o rugaciune puternica pt cine are nevoie

  •  
    • 8 mesaje
    16 Apr 2007, 01:11
    137 14
    Bun gasit forumistelor.Vreau sa va dau aceasta rugaciune pentru ca este foarte puternica,si multa lume a obtinut ajutor in necazuri apeland la ea.Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita.


    SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
    1 Tatal nostru
    3 Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

    Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.


    Multi spun ca li s-a indeplinit cererea inainte de a termina cele 9 marti.Eu deocamdata astept miracolul,dar nu ma indoiesc ca voi fi ascultata.Sa fiti sanatosi si sa aveti credinta.Va pup pe toate.
  •  
    • 366 mesaje
    16 Apr 2007, 11:43
    52 14
    Dumnezeu sa fie cu tine,si sa-ti asculte rugaciunile
  •  
    • 81 mesaje
    16 Apr 2007, 16:21
    17 5
    Rugaciunea de mai sus am primit-o si eu acum un an de la o colega care o primise de la o prietena a carei dorinta se implinise.

    Am tinut-o si eu si imediat dupa ce am terminat cele 9 marti dorinta mi s-a indeplinit.
  •  
    • 2370 mesaje
    16 Apr 2007, 17:12
    16 12
    Ce inseamna lumanare sfintita? Lumanare cumparata din biserica?
  •  
    • 8 mesaje
    17 Apr 2007, 03:41
    6 4
    Da,luata din biserica sau lumanarea pe care ai folosit-o de Paste,cea cu care ai luat lumina.Eu pe aceea o folosesc.Va doresc la toate sa va ajute Dumnezeu si sa va fie ascultate rugaciunile.Va pup.
  •  
    • 279 mesaje
    17 Apr 2007, 14:44
    6 5
    Se spune o data Tatal nostru si de 3 ori "Bucura-te Marie"??

