Masajul la domiciliu ca job?

  •  
    • 309 mesaje
    25 Apr 2007, 11:49
    1 3
    Daca este vreo eva din Slobozia-Ialomita care stie o maseuza,m-ar interesa si pe mine,ca pur si simplu nu gasesc pe nimeni.Un singur cabinet este in oras si e super aglomerat.
  •  
    • 55 mesaje
    26 Apr 2007, 11:33
    5 2
    Anabela si eu am facut asta in urma cu cativa ani.Pentru mine nu era rentabil, sincer.Mergi la clinete, pierzi ceva tp pe drum si apoi poate ea nu e chiar gata sau poate e copilul acasa si te intarzaie de numa.Eu am avut parte si de cliente neserioase te suna cand esti pe drum ca intarzaie o juma de ora sau ca azi are o problema si te da peste cap.
    Mai trebuie sa iti placa ce faci si sa stii sa fii mereu zambitoare si amabila si daca esti facuta ptr munca de birou nu o sa ti se para o chestie luxoasa.Sa nu utiti ca dupa serviciu( nu stiu ce muncesti tu) in general lumea e obosita, si e vara, e cald , o sa ai chef sa mai faci masajul?
    Tu ziceai ca te gandesti sa muncesti pe weekend parearea e ca mea nimeni nu vrea atunci.E WEEKEND lumea nu are chef de un program fix prefera sa leneveasca sau sa iasa undeva mai ales ca deja e vara.
    Sfatul meu:fa cursul si apoi incearca sa colaborezi cu ceva salon , sa ai acolo porgram 2 ore pe zi si e mai bine.
    In cabinete se practica plata cu procent adica tu incasezi sa zic 20/sedinta si 30-40% trebuie sa ii dai salonului dar e mai convenabil fiindca clientela se inmulteste mai repede, ai masa de masaj si nu iti rupi spatele si muncesti pe programare.Daca nu apare o clineta poate sa apara alta .Inca ceva ,in salone preturile sunt ceva mai mari decat la domiciliu.
    Daca te apuci te treaba mai vin cu ceva sfaturi.
    Scuze de modul haotic in care am scris ideile.
    Bafta!
  •  
    • 35 mesaje
    26 Apr 2007, 13:25
    2 1
    Uite Auggust,eu m-am gandit ca macar vreo 10 clienti tot poti aduna. Si daca fiecare face 4 sedinte pe luna,vreo 800 RON nu e atat de greu realizabil.E drept,ai si tu dreptate,vine vara,in week-end iti mai faci program si nu masaj...e cald. Nu stiu ce sa zic...
    Daca tu zici ca nu prea e rentabil si vorbesti din experienta proprie...Inca ma mai gandesc daca sa ma apuc de asa ceva sau nu.

