cat castiga un traducator

  •  
    • 99 mesaje
    26 Iul 2007, 11:00
    0 1
    Buna fetelor.
    Sunt intr-o mare dilema. Azi am un interviu pentru un post de traducator (care include si activitati de secretariat). Ii cunosc pe cei de la firma deoarece am efectuat traduceri pentru ei. E o firma din UK care vor sa ma "fure", ca sa zic asa, de la firma la care lucrez in momentul de fata. Sunt sigura ca din punct de vedere financiar pot sa-mi ofere mai mult decat castig actualmente. Mi-au spus sa ma gandesc la o cifra si nu stiu cat sa la zic. Nu vreau nici sa sar calul si sa zic o cifra prea mare.
    Lucreaza careva dintre voi ca traducatoare angajate, nu colaboratoare? Care este salariul minim pe care l-ati accepta daca ar fi sa va schimbati locul de munca?
  •  
    • 144 mesaje
    26 Iul 2007, 11:22
    0 0
    .
  •  
    • 6 mesaje
    26 Iul 2007, 14:25
    1 1
    Buna! Eu lucrez in traduceri si am un salariu net 1700 RON + bonuri de masa, nu as accepta nimic sub 15-16 mil, daca ar fi sa-mi schimb locul de munca.
  •  
    • 99 mesaje
    26 Iul 2007, 15:15
    0 1
    La locul actual iau 1300 ron + bonuri de masa. Ce-i drept nu ma rup tare cu munca. In ultima vreme nu prea am avut de tradus. Oricum fara cel putin 2000 Ron net nu plec de aici.
  •  
    • 2439 mesaje
    26 Iul 2007, 16:10
    0 0
    Ce traduceri faci? Ce limba?
  •  
    • 144 mesaje
    26 Iul 2007, 19:20
    0 0
    .
  •  
    • 29 mesaje
    27 Iul 2007, 10:49
    0 0
    Buna ziua.
    Interesant topicul vostru....eu am terminat anul acesta limbi si literaturi straine :engleza-franceza,iar momentan intocmesc dosarul pt min. justitiei,ca sa ma autorizez ca traducator.
    Sunt angajata cu contract de munca intr-un alt donemiu,insa as vrea sa incerc si eu sa fac contracte de colaborare cu birouri notariale(macar unul!!!).Cum se procedeaza, se plateste un procent pt traducator din banii incasati, sau cum???
    PLS, spuneti-mi si mie, ca sunt novice...si nici nu sunt din Bucuresti.
    ms pupici
  •  
    • 144 mesaje
    27 Iul 2007, 11:21
    0 0
    .
  •  
    • 3354 mesaje
    27 Iul 2007, 11:44
    0 1
    si eu sunt traducator autorizat pe eng si spaniola. eu cel mai mult am castigat ca traducator inhouse in jur de 1400. cele mai multe firma dau mai putin de atat.
    amelie, sper sa nu te superi ca te intreb... tu cam ce viteza medie ai pe ora? eu nu reusesc sa fac mai mult de 350 cuvinte nici sa ma bati.
    cei mai multi angajatori cer in jur de 200 pagini pe luna - asta inseamna cam 400 cuvinte de ora...
    nu prea stiu ce sa fac ca sa-mi creasca viteza...
    daca ai ceva sfaturi pentru mine, as fi recunoscatoare...
    va pup si va multumesc.
  •  
    • 144 mesaje
    27 Iul 2007, 12:11
    0 0
    .
  •  
    • 3354 mesaje
    27 Iul 2007, 12:47
    0 0
    sincer, nu imi amintesc - atunci discutam foarte mult pe forumuri...
    o sa te apelez pe mess. eu sunt corimaftei. mersi mult.
  •  
    • 29 mesaje
    27 Iul 2007, 13:23
    0 0
    Amelie,m-am gandit la birouri notariale pt ca nu cunosc nicio firma de trad. autorizate.Cat despre domeniu...spune-mi tu care sunt cele mai cautate ;tu faci trad. financiare si juridice(parca asa am inteles!)?.
    Ai amintit de Trados, te folosesti de el pt traduceri si/sau de dictionare, iar daca da, ce fel de dictionare ai?
    Hey, mi-ai dat o idee....daca-mi deschid eu un birou de traduceri autorizate??????
    Sorry de intrebari, dar pls raspunde-mi si mie.
    Ms mult, pupici!
    PSoate o sa colaboram?! who knows!?
  •  
    • 144 mesaje
    27 Iul 2007, 14:13
    1 0
    .
  •  
    • 29 mesaje
    27 Iul 2007, 15:33
    0 0
    Ms mult pt raspunsuri.
    Momentan castig fff putin, de aceea vreau sa mai fac ceva in paralel.Dupa ce ma autorizez, o sa ma ocup sa-mi caut colaboratori...desi cred ca nu e tocmai usor sa-ti faci niste clienti stabili...
    Daca mai am intrebari, o sa te mai deranjez.
    Ms inca o data!
    pupici
  •  
    • 100 mesaje
    28 Iul 2007, 08:17
    0 0
    Buna!
    Imi spuneti va rog si mie cum se comanda dictionarele acelea dragute de pe www.sign.ro?

    Merci!
  •  
    • 2439 mesaje
    31 Iul 2007, 09:27
    0 0
    Na, cum??
  •  
    • 99 mesaje
    31 Iul 2007, 14:00
    0 0
    Buna fetelor!

    Am revenit. Interviul a fost ok. Astept raspuns pe vineri. Mi-au oferit 2400 ron brut, dar le-am spus ca suma e mica comparativ cu cat castiga acum. Le-am batut un apropo de 3000 Ron brut, asa ca punct de plecare.
    Sa vedem ce va fi. Va tin la curent.
  •  
    • 144 mesaje
    31 Iul 2007, 14:05
    0 0
    Succes, magmarip, iti tinem pumnii!
  •  
    • 13 mesaje
    29 Aug 2007, 15:35
    1 0
    Salutari Evelor traducatoare!

    Imi pare bine sa am din partea voastra confirmarea ca se poate castiga binisor si din traduceri pentru ca anul asta am absolvit LLS, sectia de traducatori, interpreti si terminologi, engleza-germana.

    M-ar interesa sa fac practica (eventual neplatita, atata vreme cat pot fura meserie ) pe langa un traducator autorizat. Eu sunt din Giurgiu si e mare nevoie de traducatori autorizati, mai ales pe germana. M-as baga, dar ce am facut in facultate nu cred ca e de ajuns pentru a face o figura buna fata de un notar, de exemplu.

    Daca m-ati putea sfatui cumva (incl. ce carti mi-ar fi de folos) , m-as bucura tare. Multumesc!
  •  
    • 99 mesaje
    29 Aug 2007, 19:50
    5 0
    Salut fetelor.

    Am revenit sa va spun ca deja am inceput sa lucrez cu firma respectiva si salariul net pe luna e de 3000 RON
    Nu fac numai traduceri, dar e foarte "challenging". Ma bucur ca am reusit sa-mi gasesc un job care sa-mi placa.

    Bafta tuturor.