Va rog ajutati-măă cu un sfatt ca simt ca nu mai pot!!!

  •  
    • 2 mesaje
    27 Dec 2018, 17:30
    0 0
    Buna fetelor...va rog ajutati ma cu un sfat...am facut o obsesie pentru un barbat,barbatul meu cu care sunt de 6 ani.mi am dat seama ca e obsesie pentru ca eu pt el nu mai simt dragoste,nu il mai vreau pentru ca imi face foarte mult rau si sunt nefericita,dar daca doamne fereste imi spune ca ma lasa(ceea ce o face destul de des) simt ca viata mea se sfarseste,nu mai am stare,ma gandesc incontinu cum sa il fac sa vina inapoi si in cele din urma ajung sa ma umilesc in ultimul hal rugand l si implorandu l sa ne impacam.simt ca inebunesc,ma gandesc incontinu ce sa fac sa scap de el dar fara sa ma doara,fara sa trec prin starile astea.daca mai raman mult im relatia asta ma nenorocesc cu totul.va rogg ajutati ma
  •  
    • 970 mesaje
    12 Mai 2019, 09:35
    2 0
    Vestea proasta este ca nu esti obsedata de el, ci esti dependenta emotional de el - tocmai de aceea ii accepti micile abuzuri emotionale. Vestea buna este ca, ca orice dependenta, dependenta emotionala se trateaza. Iar tu esti propriul tau leac. Ca sa pui stop unei relatii fara viitor, trebuie doar sa vrei.
  •  
    • 14 mesaje
    18 Mai 2019, 13:27
    0 0
    probabil ca explicatia e mai complexa . Psihologii explica cum ca dependenta de o matrice comportamentala vine din copilarie , sau te-ai obisnuit sa traiesti intr-un mediu in care ai fost abuzata sau subcontientul tau simte nevoia sa se confrunte cu ceva ce nu a depasit atunci, in copilarie . Eu cred insa ca mai degraba in situatii de dependenta parintii nu ne-au iubit si dorim inconstient sa ne dovedim noua insine ca nu se poate sa nu ne fi iubit ( inlocuind de data asta parintii cu partenerul, partenerul jucand in mintea noastra rolul parintelui). Probabil ca daca ne-am maturiza si nu am mai avea nevoie de iubirea pe care n-am avut-o la timp ar fi o solutie .
  •  
    • 297 mesaje
    26 Mai 2019, 18:33
    0 0
    https://www.cristinazamfir.ro/6-pasi-pentru-scapa-de-codependenta/
    ela1 said:probabil ca explicatia e mai complexa . Psihologii explica cum ca dependenta de o matrice comportamentala vine din copilarie , sau te-ai obisnuit sa traiesti intr-un mediu in care ai fost abuzata sau subcontientul tau simte nevoia sa se confrunte cu ceva ce nu a depasit atunci, in copilarie . Eu cred insa ca mai degraba in situatii de dependenta parintii nu ne-au iubit si dorim inconstient sa ne dovedim noua insine ca nu se poate sa nu ne fi iubit ( inlocuind de data asta parintii cu partenerul, partenerul jucand in mintea noastra rolul parintelui). Probabil ca daca ne-am maturiza si nu am mai avea nevoie de iubirea pe care n-am avut-o la timp ar fi o solutie .