Omul la bautura spune adevarul?

  •  
    • 655 mesaje
    2 Mai 2007, 09:23
    0 5
    Am avut o "discutie" cu prietenul meu dupa ce bause cam mult si nu mi-a placut ce am auzit. Daca ar fi sa il cred, m-as desparti de el, daca nu...as astepta scuze. Ce parere aveti?
  •  
    • 2784 mesaje
    2 Mai 2007, 09:32
    0 1
    Din pacate cam asa e...
  •  
    • 655 mesaje
    2 Mai 2007, 09:40
    4 0
    mi-a zis niste chestii, de nici nu imi vine sa cred... Mi-a dat senzatia ca nu simte absolut nimic pt mine, ca si-ar trage-o oricand cu alta...si nu credeam asta despre el. Cu 5 min inainte era cel mai dragut om
  •  
    • 80 mesaje
    2 Mai 2007, 09:52
    0 1
    indiferent de ce ar spune, eu m-as feri de un barbat care "schimba haina" la bautura. de obicei cu varsta aceasta schimbare devine mai pronuntata, si nu as vrea sa am o relatie cu un barbat care "face urat" la bautura. nu cred ca un pahar in plus poate fi o scuza pentru un comportament urat
  •  
    • 655 mesaje
    2 Mai 2007, 10:09
    0 0
    Ai mare dreptate, dar nu bea des, insa de multe ori cand bea le mai arunca, prinde un tupeu prostesc si nu isi da seama ca jigneste. I se rupe de tot ce e in jur (a se citi " de mine"), cand e treaz e diferit. Nu e violent de felul lui, dar e mult mai sigur pe el si pe "farmecele" lui. Sunt intr-o mare dilema pt ca nush ce sa cred, daca sa cred ce a spus... Oricum, desi stam impreuna, nu o sa il mai sun si o sa fiu mai rece, dar nush daca asta e solutia...
  •  
    • 1014 mesaje
    2 Mai 2007, 10:34
    1 2
    se spune despre vechii persani ca atunci cand aveau pricini importante de judecat, le judecau de doua ori : o data la betie, si inca o data la trezie. daca hotararea era aceeasi, se aplica, in caz contrar ... trebuia rejudecat.
    dincolo de aspectul anecdotic, cred ca alcoolul nu determina, ci doar scoate la suprafata un fond altfel controlat de ratiune. din ce alt motiv unii dintre noi, depasind o anume limita a consumului de alcool, devin blanzi, iar altii devin violenti ?
  •  
    • 909 mesaje
    2 Mai 2007, 10:36
    0 0
    imi pare rau pt. tine ! convinge-l cumva sa nu mai bea .
    cumnatul meu bea si ii face viata amara sotiei lui ( cumnata mea).
    cand nu bea, e cel mai dragut om, se poarta cu ea cu manusi, i-a cumparat aproape 500 gr. de aur, haine de piele, blana, absolut tot ce-si doreste, se duc de 5-6 ori la mare pe an, de cateva ori pe an la Viena...ce sa mai spun ...o tine in puf
    DAR, cand bea, e de jale: o jigneste, face scandal, e oribil. stii de cate ori vorbeam cu cumnata mea si-mi spunea ca de multe ori ii vine sa-si ia lumea in cap si ca orice i-ar lua, nu se mai poate bucura ???
    cel mai bine : convinge-l sa nu mai bea.
    si, oricum, orice persoana aflata sub influenta bauturilor alcoolice, arata urat, mai ales un tanar.
    multumesc cerului, sotul meu nu bea, nu fumeaza si cred ca asta e un mare avantaj pt. mine.
  •  
    • 125 mesaje
    2 Mai 2007, 10:51
    0 1
    Just do..cred ca pana la urma ti-ai raspuns singura la dilema..
    In general se spune ca omul cand bea se sparg barierele respectului si omul isi arata adevarata fata..Atunci nu iti mai pasa de cei din jur si nu mai pozezi intr-o postura draguta ca te placa oamenii..Pe mine ceva m-a pus pe ganduri..
    "cand bea le mai arunca, prinde un tupeu prostesc si nu isi da seama ca jigneste. I se rupe de tot ce e in jur (a se citi " de mine"), cand e treaz e diferit. Nu e violent de felul lui, dar e mult mai sigur pe el si pe "farmecele" lui.
    Aici zic io e discrepanta dintre aparenta si esenta..
  •  
    • 3548 mesaje
    2 Mai 2007, 12:32
    1 0
    da era o vb ca omu' se cunoaste la betie, la nervi si nu mai stiu la ce (la oboseala?). situatii extreme, in care nu te mai controlezi, cum au mai zis si altii pe aici.
  •  
    • 815 mesaje
    2 Mai 2007, 12:41
    1 0
    Consider ca la betie actioneaza subconstientul omului.Daca treaz e dragutz si alte alea inseamna ca asa considera el ca trebuie sa fie,nu neaparat ca ii mai si place,dar daca baut se schimba radical,se da pe fatza,actionand subconstientul lui,ne mai putand sa isi controleze vorbele si reactiile.

