Companii pt care sa nu lucrezi

  •  
    • 443 mesaje
    27 Apr 2007, 17:38
    0 0
    marile societati/case de avocatura...
    munca muuuuuuuuuuuullllllllta
    tratamente preferentiale
    sclavagism pe plantatie
  •  
    • 443 mesaje
    27 Apr 2007, 18:20
    0 0
    Sunt de acord cu ce s-a scris despre firmele franceze. Poate am fost colega cu cea care a scris, pentru ca parca vorbea despre fostul meu loc de munca si despre fostul sef francez
  •  
    • 443 mesaje
    27 Apr 2007, 19:35
    0 0
    eu am scris mai sus de firmele franceze, se poate sa fi lucrat impreuna draga "overwork" ... ma bucur ca imi dai dreptate, inseamna ca nu sunt sigura care s-a lovit de mentalitatea de sef francez! poate intr-o zi o sa reusesc sa schimb "macazul" si sa lucrez si cu alte nationalitati - am lucrat putin si cu englezii, si desi sunt tot sefi, abordarea e total diferita!
  •  
    • 443 mesaje
    27 Apr 2007, 19:58
    0 0
    Mittal Steel, munca multa, bani putini, totul e la discretia lui Mr. B si a acolitilor, manarii si jocuri de interese la greu
  •  
    • 345 mesaje
    27 Apr 2007, 21:25
    0 0
    Oompaniile farmaceutice, munca multa si cineva sus pus crizat si care te suna si noaptea, te tine in sedinte pana tarziu....
    NU HELP me!!
  •  
    • 443 mesaje
    27 Apr 2007, 21:29
    0 0
    Si AIG Life... te stroc pana nu mai poti, te ademenesc cu firma americana, dar managementul este romanesc, romanesc, romanesc, balcanic... ca sa nu vorbesc urat si au inceput sa se imbolnaveasca grav inclusiv managerii de top asa de bine le e...
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 09:44
    0 0
    MUNCA LA ROMANI
    Este un subiect extrem de delicat si poate fi abordat din multe perspective.
    Prima ar fi reactia romanilor in 1990 cand Brucan ne a facut prosti si ne a dat 20 ani ca sa ne 'desteptam'.
    Acest lucru nu s a intamplat nici acum si nici nu cred ca se va intampla vreodata. Epoca comunismului a creat o mentalitate legata de munca care nu avea nici o legatura cu munca.
    Daca mi ar fi spus cineva in 1990 ca o persoana in Romania va fi cadea lata de munca ' scuze ptr expresie' dar nu vreau sa fie jignitoare la adresa Ralucai - nu as fi crezut.
    Dar din pacate noi , romanii suntem adeptii extremelor.
    Avem in lumea asta , si ma numar printre cei care au lucrat si pentru francezi, si ptr nemti si ptr suedezi si ptr arabi, o sumedenie de romani cu care ne mandrim dar avem si lichele.
    Important este sa stim sa pretuim munca , dar la fel ca oricare lucru care ne poate face viata frumoasa.
    Cati dintre noi se poate lauda cu mana pe inima ca ii place ceea ce face la 'munca'?
    Eu am marele noroc sa pot spune asta.
    Dar aici am ajuns tot prin munca!
    Desi - in gluma sau in serios- ii interzic sotiei sa foloseasca sintagma ' merg la munca.
    Am intalnit in Romania tot felul de patroni, de tot felul de natii, si un lucru e sigur!
    depinde numai de NOI cum ne asternem! Nu e usor recunosc, mai ales ptr sexul , hai sa nu i zic slab, dar e fezabil si repet tuturor, depinde numai de noi!
    S a zis la un moment dat ca orice popor are conducatorii care i merita si e la fel si cu patronii! Cine ne impiedica sa dan NOI tonul si asta fara slabicunile colegilor ,'vai ce o sa zica seful....!'
    Ei trebuie sa se schimbe nu NOI! Uitati va mai atent in Franta! Au un program oficial de munca de te apuca damblaua, 36 h /saptamana, RTT sau zilele libere sau puntile alea care se fac in sarbatori de nici nu mai stii cand mai muncesc! Ce e clar ca acu vezi doamne ii aleg pe Sarkozy desi a declarat sus si tare ca ii va pune la munca ( min 40 ore/sapt).