    Se spune la un moment fix al zilei de marti (de exemplu seara la aceeasi ora) sau oricand?
  •  
    • 290 mesaje
    18 Apr 2007, 12:20
    6 5
    Multumim pt.aceasta rugaciune
  •  
    • 967 mesaje
    18 Apr 2007, 17:22
    4 7
    Sf .Marta nu este la catolici?
    Ce credeti despre credinciosii bisericii ortodoxe care merg 9 marti la rand la biserica catolica sa faca rugaciuni catre Sf .Anton?
    Noi nu avem sfintii tamaduitori (Sf.Parascheva,Sf. Nectarie,Sf. Nicolae etc)
  •  
    • 114 mesaje
    18 Apr 2007, 17:26
    15 1
    Dragele mele,
    Pe mine m-a invatat la biserica, femeia care vinde calendare ca o rugagiune foarte puternica este:
    Doamne IIsuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi pacatosii.... (aici spuneti numele celor din familie, incepand cu barbatii).Amin!
    Rugaciunea se spune in fata icoanei de 40 de ori intr-o zi cu lumanarea aprinsa timp de 40 de zile.Aceasta nu este pentru a iti indeplini o dorinta, ci pentru a aduce binele in casa fiecaruia si in viata voastra, atunci cand simtiti ca ceva nu e in regula.
    La fel mi-a zis ca e bine atunci cand scrii acatistul, in el sa te rogi pentru mantuirea dusmanilor.Dumnezeu sa va ajute si sa fie alaturi de voi!
    A propos, voi cam de cate ori mergeti la biserica:saptamanal, lunar sau numai de sarbatori?Va pup!
  •  
    • 351 mesaje
    18 Apr 2007, 17:36
    13 9
    Vreau sa-ti spun pisico salbatica /ca m-ai amuzat.Sigur esti foarte tanara.De ce crezi tu ca sfintii stau acolo sus grupati pe confesiuni?Sau,ca s-ar oftica pentru ca paelam la unul sau la celalalt?Ei de aia au ajuns sfinti pentru ca au facut ceva deosebit.Au trait in perceptele vietii crestine,au murit in ele.Sincer,vreau sa cred ca macar ei n-or avea Pastele(Invierea)in zile diferite!
  •  
    • 116 mesaje
    18 Apr 2007, 23:38
    13 4
    Asa cum spunea si Dragamea,doar aici pe Pamant ne cramponam de religii,in ceruri,Sfintii si Dumnezeu formeaza un ToT.Important este sa pastram legatura cu acest TOT prin credinta si rugaciune din inima chiar daca este foarte simpla(Doamne Iarta-ma!),si sa mergem la biserica ,cat mai des pentru ca acolo ne intalnim cu adevarat cu Dumnezeu, acolo santem binecuvantati cu Duhul Sfant.
  •  
    • 201 mesaje
    19 Apr 2007, 06:52
    7 2
    Sunt de acord cu ce a scris ginet_ginet. Sfintii sunt mijlocitorii nostri pe langa Dumnezeu si de aceea ii rugam pe ei sa se roage cu noi si pentru noi la Dumnezeu. Privitor la rugaciunea pentru sf. Anton de Padova, imi aduc aminte acum multi ani de o prietena care intr-o zi de marti imi daduse telefon sa-mi zica foarte suparata ca nu gasea un act foarte important si nu stia unde il pierduse si ma intreba ce sa faca. Eu i-am sugerat sa mearga la bisericuta ortodoxa de la capatul blocului unde locuia si sa se roage la sf. Anton. La numai o ora mai tarziu mi-a dat iar telefon sa-mi zica ca cat timp a fost la biserica si s-a rugat, mama ei a gasit actul cazut undeva pe sub mobila. Deci rugaciunea i-a fost ascultata! Dintre toti sfintii insa, cea mai puternica mijlocitoare pe langa Dumnezeu pentru noi ramane insa Sf. Fecioara Maria, caci al ei Fiu Dumnezeu nu va putea nicidata sa o refuze! Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
  •  
    • 154 mesaje
    19 Apr 2007, 11:28
    9 1
    Rugaciunile (catolice sau ortodoxe) trebuiesc spuse din inima, cu credinta. Am fost in cateva situatii limita in viata mea si pot spune ca credinta, rugaciunea, postul, m-au ajutat si m-au scos din necaz.
  •  
    • 909 mesaje
    19 Apr 2007, 12:44
    8 3
    aveti cumva idee : se spune ca daca te duci 9 marti la rand la biserica Sf. Anton pt. a te ruga de ceva, acel ceva se va indeplini cu siguranta daca nu intrerupi.
    iar ca la sfarsit, in a 9-ua marti, trebuie sa duci la biserica paine, ulei, faina.
    Pentru acele eve care stiu ceva de acest lucru, ma puteti ajuta cu mai multe detalii ? Care este intregul ritual ?
  •  
    • 1272 mesaje
    19 Apr 2007, 12:49
    4 0
    eu nu stiu care e ritualul, dar sa stii ca eu ma duceam martea la biserica Sf.Anton, si chiar m-a ajutat mult. am simtit puterea rugaciunii. ma duceam mereu inainte de examene(in sesiune), ma duceam cand aveam cat o problema si simteam ajutorul.
    acum nu prea am posibilitatea sa merg, dar martea(9 marti) tin post si ma rog. sa stii ca dupa 9 marti mi se indeplineste ce-mi doresc. acum depinde ce-ti doresti...
    nu stiu de ulei, zahar.. poate te ajuta celelate eve
  •  
    • 744 mesaje
    19 Apr 2007, 19:21
    5 1
    marianna,si eu am fost.dar nu mai stiu tot ritualul,au trecut ceva ani de atunci.dar pe mine chiar m-a ajutat.la scurt timp,am avut un accident rutier in care ar fi trebuit sa mor,dupa gravitatea lui si dupa surpriza doctorilor.dar,in schmb,nu am avut decat ceva fracturi,nici o rana interna cum era de asteptat.din pacate,nu m-am mai dus la biserica pana de curand cand,in fata icoanei sfantului,i-am multumit cu intarziere.si m-a ascultat.
  •  
    • 1298 mesaje
    20 Apr 2007, 07:22
    0 2
    crisi, intreb si eu, te rog nu te supara: e vorba de icoana Sfantului Anton dintr-o biserica ortodoxa sau catolica?
  •  
    • 744 mesaje
    24 Apr 2007, 18:38
    1 1
    scuze pt raspunsul intarziat:e vorba de o icoana ortodoxa,dintr-o biserica ortodoxa:biserica Sf Anton din Bucuresti.numai bine.
  •  
    • 83 mesaje
    26 Apr 2007, 11:32
    7 3
    Rugaciunea care ma ajuta de fiecare data este Paraclisul Maicii Domnului. Am trecut prin multe greutati, dar de fiecare data am simtiti ca aceasta rugaciune este un sprijin si un suport real, nu a existat obstacol pe care sa nu-l pot trece, problema care sa nu-si gaseasca rezolvare. Se spune timp de 40 de zile, cu candela aprinsa si cu 3 lumanri cumparate de la biserica. Cel mai bine e sa se citeasca la 12 noapte, dar poate fi spusa oricand avem timp.

    Biserica Sfantului Anton e cea de langa Hanul lui Manuc, trebuie mers martea, 9 saptamani la rand, iar in a zecea saptamana stiu ca se duce faina, zahar, ulei si paine. Ultima saptamana e considerata saptamana in care te duci si multumesti pentru ajutorul primit.
  •  
    • 357 mesaje
    26 Apr 2007, 22:16
    11 4
    yubyleata, rugaciunea de care pomenesti se numeste rugaciunea inimii si spusa jumatate pe inspiratie si jumatate pe expiratie este un bun exercitiu de coordonare a ritmului cardiac. de multe ori ,a trezesc spunand-o in gand, involuntar. de cand am auzit si citit despre ea in "formula as", am convingerea ca pe mine personal ma ajuta.
    Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu,/
    miluieste-ma pe mine, pacatoasa...