut tuturor evelor
    referitor la topicul deschis,sincer mi se pare ciudat cum dupa 3 ani de relatie sa uite un lucru asa de important,un mic simbol meritai si tu nu?poate dintr-o sfiala nu a stiut ce sa iti ofere sau poate iti pregateste o surpriza cv mai incolo.ai discutat cu el aceasta problema?
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 19:56
    0 0
    Classy e un sfat super profesionist. Parca si vad notele de subsol si bibliografia. Sper ca nu te superi. Doar ca la barbati chestiile astea de multe ori nu au niciun efect.
    Iar daca ea face eforturi ca sa obtina linistea in relatia ei inseamna ca e bai. In orice cuplu se fac compromisuri, se armonizeaza caractere dar daca ajungi sa simti ca te zbati continuu doar pt ca relatia sa mearga, inseamna ca pur si simplu partenerul tau e plecat de mult cu mintea in alta parte. Si ori nu vezi situatia ori nu vrei sa o vezi.
  •  
    • 2576 mesaje
    9 Sep 2007, 20:03
    0 0
    Carlita, nu cumva este foarte sigur pe tine?
  •  
    • 4017 mesaje
    9 Sep 2007, 20:12
    0 0
    Anusca, nu ma supar, dar nu ti-am inteles comentariul. De exemplu: "Doar ca la barbati chestiile astea de multe ori nu au niciun efect."

    Care "chestii" n-au efect? Ce chestii de "efect" am sfatuit-o eu sa faca?
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 20:21
    0 0
    Era doar un comentariu general, nu am spus ca ai sfatuit-o ceva. Acuma depinde foarte mult de la caz la caz. Eu, de pilda, cand am o nemultumire fata de partener i-o spun. Nu stau sa ma gandesc nu stiu cat oare de ce face asta, oare nu cumva e frustrat de ceva, nemultumit. Si asa s-a obisnuit si el. In felul asta zic eu am scutit multe scenarii si multe acumulari de tensiune intre noi.
    Pentru situatia ei, eu ii propun urmatoarea abordare. "Dragule stii ca a fost ziua mea? Da iubi stiu. Cand a fost ziua ta cum a fost? Pai iubi mi-ai luat tort, mi-ai luat cel mai fain cadou, ai fost o draguta toata ziua. Deci ti-a placut? Da iubi mi-a placut. Pai daca ti-a placut asa de tare iubi la ziua mea tu ce-ai avut amnezie?"
  •  
    • 4017 mesaje
    9 Sep 2007, 20:29
    0 0
    Ah, ok, Anusca. Tu erai concentrata la altceva. Cum rezolva o femeie ceva care-a deranjat-o? Hihihi. pai mai toate rezolva prin batutul obrazului cu sorici...dar pe moment...si adesea doar in aparenta.

    Fata asta, Carlita, era mai mult ingrijorata de "cauza" amneziei, care i s-a parut un simptom al unei posibile probleme mai generale, nu o simpla amnezie.
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 20:34
    1 0
    Eu zic ca daca macar a doua zi omul s-ar fi infiintat cu un cadou, sondarea problemei ar fi fost amanata. Dar asa e clar ca trebuie foraj la mare adancime.

    Off topic. Si chiar is concentrata. Tot zic ca ma ridic de pe scaun dar la televizor, ca in fiecare duminica de altfel, nu ai la ce te uita. Asa ca incerc sa fiu activa aici. Ma bucur ca nu te-am suparat. Cu scandalurile de p-aici ....O seara faina!
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 23:03
    0 0
    Gata, fetelor, am revenit.

    Classy, ca de obicei (ca iti urmaresc postarile de mult) ai cea mai mare dreptate si dai cele mai de bun simt si pertinente sfaturi. In plus, ai sesizat foarte bine ce ma framanta - nu neaparat ce anume sa fac in momentul asta, ci cauza unui asemenea comportament.

    M-a mai intrebat cineva daca nu cumva este prea sigur pe mine. As inclina sa spun ca este. Iar in situatia asta am ajuns dupa 3 ani de relatie comoda, cu mici suisuri si coborasuri. De obicei se intampla fara sa realizam, iar eu m-am trezit in situatia asta. Acum nu pot nici sa ma apuc de facut fitze, ca doar ne stim de atata timp si as parea ori penibila, ori iesita din circuitul meu. Nici sa ma apuc de schimbat persoana mea sau a lui, ca ne-am ales pentru ceea ce suntem si ne iubim pentru asta.

    In legatura cu linistea mult dorita si visata (iar pana recent obtinuta) - am avut vreo luna de certuri zilnice si scandal, aproape nu ne mai puteam suferi. Dar am priceput amandoi ca am cladit ceva frumos si ca intr-o zi o sa fim sot si sotie. SI am incetat sa ne purtam ca 2 copii rasfatati si am fost mai atenti la cuplul nostru. Adica ne-am "reconstruit".

    Toate bune si frumoase (dupa multe eforturi de ambele parti, dorite de amandoi, asta sunt sigura), numai ca acum mi-a facut boacana asta. Inclin sa-i dau dreptate lui Classy, dar sunt curioasa de ce anume este el nemultumit si ce il face furios. Pentru ca daca este asa, atunci e ceva subconstient, ca nu se manifesta astfel. Le comite pur si simplu.

