Cerclaj???

  •  
    • 5 mesaje
    13 Oct 2003, 11:11
    2 1
    As dori informatii despre aceasta operatie; am cautat mult si pe internet in afara unor definitii n-am gasit mare lucru.
    Cu multe multumiri.
  •  
    • 157 mesaje
    13 Oct 2003, 12:32
    0 0
    Eu stiu ca serclajul se face atunci cand esti in pericol de a pierde o sarcina, cand colul uterin este deschis si atunci iminenta de avort este crescuta. Mai pe romaneste, iti leaga ceva acolo, ca sa nu "scape" bebele".
  •  
    • 5 mesaje
    13 Oct 2003, 12:51
    2 0
    Multumesc Carmella; dar de fapt eu am trecut o data printr-o astfel de operatie; avea puiul meu cca 4 luni si 2 saptamani, dupa operatie am stat in spital cu perfuzii inca o luna si pana la urma s-a desfacut operatia si am fost nevoita sa "nasc normal" rezultatul ... il intelegeti.
    Acum sunt gravida din nou si doctorul meu mi-a spus ca obligatoriu imi va face din nou un cerclaj "preventiv", cu toate ca sarcina mea si uterul se prezinta normal. Sunt destul de speriata si as fi vrut sa inteleg mai bine in ce masura o astfel de operatie ajuta la pastrarea copilului si bineanteles daca a mai trecut cineva din acest forum printr-o astfel de operatie si a avut succes.
  •  
    • 296 mesaje
    14 Oct 2003, 11:49
    2 0
    mi-i se pare ca am mai auzit de situatii d-astea cand nu puteau sa pastreze sarcina chiar cu serclaj facut; trebuie repaus la pat toata perioada sarcinii, ca sa nu mai zic sa nu faci nici un fel de efort, sa scapi cumva de constipatie, daca e cazul, s.a.;
    stiu doar, ca daca vrei cu adevarat un copilas, vei face orice e omenesc posibil si o sa-l ai; ai incredere si spune-ti ca se poate;
    si, nu te lasa; iti tin pumnii
  •  
    • 5 mesaje
    14 Oct 2003, 12:12
    0 1
    Maine merg la control si din cate mi s-a spus saptamana viitoare urmeaza cerclajul sau serclajul(nici nu stiu cum se scrie corect)...
    Doctorul nu mi-a recomandat repaus complet la pat, doar fara urcat coborat scari, fara stres, fara nervi, fara...deci probabil tot un fel de repaus total este.
    Multumesc Andreea pentru gandurile bune; chiar am nevoie de incurajari si pumni stransi.
  •  
    • 157 mesaje
    14 Oct 2003, 14:54
    1 0
    in cate luni esti, danutza? Ai un medic al tau la care mergi?
    Iti doresc tot binele din lume si mai ales, SANATATE, ca restul se cumpara!!
    Sa netii la curent cu ce-ai mai facut! ok?
    Pupici
  •  
    • 83 mesaje
    14 Oct 2003, 18:53
    0 0
    Intra pe www.mami.ro/forum si vei gasi mai multe despre cerclaj.
  •  
    • 5 mesaje
    15 Oct 2003, 09:25
    0 0
    Multumesc mult.Sunt in saptamana 15 si dupa-masa merg la consult si am ff multe emotii.Astazi imi face ceva teste sa vedem sa n-am vreo infectie, din cate spune doctorul sa ma pregateasca pentru operatia care va urma sapt. viitoare.Incertitudinea cu care traiesc de cand am aflat ca sunt insarcinata imi da o stare aiurea. Din pacate si serviciul meu e de asa natura ca ma agit mult, ma "cert" adica ma fac inteleasa...Cealalta sarcina care am pierdut-o in luna a 6-a, mergea f. bine si dintr-o data, pe un fond de imunitate scazuta am exagerat la servici cu alergatura, nervi, etc. si rezultatul a fost...
  •  
    • 104 mesaje
    19 Oct 2003, 09:15
    0 0
    Cerclajul se face cu scopul de a preveni avortul spontan si consta in inserarea unui fir de nylon sau de ata pe colul uterin, care va strange colul cam ... cum ai strange gura unui sac.
    Cat despre serviciul tau, care se pare ca este foarte solicitant, incearca sa eviti stresul (fizic, psihic), deoarece este un factor foarte important in etiologia avortului spontan. Plimba-te, relaxeaza-te sau bea seara cate un ceai cu lamaie si cu miere de albine.
    Mai ales acum, ca a venit vremea urata si bantuie gripa, incearca sa eviti frigul si sa te vitaminizezi, ca sa-ti intaresti sistemul imunitar.
    S-auzim numai de bine!
  •  
    • 145 mesaje
    22 Dec 2003, 14:59
    0 0
    Ma sperii cu "pierdut in luna a sasea ",pentru ca eu am 28 de saptamini si o sarcina cu probleme care nu se mai termina.Acum trei saptamini trebuia sa-mi faca serclaj, deoarece am colul deschis.Pentru ca se mentine constanta "deschiderea", a renuntat dar trebuie sa ma menajez si sa nu fac nici un efort.Acum stau acasa ,din noiembrie si pina la sfirsitul anului.Problema este ca eu prin casa fac km.,puteam sa ajung in Spania, cit ma foiesc!
    Probabil asta e ghinionul nostru cu colul deschis si inca mai apar; acum am placenta previa.
    De frica serclajului cind am plecat de acasa l-am mingiiat pe burtica si i-am spus ca trebuie sa se prezinte bine la control altfel in loc sa stam cu tati acasa ne interneaza.Comunicarea functioneaza si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem in luna a noua!
    Sanatate si ai grija infinita!
  •  
    • 1 mesaje
    23 Sep 2007, 12:56
    0 0
    eu am pierdut joi sarcina tot in luna 6 si sunt distrusa psihic.as vrea sa stiu daca ai mai avut incredere in medicul care ti-a supravegheat sarcina trecuta sau daca l-ai schimbat.cum ai reusit sa treci peste acea sarcina pierduta si la cit timp dupa ai ramas iarasi.multa sanatate,noroc si sa dea dumnezeu ca de aceasta data sa poti duce sarcina la bun sfirsit.astept un raspuns de la tine.multumesc mult
  •  
    • 488 mesaje
    23 Sep 2007, 13:50
    2 0
    Draga mea in primul rand calmeaza-te .Intreaba medicul de ce e necesara aceasta operatie daca n-ai colul deschis.Pt pastrarea sarcinii sunt si medicamente(eu am luat niste injectii dar din pacate nu mai stiu numele)Dar oricum medicina a evoluat f.mult.Eu zic sa mai consulti un medic sa vezi si parerea lui.
    Iti doresc o sarcina lipsita de griji.Tine-ne la curent.
  •  
    • 6273 mesaje
    23 Sep 2007, 16:00
    0 0
    Eu am avut cerclaj.

    Eram in 2 luni jumate si am avut amenintare de avort, mi-au facut cerclaj am fost sub evidenta domnului doctor Sandu seful sectiei de ginecologie din spitalul Caritas Bucuresti care a decis sa imi faca cerclaj. A urmat o perioada foarte lunga de internare, tratament ce ami tura vura, supraveghere medicala permanenta, am stat si pe perfuzii si am reusit.

    Totul este sa stai internata altfel sunt sanse slabe de reusita.

    Multa sanatate iti doresc tie si bebelushului care e pe drum. Ai mare grija si asculta-l cu sfintenie pe doctor.
  •  
    • 1 mesaje
    30 Iun 2018, 12:43
    3 0

    Si eu am avut problema colului scurtat, dar mi-a propus dnul doctor un pesar pentru cerclaj in locul cerclajului. Am ajuns la 37 de saptamani fara nicio problema. 

    Pesarul este o metoda foarte simpla de cerclaj, a durat 30 de secunde, fara anestezie, mi l-a montat la cabinet. Informatii despre pesare gasiti pe pesare.ro sau pe fb.com/pesarecerclaj. Sarcina usoara !!