  •  
    • 4 mesaje
    5 Apr 2010, 00:14
    2 0
    am auzit si eu de niste cursuri de masaj..poate te ajuta http://www.cursuriaz.ro/category/cursuri-masaj/ succes!
  •  
    • 35 mesaje
    5 Apr 2010, 17:59
    10 2
    Buna,
    Am sa incerc sa iti relatez experienta mea de la inceput si pana in prezent. De mica am avut "chemare" spre acest domeniu. La sfarsitul liceului in anul 2000 am vrut sa dau la kinetoterapie dar datorita parintilor mei am dat la contabilitate. La inceputul anului universitar am facut insa primul curs de masaj somatic. Pe parcursul facultatii dar si dupa ce m-am angajat ca si contabil am facut masaj la domiciliul clientelor. Pentru ca mi-a placut si am vrut sa invat cat mai multe am facut o scoala superioara de scurta durata pentru a deveni tehnician maseur (cu o diploma asimilata fizioterapeutilor), am participat la mai multe cursuri de masaj (diverse tehnici), de reiki, apiterapie, fitoterapie etc. Pe parcursul anilor datorita recomandarilor am inceput sa am un numar din ce in ce mai mare de cliente. Nu imi inchipuiam ca o sa renunt la meseria de baza (asa cum credeam atunci) pentru aceasta meserie, insa trebuie sa ne ascultam si inima. Asa ca am decis sa incep afacerea mea. Am renuntat la jobul caldut de contabil intr-o companie multinationala si am decis sa fiu propria mea stapana. Nu am regretat nici o clipa pentru ca de cand am luat aceasta decizie viata mea s-a schimbat total, in bine. M-am simtit libera, implinita si de atunci ma bucur de fiecare clipa si de fiecare reusita a mea sau a oamenilor cu care colaborez. Am incercat sa deschid si un cabinet insa in timp mi-am dat seama ca este mai rentabil pentru mine si mai comod pentru cliente (majoritatea superocupate) sa fac la domiciliul lor.
    In ceea ce priveste cursurile foarte multe nu iti sunt de ajuns pentru a deveni bun in meseria ta, trebuie sa fii si autodidacta, sa studiezi destul de mult in particular. Trebuie sa inveti anatomia de ex: pentru ca multe manevre se exectuta de-a lungul fibrelor musculare, este esential sa stii muschii si nu numai. Daca faci reflexoterapie trebuie sa stii fiecare aparat sau sistem cum functioneaza pentru a face o schema de tratament care sa aiba rezultate. Este bine sa faci si drenaj limfatic deoarece de foarte multe ori masajul anticelulilitic este combinat cu manevre de drenaj limfatic pentru rezultate mai bune. Daca faci si masaj medical trebuie sa combini cu un program de kinetoterapie in functie de afectiune si etc. De asemenea trebuie abordata orice problema pe mai multe fronturi si trebuie sa fii indeajuns de documentata si interesanta sa dai si cateva sugestii in legatura cu alimentatia, exercitiul fizic, ceaiuri sau produse apicole care ar putea sa ajute la rezolvarea problemei.
    Ceea ce vreau sa iti spun este ca necesita destul de mult timp si mai ales implicare daca vrei sa faci cum trebuie aceasta meserie. Daca tu vrei insa sa faci decat masaj general te poti opri la un curs de masaj somatic insa iti spun din experienta ca in zilele noastre oamenii sufera de mai multe probleme care trebuie intai rezolvate si abia apoi au nevoie de un masaj de intretinere. Insa nu spun ca este imposibil. Un curs de masaj somatic costa in jur de 800 ron, de masaj reflexogen costa in jur de 800 ron , de masaj medical in jur de 1100-1200 ron. Din ce am vazut eu in prezent
  •  
    • 35 mesaje
    5 Apr 2010, 17:59
    11 1
    Iti trebuie timp la dispozitie pentru ca nu ai voie sa te grabesti sa termini un masaj ca sa ajungi la un alt client si sa iti scoti numai banii. Eu de exemplu stau in Bucuresti si am si am destul de multe masaje pe zi, transportul imi ia foarte mult timp si ma costa destul de mult. Dar intotdeauna imi las un pic de timp intre ele ca sa evit sa intarzii din cauza traficululi sau a altor evenimente neasteptate. Se mai intampla dar aceastea trebuie sa fie evenimente rare.

    In ceea ce te priveste trebuie sa fii tu insasti foarte echilibrata (eu mi-am schimbat radical modul de viata de cand am imbratisat aceasta frumoasa meserie). Trebuie sa ai o conditie fizica excelenta, miscarea trebuie sa fie prezenta zilnic in viata ta. In timpul unui masaj consumi foarte multa energie, depui mult efort. Trebuie sa fii pregatita fizic pentru un asemenea efort, trebuie sa ai grija de articulatiile tale, sa le menajezi pentru a nu avea probleme in timp etc.

    Din punct de vedere energetic tu trebuie sa te protejezi, in felul acesta oferi protectie si pacientului. Daca nu te protejezi te poti incarca cu energie negativa, te poti imbolnavi etc si mai ales poti transmite incar atura ta energetica omului pe care il masezi si in loc sa ii faci un bine ii poti aduce un prejudiciu. De aceea eu am foarte mare grija de aspectul acesta. Accesand si astfel de informatii sincer iti spun ca in afara de protectie aduci si un mare beneficiu prin atingere, actionand pe unele meridiane energetice in functie de caz. Eu nu le spun niciodata clientelor mele de asta insa ma intreaba de multe ori ce le-am facut de se simt asa de bine, poate dupa o noapte de nesomn sau o durere de cap insuportabila.

