ajutor!!!!! nunta la marriott :)

  •  
    • 51 mesaje
    7 Sep 2007, 09:36
    0 4
    buna!
    nu stiu daca e cel mai bun loc pentru un topic ca acesta, dar sper sa fie ok
    am o maaaaare problema: tb sa merg la o nunta la marriott; are cineva idee cat e darul la o astfel de locatie?))
  •  
    • 2831 mesaje
    7 Sep 2007, 11:13
    1 0
    Cel putin 150 de euro de persoana. In general meniul costa intre 50 - 80 euro de persoana fara bautura.
  •  
    • 725 mesaje
    7 Sep 2007, 11:23
    0 1
    ASA ESTE. EU AM FOST LA O NUNTA UNDE MENIUL ERA 150E. AM DAT 600E CA SI CUPLU.
  •  
    • 2439 mesaje
    7 Sep 2007, 18:02
    0 0
    Doamne!!!!! 600 euro???? Mi se pare enorm!
  •  
    • 705 mesaje
    7 Sep 2007, 22:04
    2 0
    Ralucuta99, degeaba ti se pare, ca este, totusi, un hotel de super lux. Mie si 150 mi se pare putin, pt ca eu am dat 200 la o nunta acolo si am auzit apoi ca numai meniul a fost 250. Asa este la fite, chit ca ne place sau nu... Din pacate!!!!

    Asadar, eu zic sa iti strangi minimum 200 pentru persoana ta, asta in cazul in care accepti invitatia.
  •  
    • 728 mesaje
    8 Sep 2007, 08:04
    0 1
    Fitzele astea o sa ne omoare intr-o zi.
  •  
    • 290 mesaje
    8 Sep 2007, 17:56
    1 0
    dar la complex Astoria Snagov? oare la ce "scoruri" se ridica meniul?
  •  
    • 705 mesaje
    9 Sep 2007, 19:16
    1 1
    O sa ne omoare fitele, cu siguranta. Dar ce ne-am face fara ele? S-ar marita si fata lui tanti Geta din colt in acelasi restaurant cu Virinel si Monicuta?

    Asta este, sunt diferente sociale si luxul este un fenomen care exista de cand lumea.
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 19:40
    0 0
    Poate ca fata lu tanti Geta din colt si-ar permite sa-si plateasca din banii ei nunta. Nu din ai sotzului. D'aia unele Monicute nu pot fi altceva decat neveste de cutarici.
  •  
    • 427 mesaje
    9 Sep 2007, 19:42
    2 2
    Daca te ajuta cu ceva eu la o nunta la novotel (pe calea victoriei) unde stiam ca este 100 de euro tacamul am dar 300 de euro pt cuplu. mai mult mi s-ar fi parut exagerat ca nu trebuie eu ca invitat sa le aranjez tot vitorul.
    in vest nici nu se dau bani la nunta ci daruri cu lista de cadouri. O pritena de a mea a fost la o nunta la marriott dar era cu lista de cadouri la un magazin de anticitati si a cumparta ceva de pe lista (preturile erau exorbitante gen 200 de e o perie de wc)
  •  
    • 728 mesaje
    9 Sep 2007, 19:48
    0 0
    In conditiile astea ma gandesc cat costa dezinfectantul pentru wc.....emoticon care se ia cu mainile de cap.
  •  
    • 705 mesaje
    10 Sep 2007, 02:24
    0 0
    Mie mi se pare o idee excelenta faza cu listele. Bineinteles, cuplul despre care vorbiti a exagerat.

    e cel mai corect asa, desi nici magazinele din Ro nu sunt inca pregatite. Cred ca atunci cand o sa ma marit, daca ma duc la magazinele care imi plac si le dau o lista pentru viitorii invitati, o sa se uite crucis vanzatoarele la mine, fara sa priceapa ce vreau
  •  
    • 427 mesaje
    10 Sep 2007, 17:03
    0 0
    Intr-adevar pare foarte eleganta ideea cu listle de cadouri dar trebuie sa tinem cont ca tanarul cuplu ar trebui sa suporte integral costurile nuntii...si cum eu nu o sa ma marit (peste mai multi ani)cu vreun bussiness man ci cu un tanar de varsta mea nu cred ca o sa vreau sa akit integral costurile petrecerii. O sa profit de faptul ca in Romania nu sunt inca considerate de prost gust nuntile la cre se primesc bani
  •  
    • 2191 mesaje
    10 Sep 2007, 21:24
    0 0
    m-am intalnit chiar ieri cu un cuplu care face nunta in oct la marriott (ea lucreaza la hotel)..si mi-au spus ca meniul este 150 lei + tva (meniu in care ai incluse si bauturile racoritoare)..
    deci..se poate face si o nunta ok,la marriott..nu numai cu meniuri de cateva sute de euro..
  •  
    • 290 mesaje
    10 Sep 2007, 23:12
    0 0
    e rezonabil asa.
  •  
    • 705 mesaje
    11 Sep 2007, 00:57
    0 1
    Depinde mult si in ce sala de la Marriott, ca sunt multe. De exemplu, intr-una dintre cele mici poti alege un meniu accesibil, dar la sala principala, cea mai mare, meniul minim ajunge pe la 300 de euro. Si sunt numai fitosenii de mancaruri, cate un degetar in mijlocul farfuriei si sos intins de jur imprejur.

    Asta arata ca sunt diferente chiar si in cadrul notiunii de "lux". E lux mai "luxos" si lux mai putin... haha
  •  
    • 2191 mesaje
    11 Sep 2007, 01:03
    1 0
    depinde ce intelegi tu prin sala mare..
    sunt salile A,B,C si D..si acestea..pot forma o singura sala mare.. "Grand Ball Room"..
    cei cu care am vorbit eu..au luat C+D,adica jumate din Grand..
    oricum,nu depinde de sala toata treaba..pt ca tot atat era,chiar daca luau tot Grand ball room`ul
  •  
    • 46 mesaje
    11 Sep 2007, 04:31
    0 0
    drama_queen te inseli! In Vest(cel mai Vest.. se dau NUMAI BANI IN PLIC la nunti! In plic sau cecuri! Ei se depoziteaza intr-o cutie decorata frumos si pazita de securitatea localului, pe durata nuntii, dupa care mirii o iau acasa. Femeile participante primesc de la miri un cadou nesemnificativ cu inscrisuri avand numele mirilor si data nuntii.
  •  
    • 290 mesaje
    11 Sep 2007, 10:10
    0 0
    am niste prieteni, romani, care s-au casatorit si la nunta lor a venit si un prieten de-al lor englez (ginerele lucra in Anglia).
    ce mi-a placut in mod deosebit a fost un obicei adoptat de la englezi si anume, pe o masuta era un caiet in care puteai sa scrii cateva impresii despre miri, atmosfera, nunta, urari sau ce altceva iti mai doreai sa scrii.
    si asta e o amintire foarte elocventa cu privire la ce s-a petrecut in seara nuntii!
  •  
    • 427 mesaje
    11 Sep 2007, 12:08
    0 0
    intr-adevar e posibil sa ma insel. eu m-am bazat doar pe faptul ca vara mea s-a casatorit cu un neamt si au avut si vreo 50 de invitati nemti (desi nunta a fost la noi) iar de la ei nu au primit decat cadouri. Nu cred ca din cauza ca nu aveau bani pt ca darurile erau valoroase.
    in restul tarilor intr-adevar nu stiu.