    Pana la urma tot ce imi doresc este sa am din nou o relatie normala cu omul pe care il iubesc mult si care stiu ca ma iubeste. Si incerc mult sa il inteleg, asa cum a facut si el cu mine alta data, cand o luasem eu pe aratura. Deci... daca voi ma puteti ajuta, sau macar pune pe ganduri, va multumesc mult.

    A, merci si pentru urarile de la multi ani
  •  
    • 1139 mesaje
    9 Sep 2007, 23:35
    0 0
    La multi ani! carlita si sin partea mea.
    Referitor la subiect, iubitul tau nu are nici o scuza, nu era mare lucru sa-ti ia macar un trandafir.
    Asa ca nu-ti mai pune atatea intrebari....cum?de ce?.....sau poate mai sti ca nu a facut asta intentionat ca sa te supere?
  •  
    • 270 mesaje
    9 Sep 2007, 23:41
    0 0
    ultima oara cand am verificat un La Multi Ani era inca gratis..
  •  
    • 488 mesaje
    9 Sep 2007, 23:43
    0 0
    Carlita eu sunt de 18 ani cu sotul meu si crede-ma n-a uitat niciodata cand e ziua mea.Chiar daca am stat f rau cu banii tot mi-a facut o surpriza(si nu numai de ziua mea)
    Ai mare grija cu el.Nu are pe alta si nu stie cum sa se desparta de tine?
  •  
    • 488 mesaje
    9 Sep 2007, 23:45
    0 0
    La multi ani cu intarziere.Sa fi fericita si sanatoasa
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 23:52
    0 0
    Multumesc frumos, fetelor

    Eu nu cred ca vrea sa se desparta. ca daca vroia, nu se comporta asa.. adica nici nu stiu. este foarte ok relatia noastra acum (cu aceast amica exceptie), ba chiar am vorbit de casatorie, de bebe... stiu ca vorbele sunt usoare, dar noi chiar avem o relatie sanatoasa si care promite. chiar nu imi imaginez ca vrea sa ma paraseasca.
  •  
    • 488 mesaje
    9 Sep 2007, 23:55
    0 0
    Sti ce?Ia intreaba-l direct de ce nu ti-a dat nici un cadou.Si vezi ce zice.
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 23:56
    0 0
    M-ar tenta. Tineti aproape. Revin cu raspunsul!
  •  
    • 4017 mesaje
    10 Sep 2007, 00:00
    0 0
    Carlita, eu cred asa: unul/unele dintre lucrurile pe care i le-ai cerut tu (sa le faca ori sa nu le mai faca) e complet nenatural pentru el, reprezinta un efort ori o abtinere frustranta, mult in afara zonei lui de confort.

    A fost de acord sa-ti faca pe plac fiindca a inteles ca pentru tine chestiile respective erau deal-breakers si n-a vrut sa te piarda.

    Dar frustrarea, disconfortul, senzatia ca fiind el insusi este inacceptabil pentru tine...sunt acolo si sapa si irita si-l inciudeaza si una dintre formele passive aggresive de manifestare este sa taie de pe lista cu ceea ce are el sa-ti ofere in mod normal si in zona lui de confort.... uite-asa, ca tot nu-s deal-breakers!


    Nu stiu cum justifica el in mintea lui ceea ce face, dar pot sa spun ce spera, pe termen lung: sa realizezi tu ca ceea ce avea el de oferit de bunavoie e mult mai pretios/valoros/important decat chestiile pe care le-ai vrut tu neaparat si neaparat (si in lipsa carora erai dispusa sa-l parasesti, you crazy ungreatful woman! ).
  •  
    • 282 mesaje
    10 Sep 2007, 00:01
    0 0
    ......dar daca omul a uitat pur si simplu,si acum ii este jena sa recunoasca ?
  •  
    • 705 mesaje
    10 Sep 2007, 00:02
    0 0
    crazy ungrateful women suntem cu toate, atunci cand ne dorim mai mult decat avem. si intrucatva sunt constienta si eu. nu imi dau seama ce i-am cerut in plus, care e zona de discomfort, dar stau si chibzuiesc adanc.

    el nu e chiar atat de comunicativ incat sa imi spuna singur, ca am mai avut tentative. sunt fecioara si, evident, despic mereu firul in 4 (ca acum), si probabil asa am procedat si cu el, incercand sa aflu ce gandeste. si uite cum incurc singura itele....

    merci mult de raspunsuri, classy. si voua, celorlalte eve simpatice care ma ajutati mult
  •  
    • 488 mesaje
    10 Sep 2007, 00:04
    0 0
    Cum sa uite draga asa ceva?Si parca era cu ea cand s-a intalnit cu prietenii si au felicitat-o.Si-i putea spune si la 12 noaptea un La multi ani
  •  
    • 4017 mesaje
    10 Sep 2007, 00:08
    0 0
    Normal, inca n-am cunoscut o femeie care dupa faza de indragosteala sa mai fac vreo lista cu plusuri....toate sunt ocupate strict de aia cu minusurile barbatului.

    Carlita, adu-ti aminte despre ce erau certurile alea mari, in ce consta cel mai mare repros pe care i-l faceai etc etc Nici nu mai e nevoie sa-l intrebi pe el, vei stii sigur in ce privinta a facut compromisul care-l inciudeaza rau.