Barba dupa moartea tatalui

  •  
    • 742 mesaje
    8 Aug 2007, 14:16
    12 15
    A murit tatal prietenului meu si nu stim cand poate sa se barbiereasca. Azi s-au facut 3 saptamani de cand a murit, maine se fac 3 sapt de la inmormantare. Auzisem k se tine 9 zile sau 6 saptamani insa nu stim sigur.. Trebuie sa tina 6 saptamani? Sau merge sa se barbiereasca si dupa 3 ? Mersi anticipat si astept raspunsurile voastre.
  •  
    • 4 mesaje
    8 Aug 2007, 14:39
    11 6
    Eu stiam ca se putea barbieri la 9 zile, daca nu, trebuie sa astepte 6 saptamani. Asa am auzit eu.
  •  
    • 7364 mesaje
    8 Aug 2007, 14:44
    7 9
    mah, mie asta cu sa nu se barbiereasca nu stiu cate zile, sa nu faca aia sa nu faca ailalta.... nu stiu....mi se par aiurea. Unde scrie la Scriptura? sau sunt invataminte si reguli babesti?


    Oricum, eu nu am auzit de chestia cu nebarbieritul... daca ai job care impune etcheta ce faci? te duci ca Robinson Crusoe?

    Wanna, scuze de offtopic! te pup!
  •  
    • 742 mesaje
    8 Aug 2007, 15:03
    6 3
    Deh,asa e.. dar cum asa e "traditia" .. momentan nu are un job.. asa k ii permite activitatea zilnica sa stea nebarbierit, insa mai astept raspunsuri de la cele care stiu, dak se poate barbieri dupa 3 sapt.. asta nu stiu sigur.. k si eu la fel auzisem k la 9 zile si la 6 sapt, insa el ar cam vrea sa afle dak se poate si la 3 sapt k il cam deranjeaza barba..
  •  
    • 7364 mesaje
    8 Aug 2007, 15:17
    4 4
    Wanna, sufletul lui jeleste oricum. De ce sa asculte si de nu stiu ce sfaturi babesti? Crezi ca tatalui lui, Dumnezeu sa il odihneasca, i-ar placea sau ar fi de acord?

    Cred ca este suficient sa poarte doliu, sa dea de poamana haine si mancare unui barbat si sa ii faca toate slujbele.
  •  
    • 742 mesaje
    8 Aug 2007, 16:42
    4 2
    Asta asa e, ai dreptate.. sa vedem cum o sa facem..
  •  
    • 1225 mesaje
    8 Aug 2007, 18:41
    3 5
    Cam greu cu "traditiile" acestea... daca nu o rade, macar sa o tunda, cat mai scurt.
  •  
    • 742 mesaje
    8 Aug 2007, 18:49
    1 4
    Nu ca se zice k sa nu te tunzi si sa nu te razi. Cel putin noi asa stim.. Oricum se tunsese inainte sa moara tatal lui deci nu e problema la par.. dar cu barba e nasoala treaba.
  •  
    610
    • 490 mesaje
    8 Aug 2007, 20:37
    6 0
    pe timpuri nu aveau voie nici sa dea drumul la tv sau radio timp de 6 saptamani, cu barba e la fel .va spun eu sigur 6 saptamani.
  •  
    • 208 mesaje
    9 Aug 2007, 13:50
    6 1
    Acum 5 luni a decedat si socrul meu si sa ma ierte mula lume crestina,am tinut 6sapt.doliu,dar sotul meu sa barbierit...Iar cu tv si radio,dzeu sa ma ierte,dar am copil mic care nu adoarme decat cu muzica pt copiii,iar tv este una din jucariile preferate.Dar eu zic ca doliul il porti in suflet,nu ce spune unul,altul...Cate nu ar trebui sa facem bine daca e sa ne luam dupa biblie si cate facem...deee,suntem oameni,nu sfinti.De 6 sapt.stiu si eu.
  •  
    • 208 mesaje
    9 Aug 2007, 13:50
    2 1
    Acum 5 luni a decedat si socrul meu si sa ma ierte mula lume crestina,am tinut 6sapt.doliu,dar sotul meu sa barbierit...Iar cu tv si radio,dzeu sa ma ierte,dar am copil mic care nu adoarme decat cu muzica pt copiii,iar tv este una din jucariile preferate.Dar eu zic ca doliul il porti in suflet,nu ce spune unul,altul...Cate nu ar trebui sa facem bine daca e sa ne luam dupa biblie si cate facem...deee,suntem oameni,nu sfinti.De 6 sapt.stiu si eu.
  •  
    • 16 mesaje
    9 Aug 2007, 14:47
    4 2
    de foarte multe ori am sesizat ca aceste obiceiuri difera de la o zana la alta a tarii. mama mea a murit anul trecut in decembrie si preotul nostru, care ne stie de o viata, a insistat la tata sa se barbiereasca dupa 9 zile. noi chiar am avut un fel de pomenire la noua zile (adica o coliva sfintita de parinte) si dupa ce a terminat slujba i-a spus clar tatului meu sa se barbiereasca. doliul il porti in suflet, nu in barba sau haine negre. acum depinde de fiecare , dar eu una nu cred sa fie o perioada fixa.
  •  
    • 742 mesaje
    9 Aug 2007, 20:53
    2 1
    Multumesc pentru raspunsuri fetelor. Oricum a trecut si ziua in care s-au implinit 3 sapt asa k mai incearca sa tina cat poate si apoi se barbiereste.. Am auzit si noi k la 9 zile, dar am auzit asta dupa o sapt si ceva.. Si asa este, e diferit dintr-o zona in alta..
  •  
    • 4418 mesaje
    10 Aug 2007, 00:35
    1 1
    se tine 40 de zile de regula, dar daca lucreaza intr-un domeniu in care se cere o anumita tinuta trebuie sa se rada si gata daca sefii nu au intelegere pentru acest lucru.
  •  
    • 50 mesaje
    12 Aug 2007, 21:26
    3 2
    eu stiu ca 40 zile ,dupa parastasul de 40 zile linistit poate sa o dea jos ca de fapt nu conteaza in ce culoare te imbraci si nici barba eu cred ca cel mai mult ce ai suflet ca de sufletul sufera mult tu ca muritor de rand tatal meu e mort de 17 ani si sa sti ca si acum sufar mie dor de el cand privesc las poza lui imi vine sa urlu of gata e trist e dureros MOARTEA asta ce urat cuvant si ce nemiloasa este
  •  
    • 1 mesaje
    13 Dec 2015, 18:55
    5 1
    eu din cate stiu cu Barba ,trebuie cel mult 38 zile tinuta barba ,nu trebuie exact 40 zile .
    Acest mesaj a fost editat de către Timi-tibi: 13 Dec 2015, 18:56
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Dec 2015, 22:09
    3 1
    Timi-tibi said:eu din cate stiu cu Barba ,trebuie cel mult 38 zile tinuta barba ,nu trebuie exact 40 zile .

     e un post din 2007 ..cui ii rspunzi tu ...mai TIBI..??
     

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Dec 2015, 23:05
    4 4
    Io baieti ...

    Nici doliu nu mai poate tine omu, ca il paste divortul ...

  •  
    • 11 mesaje
    18 Ian 2016, 18:23
    8 8
    da dupa obiceiuri pana la parastasul de 40 de zile...6 sapt. adica....dar repet cred ca e vb doar de obicei