    Dar am aberat destul si cred ca e mult de discutat! Ce e sigur este ca NU VREAU SA MUNCESC IN ROMANIA! Inca.... Asa ca va urez:
    SPOR LA MUNCA!
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 10:25
    0 0
    Ca angajat al EYR, din ceeace vad pot spuen urmatoarele: sunt si lucruri bune si lucruri rele. In perioade ale anului de cateva luni se munceste in draci. Din pacate, sistemul fiscal din Romania inca nu tine cont de fiscal year al fiecarei companii, si toate raportarile se fac in acelasi timp. Din cauza asta se fac heirupismele, de 3-4-5 luni, cand se petrece foarte mult timp pentru a termina in termene lucrarile contractate. Se pierde timp si la/cu clienti/i, care nu se misca la fel de repede pe cum s-ar vrea in furnizarea tuturor informatiilor necesare intocmirii situatiilor financiare. Alt timp consumat in "linsul" hartiilor. Din pacate departamentul de Audit este poate cel cu salariile cele mai mici din practice. Si lipsa de personal, mai ales a celor cu pregatire si experienta, este acuta. Din ce am observat in ultima vreme, pleaca romani, de pe pozitii ce cer experienta, si vin straini, de pe te miri unde, care, dak ar fi sa dam crezare zvonurilor, sunt cam incompetenti, si nu asa stresati ca noi romanii. Ei stau 6 luni, un an si pleaca de unde au venit sau in locuri mai placute. Imi aduc aminte, ca un sud african care a poposit si la biroul EY din Romania, a zbughito dupa vreo sase luni cred, pentru ca nu intelegea de ce trebuie sa munceasca asa de mult, pentru ca el era obisnuit sa rupa usa la ora cand se termina programul si mai ales vinerea sa se duca cu prietenii in carciuma si sa se simta bine. Aici se termina un proiect vineri si luni trebui demarat altul. Cand sa mai ai timp si de tine, sau de familia ta. Multi sunt tineri si poate in cativa ani or sa zica ca au fost angajti EYR, dar sunt destui care au ani buni aici si inca mairezista. Seferis, grecul atat de hulit, este un foarte bun profesionist, dar din pacate pentru el si pentru subalternii lui, stilul lui de a comunica cu oamenii este cat se poate de coleric. Urla, repet, urla, cand are impresia ca parerea ta, poate intemeiata sau nu, este facuta auzita. Nu accepta sub nicio forma un dialog. El zice si interlocutorul nu are alta optiune decat sa ia la cunostinta si sa zica doar ca se va face. Este o colaborare in mare masura bazata pe frica. Este si asta un mod de face lucrurile sa se urneasca, si poate chiar foarte repede. Se spune ca atunci cand a fost relocat de la biroul in care a fost inainte de a veni in Romania, angajatii de acolo au dat mare petrecere. Probabil asa va fi si aici.
    Din pacate, vaga mea impresie este ca aceasta tragedie nu va schimba problema in fondul ei. Se vor plimba niste hartii si se vor pune la punct anumite lucruri, dar goana dupa profit va readuce lcururile la normalitatea de dinainte.
  •  
    • 2191 mesaje
    28 Apr 2007, 11:53
    0 0
    ce porcarie chestia asta cu acelasi user...
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 11:54
    0 0
    CEC-salarii de tot kkt si munca de nu-ti vezi capul.iar daca nu-ti faci tintele nu iei nici mizeria de salariu pe care ti-o dau ei.este o mare bataie de joc
  •  
    • 2060 mesaje
    28 Apr 2007, 12:38
    0 0
    aham...deci sunt useri diferiti cu acelasi nickname... am priceput...ma gandeam io, bre' tare e asta ca a lucrat in toate locurile posibile si toate sunt naspa !