    Parerea mea este ca el chiar a spus adevarul.Vorbeste cu el despre ce a spus atunci..sa vezi ce explicatii da.

    Din fericire si ii multumesc lui Dumnezeu prietenul meu e cel mai iubaretz cand bea.
  •  
    • 655 mesaje
    2 Mai 2007, 12:52
    1 0
    Cred ca o sa discut cu el, dar din cate am auzit e doar un singur lucru de facut . Chiar am tinut la relatia asta, dar daca el chiar crede tot ce a spus...nu se merita sa pun atata suflet.
  •  
    • 152 mesaje
    2 Mai 2007, 13:14
    1 0
    Nici prietenul meu nu bea, dar cand am fost asta vara la o aniversare, ce sa faca si el ?s-a ametit un pic...si sa vedeti ce mi-au auzit urechile atunci, aproape ca ma cerea in casatorie...declaratii pe care, daca ar fi fost treaz, ar fi fost un pic retinut sa mi le zica...Pot sa va spun doar ca am vazut si cealalta latura a lui, aceea in care el spunea exact ceea ce simtea ,fara ocolisuri !
  •  
    • 232 mesaje
    2 Mai 2007, 13:52
    0 0
    Daca spui ca nu este genul care sa bea, insamna ca sa imbatat special ca sa poata sa-ti spuna ceea ce nu avea curaj cand erea treaz, o fi un tip mai timid sau care are constiinta in general,sau poate avrut sa te incerce sa vada cum reactionezi, tot din cauza ca nu a avut curaj cand erea treaz; depinde ce ti-a zis si daca tu sti ca el este mai rusinos
  •  
    • 13679 mesaje
    2 Mai 2007, 13:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4411 mesaje
    2 Mai 2007, 13:56
    0 0
    just_do_it a gresi e omeneste.Nu inseamna ca daca a baut un pahar si a scos vreo prostie chiar o va pune in aplicare.Ce naiba?Ar insemna toate femeile sa si lase barbatii..unul bea un pahar,altul face o gluma deocheata,altul nu strage masa,altul munceste prea mult,prea putin altul mai stiu eu ce.Poate ca sunt si eve ai caror berbati sunt perfecti dar eu n am intalnit nici un caz pana acum..Sa fim seriosi.Acum du te acasa si termina povestea pt ca ti au explicat evele cum sta treaba prin reviste.

    iubita07 ce spui tu este deja paranoia.S a imbatat special sa i spuna ce avea de spus?Nici macar nu a dat amanunte initiatoarea topicului..cum ai ajuns tu la concluzia asta?Poate fi vorba despre orice,poate fi un fleac,o gluma proasta..poate fi si ceva grav..cum ai cantarit tu situatia?
  •  
    • 1721 mesaje
    2 Mai 2007, 14:01
    1 0
    just_do_it, fostul meu sot ma tinea in puf cand era treaz si, la un moment dat, beat fiind, m-a trimis direct la urgente plina de sange si vanatai. Si el spunea tot felul de chestii la bautura, dar nu-l bagam in seama ca era "baiat bun" cand era treaz. Pana intr-o zi cand a depasit si bariera violentei fizice.
  •  
    • 13679 mesaje
    2 Mai 2007, 14:01
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 232 mesaje
    2 Mai 2007, 14:12
    0 0
    andreeax mai ganditi si psihologic, nu numai ce auziti din alta parte sau ati citit prin cosmopolitan
  •  
    • 655 mesaje
    2 Mai 2007, 14:20
    1 0
    S-a referit ca e atat de normal sa isi doreasca si ceva nou (fata de mine), ca asa sunt barbatii, ca daca vrea poate sa ma insele fara sa imi dau seama, apoi a zis ca de la a vrea si a face e diferenta, etc.
    Alteori la bautura e painea lui Dumnezeu, sta numai de gatul meu si ma pupa incontinuu.
    Nu stiu ce sa fac...
  •  
    • 13679 mesaje
    2 Mai 2007, 14:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator