o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    • 106 mesaje
    27 Ian 2009, 11:35
    3 1
    up
  •  
    • 282 mesaje
    27 Ian 2009, 22:03
    7 6
    georgia, poti sa-mi dai si mie niste detalii. am citit despre rugaciune, si sincer mi-a trezit interesul. ce nu am inteles si vreau sa te intreb: in cele 7 zile, dupa cele 40 de lumanari, aprinzi cate 6 lumanari si spui de 24 de ori tatal nostru, dar nu spui zilnic rugaciunea, sau cand ai terminat cele 7 zile, in a saprea zi?
    sa explic mai clar: azi aprind cele 40 de lumanari, zic de 160 ori tatal nostru, zic rugaciunea la sfarsit. maine, aprind 6 lumanari, zic de 24 ori tatal nostru, zic rugaciunea lumanarilor aprinse sau nu? asta nu am inteles. te rog mult lamureste-ma! multumesc
  •  
    • 106 mesaje
    30 Ian 2009, 16:48
    7 2
    up
  •  
    • 9 mesaje
    2 Feb 2009, 21:40
    2 4
    MULTUMESC .desi port numele MARTA nam stiut ca exista o asa rugaciune.
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2009, 22:25
    5 4
    mai, eu am o prietena pentru care serviciul era totul
    a fost disponibilizata.
    ce rugaciune sa-i zic sa spuna?
    acu citiva ani, eu ma duceam vinerea si ma rugam la Sf Parascheva sa ma ajuta cu firma ce o aveam.Nu mai tin minte insa ce spuneam.
    Ma puteti ajuta cu fro rugaciune pentru gasirea unui loc de munca cum doreste ea?
    merci frumos
  •  
    • 106 mesaje
    2 Feb 2009, 23:10
    11 3
    miki, poate incerca rugaciunea asta, eu am incercat-o si de fiecare data mi-a mers bine. SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
    1 Tatal nostru
    3 Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

    Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.
  •  
    • 106 mesaje
    2 Feb 2009, 23:14
    18 1
    Uneori mai spun si rugaciunea asta : Novena Sfantului Anton de Padova

    Sfinte Antoane de Padova!
    Ma abandonez sub protectia ta, si, ca dovada a credintei si iubirii mele nelimitate in tine, ofer aceasta lumanare ce va arde pentru tine in fiecare Marti.
    Consoleaza-ma te rog, in toate dificultatile mele, in imensa mea singuratate, si alina-mi ranile si durerea in casa Tatalui Nostru Ceresc, Salvatorul Nostru!
    Te implor sa intervii in fata lui Dumnezeu, pentru mine si familia mea, ca noi intodeauna sa-L pastram pe Dumnezeu in sufletele noastre si ca Dumnezeu sa ne dea dupa nevoile noastre!
    Te implor Dumnezeul meu, Sfinte Antoane de Padova, sa ai infinita mila in ce priveste favoarea pe care o cer:
    Cere favoarea . . . si ti se va da !
    Te rog ajuta-ma sa trec peste toate dificultatile pe care le am acum la picioarele mele!
    Se spune 3 de Tatal Nostru, 3 de Avea Maria, 3 Glorie Tatalui Ceresc.
    Toate acestea vor fi spuse in 9 sau 13 Marti succesive si in fiecare Marti o lumanare va fi aprinsa si o copie a acestei rugaciuni va fi lasata ca sa ajute un alt suflet disperat si sa intareasca puterea credintei si a devotamentului catre Sfantul Anton de Padova. Acest miraculos Sfant garanteaza ORICE vei cere, neavand importanta cat de imposibil este ceea ce ceri si asta inainte de implinirea celor 9 sau 13 Marti succesive!
    Pentru fiecare miracol obtinut promite ca vei darui paine, bani, tot ce e mai minunat in sufletul tau - iubire infinita lui Dumnezeu si tuturor celor din jurul tau. Si rugaciunea Sf. Nectarie face minuni. Sper sa ii ajute.
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2009, 23:15
    5 0
    mc frumos.ce intreb acuma, se poate duce la orice biserica sau undeva anume?
    mc frumos
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2009, 23:17
    4 2
    sa dea Dzeu sa o ajute, au rate la casa, masina, si ea era principalul sustinator financiar al familei.
    mc inca o data
  •  
    • 106 mesaje
    2 Feb 2009, 23:31
    3 0
    Cu placere. In principiu se poate duce la orice biserica ii este ei la indemana, dar ar fi bine sa se duca si la Sf Anton , martea daca poate si la biserica Radu Voda unde sunt moastele Sf Nectarie si sa citeasca macar rugaciunea Sf Nectarie seara cu o lumanare aprinsa. Am pus si linkul cum sa ajunga acolo.:http://www.hoinari.ro/index.php?cu=21404320030806
  •  
    • 2323 mesaje
    3 Feb 2009, 12:33
    2 0
    Multumesc, pentru rugaciuni.
    Aveam atata nevoie....
  •  
    • 3 mesaje
    25 Feb 2009, 13:23
    2 3
    Buna ziua as vrea si eu daca se poate Rugaciunea Lumanarilor Aprinse am citit tot forumul si nu dau de ea.Larina poti sa o postezi pe forum?te rog.multumesc
  •  
    • 92 mesaje
    3 Mar 2009, 22:09
    5 2
    uppp
  •  
    • 3 mesaje
    4 Mar 2009, 14:11
    2 2
    Multumesc pentru rugaciune
  •  
    • 11 mesaje
    4 Mar 2009, 22:30
    5 0
    Canonul Sfantului Anton a facut minuni pentru mine si nu o singura data. Ajuta enorm. Rugaciunea se spune 9 marti la rand, la aceeasi ora, arzand 3 lumanari. Canonul se incepe intr-o zi de marti. In prima saptamana se spun rugaciunile zi de zi, iar din a doua saptamana pana intr-a noua, numai martea. Martea se tine post si se face milostenie. Nimeni nu trebuie sa afle cand si pt. ce ne rugam (se poate spune dupa terminarea canonului).