    thanks for the hint milady !
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 13:23
    0 0
    zicea cineva de Mittal Steel!
    e vorba de MS Galati sau MS Roman? sau MS Iasi?
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 14:09
    0 0
    ma apuca toti dracii cand aud expresia"rup poarta fabricii la ora 16 pm" (de ex.) esti privit cu ura de colegi daca pleci la sfarsitul programului acasa: a plecat mai repede,asa se spune! ce?eu nu am familie?numai el are?
    si mai exista si expresia aia "eu ma fac ca muncesc,sefii se fac ca ma platesc".de unde si atatea postari pe eva in timpul programului de lucru.bine,nimeni nu zice ca poti sa dai randament maxim 8 ore/8 ore,dar postarile anumitor persoane se succed la un interval destul de regulat,asa ca sa-mi fie cu iertare,la munca se munceste ,nu se trage matza de coada sau se sta pe eva.ro
    Si iarasi,pentru cei care au program cu publicul,sunt functionari care au niste fete acre,frate,de zici ca tu esti cauza nefericirii lor...te postezi in fata ghiseului lor si esti ca un milog,ba ,mai mult,daca le ceri un pix ca tu nu ai in acel moment si tanti e cu capsa pusa ai imbulinat-o.parca le-ai venit in vizita si nu mai pleci de pe capul lor pana nu le termini bautura...
    nu are legatura cu locurile in care sa nu muncesti,dar are legatura cu imaginea celui ce munceste intr-un loc aiurea.
  •  
    • 443 mesaje
    28 Apr 2007, 14:11
    0 0
    Mittal Steel, are sediul la Galati si incorporeaza Iasi, Roman, Hunedoara. Tot Mr. B e tartorul
  •  
    • 513 mesaje
    28 Apr 2007, 23:18
    0 0
    Discutabila treaba cu munca la francezi ... eu lucrez la o astfel de companie, dar sincer chiar ma simt bine, nu imi cere nimeni sa stau peste program ... ba dimpotriva; salariu decent; conditii foarte bune de munca si fac parte dintr-o echipa profesionista alaturi de care chiar ma simt bine, merg cu placere la munca ...

    Am superior francez si chiar pot spune ca este un model pentru mine, am ce sa invat de la el, este alaturi de echipa si ne sustine. Bineinteles ca muncesc si eu si ceilalti, chiar serios in cele 8 ore de munca ... dar de asta sunt platita nu???!!!!

    Am scris ca sa se inteleaga ca sunt si exceptii cand discutam de firme franceze!!!!
  •  
    • 274 mesaje
    29 Apr 2007, 00:56
    0 0
    cine e Mr B? Mittal cel batran? zi-i tot numele daca tot suntem aici in anonimat!
  •  
    • 443 mesaje
    29 Apr 2007, 09:07
    0 0
    Mr. B = Mr. BORS IONEL, Senior Executive Director. Nu cred sa apucam ziua in care nu va mai exista asta in combinat
    Nu indienii sunt problema acolo, ba din contra. Indienii ne apara, ne iau partea...la noi romanii te mananca mai ceva ca animalele padurii. Am ajuns sa ne dorim sa nu avem sefi si sefuleti romani deloc. Eu prefer de 1000 de ori sa lucrez cu indianul direct. Sunt oameni bine pregatiti, cu experienta in domeniul managementului, sunt calzi si apropiati de oameni. In schimb, romanii te-ar manca de viu
  •  
    • 609 mesaje
    30 Apr 2007, 12:09
    0 0
    Buna. Mare dreptate are cea care a scris despre Ifantis!!!! Asa e! Eu mi-am dat demisia dupa o luna, nu am mai putut suporta!
  •  
    • 274 mesaje
    30 Apr 2007, 16:04
    0 0
    ai dreptate ca indienii sunt mult mai de treaba! intr-adevar romanii sunt ca matze blande pe langa indieni, iar cand sunt de capu lor sunt niste corupti! numa spaga cauta!
  •  
    • 443 mesaje
    30 Apr 2007, 19:39
    0 0
    Da, 100% impotriva firmelor franceze !!!!

    Puteti detalia despre casele de avocatura ?
    Cunosc o persoana care la 27 ani castiga 2800euro...