ortodontie

  •  
    • 19 mesaje
    11 Nov 2003, 16:52
    0 0
    dragele mele, a venit si randul meu sa initiez un subiect.... sau sa il reiau, nu pot spune cu siguranta, pentru ca am cautat in paginile acestui forum si nu am gasit nimic legat de acest subiect (sau poate nu am avut ochelarii stersi si nu am vazut bine).
    ma refer la ortodontie... vreau sa imi indrept dintii. sunt sanatosi, dar din pacate destul de inestetici. si s-au ingramadit si mai mult dupa ce mi-au crescut molarii de minte de sus. cei de jos sunt inca inclusi, dar dupa cum au inceput sa ma doara gingiile, se pare ca vor iesi la iveala si acestia, in viitorul apropiat.
    intrebarile mele ar fi:
    poarta vreuna din voi aprat dentar, sau ati purtat vreodata?
    de care, fix sau mobil?
    ce stiti despre aparatele dentare? care sunt recomandate?
    imi puteti recomanda un ortodont bun profesionist, sincer (care sa imi spuna verde in fata daca are rost sa ma chinui sau nu) si cu bun simt?
    eu am cautat informatii in mai multe surse, dar fara rezultate senzationale. in afara de liste de medici si adrese de clinici nu am gasit mare lucru. nici un fel de recomandari, lamuriri...
    am uitat sa va spun, am 26 de ani, dar sunt convinsa ca nu este prea tarziu... nu e vina mea ca mi-au aparut molarii de minte tocmai la varsta asta...
    ei, ce parere aveti? mai este vreo eva interesata?
    astept cu mare interes tot ce aveti sa imi dezvaluiti...
    va pup si va multumesc anticipat!
    o seara buna si sa fiti iubite
  •  
    • 19 mesaje
    12 Nov 2003, 09:43
    0 0
    sa inteleg ca nici una dintre voi nu este interesata?
    sunt singura "obsedata" de dinti?
    ma surprinde....
  •  
    • 49 mesaje
    12 Nov 2003, 10:03
    0 0
    Aparatele ortodontice pot fi acum aplicate indiferent de virsta.Alegerea fix-mobil este facuta in colaborare cu medicul ortodont, in functie de cazul clinic.In principiu cele fixe sunt mai eficiente pt. ca nu le poti da jos din gura si actioneaza permanent, dar sunt mai scumpe si nu sunt indicate in orice situatie. Ca sa ti se poata aplica orice aparat, trebuie intii sa-ti tratezi toate cariile si, daca situatia impune, sa-ti scoti molarii de minte.
    Durata tratamentului variaza in functie de complexitatea cazului, dar nu poti accelera nimic, pentru ca s-ar putea sa te trezesti cu dintii in palma daca nu respecti indicatiile doctorului.Daca mai vrei amanunte scrie-mi pe adresa cristinatibi@yahoo.com, o accesez mai usor.
    Sanatate maxima!
  •  
    • 19 mesaje
    13 Nov 2003, 11:23
    0 0
    Da eu am purtat timp de doi ani aparat ortodontic. Aveam 15 ani si inca nu imi crescusera molarii de minte, imediat ce mi-au iesit (18 ani) i-am scos pe rand pe toti patru. La mine aparatul a avut o eficienta relativa. Adica dintii de sus s-au retras dar tot dintoasa am ramas am inteles insa ca acum dintii au mai mult loc si nu voi devenii si mai dintoasa de atat. Pentru dintii de jos se pare ca nu mai exista nici o solutie (maxilarul este prea ingust) si singura varianta ar fi extragerea maselelor iar eu refuz. Dar nici nu sunt foarte incalecati. Spre diferenta de tine am mari probleme cu dintii si am avut dintotdeauna dar recunosc ca dupa ce am terminat cu aparatul dentar s-au mai ameliorat. Daca vrei mai multe amanunte imi poti scrie pe mail (spitzi@eva.rtalii inclusiv numarul clinicii unde ma tratez eu.
  •  
    • 13 mesaje
    17 Feb 2004, 23:15
    0 0
    Cit costa un aparat dentar?Si pt. o persoana de 23 de ani oare mai este eficient?