    Cu exceptia celor spuse mai sus din punct de vedere al costului mai ai nevoie de creme si uleiuri (atentie la ceea ce folosesti si care este scopul urmarit), un costum de masaj (daca ai decat un masaj pe zi). Eu mi-am luat la inceput si o masa de masaj portabila insa aceasta nu este pentru a te deplasa tu cu ea la domiciliu ci pentru a fi achizitionata de cei care fac frecvent masaj la domiciliul lor. Asa ca nu este nevoie sa faci asta.
    In ceea ce priveste profitul si timpul in care ajungi sa ai cliente. Dupa cum ti-am zis clientele multumite te recomanda cu caldura. Aceasta inseamna ca dureaza ceva timp. Lasa lucrurile sa mearga de la sine, nimeni iti poate garanta ca in 3 luni ai X cliente, depinde de la caz la caz.
    Eu iau de exemplu 50-60 ron pe sedinta care sare de o ora, mai depinde in functie de zona in care locuieste, am si abonamente sau masaje combinate etc. Dar la inceput si eu luam foarte putin, nici acum nu este un pret mare daca compari cu pretul salonului, dar este criza. Trebuie sa incepi sa ai experienta ca sa ceri mai mult.

    In concluzie merita din plin sa ai aceasta meserie, este plina de satisfactii, dar dupa cum ai vazut trebuie sa ai un pic de rabdare si mai ales sa te dedici, sa aloci timp studiului.

    Stiu ca am scris foarte mult si sper ca nu te-am plictisit insa mie mi-ar fi prins bine la momentul acela cateva sfaturi sau sa aflu o experienta a altcuiva.
    Daca vrei sa incepi sa faci asta iti stau la dispozitie oricand cu orice ai nevoie la adresa de e-mail elf_micut@yahoo.com.

    Iti doresc mult succes si mai ales sa iei decizia potrivita, nu am vrut nicicum sa te descurajez pentru ca este loc pentru toata lumea sa faca aceasta meserie. Crede-ma fiecare este unic si oricum eu cred ca Legea Atractiei functioneaza. Daca am studia acest domeniu sigur ne-am schimba viata in bine!
  •  
    • 35 mesaje
    5 Apr 2010, 18:10
    26 1
    Abia acum am vazut ca postul este din 2007!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    HAHA!
    Si eu m-am straduit sa ii impartasesc experienta mea.

    Nu imi pare rau poate foloseste altcuiva

    Ma rog sunt curioasa ce a facut pana la urma!

    Nu inteleg de ce ar veni cineva cu un raspuns la ceva postat in 2007!
  •  
    • 1 mesaje
    17 Dec 2010, 23:26
    3 0
    Buna, elf micut. Am citit eu ce ai scris aici si a fost ceea ce-mi doream sa aflu. A fost cum nu se poate mai bine-venit. Am un plan pentru anul care vine, incepe cu cursurile de masaj si continua... in domeniu Am retinut si adresa ta de mail, poate iti voi scrie in cursul anului care vine. De altfel, daca reusesc sa vin la Bucuresti, sa fac cursurile si apoi sa raman acolo, te voi cauta negresit. Mi-am facut cont pe eva acum, special ca sa-ti multumesc pentru ceea ce ai postat.