    Aceasta este rugaciunea, dupa care se spune dorinta sau cererea noastra catre Dumnezeu.

    Rugaciunea urmatoare am gasit-o pe un site, eu am avut-o intr-o alta versiune, mai inteligibila un pic. Din pacate nu o am acum la indemana. Oricum, esenta e aceeasi 99%.

    1. Mărite Sf. Antoane, care ai dobândit de la Dumnezeu puterea de a învia morţi, deşteaptă sufletul meu la o viaţă râvnică şi sfântă. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum. (dupa fiecare vers se face semnul crucii de 3 ori)

    2. Mărite Sf. Antoane, far de lumină al Bisericii şi al lumii, luminează-mi sufletul cu lumina adevărurilor cereşti. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    3. Mărite Sf. Antoane, gata întotdeauna şi puternic întru a veni în ajutorul evlavioşilor tăi, în nenorocirile lor, ajută-mă în necazul de faţă. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    4. Mărite Sf. Antoane, care de tânăr ai învăţat a învinge pe duşmanul sufletului, păzeşte şi apără sufletul meu de atacurile şi de ispitele lui grozave. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    5. Mărite Sf. Antoane, crin neasemănat de nevinovăţie, nu lăsa ca sufletul meu să se păteze vreodată de urâciunea necurăţiei. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    6. Mărite Sf. Antoane, medic ceresc al bolnavilor, însănătoşează sufletul meu de rănile păcatului şi călăuzeşte-mă pe marea furtunoasă a vieţii, ca să ajung la portul mântuirii veşnice. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    7. Mărite Sf. Antoane, scăparea celor condamnaţi de nedreptatea omenească, scapă sufletul meu de cătuşele păcatului, ca să nu cadă în lanţurile grozavei dreptăţi dumnezeieşti. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    8. Mărite Sf. Antoane, care faci să se regăsească lucrurile pierdute, ajută-mă să nu pierd niciodată harul lui Dumnezeu prin păcat; iar dacă din nefericire l-aş pierde, să-l regăsesc îndată pentru a nu-l mai pierde. La tine aleargă tinerii şi tu ăi asculţi pe toţi: vin şi eu la tine şi rog să nu mă respingi. Ascultă-mă şi ajută-mă că mare este puterea ta. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    9. Mărite Sf. Antoane, multe primejdii împresoară sufeltul meu. ÃŽndepărtează-le de la mine şi mă mântuieşte. Priveşte la lipsurile mele. Vorbeşte lui Dumnezeu cu limba ta făcătoare de minuni, ca şi eu să fiu mângâiat şi ascultat, iar la sfârşitul vieţii mântuit. Tatăl nostru, Născătoare, Mărire – Åži acum.

    Tropar: Frumos este rodul buzelor tale, Mărite Antoane şi viaţa ta dulce ca fagurul de miere s-a arătat Bisericii lui Cristos, fericite, că s-au temut de tine şi mulţimile diavolilor şi s-au ruşinat limbuţiile ereticilor de tine, care ai păzit credinţa.

    Mărire – Åži acum. Condac: Luând dar de vindecări, răspândeşti sănătate celor ce sunt întru nevoi, Mărite Antoane, făcător de minuni. Deci cu cercetarea ta, îndrăznelile vrăjmaşilor surpă-le, vindecând lumea cu minuni.
  •  
    • 1 mesaje
    16 Mar 2009, 03:25
    13 4
    nu stiu cum sa incep,vreau sa va spun ca am mare nevoie de rugaciuni puternice,am citit despre rugaciunea celo 40 lumanari dar nu prea am inteles,daca vrea cineva sa ma ajute,sa-mi trimita. va multumesc
  •  
    • 83 mesaje
    17 Mar 2009, 11:41
    2 0
    Am gasit un articol care explica foarte bine viata Sfintei Marta si rolul pe care l-a jucat ea ca discipol al lui Iisus: www.formula-as.ro/2007/791/pelerinaje-spirituale-50/pe-urma-primilor-sfinti-crestini-sfanta-marta-din-provence-8467

    (scoateti eventualele spatii care apar in link)

    Am vazut ca exista confuzii, multi se intreaba de ce apar doua nume in rugaciune (Maria si Marta). Maria este Fecioara Maria, Marta este Sfanta Marta.
  •  
    • 70 mesaje
    17 Mar 2009, 22:53
    0 1
    Buna!

    Am si eu o intrebare,fetele: am facut o data Rugaciunea Sfintei Marta,cu o lumanare de Inviere. Acum as vrea sa incep iarasi Rugaciunea, pentru alt gand, si de aceea va intreb: pot folosi aceeasi lumanare? Sau trebuie sa fac rost de alta de la biserica?

    Multumesc si sa ne ajute Dumnezeu tuturor.
  •  
    • 70 mesaje
    23 Mar 2009, 15:41
    0 0
    Nu stie nimeni?
  •  
    • 282 mesaje
    23 Mar 2009, 22:50
    1 2
    eu nu cred ca are importanta, daca e aceeasi lumanare, simbolul ei.
    pe mine m-a ajutat mult rugaciunea lumanarilor aprinse. mi s-a indeplinit o dorinta aproape imposibila...