  •  
    • 49 mesaje
    18 Feb 2004, 10:39
    0 0
    Aparatele ortodontice cele mai eficiente sunt cele fixe (lipite pe dinti, gen Betty cea urita).In principiu se pot aplica indiferent de virsta, pretul de cost fiind destul de ridicat si variind in functie de planul de tratament.Dar merita efortul!!
  •  
    • 962 mesaje
    18 Feb 2004, 13:09
    0 0
    Doamna cristina, si eu as vrea sa imi pun aparat din motive estetice. Nu am dintii strambi dar ma deranjeaza cei de jos, plus ca mi s-a spus ca s-ar putea sa fac paradontopatie, genetic am dintii asezati de asa natura. Cred ca dvs intelegeti mai bine. Am fost la 2 ortodonti care mi-au spus ca pot purta aparat, iar tratamentul va dura mai putin decat cel obisnuit, cam 1 an...1 an si 2-3 luni cel mult. As vrea sa imi pun unul transparent. Problema este urmatoarea insa: eu voi pleca in USA din septembrie, si voi putea veni cam la 2 luni, adica in noiembrie 2 saptamani, o luna vacanta de iarna, 2 saptamani in primavara si vacanta de vara 3 luni. Deci pot veni la consult la 2 luni. Ce sa fac? Care ar fi solutia? Multumesc si ma scuzati pt deranj.
  •  
    • 49 mesaje
    19 Feb 2004, 12:12
    0 0
    Yoshi draga mea,
    In principiu,in primele luni trebuie sa vii la control mai des, dar totul depinde de planul de tratament pe care ti-l stabileste ortodontul.Daca vrei si un al treilea consult ortodontic iti pot da telefonul doctoritei cu care colaborez eu.Scrie-mi pe adresa dr_cristina_nita @yahoo.com, daca te intereseaza.
  •  
    • 360 mesaje
    19 Feb 2004, 12:40
    0 0
    Pentru ca am descoperit cu bucurie un medic stomatolog printre Eve..am si eu o intrebare-rugaminte: sunt insarcinata in 3 luni si saptamana trecuta mi s-a rupt o bucatica dintr-o masea, cu tot cu o bucata din plomba foto. Maseaua are canalele obturate (sper sa ma exprim bine), nu ma deranjeaza, doar ca imi agata limba si e neplacut. Ce imi recomandati, sa astept pana dupa nastere sau sa merg acum la medic? Poate dauna cu ceva la bebe?
  •  
    • 49 mesaje
    20 Feb 2004, 09:36
    0 0
    Mergi acum sa iti lustruiasca zona ascutita si sa iti puna un ciment ca sa nu-ti intre mincare in cavitate. Nu mai amina,pentru ca leziunile provocate pe limba se pot suprainfecta si atunci e mai rau.Dupa luna a patra poti merge linistita la tratament, pentru ca atunci ti se poate face orice, chiar si anestezie.Sanatate maxima!
  •  
    • 360 mesaje
    20 Feb 2004, 13:31
    0 0
    Multumesc frumos, m-am programat la stomatolog ca o mama responsabila ce sunt!
  •  
    • 85 mesaje
    22 Feb 2004, 11:50
    0 0
    Buna!Am si eu o problema!Am 27 de ani si deja am 7 extractii,iar restul dintilor sunt toti (aproape toti)plombati.Am inteles ca am o haioasa mineralizatie (nu stiu daca ma exprim corect) si ca nu pot face mare lucru.Chiar asa este?Nu exista vreun tratament?O sa vreau sa fac si un copil si chiar nu as vrea sa raman fara dinti.Astept un raspuns !Va rog! Multumesc
  •  
    • 85 mesaje
    22 Feb 2004, 21:21
    0 0
    "o haioasa mineralizatie" am vrut sa spun,...nu stiu cum de a iesit haioasa?!....
  •  
    • 85 mesaje
    22 Feb 2004, 21:22
    0 0
    tot incerc sa scriu haioasa mineralizatie si iese haioasa mineralizatie!!!!!Numai inteleg nimic..