    Iti urez mult succes si numai bine!
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:10
    3 0
    Buna sunt din Timisoara si efectuez masaj la domiciiul clienteie relaxare,anticelulitic si mixt cu 15 ron/ora[mai ales pt cele care stau in apropierea zonei calea Sagului.Pt programari sunati la nr:0720853426
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:15
    2 0
    Buna nu iti recomand acest curs deoarece ii greu sa gasesti de lucru[eu l-am facut dar s-ar putea sa ma reorientez]
    trebuie sa faci multa publicitate si in plus mai d-ai de unii care iti propun si alte chestii,iar daca vrei la tine acasa trebuie a-ti faci acte,plusnecesarul de prosoape ,masa[poate in colaborare cu cineva sau daca gasesti la saloane] mie imi este greu,poate reusesc sa mai strang ceva cliente dar trebuie sa ma zbat bine[sa pun afise,sa le scriu] dar mult noroc.
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:15
    2 1
    Buna nu iti recomand acest curs deoarece ii greu sa gasesti de lucru[eu l-am facut dar s-ar putea sa ma reorientez]
    trebuie sa faci multa publicitate si in plus mai d-ai de unii care iti propun si alte chestii,iar daca vrei la tine acasa trebuie a-ti faci acte,plusnecesarul de prosoape ,masa[poate in colaborare cu cineva sau daca gasesti la saloane] mie imi este greu,poate reusesc sa mai strang ceva cliente dar trebuie sa ma zbat bine[sa pun afise,sa le scriu] dar mult noroc.
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:15
    1 3
    Buna nu iti recomand acest curs deoarece ii greu sa gasesti de lucru[eu l-am facut dar s-ar putea sa ma reorientez]
    trebuie sa faci multa publicitate si in plus mai d-ai de unii care iti propun si alte chestii,iar daca vrei la tine acasa trebuie a-ti faci acte,plusnecesarul de prosoape ,masa[poate in colaborare cu cineva sau daca gasesti la saloane] mie imi este greu,poate reusesc sa mai strang ceva cliente dar trebuie sa ma zbat bine[sa pun afise,sa le scriu] dar mult noroc.
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:17
    3 0
    Buna sunt din Timisoara si efectuez masaj la domiciiul clienteie relaxare,anticelulitic si mixt cu 15 ron/ora[mai ales pt cele care stau in apropierea zonei calea Sagului.Pt programari sunati la nr:0720853426
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:19
    1 0
    Buna locuiesc in Timisoara si efectuez masaj de: relaxare,anticelulitic si mixt cu doar 15 ron/ora pt cele care doresc si locuiesc in apropierea zonei calea Sagului] pute-ti sa sunati pt programare l tel:0720853426
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:23
    1 0
    Buna sunt din Timisoara si efectuez masaj la domiciliul clienteie relaxare,anticelulitic si mixt cu 15 ron/ora[mai ales pt persoanele care locuiesc in apropierea zonei calea Sagului] pt programari pute-ti suna la tel:0720853426
  •  
    • 43 mesaje
    26 Oct 2011, 09:25
    1 3
    Buna locuiesc in Timisoara si efectuez masaj de :relaxare,anticelulitic si mixt cu 15 ron/ora.programari la tel0720853426
  •  
    • 1 mesaje
    14 Apr 2013, 18:27
    1 0
    lecsy said:benedetta vreau si eu masaj la domiciliu! imi poti da mai multe detalii? eu stau in cartierul Titan! Merci, astept un raspuns!

     efectuez masaj la domiciu in Bucuresti:relaxare si anticelulitic,pretul este de 50 ron - 60 minute....am terminat UNEFS plus curs de masaj...tel 0761409030

  •  
    • 35 mesaje
    14 Apr 2013, 22:08
    1 0
    eu cred ca ar fi o idee buna, daca ai deja cativa clienti... eu as incepe sa lucrez in weekend sa vad cu merge, si daca e ok, sa incep si in cursul saptamanii... numai bine!
  •  
    • 27 mesaje
    30 Apr 2013, 03:45
    3 1
    Buna dragelor, sunt o doamna de 40 de ani si efectuez masaj de relaxare, de tonifiere, anticelulitic si reflexogen la domiciliul clientei (atentie, nu fac masaj decat doamnelor si domnisoarelor! ) . Pretul este de 50 de lei 1h sau 60 de lei 1h30'.; pentru doua persoane la aceeasi locatie pretul total este de 70 de lei pentru 2h de masaj ( cate o ora de fiecare). Pentru masaj eu folosesc ulei de masline parfumat cu ulei esential de plante sau crema de galbenele (pentru masajul reflexogen). Masajul tonifica, detensioneaza, energizeaza, relaxeaza, slabeste si modeleaza iar cel reflexogen poate ameliora diverse afectiuni ale organelor sau sistemelor din organism. Eu locuiesc in Titan si as prefera cliente care locuiesc aproape de mine, dar nu numai. Toate cele bune, fiti sanatoase, fericite si frumoase   
    Acest mesaj a fost editat de către z_mariana: 1 Mai 2013, 09:05
  •  
    • 1 mesaje
    2 Iun 2013, 14:46
    2 0
    Buna,masaj la domiciliu.
    Masaj de relaxare, terapeutic, reflexogen si anticelulitic.
    Beneficiile masajului- elimina stresul si stimuleaza circulatia sangelui;
    relaxeaza musculatura si previne oboseala;
    atenueaza durerile si crampele musculare;
    micsoreaza presiunea singelui;
    imbunatateste circulatia singelui si a limfei;
    ajuta la eliminarea toxinelor din organism;
    imbunatateste digestia;
    creeaza relaxare generala in organism;
    mentine sanatatea corpului;
    amelioreaza si chiar elimina durerile de cap si insomnia;
    intareste musculatura si creste tonusul;
    accelereaza digestia si elimina tulburarile digestive
    ioncat79@yahoo.com sau 078408850.