  •  
    • 85 mesaje
    22 Feb 2004, 21:24
    0 0
    ma las pagubasa...haioasa inseamna bad in engleza,daca intelege careva
  •  
    • 962 mesaje
    22 Feb 2004, 22:01
    0 1
    Cuvantul "proasta" se cenzureaza pe forum, desi nu cred ca asa e normal, ci normal ar fi fost sa existe moderatori. In loc de "vaca" iese floricica spre exemplu...Ce or fi avut cu saracul animal nu pot sa inteleg.
    Doamna Cristina, m-am hotarat sa merg la clinica Era.
    Inca ceva, o prietena de-a mea se duce la ortodont, la doamna Lidia Boboc. Am auzit ca este foarte buna dumneaei. Este adevarat? Bine, eu nu ma voi duce la ea...
  •  
    • 85 mesaje
    22 Feb 2004, 22:30
    0 0
    eu sunt cam noua pe aici si nu stiam ca se cenzureaza...Mersi !!
  •  
    • 20 mesaje
    20 Apr 2004, 02:24
    0 1
    eu am avut aparat dentar. initial mobil, iar apoi fix si acum port unul mobil, doar noapte, pt fixare. perioada de tratament luuunga, cred ca sunt vreo 4 ani.. cam va sperie nu? totusi, eu as zice ca merita! iti aranjeaza si muscatura, nu doar alinierea dintilor. varsta nu conteaza! eu am 17 ani, insa la cabinet veneau pers de diferite varste; si am aflat ca aparatul se recomanda si persoanelor mai in varsta carora li se misca dintii, pt fixare.
    eu insa am ramas cu o problema dupa; am pete. si am facut un periaj la stomatolog, dar nu mi i-a curatat de tot. din pacate dintii mei nu sunt facuti din "material" prea bun, au mai multe probleme... stie cineva ce as putea face?
  •  
    • 242 mesaje
    20 Apr 2004, 16:24
    0 0
    Dragelor, sunteti o mana cereasca1
    Va rog din tot sufletul sa ajutati un om dezorientat: vreau si eu un nume sau o adresa pentru un doctor ortodont (am zis bine?) bun, si sa-mi spuneti si mie cam cit costa un aparat?
    Problema mea e ca as vrea unul care sa nu se vada: sa fie pe spatele dintelui...sau... Nu stiu exact cum sa va explic, dar dintele pe care vreau sa-l indrept este exact din fata
    Astept sfaturile voastre si va multumesc!
  •  
    • 962 mesaje
    20 Apr 2004, 18:14
    0 0
    Buna, pisicut si iriniz!
    Iriniz, petele astea apar cand ai aparat mult timp...Iar periajul dentar e acelasi cu periajul care mi-l fac eu cu periuta electrica. Nu stiu, incearca o albire.

    Pisicuto, eu imi voi pune aparatul pe data de 29 aprilie. Ma duc la clinica Era, este undeva intre floreasca si piata dorobanti. Exista intr-adevar aparate care se pun in spatele dintilor, dar sunt f greu de suportat si nu stiu cat de eficiente sunt. De asemenea sunt aparate transparente, unele au doar sarmulita aceea care se vede, la altele si sarmulita este acoperita cu un material alb de culoarea dintelui. Din acela imi voi pune eu. Mai sunt si aparatele care nu se vad deloc, ca niste mulaje asa transparente dar nu stiu daca se gasesc la noi, cert este ca poarta actorii. Cel mai important este sa te duci tu la un ortodont bun, sa vezi si ce alte probleme mai ai, cu muscatura sau alte minuni si apoi sa iti faci un plan de atac. Spre exemplu, nu toate pers pot purta aparat transparent. Nu cred ca este cazul tau.

    Acum, despre preturi...tine-te bine. Un aparat din ala de metal costa 500euro, celelate transparente si minuni fiind muuuult mai scumpe...Spre exemplu, unul transparent la care sarmulita e si ea imbracata in alb e mult mai scump decat unul transparent la care se vede sarmulita. Astea transparente pot fi din ceramica sau plastic(ma refer la bracket, patratelul ala de pe dinte)...Off, sunt atatea de zis.
    Ideea e ca daca vrei unul transparent care sa se vada f putin, va trebui sa scoti din buzunar de la 1000euro in sus. Nu stiu inca, iti voi spune peste o saptamana si 2 zile cat a costat al meu. Daca vrei, am si poze cu aparat transparent...